12. 2. 2021
12 min. čtení

Jak sázet se ziskem i bez znalosti sportu | srovnávání kurzů

Když se člověk pustí do sportovního sázení, možná si časem uvědomí, že tuto činnost nechce mít pouze jako druh zábavy, ale i jako způsob přivýdělku. Bohužel ani dlouhé roky studia nikomu nezaručí, že dokáže najít vítěznou formulku. Naštěstí pro nás existuje ještě jedna metoda hledání hodnotných tipů a dosahování zisku v dlouhodobém horizontu. Tato metoda je sice časově stejně náročná, či dokonce ještě náročnější, než tipování na základě detailních sportovních analýz, ovšem zase při ní o sportu nemusíte vědět vůbec nic. V tomto článku vám tuto metodu představím. Takže pojďme si odpovědět na otázku, jak sázet se ziskem i bez znalosti sportu?

Nejsnadnější metoda hledání value betů – srovnávání kurzů

Tato metoda je velice prostá. V jejím rámci porovnáváme kurzy vypsané u jednotlivých sázkových kanceláří a hledáme odchylky. Naším cílem je najít sázkovou příležitost, na kterou je v naší sázkovce vypsaný vyšší kurz, než jaké jsou kurzy v ostatních sázkovkách. Rozdíl mezi naším kurzem (kurzem v naší SK) a kurzem vypsaným v ostatních sázkovkách je (teoreticky) hodnota pro nás.

Metoda vychází z jednoduché myšlenky, že jeden člověk (bookmaker) udělá chybu mnohem spíše, než několik různých, na sobě nezávislých lidí (bookmakerů). Takže když budeme mít skupinku 10 lidí, kde 9 lidí bude tipovat, že na výhru Sparty je 50% (a tudíž že kurz by měl být přesně 2,00), a 1 člověk bude tipovat, že na výhru Sparty je 20% (a tudíž že kurz by měl být 5,00), tak pravda je mnohem pravděpodobněji na straně skupinky 9 lidí (samozřejmě při zachování podmínky, že všichni mají stejné informace, což bookmakeři mají).

Srovnávání kurzů – podmínky

Aby se sázka vyplatila, tj. aby kurz byl hodnotný, musí rozdíl v porovnávaných kurzech dosáhnout nějaké minimální výšky. Určitě neplatí, že value betem je každý kurz, který je alespoň o setinu jednotky vyšší, než u konkurence. Do této rovnice totiž zapadají další faktory, jako je marže sázkové kanceláře, plus samozřejmě také možný pohyb kurzů v budoucnosti. Není třeba zabředávat do podrobností (ostatně tento článek se snažím držet maximálně snadný), takže pouze řeknu, že abychom se mohli bavit o potenciálně výhodné sázce, musí být náš kurz minimálně o 0,10 až 0,20 vyšší než u konkurence (0,10 v případě kurzů do 1,50, rozdíl 0,15 v případě kurzů do 2,00 a 0,20 v případě kurzů do 3,50 – vyšší kurzy kvůli vysoké varianci raději moc nesázím).

Kdybyste sázeli s menšími rozdíly, mohlo by se vám jednoduše stát, že vás „požere“ marže sázkovky a nebo variance, tj. že v dlouhodobém horizontu budete na nule, nebo lehce pod nulou.

velky-vs-maly
Čím větší rozdíl mezi jednotlivými kurzy je, tím větší existuje šance, že si vsadíte value bet.

1)Marže

Jak jistě víte, sázkovka na jednotlivé sázkové příležitosti vypisuje o něco nižší kurzy, než by vzhledem k dané pravděpodobnosti měly být. Tyto rozdíly jsou pro ni zdrojem příjmů. A tyto rozdíly náš value bet musí pokrýt, protože jinak v dlouhodobém horizontu půjdeme do záporných čísel (za naše výhry nedostaneme zaplaceno tolik, abychom v dlouhodobém horizontu dokázali pokrýt všechny případné prohry a ještě na tom vydělat).

2)Variance

Kurzy se směrem k zápasu nějak vyvíjejí v závislosti na nově získávaných informacích. A mohou se vydat tou či onou stranou. Čím vyšší bude rozdíl mezi kurzem v naší sázkovce a v dalších běžných sázkovkách, tím vyšší value bet pravděpodobně máme. A tím spíše se i při nenadálém pohybu kurzů naším směrem dokážeme udržet na výhodné ceně.

Když například vsadíme na Spartu za kurz 2,70, protože ostatní sázkovky mají vypsaný kurz 2,30, a náhodou se stane, že ostatní sázkové kanceláře byly ve svém odhadu mylné (tedy že kurz u ostatních sázkovek poleze nahoru), stále existuje velká šance, že kurz zavře pod námi podávanou hodnotou 2,70, tj. že skutečná pravděpodobnost byla vyšší, než nám říkal kurz (A ŽE JSME UDĚLALI DOBRÝ OBCHOD).

Abyste dokázali překonat varianci, musíte dbát zásad správného bankroll managementu.

chance-banner-na-sirku-uzky

Jak sázet se ziskem i bez znalosti sportu – postup

Nebudeme si nic nalhávat. Srovnávání kurzů je mravenčí práce. Pokud nemáte vyloženě šťastnou ruku, může vám nalezení value betu touto metodou zabrat spoustu času. Někdy je pro objevení value betu potřeba projít desítky či dokonce stovky sázkových příležitostí. Výchylky v kurzech nejsou zase tak časté a samozřejmě ne všechny splňují náš požadavek, aby se kurz lišil alespoň o jednu či dvě desetiny.

Vzhledem k tomu se hodí každé usnadnění. Můžete se přitom vydat dvěma směry:

1)Porovnávání kurzů u dvou sázkovek

Tato metoda nám umožňuje projít si celou kurzovou nabídku u jednoho zápasu bez přerušení. Pokud ovšem lokalizujeme value bet, musíme si jeho správnost ověřit i v dalších sázkovkách. Já jsem to tedy dělala tak, že jsem si vedle své SK otevřela další 3-4 sázkovky. S jednou z nich jsem porovnávala a zbylé dvě až tři SK jsem použila až v případě, kdy jsem lokalizovala možný value bet, kvůli ověření správnosti tipu.

Pozor! Tento způsob porovnávání kurzů je hodně závislý na tom, jakou sázkovku si vyberete jako hlavní porovnávací platformu. Pro porovnávání v rámci České republiky je nejlepší sázkovkou Tipsport (jsou nejpřesnější). Tzn. když najdete nesrovnalost v kurzu u Tipsportu a Fortuny, s největší pravděpodobností mají chybu spíš u Fortuny. Tedy výhodnou sázku jste našli v případě, že kurz je vyšší právě u Fortuny. V zahraničí se dobře porovnává třeba s Bet365, protože má širokou nabídku sázkových příležitostí a často vypisuje i méně dostupné kurzy jako jsou rohy a karty + je poměrně přesný, alespoň na ty větší sázkové trhy.

1)Porovnávání na srovnávačích kurzů

Tato metoda nám umožňuje procházet kurzy jednotlivých sázkových příležitostí najednou, u mnoha různých sázkovek. Nevýhoda je, že musíme každou sázkovou příležitost procházet zvlášť (například over/under 2,5 gólu, over/under 3,5 gólu atd.). Vzhledem k tomu pořád překlikáváme a někam se přepínáme. Ale na druhou stranu máme zase okamžitý přehled o cenách ve vícero sázkovkách. Tím pádem je nám na první pohled jasné, že jsme narazili na value bet a už nemusíme sáhodlouze pátrat na stránkách dalších sázkovek.

Mezi nejznámější srovnávače kurzů patří OddsportalOddspedia.

jak-sazet-se-ziskem-i-bez-znalosti-sportu
Zápas Molodechno vs Zhlobin přináší value bet na výhru hostů do rozhodnutí na sázkové kanceláří Fortuna. Všechny ostatní sázkovky nabízejí kurz o několik desetin nižší.

Srovnávání kurzů – další myšlenky

Samozřejmě ne vždy se stane, že chyba stojí na straně vašeho bookmakera, ale pravděpodobnost selhání jednotlivce je prostě vyšší, než pravděpodobnost, že najednou selže X lidí. Tím pádem v dlouhodobém horizontu dokážete všechny případné chyby pokrýt a ještě vykázat zisk.

Na počátku je metoda srovnávání kurzů poměrně časově náročná, ovšem postupně člověk přijde na to, co vlastně hledá a čas nutný pro vyhledávání value betů se výrazně zkrátí. Bohužel, sázkové příležitosti se rok od roku mění, některé roky je dobré hledat over/under 2,0 gólu v izraelské fotbalové lize, jindy jsou největší chyby v kurzech na výhru do rozhodnutí v rakouské hokejové lize atd. V podstatě každá nová sezóna tak začíná bádáním a prozkoumáváním terénu a končí tím, že jdete téměř na jistotu.

Kde se ukrývá nejvíce value betů?

Postupem času získáte cit pro to, které sázkové příležitosti byste měli vynechat. Tak například se mi moc nevyplatilo hledat chyby na hokejovou Extraligu v sázkovce Tipsportu. Přijde mi, že Tipsport má ty kurzy na Extraligu přesnější, než většina zahraničních soft sázkovek. A je to celkem pochopitelné – pro Tipsport je česká Extraliga jednou z nejsázenějších soutěží (tudíž kurzů na tuto ligu věnuje mnohem více pozornosti a samozřejmě má i mnohem víc informací), zatímco pro běžné zahraniční sázkovky se jedná o zcela okrajovou ligu (tudíž ji tolik pozornosti nepřikládá).

telh
V základních kurzech na hokejovou Extraligu dělá sázkovka Tipsport menší chyby, než většina ostatních běžných sázkovek.

Velkým ligám pak bookmakeři věnují velkou spoustu pozornosti, takže tam se tato metoda moc neuplatní. Kurzy na ligy jako Premier League, Serie A, LaLiga nebo hokejová NHL jsou vesměs všude stejné, takže s hledáním value betů v těchto soutěžích nemusíte ztrácet čas. Největší počet value betů se nachází ve zcela okrajových ligách, namátkou třeba lotyšská fotbalová liga nebo nebo kazašská hokejová liga.

Programy na hledání value betů

Zdaleka nejpřesnější kurzy, alespoň blíže k začátku daného zápasu, má sázková kancelář Pinnacle. Bohužel pro nás, pokud se na této sázkovce kurzy nějak výrazněji změní, české sázkovky na to většinou velice rychle zareagují a kurzy do pár sekund opraví. Toto se neděje pouze v okrajovějších sportech a ligách, jako je například esport. Bohužel tyto ligy jsou zase hodně nestabilní, tzn. kurzy v nich se velmi rychle mění a to na jednu i druhou stranu. S porovnáváním kurzů v těchto ligách proto buďte opatrní.

Existují ještě další dva způsoby, jak sázet se ziskem i bez znalosti sportu. Jedná se o nákup tipů a o kopírování tipů skrze investiční platformy. Na tyhle možnosti se podíváme zase někdy příště.

Na principu porovnávání kurzů funguje i většina sázkových softwarů (například Trademate). Problém těchto softwarů je v tom, že člověk na nově příchozí tipy má pouze pár sekund  (programy bohužel porovnávají kurzy ze sázkové kanceláře Pinnacle). A pokud nezareagujete dostatečně rychle, tip je pro vás ztracený. Tyto sázkové softwary jsou proto určeny jenom pro některé sázkaře. Navíc pokud se srovnávání kurzů budete věnovat, spoustu value betů dokážete odhalit ještě mnohem dříve, než Pinnacle vůbec vypíše své kurzy.

Jak sázet se ziskem i bez znalosti sportu – závěr

Pokud chcete sázet se ziskem i bez znalosti sportu, máte v zásadě dvě možnosti. Jednu z nich jsem vám vysvětlila v předešlém článku, tou druhou je přebírání tipů od úspěšného sázkaře. Metoda porovnávání kurzů má tu výhodu, že se s ní nemusíte na nikoho odhlížet. Tato metoda je zcela zdarma a i když je náročnější na čas, člověk si pak může říct, že si peníze ze sázení vydělal jenom díky sobě. Ani nemluvě o faktu, že se díky tomu vyvarujete nákupu tipů od podvodných sázkových servisů.

chance-banner-200-korun-za-registraci

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách