ruleta-pravidla-hry
12. 2. 2024
18 min. čtení

Ruleta pravidla | Jak hrát ruletu (nejen) na internetu?

Není tajemstvím, že casina jsou v naší společnosti určitým fenomén. Lákají na zábavu nejen za účelem hazardu a možností snadné výhry, ale taktéž jsou vybavena luxusními restauracemi a bary nabízejícími spoustu kulinářských delikates a dobrého pití. Jsou součástí hotelových komplexů, nákupních center, lemují hraniční přechody a jiná frekventovaná místa. Ruleta patří mezi oblíbené hry v casinech, a to těch původních kamenných i novodobých online casin, které si můžete zahrát přes internet z pohodlí vašeho domova. V dnešním článku se podíváme podrobně na pravidla rulety, vysvětlíme si princip hry, jaký typ sázek lze uplatnit. Dále shrneme vaši pravděpodobnost na výhru dle zvolené sázky. Řeč bude i o variacích rulet, neboť se v různých variacích pravidla rulety liší.

V tomto textu se dozvíte:

 • Základní informace ohledně rulety
 • Jak hrát ruletu
 • Základní pravidla
 • Speciální pravidla
 • Sázky
 • Variace rulety
 • FAQ – často kladené otázky týkající se pravidel rulety

Základní informace týkající se rulety

Ruleta je jednou z nejpopulárnějších a nejjednodušších her, kterou lze v dnešních casinech (kamenných i online) najít. Vznikla někdy v 18. století ve Francii a za jejího strůjce se považuje Blaise Pascal. Jedná se o elegantní a současně ležérní hru, která, přesto že se považuje za velmi jednoduchou, se dá hrát mnoha různými způsoby. Může si ji skvěle užít nejen naprostý začátečník, ale na své si přijde i pokročilý hráč.

Stačí pouze zasednout k ruletovému stolu a vyčkat do začátku hry. Ten se skládá ze dvou částí: první, kde se podávají sázky na herní plátno a druhé části, kde se nachází herní mechanismus – kolo rulety, od kterého pochází i slangové pojmenování rulety „kulička“. U stolu sedí hráči a krupiér zastupující casino který řídí hru, vyplácí výhry a přijímá sázky. Herní plátno dělí sázky na dvě základní skupiny, vnitřní označené zelenou barvou a vnější označené barvou žlutou. Z těchto dvou skupin také vycházejí základní pravidla rulety.

Jak hrát ruletu?

Zde naleznete přesný popis toho, jak krok po kroku hrát ruletu. Pokud budete postupovat, přesně takto během samotné hry, za chvíli budete profesionálem a to, ať už budete hrát ruletu ve Vegas nebo v online casinu, neboť pravidla rulety jsou stále stejné, mění se pouze v závislosti na různých variacích. Návod, jak postupovat:

 1. Vsaďte si

Pokud hrajete online, vyberte žeton s požadovanou hodnotou, se kterým chcete vsadit. Poté umístěte své žetony na sázku, kterou chcete uzavřít.

 1. Roztočte kolo

U online rulety není žádný časový limit. Takže kdykoliv, když budete připraveni, stiskněte tlačítko „Spin“. Tím se kulička uvolní do virtuálního kola.

 1. Určení výsledku

Jakmile se kolo zastaví a míček se usadí v některém z políček, je znám výsledek kola. Online rulety používají k určení výsledku generátor náhodných čísel (zkráceně RNG z anglického random number generator).

 1. Vyplacení výher

Pokud máte štěstí a trefili jste se, bude vám vyplacena výše výhry dle kurzu vaší sázky. Další kolo začíná po vyplacení výher.

Základní pravidla rulety

Pravidla rulety se dělí na základní a speciální. Speciální si projdeme zcela zvlášť později. Pro začátek je důležité, abyste plně pochopili základní pravidla pro hraní rulety v kamenném či online casinu. Ze všeho nejdříve se podíváme na hrací stůl a kolo rulety a popíšeme si, co jednotlivé znaky, kolo a plátno stolu znamenají a představují.

Hrací stůl

Ruletový hrací stůl je uspořádán do dvou částí: vnitřní a vnější. Vnitřní plocha má 36 očíslovaných čtverců, které jsou buď červené nebo černé. Vnější oblast obsahuje pole, která pokrývají širší rozsah čísel – například lichá nebo sudá. V horní části tabulky je také velká nula nebo dvojitá nula v závislosti na hrané variantě rulety. Můžete si vsadit na kterékoli z pole na stole nebo i na jejich kombinaci.

Kolo rulety

Ruletové kolo je číslováno od 0 do 36. Na evropských kolech je 18 červených polí, 18 černých polí a jedna zelená 0. Kola americké rulety jsou stejné, s tím rozdílem, že je americká varianta kola doplněna o druhé zelené pole s hodnotou dvou 0. Čísla však v kole nejsou uspořádány v systematickém pořadí. Sekvence je navržena tak, aby vyvažovala vysoká, nízká, lichá a sudá čísla. Navíc kola pro evropskou a americkou ruletu jsou odlišná. Ale nebojte není to tak složité, jak to může znít.

Vnitřní sázky

Vnitřní sázky se týkají konkrétních čísel 0-36. Jsou více rizikové, ale v případě výhry vám vynesou mnohem více než sázky vnější, konkrétně je to 35:1 což při sázce 1$ znamená výhru 36$. Této sázce se říká Přesná sázka, Straight bet, sázka na jedno číslo. Pravděpodobnost takovéto výhry je 2,7%. Riziko můžete snížit sázkou na dvě čísla (Dvojice, Split bet). Vložíte-li sázku na dělící čáru mezi dvě čísla znamená to, že sázíte na dvě konkrétní čísla, které tato čára rozděluje. Zvýšíte si tím pravděpodobnost úspěchu výhry na 5,41%, snížíte si tím ale výši výhry na polovinu tedy 17:1, takže v případě sázky 1$ a případného úspěchu získate výhru ve výši 18$.

Svou šanci na výhru můžete dále zvyšovat, přidáváním vsazených čísel. Sázka na tři čísla (Trojice, Street bet) ležící vedle sebe, umístěním žetonu na kraj či konec stolu na kterém je nula zvyšuje pravděpodobnost výhry na 8,11%, poměr výhry 11:1, což dělá z 1$ možnou výhru 12$. Ještě větší pravděpodobností 10,81% na výhru je sázka na čtyři čísla (Čtveřice, Square Bet, Corner Bet), se snížením výplatního poměru na 8:1, což dělá z 1$ výhru 9$. Musíte ale položit sázku na 4 sousedící čísla umístěním žetonu do středu mezi vybrané 4 čísla, anebo na kraj k nule, čímž vsadíte na čísla 0, 1, 2, 3.

Americký typ rulety umožňuje sázku na pět čísel (Pětka, Top line Bet, Basket Bet), kde je políčko s dvěma nulami. Sázku vykonáte umístěním žetonu na kraj k nule, čímž vsadíte na čísla 0, 00, 1, 2, 3. Šance na výhru je tady 13,16%, výplatní poměr 6:1, ze vsazeného 1$ je výhra 7$. Poslední možnou kombinací sázení vnitřních sázek v ruletě je sázka na šest čísel (Šestka, Six Line Bet, Double Street Bet). Vsázíte na dvě trojice čísel umístěním žetonu na kraj stolu, na linii mezi krajními čísly obou trojic. U této sázky je poměr 5:1, z vsazeného 1$ možná výhra 6$ s šancí na výhru 16,22%.

Vnější sázky

I zde najdeme několik možných kombinací sázek na výhru v ruletě. Nejznámější je sázka na barvu (Červená/Černá, Color Bet). Umístěním sázky na barvu, na kterou chcete vsadit, s pravděpodobností výhry 48,65% vám ale přinese výhru pouhé 2$ ze vsazeného 1$. Stejnou výhru i šance na ni vám přinesou další dvě možné sázky. Sázka na párové / nepárové číslo (Odd / Even Bet). Tuto sázku vykonáte přesunutím žetonů na políčko Odd (nepárové) anebo Even (párové).

Stejnou pravděpodobnost na výhru i výši výhry mají další dvě variace sázek. První je sázka na čísla 1/18 anebo 19/36 (Low/High Bet). Podobně, jako v předchozích případech, sázku vykonáte přemístěním žetonů na políčka 1 až 18 či 19 až 36. Druhou možností je sázka na tucet (Dozen Bet). Ruleta má 36 čísel a u této sázky vsázíte na první (1 až 12), druhý (13 až 24), anebo třetí (25 až 36) číselný tucet. Kombinace vnějších sázek uzavírá sázka na sloupec (Column Bet). Podobně, jako při sázce na tucet, i tady vsázíte na 12 čísel. Tentokrát však vsázíte na jeden ze tří číselných sloupců na hracím plátně, takže čísla nenásledují za sebou. Výplatní poměr 2:1 (Sázka 1 $, znamená výhru 3 $) s pravděpodobností výhry 32,43 %.

Všechny uvedené výhry jsou včetně vaší původní sázky, tzn. při vsazení 1 $ a výplatního poměru 2:1 vyhráváte 3$, ale váš čistý zisk činní pouze 2$.

Speciální pravidla rulety

Kromě základních pravidel existují i další volitelná pravidla, která jsou dostupné pouze ve vybraných casinech. Jak pravidla rulety La Partage, tak En Prison efektivně snižují výhodu casina na sázky na polovinu. Pokud se rozhodnete hrát ruletu v online casinu z domova, rozhodněte se dobře na začátku, které z následujících pravidel byste chtěli využít, za předpokladu, že to bude možné.

En Prison

Pravidlo „En Prison“ neboli ve vězení patří k pravidlům, které lze použít pouze při sázce na sudé čísla. Když padne nula, má hráč dvě možnosti. Získat zpět polovinu sázky a druhou ztratit. Nebo nechat sázku v takzvaném vězení do dalšího kola a roztočení rulety. Pokud je následující roztočení opět nulové nebo neodpovídá uvězněné sázce, pak prohráváte a celá sázka náleží casinu. V opačném případě, tzn. pokud se výsledek následujícího roztočení shoduje se sázkou, jsou hráči vráceny všechny peníze.

La Partage

Jedná se o podobné pravidla jako v případě „En Prison“, ovšem v tomto případě hráč nemá žádnou možnost rozhodování. Jakmile se objeví nula jednoduše prohraje automaticky polovinu sázky.

Sázky

Počet existujících sázek v ruletě je v porovnání s jinými hrami dostupnými v casinu opravdu mnoho od čehož se odvíjí velký zájem o online ruletu, ať už v evropském, americkém či francouzském provedení. Základní sázky jsou stejné pro všechny zmíněné formy. Níže naleznete uveden seznam všech dostupných sázek roztřízen podle příslušných kurzů. Sázky na šest nebo méně čísel se nazývají vnitřní sázky. Sázky na 12 a více čísel naopak nesou název vnější sázky. Výrazy sázek jsou uvedeny v českém a anglickém jazyce.

Červená / Red – červené číslo, sázka na všechny červená čísla

Černá / Black – černé číslo, sázka na všechny černá čísla

Sudá / Even – sudé číslo, sázka na všechny sudá čísla

Lichá / Odd – liché číslo, sázka na všechny lichá čísla

 

Nízká sázka / Low bet: čísla 1-18, sázka na vybranou polovinu čísel

Vysoká sázka / High bet: čísla 19-36, sázka na vybranou polovinu čísel

První tucet / First dozen: čísla 1-12 (ve francouzské variantě čtverec označený 12P)

Střední tucet / Middle dozen: čísla 13-24 (ve francouzské variantě čtverec označený 12M)

Poslední tucet / Last dozen: čísla 25-36 (ve francouzské variantě čtverec označený 12D)

Sázka na sloupec / Column bet: sloupec 12 čísel (speciální čtverec na konci jednoho ze tří sloupců s 12 čísly)

 

5 ku 1 / 5 to 1 – Sázka na řadu / Line bet: sázka na 6 čísel, sázku umístěte na průsečík okraj dvou řad po třech čísel, čímž vsadíte na tyto 2 řady

8 ku 1 / 8 to 1 – Rohová sázka / Cornet bet: sázka na 4 čísla, sázku umístěte na průsečík čtverce čtyř čísel

11 ku 1 / 11 to 1 – Sázka na uličku / Street bet: sázka na řadu 3 čísel, sázku umístěte do poloviny čáry řady tří čísel, na které chcete vsadit

17 ku 1 / 17 to 1 – Dělená sázka / Split bet: sázka na pár čísel, sázku umístěte skrz čáru dělící dvě čísla, na které chcete vsadit

35 ku 1 / 35 to 1 – Přesná sázka / Straight up: sázka na jediné číslo, sázku vložte do políčka s patřičným číslem (je možno sázet i na nulu)

 

Výhry podle typu sázky

Žeton překrývá Sázka Výhra Pravděpodobnost výhry – Evropská ruleta Pravděpodobnost výhry – Americká ruleta
1 číslo Přesná 35:1 2,70 % 2,60 %
2 čísla Dělená 17:1 5,40 % 5,30 %
3 čísla Na uličku 11:1 8,10 % 7,90 %
4 čísla Rohová 8:1 10,80 % 10,50 %
5 čísel Na pět 6:1 13,20 %
6 čísel Na řadu 5:1 16,20 % 15,80 %
12 čísel Na tucet nebo sloupec 2:1 32,40 % 31,60 %
18 čísel Černá/červená Sudá/lichá Vysoká/nízka 1:1 48,65 % 47,40 %

 

Variace rulety

Ruletu lze hrát v různých variantách. Mezi nejznámější varianty patří především evropská ruleta, americká ruleta a francouzská ruleta. V dnešní době můžeme považovat za další velmi oblíbenou variantu live ruletu, která sama o osobě není úplně variantou ale spíše další možností, jak si některou z variací zahrát. Jelikož nám ale přijde důležité se o ní zmínit, přidali jsme ji do seznamu variant.

Evropská ruleta

Evropská ruleta patří bezesporu k té nejběžnější ruletě, kterou si můžete zahrát v online ale i kamenných casinech. Kolo u evropské rulety obsahuje celkově 37 polí. Tyto pole jsou označeny číslicemi 0 až 36. U této varianty je house edge 2,7%, což je pro hráče poměrně dobrý poměr. I díky nízké výhodě casina patří evropská ruleta mezi oblíbené varianty hráčů.

Americká ruleta

Americká ruleta je základní dostupnou variantou casin v Las Vegas, jak už samotný název napovídá. Samozřejmě si ji dnes můžete zahrát i v online casinech. Čím, že je výjimečná? U americké rulety ve hře narazíte na přidanou dvojitou nulu. Takže obsahuje celkově 38 polí, namísto 37 polí u evropské varianty. Přidaná dvojitá nula nijakým způsobem nemění pravidla hry, nicméně ovlivňuje šance na výhru. House edge při hraní americké rulety favorizuje casino větším způsobem, neboť oproti evropské variantě se výsledné šance přiklání více na stranu casina. House edge u americké varianty činí 5,26 %.

Francouzská ruleta

Francouzská ruleta se svými pravidly neliší oproti evropské variantě. Počet polí mají obě varianty shodné. Rozdílem oproti evropské ruletě je existence dvou speciálních pravidel. Jedná se o La Partage a En Prison. Zmíněné doplňky umožňují hráči pojištění sázky, jelikož pokud některou z nabízených možností využijí, získají půlku své sázky nazpět. Na první pohled by se dalo říct, že La Partage a En Prison představují výhodu pro hráče, není to ale úplně pravda, neboť pojištění obnáší nutnost dodatečné sázky a z dlouhodobého hlediska není pro hráče výhodné.

Live ruleta

Jedná se o typ online rulety, kterou si můžete klidně zahrát z pohodlí svého domova či v různých koutech světa. Oproti standardně nabízené ruletě v online platformách casin zde budete hrát se skutečným dealerem. Hra je v podstatě streamovaná a odehrává se přímo v kamenném casinu s tím, že se k ní připojíte vzdáleně. Roztočení kola i všechny ostatní tahy jsou prováděné shodně jako při hře v kamenném casinu. Na výběr máte z variant evropské, americké i francouzské rulety. Záleží na vás, jakou si vyberete.

Multi-wheel ruleta

Multi-wheel ruleta se řídí standardními pravidly a formátem evropské rulety, ovšem jak už název napovídá můžete během jedné hry roztočit až 8 ruletových kol najednou. Hraje se u jediného stolu čili sázka, kterou vsadíte, se vztahuje na všechna kola rulety a sčítá kurzy ve váš prospěch. Hraní multi-wheel rulety vám dává šanci vyhrát několikrát vyšší výhru s každou sázkou. Vzhledem k tomu, že sázka, kterou vložíte, se vztahuje na všechny ruletová kola, sázíte osmkrát více než při běžné ruletě. Takže svůj bankroll můžete velmi rychle prohrát, což je druhá strana mince této varianty.

Multi-ball ruleta

U varianty rulety Multi-ball, jenž je dostupná v online casinech, si zahrajete s více míčky na jednom kole současně. Díky více míčkům se zvyšuje šance na dlouhodobý zisk hráče, ovšem stejně jako u Multi-wheel rulety je zde kromě plusů možno najít taktéž mínusy. Ty u Multi-ball rulety spočívají v rozdílných výplatních poměrech oproti evropské či americké ruletě.

Multiplayer ruleta

Ruleta pro více hráčů neboli Multiplayer ruleta doplňuje online hraní o jeden z aspektů, které online casinům vůči kamenným schází. Mluvíme o nepsaném pravidlu rulety, jelikož v klasickém casinu se ruleta velmi zřídka hraje sama. Ve většině případů se jedná o hru ve větším počtu hráčů, kdy lze například využít strategii jiného hráče, hráče s většími zkušenostmi či jen jejich společnost.

FAQ – často kladené otázky týkající se pravidel rulety

 1. Jaká je sázka s nejvyšším ziskem v ruletě?

Nejvyšší možným ziskem v ruletě vůči sázce hráče je sázka na jediné číslo. Jakákoliv sázka na jedno číslo má kurz 35 ku 1 a nabízí tak opravdu velkou odměnu. To také znamená, že šance na výhru této sázky jsou mnohem méně pravděpodobné než například sázka na červenou nebo černou případně jinou vnější sázku.

 1. Kolik čísel je v ruletě?

Evropská a francouzská ruleta má 37 polí – 0 až 36. Čísla jsou rozdělena rovnoměrně mezi černou a červenou barvu. Výjimku tvoří zelená 0. Americká ruleta má stejné rozdělení, akorát je doplněna o dvojitou 0 (00) a celkem má tedy 38 polí.

 1. Lze vsadit na červenou a černou zároveň?

Ano, můžete vsadit na červenou i černou zároveň. Většinou se to však nedoporučuje, protože se sázky navzájem ruší. Ve hře je taktéž ještě zelená nula, což znamená, že existuje šance, že prohrajete obě sázky.

 1. Jak mohu zvýšit své šance na výhru v ruletě?

Pro větší šanci na výhru doporučujeme držet se vnějších sázek. I když při jejich výhře nezískáte velkou výhru, vnější sázky mají mnohem větší šance na výhru než vnitřní sázky.

 1. Jak umístím sázku v ruletě?

V online ruletě umístíte sázku jednoduše kliknutím na příslušnou část herního plánu po výběru výše vaší sázky. V kamenném casinu byste udělali totéž. Fyzicky byste umístili žetony na šachovnici za přítomnosti krupiéra. Krupiér následně oznámí stolu, kdy je sázení ukončeno a roztočí koflo.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách