3. 5. 2021
13 min. čtení

Sázení na dostihy | jak být úspěšný při sázení na koně?

O koňské dostihy v České republice není takový zájem, jako například v Anglii nebo v Americe, nicméně své fanoušky si tento netradiční sport zcela jistě najde. Také proto české sázkové kanceláře TipsportChance začaly vedle kurzů na nejpopulárnějších sezónní události v podobě české Velké Pardubické a anglické Steeplechase vypisovat kurzy i na další koňské dostihy pořádané prakticky po celém světě. Fanoušek koňských závodů si tak konečně přijde na své, v průběhu sezóny má stále na co sázet. Proto je na čase, abychom si probrali sázení na dostihy, základními druhy sázek počínaje, pokročilými strategiemi sázení konče.

Sázení na dostihy – základní druhy sázek

Jak už jsme řekli, sázení na dostihy v České republice není tak populární jako v jiných koutech světa, proto ani bookmakeři při vypisování kurzů nejsou tak důmyslní. S výjimkou největších dostihů se nabídka sázek omezuje na výhru vybraného koně, případně na jeho umístění do 2. – 5. místa (podle velikosti závodního pole). Větší koňské dostihy se potom dočkají také kurzů na vítěze a umístění nebo například na pořadí dvou koní. Následuje vysvětlení jednotlivých druhů sázek.

Sázka na vítěze

Sázka na vítěze koňského dostihu představuje přesně to, co byste od ní očekávali. Sázkaři si díky ní vsadí na to, že jeho kůň dostih vyhraje. Kurzy na vítěze jsou vypisovány v klasickém formátu, například 10,00 (případně 10:1), kdy v případě výhry berete násobek této sázky. Pokud jste tedy na koníka vsadili například 100 korun a kurz na něj byl 10, potom dostáváte výhru 1000 korun.

Sázka na vítěze / umístění

Tato sázka se skládá ze dvou rozdílných sázek. Polovina vkladu putuje na to, že daný kůň závod vyhraje. Druhá polovina vkladu potom na to, že daný kůň dojede mezi prvními třemi koni. Abyste vyhráli celou sázku, musí váš kůň dojet na prvním místě. Polovinu sázky (v daném kurzu) vyhráváte v případě, že váš kůň dojel do třetího místa s tím, že výška výhry je závislá na výši kurzu pro tuto příležitosti (stejně jako u sázky na vítěze).

Abyste výhrou na místo pokryli celý váš vklad, musíte u sázky na místo dostat kurz minimálně 2,00 (nebo také 2:1). Pokud bude kurz například pouze 1,75 a váš kůň dojede na druhém místě, dostanete při sázce 100 korun zpět pouze 75 korun – 50×1,75, tj. na celé sázce 25 korun prohrajete (dostanete zpět o 25 korun méně). To není špatné a někdy se vyplatí zajistit si tímto způsobem alespoň část vkladu, nicméně musíte s touto alternativou vždy počítat a rozumět, co se při tomto druhu sázení děje.

Sázka na umístění

Sázka na umístění, která se vypisuje jako sázka na umístění do druhého, třetího, čtvrtého, nebo pátého místa (podle velikosti startovního pole), vám dává možnost vsadit si na to, že kůň se umístí do vámi vybraného místa. Kurz na umístění jsou tím nižší, čím větší rozsah možného umístění vyberete.

Pole proti

Sázka na to, že nevyhraje favorit, ale jakýkoliv jiný kůň ze startovního pole. Tato sázka se vypisuje pouze výjimečně a to v případech, kdy má dostih obrovského favorita a tudíž kurz na něj by nešlo ani vypsat.

chance-banner-na-sirku-uzky

Sázení na dostihy – krácení kurů

Jelikož dostihy jsou hodně specifickým sázkovým odvětvím, bookmakeři (a potažmo i sázkové kanceláře) k němu také specificky přistupují. Jedním z největších rozdílů oproti klasickému kurzovému sázení je tzv. „krácení kurzů“.

Krácení kurzů, které je zaneseno i v herním plánu jednotlivých sázkových kanceláří, umožňuje bookmakerům reagovat na v koňských dostizích poměrně častou situaci, kdy se jeden z koňů na start závodu nedostaví. V takovém případě narůstají šance na výhru ostatních koní. V případě, že chybí větší favorit, potom celkem výrazně. Krácením kurzů tedy bookmakeři reagují na podobné situace tím, že snižují kurzy na výhru (a další sázky) ostatních koně v předem daném poměru. Krácení kurzů se přitom týká i již podaných kurzů/sázek.

Sázení na dostihy – základní faktory

Sázení na koně je velmi náročná disciplína. Sázkař musí mít detailní přehled o jednotlivých stájích a koních a samozřejmě také žokejích, i když ti mají na celkový úspěch v závodě odhadem maximálně 10% podíl. Dále je potřeba značné trpělivosti a vzhledem k často dost vysokým kurzům, které jsou na výhru jednotlivých koní vypisovány, také dobrou práci s bankrollem.

Při sázení na koně je třeba zvažovat spoustu různých faktorů, pojďme se na ně podívat.

Forma koně

Forma je důležitá u všech sportů, fotbalem počínaje, koňskými dostihy konče. Forma dostihových koní se dá zjistit z tzv. oficiálního ratingu (OR), který je vytvářený British Horse rating Authority. Údaje o OR jsou obvykle uveřejňovány na každé kartě k závodu (race card).

Obecně platí, že čím vyšší OR, tím vyšší šance na vítězství v závodu, nicméně existují i situace, kdy to tak docela pravda není. Při hodnocení OR byste si měli dávat pozor na to, zdali OR má stoupající či klesající tendenci, jak daný kůň dopadl v předešlém dostihu atd. Rating je tedy pouze základním měřítkem a vždycky je třeba ho podrobit detailnějšími zkoumání.

Třída dostihu

Dostihy, podobně jako další sporty (hokej, tenis atd.) jsou rozděleny na několik výkonnostních tříd. Pokud koní v jedné třídě podával pouze průměrné výkony a následně přechází do nižší třídy, je docela možné, že v ní bude dominovat. Přechody koní mezi jednotlivými třídami přinášejí jednu z možností ziskového sázení.

Závodiště

V základu se závodiště odlišují délkou, typem povrchu a třídou dostihu. Toto základní rozdělení se však dále může lišit specifickými podmínkami na daném místě. Kromě obecného zařazení (některým koňům se daří spíše na delší vzdálenosti a naopak) byste tak měli zkoumat i výsledky z posledních závodů. Speciální pozornost by u vás měli mít koníci, kterým se na dané trati v předchozí sezóně dařilo.

Délka

Jak bylo zmíněno výše, většina koní má svou oblíbenou délku trati. To samozřejmě neznamená, že kůň běhá pouze tratě o jediné délce, nicméně právě na takových tratích se mu nejvíce vede. Informace o oblíbených tratích byste tedy do své dostihové analýzy měli vždycky zahrnout.

Povrch

Trati se rozdělují na firm, good to firm, good, good to soft, soft, heavy a yielding (seřazeno od nejměkčí po nejtvrdší). Většina koníků se specializuje na jeden z těchto druhů povrchů. Pouze málo koní je tzv. „univerzálních“ (nemají tedy specializaci). Proto je velmi důležité zjistit si, jakým povrchem daná trať disponuje a jaké na trati vládly podmínky před závodem (nebo jaké budou vládnout během závodu). Pokud v místě konání dostihu několik dní vydatně pršelo, je celkem pravděpodobné, že daná trať změkla a bude vyhovovat koním se specializací na měkké povrchy.

V tomto bodě existují dvě pravidla. Tvrdší tratě mají rádi koně, které jezdí stylem start-cíl, tedy kteří v závodu rádi vedou a udávají tempo. Měkčí tratě naopak preferují koně, kteří se nechají tzv. „vyvézt“ a na první místo útočí až v závěru dostihu. Tvrdší tratě mají dále rádi koně, kteří mají kratší nohy a naopak, na měkčích tratích se daří spíše koním s delšíma nohama.

Startovní pozice v boxech

Pozice na startu může být velmi důležitá (především při startu z boxů), přitom platí, že výhodnější pozice může být na každém závodišti jiná. Obecně platí, že nejvýhodnější je startovní pozice nejblíže ke straně, ke které je zatočená i první zatáčka. Pokud je tedy startovní box číslo 1 umístěný na levé straně závodiště zatímco startovní box číslo 10 na pravé straně závodiště a první zatáčka je levotočivá, potom největší výhodu bude mít kůň, který startuje z boxu číslo 1 atd.

Vzhledem k umístění boxů a první zatáčky v závodu poskytují některá závodiště celkem signifikantní výhodu koní startujících z určitého boxu. Jestliže budete tyto odchylky znát, máte obrovskou výhodu.

Trenér a žokej

Udává se, že žokej má na výsledky koňských dostihů asi jen 10% vliv. I těch 10% jsou ovšem při sázení velice důležité. Koukáme se především na výsledky daného žokeje v posledních závodech a na jeho celkovou kvalitu. Stejně jako u koní pak i u žokejů platí, že mají své oblíbené a neoblíbené dostihy. Žokejové mají také své vlastní hodnocení, ke kterému sázkaři mohou přihlížet. Ovšem jak už jsme řekli, vliv žokeje na výsledek dostihu asi jen 10%. Největší chybou začínajících sázkařů je, že vliv žokejů přeceňují.

Trenér má na sázení na dostihy možná ještě větší vliv nežli žokej. Někteří trenéři mají větší úspěšnost v daném období, například Richard Fahey (respektive jeho svěřenci) je úspěšnější na začátku sezóny. Při sázení na dostihy si dále musíte pohlídat, zdali v závodu nestartují dva koně od jednoho trenéra. V tomto případě totiž do hry často vstupuje taktika, kdy jeden kůň je určen k tomu, aby unavil největšího favorita, zatímco druhý kůň vyčkává v ústraní, někde na zadních místech a na první místo začne útočit až ke koni závodu.

Odpočinek

Toto je naprosto jasné. Pokud má koník mezi jednotlivými závody jen krátkou dobu na odpočinek, vždycky existuje riziko, že bude unavený a nenaplní očekávání.

Vybavení

Vybavením jsou myšleny různé doplňky, které se používají například k zakrývání očí tak, aby koně nerozptylovalo jeho okolí. Největší vliv na závod má vybavení v případě, že je používáno poprvé, později si už koně na vybavení zvyknou. První použití daného vybavení zjistíte ze závodní karty, kde najdete název vybavení (například blinkers nebo visor) a číslo 1.

Zbytek startovního pole

Dostihy pochopitelně nejsou pouze o schopnostech jednotlivých koní, ale také o tom, jak se tito koně budou chovat v závislosti na zbytku startovního pole. Pokud bude kůň rád závodit stylem start – cíl, tedy na prvním místě závodu, a zbytek pole bude složen z koní, kteří s útočením na první místo raději vyčkávají do konce závodu, potom bude mít velkou výhodu, protože si nad zbytkem startovního pole od začátku závodu vytvoří velký náskok. Naopak pokud by takový kůň měl ve startovním poli dva nebo tři podobně laděné koně, může se stát, že to tahle skupinka na začátku závodu přepálí a na konci závodu se propadne na konec startovního pole.

chance-banner-na-sirku-uzky

Strategie sázení na dostihy

Sázení na dostihy patří mezi nejstarší druhy kurzového sázení, za dlouhé roky existence koňských dostihů se přitom vyvinula spousta strategií sázení. V tomto článku vám pár takových strategií představíme.

Strategie sázení na dostihy – koně, kteří ještě neběželi

Pokud se chystáte na sázení na dvouleté koně, kteří dostih ještě nikdy neběželi, měli byste si svého favorita vybírat podle nejvyšší ceny. Aktuální tržní cena koně je nejlepším indikátorem toho, jak je kůň nadějný. Dražší koně pocházejí z lepších stájí, mají lepší předky a dost pravděpodobně také lepší vedení.

Strategie sázení na dostihy – koně, kteří využívají pomůcky

… tohle platí především v případě, že tito koně pomůcky využívají poprvé ve své kariéře… o tomto trendu jsme mluvili na předešlých řádcích – první použití určité pomůcky, například klapek na oči, může ovlivnit šance na výhru.

Strategie sázení na dostihy – value betting

Value betting je strategie, v jejímž rámci se snažíte sázet na výhodné kurzy, tedy na kurzy vyšší, než jaké by vzhledem k pravděpodobnosti měly být. Tato strategie sázení je jednou z mála skutečně udržitelných ziskových strategií sázení.

Newsletter

Nenechte si uniknout žádnou novinku!
Přihlaste se k odběru a získávejte pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách!