delegace-rozhodcich-fortuna-liga
12. 2. 2024
18 min. čtení

Delegace rozhodčích Fortuna Liga: Jak rozhodne o tipu?

Úspěšnost každého tipu je vždy závislá na několika faktorech. I z toho důvodu je před každou sázkou třeba dělat rozsáhlou analýzu, přičemž je nutné se zabývat i těmi nejmenšími detaily. Analýza by měla zahrnovat i pohled na delegaci rozhodčích, jelikož právě rozhodčí může výrazně ovlivnit dění na fotbalovém hřišti. Jak delegace rozhodčích Fortuna Liga ovlivňuje zápasy a na co byste si při sázení měli dát pozor?

Proč je třeba sledovat delegaci rozhodčích?

Jak je zmíněno výše, právě rozhodčí může svým výkonem výrazně ovlivnit dění na hřišti a tedy i konečný výsledek zápasu. Asi nikoho nepřekvapí, že rozhodčí může být jedním z hlavních faktorů při sázení na karty. Je nesmysl sázet na over žlutých karet v případě, že dané utkání píská zkušený rozhodčí, jenž s oblibou pouští hru a příliš karet neuděluje.

Vnímat byste ale měli i třeba rozhodčí, kteří pískají hodně faulů. To znamená, že často kouskují hru a tudíž je zdě předpoklad, že padne méně branek, než u rozhodčího, který hru pouští. Zvýšenou pozornost byste měli mít u kontroverzních rozhodčích, kteří pískají utkání nižší soutěže. Zde je totiž nebezpečí ovlivnění zápasu, případně nedostatku motivace a tedy i špatného výkonu sudího.

Delegace rozhodčích Fortuna Liga – listina

Komise rozhodčích vždy před startem soutěžního ročníku zveřejňuje listinu rozhodčích. Na této listině jsou umístěni rozhodčí, kteří jsou nominováni na utkání profesionálních soutěží v dané sezóně. Jedná se tak o zápasy v rámci nejvyšší soutěže a v rámci Fortuna Národní Ligy.

Listina rozhodčích 2023/2024:

  • Jana Adámková
  • Tomáš Batík
  • Marek Bělák
  • Ondřej Berka
  • Dalibor Černý
  • Petr Hocek
  • Jiří Julínek
  • Tomáš Klíma
  • Filip Kotala
  • Michael Kvítek
  • Jan Machálek
  • Vojtěch Opočenský
  • Ondřej Pechanec
  • Jan Petřík
  • Dominik Starý
  • Marek Radina
  • Karel Rouček
  • Ladislav Szikszay
  • Adam Trska
  • Tomáš Ulrich
  • Daniel Vokoun
  • Stanislav Volek
  • Jan Všetečka
  • Vít Zaoral
  • Miroslav Zelinka

Kde zjistit delegaci rozhodčích?

Delegace rozhodčích na nadcházející zápasy Fortuna ligy, které můžete sledovat zdarma na Fortuna TV, je vždy s předstihem zveřejňována na oficiálních stránkách Fortuna Ligy. Najdete ji konkrétně v sekci „Delegace rozhodčích“. Seznam obsahuje informace o hlavním rozhodčím, asistentech, čtvrtém rozhodčím i o delegátech.

Doporučujeme tuto delegaci ještě zkontrolovat den až dva dny před konáním zápasu. Může se totiž stát, že se delegaci rozhodčích ještě změní, ať už například kvůli zdravotní indispozici rozhodčího nebo třeba kvůli trestu za chybu v minulém kole. Stává se to zřídkakdy, nicméně je lepší být připraven.

Statistiky rozhodčích

Ze všeho nejvíce nás v analýze budou zajímat statistiky jednotlivých rozhodčích. I tyto statistiky můžete bez problému najít na webových stránkách Fortuna Ligy.

Nejzkušenější rozhodčí

Dalibor Černý

Ze statistik můžeme vyčíst, že nejobsazovanějším rozhodčím podzimní části Fortuna Ligy byl Dalibor Černý, jenž v rámci odehraných devatenácti kol odřídil hned 14 duelů. Jako hlavní rozhodčí odřídil i některé mimořádně sledované zápasy jako duely Slavie s Plzní, Jablonce se Slavií nebo Mladé Boleslavi se Spartou.

Aktuálně v nejvyšší české soutěži píská již čtvrtou sezónu, přičemž jako hlavní rozhodčí odřídil dohromady 61 zápasů. Nejčastěji píská mistrovské zápasy Sparty Praha, Slavie Praha a Zlína.

Ondřej Berka

Ondřej Berka je mimořádně zkušeným sudím, jenž ve Fortuna Lize kroutí již desátou sezónu. V aktuálním ročníku řídil dvanáct duelů, dohromady měl za svou kariéru na starosti 135 zápasů nejvyšší fotbalové soutěže. Jedná se o přísnějšího rozhodčího. Vidět jste jej mohli ve sledovaném zápase Plzně s Olomoucí, Baníku Ostrava s Mladou Boleslaví, Plzně s Jabloncem nebo Slovácka s Libercem.

Berka příliš neváhá s udělováním karet, když v aktuálním ročníku drží průměr 4,2 udělených žlutých karet na zápas a 0,2 udělené červené karty na zápas. To je na poměry českých rozhodčích nadprůměr, stejně tak 0,3 odpískané penalty na zápas.

Nejvíce Berka nastupoval k zápasům Viktorie Plzeň, Baníku Ostrava, Sparty a Jablonce. Zajímavostí je, že na vlastní kůži v roli pomezního zažil také soutěžní zápas Lázní Bohdaněč.

Ladislav Szikszay

I Ladislav Szikszay se řadí k přísnějším rozhodčím. Je ale pravda, že v této sezóně dostal na starost řízení třaskavějších duelů. Například v derby tahal hned jedenáct žlutých karet, dvě červené a nařídil hned dva pokutové kopy. I tohle je tak nutné brát v úvahu.

Jako hlavní rozhodčí Szikszay v této sezóně pískal již zmíněné derby, ale i zápasy Sparty s Olomoucí, Liberce se Spartou, Olomouce s Baníkem Ostrava, ale třeba i Zlína s Mladou Boleslaví, jenž skončil rekordní přestřelkou 5:9. Aktuálně je Szikszay ve Fortuna Lize čtvrtou sezónu, kdy doposud odřídil 50 duelů. Nejčastěji tento rozhodčí píská zápasy Slavie a Pardubic.

Nejpřísnější rozhodčí

V této části se podíváme na rozhodčí, kteří příliš neváhají s udělením žluté či červené karty. Pro úplnost informací ale doporučujeme také sledovat konkrétní zápasy, ve kterých byly karty uděleny. Je totiž možné, že rozhodčí narazil na mimořádně vyhrocený zápas, ve kterém tahal více než deset žlutých karet, což značně ovlivní průměr udělovaných karet. Na druhou stranu ale není vhodné tento fakt zcela odstranit, může vám sloužit jako vodítko, jak rozhodčí reaguje na vyostřené zápasy.

Tomáš Batík

Tomáš Batík se řadí ke zkušenějším rozhodčím, když ve Fortuna Lize působí již sedm sezón. Nyní však nedostává tolik příležitostí, na podzim totiž odřídil pouhé čtyři zápasy. I přesto v nich ale stihl udělit hned 30 žlutých karet, což jej s průměrem 7,5 žlutých karet na zápas s přehledem řadí do čela statistiky. Je pro porovnání, celkový průměr tohoto rozhodčího je 4,8 udělených žlutých karet na zápas.

Paradoxně Batík nejméně žlutil (3 žluté karty) ve svém prvním zápase této sezóny mezi Pardubicemi a Bohemians, avšak zde zároveň vytáhl svou jedinou červenou kartu v této sezóně. Na druhou stranu jeho poslední zápasy byly na karty výživné. V utkáních Jablonce s Teplicemi a Bohemians s Hradcem Králové vytahoval vždy 11 žlutých karet.

K tomuto je vhodné uvést, že se nikdy nejednalo o šlágry kola ani nikterak ostré týmy. I přesto Batík s kartami nešetřil. Navíc i v jasném zápase Jablonce se Spartou (1:5) Batík žlutil hned pětkrát. Z toho lze usoudit, že je velký předpoklad, že v dalším utkání, které bude řídit Tomáš Batík, padne opět hodně žlutých karet. Jen pro úplnost, všimněme si, že i přestože Batík udělil ve dvou zápasech jedenáct karet, v ani jednom z těchto zápasů nikoho nevylučoval. To také může být zajímavý postřeh pro sázkaře, jelikož je Batík na vylučování značně zdrženlivý.

Daniel Vokoun

Daniel Vokoun v této sezóně odřídil pouhé tři zápasy, v nich udělil dohromady 20 žlutých karet, což dělá 6,7 žlutých karet na zápas. Jedná se o mladého rozhodčího, který je v nejvyšší soutěži první sezónu. I to může být pro sázkaře jisté vodítko, jelikož k udělování karet mají tendenci mladší a nezkušení rozhodčí. Daniel Vokoun je toho příkladem. Svůj „rekord“ udělal v zápase Mladé Boleslavi s Libercem, kde udělil hned 10 žlutých karet a k tomu jednu červenou.

Ladislav Szikszay

A opět tu máme Ladislava Szikszaye. Jak už jsme uvedli, tento rozhodčí řídil derby, ve kterém udělil jedenáct žlutých karet a jednu červenou. To je v těchto zápasech smutný standard. Je ale pravda, že Szikszay je náchylnější k udělování žlutých karet. To dokazují poslední utkání Mladé Boleslavi s Karvinou (7 žlutých karet), Hradce Králové s Baníkem Ostrava (7 žlutých karet) a Hradce Králové s Libercem (6 žlutých karet). V sezóně udělil šest červených karet, což je vysokých 0,5 červených karet na zápas.

Ondřej Pechanec

Jelikož Batík s Vokounem v této sezóně neodřídili větší množství zápasů, je vhodné do tohoto výčtu zmínit i dalšího v pořadí Ondřeje Pechance. Pechanec za devět zápasů nasbíral průměr 5,2 udělených žlutých karet na zápas, celkově za devět odpískaných sezón má průměr 4,4 žlutých karet na zápas. Nejvíce Pechanec v jednom zápase žlutil devětkrát, a to v utkání Liberce se Slavií Praha. Osmkrát pak udělil žlutou kartu v duelu Teplic s Baníkem Ostrava.

Co dalšího může mít vliv na výkon rozhodčích?

Je jasné, že vždy na výkon rozhodčích bude mít zásadní vliv jejich pojetí hry, respektive to, zda uznávají tvrdou hru, nebo naopak hru raději kouskují, aby se jim zápas nevymknul z ruky. Co ale dalšího může mít výraznější vliv na výkon rozhodčích?

Věk

Zkušenosti rozhodčího není radno podceňovat. Je předpoklad, že starší a zkušenější rozhodčí si u hráčů bude schopen zjednat respekt jiným způsobem, než udělováním karet. Má už určitou autoritu, navíc pokud ligové zápasy píská již několikátou sezónu, většinu hráčů dobře zná a ví, co na ně platí. Pamatujme, že nejlepší zápasy pro rozhodčího je ten, kde nebude muset tasit ani jednu žlutou kartu. A tak k udělování karet rozhodí přistupují pouze tehdy, když je to nezbytné.

Na druhou stranu mladí rozhodčí jsou více motivovaní a jejich prioritou je mít respekt na hřišti. To se ale děje těžko mezi podobně starými hráči, a tak v zápasech mladí rozhodčí vytahují více žlutých karet. Navíc především oni bojují o setrvání na listině rozhodčích, a tak si nemohou dovolit, aby se jim jakýkoli zápas nejvyšší soutěže hrubě vymknul z ruky. A disciplína u hráčů se jednoduše dá zajistit právě napomínáním a udělováním karet.

Pohyby s delegací

I když si to možná někteří fanoušci nemyslí, prací rozhodčího není jen přijet na zápas, odpískat jej a vrátit se domů. Stejně jako se na konkrétního soupeře připravují týmy, i rozhodčí se na konkrétní zápas připravuje. Načítá si soupisky hráčů a analyzuje si pravděpodobný průběh zápasu. Během toho rovněž studuje problémové hráče a nachází způsob, co na tyto „rebely“ platí.

Proto je pro rozhodčího problém, pokud je na zápas nominován na poslední chvíli. Může se dostavit lehká nervozita, navíc má omezenou dobu na přípravu. To může vyústit, že jeho znalost soupeřů nebude tak dokonalá a bude muset častěji přistupovat k udělování žlutých karet.

Dění během týdne

Během týdne se toho o víkendových zápasech napíše opravdu mnoho. Ať už se jedná o sloupky v novinách, články v internetových magazínech, rozhovory se samotnými aktéry nebo o postřehy fotbalových expertů v pořadech, může to mít určitý vliv na pojetí hry ze strany rozhodčích. Můžeme si to uvést na příkladu.

Představme si, že nějaký tým bude nastupovat proti Slavii Praha a bude mít taktiku vystavenou na důrazné hře často za hranou pravidel. V zápase brutálním zákrokem zraní nejlepšího střelce týmu Jurečku, rozhodčí hříšníka nesprávně nevyloučí a třeba i díky tomu zápas skončí bezbrankovou remízou. Už podle tohoto by bylo jasné, že se tento zápas bude probírat ve všech médiích. Fotbaloví experti budou hlásat po větší ochraně hráčů, o to více hvězd týmů, stejné ohlasy by jistě přišly i z tábora Slavie v čele s Jaroslavem Tvrdíkem. Tvrdé důsledky by zároveň vyvodila i komise rozhodčích a sudího by potrestala.

Z výše uvedeného smyšleného scénáře je patrné, že rozhodčí budou v dalším kole pod enormním tlakem. Nejvíce se samozřejmě budou zaměřovat na proviněný tým a ještě více na daného hráče, obecně ale všichni rozhodčí budou mít tendenci kouskovat hru více než obvykle a udělovat karty, aby se jim zápas nevymknul z ruky. A když si to přehrajeme, tento scénář není až takové sci-fi, jak by se na první pohled mohlo zdát. Již několikrát bylo toto téma probíráno a na zdraví hráčů apelováno po drsných zákrocích například Ladislava Krejčího ze Sparty nebo Jana Bořila se Slavie Praha.

Povaha zápasu

Samozřejmě jsou zápasy, které rozhodčí zvládne bravurně, i když udělí více karet. Nejde o to, že by nad zápasem ztratil kontrolu, nýbrž o to, že týmy už jdou do samotného zápasu se zvýšenou agresivitou. Řeč je třeba o derby, případně o utkání pražských týmů s Viktorií Plzeň. Důrazné díky své minulosti bývají třeba také zápasy Sparty Praha se Slovanem Liberec, velice důrazní dokáží být také hráči Baníku Ostrava.

Týmy nám mohou hodně napovědět, při sázení je ale samozřejmě také potřeba sledovat jejich tabulkové postavení. Pokud se bude jednat o zápas dvou týmů hrajících o záchranu v závěru sezóny, je tu téměř jistota, že se bude více žlutit. Ani nemluvě o barážových zápasech, kde se o případném sestupu rozhoduje během dvou zápasů. Zde už týmy nikterak nekalkulují s případnou stopkou, toto utkání zkrátka musí vyhrát.

Zprávy komise rozhodčích

Pokud se chcete soustředit opravdu na všechny aspekty, komise rozhodčích po každém kole vyhodnocuje výkony jednotlivých sudích. Své závěry obvykle zveřejňuje, což přebírá většina médií, zápis z jednání komise je vždy veřejně dostupný. V zápise se můžeme dočíst o tom, zda rozhodčí v minulém zápase neudělal nějakou chybu, a tak by v aktuálním zápase mohl být pod hrozbou mírné suspendace.  Takový rozhodčí si na svůj výkon bude dávat větší pozor a utkání více kouskovat. Ale pozor, pokud rozhodčímu byla vytknuta nesprávně udělená žlutá či červená karta, může to mít opačný efekt. V podobné situaci ke kartě znovu nesáhne, i když by podle pravidel měla být.

Metod, jak nakládat s delegací rozhodčích je opravdu mnoho, a určitě si i vy najdete vlastní, která vám bude nejvíce sedět. Můžete se však inspirovat základními pravidly uvedenými v tomto návodu, jež by pro začátek měly rozhodně stačit. Pak už zbývá jen čekat a doufat ve výherní tip.

Skandály rozhodčích ve Fortuna Lize (delegace rozhodčích Fortuna Liga “úřadovala”)

Jsou zápasy, ve kterých se rozhodčí před veřejností ukáží v silně negativním světle. Úmyslně tak dají kaňku na pověst rozhodcovskému povolání, přičemž pošramocenou pověst pak ostatní rozhodčí pracně získávají zpět. Kteří rozhodčí jsou nechvalně známí pro své skandální jednání?

Marek Pilný a Jiří Jech

Zřejmě nejznámější rozhodcovský skandál z poslední doby se týká alkoholu. V roce 2016 se Marek Pilný s Jiřím Jechem podíleli na řízení prvoligového utkání mezi Příbrami a Slavií pod vlivem alkoholu.

Marek Pilný vykonával funkci čtvrtého rozhodčího, avšak během utkání příliš nedokázal udržet rovnováhu. Část zápasu dokonce stínoval asistenta rozhodčího, načež jej musela zpacifikovat ochranka na stadionu. Jiří Jech, jakožto brankový rozhodčí, nevypadal o moc lépe. I na něm byla na první pohled znát opilost, přičemž Jech se měl dokonce na hrací plochu vymočit.

Oba rozhodčí odešli od disciplinární komise s očekávaným trestem, a to se zákazem činnosti na dva roky a uložením vysoké pokuty. Rovněž byli oba arbitři vyřazení z listiny rozhodčích pro profesionální soutěže. Výkonný výbor FAČR posléze vyloučil oba pány z řad fotbalové asociace.

Korupční skandál v roce 2020

Velký korupční skandál v českém fotbale vyplaval na povrch v roce 2020. V té době do sídla FAČR vnikla zásahová jednotka policie a zatkla celkem dvacet lidí, včetně Romana Berbra. Kromě představitelů klubů a fotbalové asociace byli zadrženi i někteří rozhodčí.

Mezi nimi byl Miloš Vitner, Petr Klupák, Jiří Houdek, Tomáš Grímm, Marek Janoch, Robert Hájek, Michal Myška, Zdeněk Koval, Jiří Kříž, Pavel Vlasjuk, Jan Cihlář, Jiří Musil, Jana Štychová a delegát Jiří Kabyl. Rozhodčí Tomáš Grímm při soudním líčení přiznal vinu a přijetí úplatku. Díky tomu tak vyvázl pouze s podmínkou a peněžitým trestem.

Ivánku, kamaráde…

V této souvislosti nelze nezmínit ani obrovskou korupční aféru z roku 2004. Obviněno bylo nespočet lidí z řad hráčů, manažerů, funkcionářů i rozhodčích. Celá aféra spočívala v nasazování spřátelených sudích a jejich ovlivňování tak, aby se Viktoria Žižkov, vedená manažerem Ivanem Horníkem, udržela v nejvyšší soutěži. Celou aféru proslavila i divadelní hra Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse s názvem Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?

Newsletter

Nenechte si uniknout žádnou novinku!
Přihlaste se k odběru a získávejte pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách!