Pokud chcete brát sázení vážně, sestavování podrobné analýzy pro vás musí být každodenním chlebem. Úspěšnost každého tipu se odvíjí od několika faktorů a na první pohled zanedbatelných detailů, které však ve výsledku mohou stát za úspěchem či neúspěchem vaší sázky. Analýza na fotbalové zápasy by měla zahrnovat i pohled na delegaci rozhodčích, jelikož právě rozhodčí vedou průběh zápasu a svým dobrým či špatným výkonem jej mohou výrazně ovlivnit. Delegace rozhodčích Fortuna Národní Liga je shrnuta v tomto článku.
Fotbaloví rozhodčí mají ve fotbale velkou moc. Všichni fanoušci si to uvědomují, nicméně sázkaři je při sestavování sázky příliš neberou v potaz. A to je velká chyba. Na co je týmu skvělá forma ve střílení branek, když narazí na rozhodčího, jenž bude pískat každý náznak faulu a nepustí týmy do většího počtu šancí? Nebo jak moc se sázkař může spoléhat na fakt, že jeden z týmů je značně agresivní a dostává velký počet žlutých karet, když sledované utkání bude pískat rozhodčí, jenž pouští hru a příliš karet neuděluje?
Jak jste mohli vypozorovat z předešlého odstavce, při sázení nás budou zajímat především extrémy, a to rozhodčí, kteří udělují vysoký počet žlutých karet, pískají mnoho faulů, zaměřovat se budeme také na zkušenosti jednotlivého rozhodčího. Zvýšenou pozornost byste měli mít u kontroverzních rozhodčích u sázení na druhou ligu, případně i na nižší soutěže. Z nedostatku motivace by tak nemuseli předvést optimální výkon, případně jsou tito rozhodčí i náchylnější na nedovolené ovlivnění utkání.
Komise rozhodčích vždy před startem soutěžního ročníku zveřejňuje listinu rozhodčích pro profesionální soutěže. Tato listina je platná pouze pro aktuální soutěžní ročník, tedy sezónu, a týká se profesionálních soutěží, které v České republice představuje Fortuna Liga a Fortuna Národní Liga.
Listina rozhodčích profesionálních soutěží pro sezónu 2023/2024:
Tak jako ve všech soutěžích, i ve Fortuna Národní Lize je delegace rozhodčích na soutěžní zápasy vždy transparentní. Složení sudích tak vědí dopředu nejen zainteresované kluby, ale i samotní fanoušci. Delegaci si můžete vyhledat na oficiálních stránkách Fortuna Národní Ligy v sekci „Zápasy“ a poté po rozkliknutí požadovaného duelu.
Doporučujeme tuto delegaci kontrolovat opakovaně, ideálně ještě jeden až dva dny před výkopem, jelikož se může složení rozhodčích v průběhu týdne změnit. Může k tomu dojít třeba z důvodu zdravotní indispozice rozhodčího nebo kvůli trestu za hrubou chybu v uplynulém kole. Ke změně rozhodčího na poslední chvíli se sahá zřídkakdy, jelikož komise v žádném případě nemá zájem na takových změnách, každopádně je ale lepší být připraven.
Podrobné statistiky rozhodčích ze zápasů Fortuna Národní Ligy bohužel na internetu nenajdeme, tato data jsou totiž veřejně dostupná pouze pro odřízená utkání v rámci naší nejvyšší soutěže. Vzhledem k tomu, že na stránkách FNL jsou dostupné pouze hráčské statistiky, při sázkách na karty bychom se tak museli omezit na žluté a červené karty jednotlivých hráčů, které jsou ve statistikách podrobně uvedeny. Ve vztahu k rozhodčím budeme potřebovat jistou dávku kreativity.
Jak jsme uvedli výše, listina rozhodčích pro profesionální soutěže je platná pro první a druhou fotbalovou ligu. Můžeme se tak podívat na internetové stránky Fortuna Ligy na konkrétního rozhodčího. Je totiž předpoklad, že pokud rozhodčí na listině figuruje, nějaký zápas v první lize pravděpodobně také odřídil. Na webových stránkách první ligy pak jsou vypsané detailní statistiky rozhodčích včetně uvedené průměrného počtu udělených karet, nařízených penalt nebo i týmů, které daný rozhodčí nejvíce pískal.
Z těchto statistik na webu Fortuna Ligy můžeme vyčíst, že nejpřísnějším rozhodčím je Tomáš Batík s průměrem 7,5 žlutých karet na zápas (data jsou za podzimní část sezóny 2023/2024). Dále mezi rozhodčími, kteří často trestají hráče, je Daniel Vokoun (průměr 6,7 žlutých karet na zápas), Ladislav Szikszay (průměr 0,5 červených karet na zápas) a Ondřej Pechanec (průměr 5,2 žlutých karet na zápas).
Při detailním zaměření na jednotlivého rozhodčího se musíme dívat na několik faktorů, které mohou ovlivnit jeho pojetí hry, zvlášť to, jak tvrdou hru v zápasech sudí vyznává. Nejsou to vždy fotbalové faktory, nicméně i přesto je musíme brát v potaz. Co dalšího tedy může mít výraznější vliv na výkon rozhodčího v utkání?
Ve většině případů věk rozhodčího odráží i jeho zkušenosti. Předpokládá se, že čím je rozhodčí starší, tím spíše si dokáže na hřišti sjednat respekt jiným způsobem, než udělováním karet. Zkušený sudí řídí stejné hráče již několikátou sezónu, takže hráče osobně zná, tudíž také ví moc dobře, co na ně platí. Pamatujme, že nejlepší zápasy pro rozhodčího je ten, kde nebude muset tasit ani jednu žlutou kartu. A tak k udělování karet rozhodí přistupují pouze tehdy, když je to nezbytné.
Když se ale podíváme na mladší kolegy, je vcelku logické, že mají vyšší motivaci, občas oplývají i její přemírou. Prioritou mladších rozhodčích obvykle bývá sjednání respektu na hřišti. Mají to ale značně ztížené, jelikož na hřišti hrají i někteří stejně staří hráči. Pokud tedy přirozená autorita nezafunguje, přichází na řadu vytahování karet.
Mějme na paměti, že především oni bojují o setrvání na listině rozhodčích, a tak si nemohou dovolit, aby se jim jakýkoli zápas nejvyšší soutěže hrubě vymknul z ruky. Obecně tedy mladší rozhodčí vytahují více karet a obvykle se to děje za účelem sjednání si pořádku na hřišti.
Zamýšleli jste se někdy dopodrobna nad tím, jaká je vlastně práce rozhodčího? Rozhodčí nepracuje pouze po dobu 90 minut, kdy rozhoduje zápas, ale jeho práce je daleko rozsáhlejší. Řeč je o přípravě. Stejně jako se na konkrétního soupeře připravují týmy, i rozhodčí se na konkrétní zápas připravuje. Načítá si soupisky hráčů a analyzuje si pravděpodobný průběh zápasu. Během toho rovněž studuje problémové hráče a nachází způsob, co na tyto „rebely“ platí.
A teď si vezměte, že takového svědomitého rozhodčího vyvedete z pohody tím, že jej nominujete na zápas na poslední chvíli. V tuto chvíli se může dostavit lehká nervozita, navíc má omezenou dobu na přípravu. To může vyústit, že jeho znalost soupeřů nebude tak dokonalá a bude muset častěji přistupovat k udělování žlutých karet.
Během týdne se toho o víkendových zápasech napíše opravdu mnoho. Ať už se jedná o sloupky v novinách, články v internetových magazínech, rozhovory se samotnými aktéry nebo o postřehy fotbalových expertů v pořadech, může to mít určitý vliv na pojetí hry ze strany rozhodčích.
Představme si, že se během týdne omílá furt dokola jeden brutální zákrok, který dokonce zraní soupeře. Rozhodčí za tento zákrok vytasí pouze žlutou kartu. Tento zákrok odsoudí lidé ve studiech i novináři. Velká kritika se však záhy snese i na hlavního rozhodčího, navíc se do hry vloží i komise rozhodčích, která jej potrestá.
Mediální tlak pak může nepřímo ovlivnit i výkon rozhodčích v dalších zápasech. Pokud fotbaloví experti budou hlásat po ochraně zdraví hráčů, je pravděpodobnější, že za podobný zákrok příště zcela jiný rozhodčí udělí ihned červenou kartu, a to i kdyby se před celou kauzou přikláněl spíše pro žlutou variantu.
Při sázení to sázkaři dělají automaticky, ale přeci jen to uvedeme. Je velký rozdíl mezi tím, zda v posledním kole rozhodčí píská utkání dvou týmů ze středu tabulky, a mezi tím, zda rozhodčí píská duel dvou týmů hrající o udržení v soutěži. Jak je jistě patrné, daleko větší předpoklad agresivnějšího utkání je u týmů, kterým jde o hodně. Když týmy nemají žádnou motivaci, může to dopadnout tak, že si hráči půjdou zápas jen zahrát, vyzkoušet nové taktiky a hlavně do nej půjdou s cílem „hlavně se nezranit“. Tudíž faulů bude v zápase poskromnu.
Aby byl náš výčet komplexní, je nutné do něj zařadit i zprávy komise rozhodčích. Tato komise po každém kole vyhodnocuje výkony jednotlivých sudích. Své závěry obvykle zveřejňuje, což přebírá většina médií, zápis z jednání komise je vždy veřejně dostupný.
V zápise se můžeme dočíst o tom, zda rozhodčí v minulém zápase neudělal nějakou chybu, a tak by v aktuálním zápase mohl být pod hrozbou mírné suspendace. Takový rozhodčí si na svůj výkon bude dávat větší pozor a utkání více kouskovat. Ale pozor, pokud rozhodčímu byla vytknuta nesprávně udělená žlutá či červená karta, může to mít opačný efekt. V podobné situaci ke kartě znovu nesáhne, i když by podle pravidel měla být.
Metod, jak nakládat s delegací rozhodčích je opravdu mnoho, a určitě si i vy najdete vlastní, která vám bude nejvíce sedět. Můžete se však inspirovat základními pravidly uvedenými v tomto návodu, jež by pro začátek měly rozhodně stačit. Pak už zbývá jen čekat a doufat ve výherní tip.
Pokud bychom žili v dokonalém světě, odpověď by byla jasná, a to že žádný rozdíl mezi soutěžemi z pohledu rozhodování sudích není. Ale není tomu tak. Pro každého rozhodčího na listině je vrcholem Fortuna Liga. Je cílem každého sudího se dostat do nejvyšší fotbalové soutěže, a tak druhá liga může být vnímána jako taková přestupní stanice.
Jasně, mladí rozhodčí motivováni rozhodně budou, jelikož se čerstvě dostali do profesionálních soutěží, nicméně u zkušených tomu tak nemusí být. Pro ty už druhá liga není žádná meta. Fortuna Národní Ligu pískají pouze příležitostně a pokud ne, je to určitě z nedostatku kvality či za trest. Jak ale můžete oplývat motivací, když jste někde „za trest“? Situaci rozhodčích můžete vnímat jako situaci hráčů. Každý chce hrát na vrcholu. Pokud ale někdo hraje druhou ligu, může se buď snažit proniknout mezi elitu, nebo na svou kariéru rezignovat.
Rozdíl je samozřejmě i ve sledovanosti obou soutěží. Toto kritérium můžeme brát jak z pohledu rozhodčích, tak i z pohledu hráčů. Co se týče rozhodčích, ti samozřejmě mohou udělat více chyb v méně sledovaných utkáních. A pokud bychom měli fabulovat, je rovněž pravděpodobnější, že k určitému nedovolenému ovlivňování zápasů bude sáhnuto právě v neatraktivním duelu.
Co se týče hráčů, obecně větší motivaci budou mít hráči nastupující v nejvyšší fotbalové soutěži. Může za to jednak sledovanost jednotlivých duelů, ale přiznejme si také, že i vypsané tučnější prémie za vyhraný zápas. Dá se tak očekávat, že zápasy v první lize jsou ve větším tempu a tudíž by zde mohlo docházet k i většímu množství nedovolených zákroků.