Hlavním cílem většiny sázkařů je sázením vydělat peníze. Pravděpodobně nikdo si touto činností nepřeje prodělávat. Jak jsme si řekli v předešlém článku, jedinou udržitelnou cestou k zisku (tzn. cestou, která funguje v dlouhodobém horizontu) je sázení s hodnotou. Prostě musíte soustavně sázet za kurzy vyšší, než jaké by ve skutečnosti – vzhledem k opravdové pravděpodobnosti daného výsledku – měly být. V tomto článku vám poradíme, jak sázet na fotbal.
Správný tip vám pochopitelně nespadne jen tak do klína. Abyste dokázali najít hodnotný kurz, nejprve musíte určit přesnou pravděpodobnost výsledku, převést ji na odpovídající kurz a tento kurz porovnat s kurzem, který vám sázkovka nabídne. A pokud je kurz nabízený sázkovkou vyšší, tak vsadíte, protože máte value bet.
Jenže abyste mohli začít s počítáním pravděpodobnosti, musíte mít samozřejmě některá vstupní data. Už je vám nejspíš jasné, že v tomto článku vám nedáme konkrétní tipy na fotbal (neporadíme vám kdy a na koho vsadit), ale propůjčíme vám kompletní know-how jak si tyhle tipy můžete najít a tedy jak sázet na fotbal sami. K odhadnutí správných šancí ve fotbale existuje 10 základních faktorů/kroků. Těmito faktory jsou:
Aktuální forma je jedním z nejdůležitějších faktorů nejen při sázení na fotbal, ale při sázení na jakékoliv další sporty. Tým, který je ve formě, si dokáže hravě poradit i s mnohem silnějším protivníkem. Prostě mu všechno vychází.
Aktuální forma reflektuje jak dobře (nebo špatně) si jednotlivé týmy vedou a odvozuje se hlavně z výsledků z minulých zápasů. Aktuální formu týmů je velmi jednoduché sledovat, protože na internetu existuje hned několik webů, které tento údaj přehledně zobrazují. Tabulka aktuální formy může vypadat nějak takto:
Tato tabulka byla převzatá z pro mě nejpřehlednějšího a vůbec nejpoužívanějšího webu pro zjišťování výsledků Livesport. Jak si můžete všimnout, na obrázku je přehled formy šesti nejlepších týmů francouzské Ligue 1 v posledních 5 zápasech. Zelený rámeček znamená výhru, žlutý rámeček znamená remízu a červený rámeček prohru. Skvělá forma PSG asi nikoho nepřekvapí, ale co takové Méty?
V tomto přehledu je ovšem zobrazená pouze ligová forma, což nemusí stačit. Při zvažování formy je třeba myslet také na zápasy v evropských pohárech. Ty najdete v rozpisu jednotlivých zápasů v záložce H2H:
Jakmile zjistíte aktuální formu týmů, musíte přemýšlet nad tím, jak se tato forma promítne do nastávajícího zápasu. Faktem je, že momentum a sebedůvěra jsou ve fotbale velice důležité. Proto byste měli vždy předpokládat, že dobrou (nebo špatnou) formu si tým přenese i do dalšího zápasu. Pokud se tým těší hodně dobré formě, je schopný porazit i mnohem silnější tým. A naopak, jestliže tým trápí velmi špatná forma, dokáže v klidu prohrát i s mnohem slabším soupeřem.
Abyste aktuální formu týmů dokázali odhadnout co nejpřesněji, musíte vzít v úvahu také další informace. Hlavně potom:
Nejdůležitějším faktorem při bližším posouzení formy je kvalita soupeřů. Tým může zapsat šest výher v řadě, ale může to být proti velice slabým soupeřům, kde se výhra předpokládala (a kde by bylo divné spíš to, kdyby prohrál). A platí to i naopak – i několik proher v řadě s velice silnými soupeři (navíc podložené těsným rozdílem ve skóre) nemusí znamenat, že by byl tým na odpis.
Těsné prohry se silnými soupeři či těsné výhry, navíc ještě umocněné některými šťastnými událostmi (například vlastní gól soupeře) mohou dojem z formy maximálně zkreslit. Proto doporučujeme, abyste formu zkoumali podrobněji. Při tom vám nejvíce pomůže třetí zmiňovaný bod – celková kvalita výkonů v posledních zápasech.
Každý fotbalový fanoušek potvrdí, že existují zápasy, kdy jejich týmy hrály naprosto skvěle, a přesto nakonec prohrály. Nejlépe se takové zápasy odhalují tím, že je pečlivě sledujete. To je ovšem vzhledem k časové náročnosti velice obtížné, ba dokonce nemožné. Dalším ukazatelem mohou být přidružené statistiky jako držení míče, počet střel, počet střel na bránu, počet rohových kopů a počet karet (čím více udělených karet na straně soupeře, tím vyšší předpokládaná kvalita výkonu na straně vašeho týmu).
Porovnání výsledků vzájemných zápasů není – v porovnání s dalšími kroky v našem článku – zase tak důležité. Tedy až na některé výjimky. Existují týmy, které mají ve statistikách vzájemných zápasů naprosto drtivou převahu. To se může stát kvůli rozdílu v celkové kvalitě týmů, nebo například v jejich herním stylu. Ať je to tak nebo tak, pokud zjistíte, že jeden tým má ve vzájemné statistice opravdu hodně navrch, při sázení byste to měli vzít na vědomí.
Při sledování statistiky vzájemných zápasů byste ovšem vždycky měli brát na vědomí aktuálnost údajů. Pokud zjistíte, že jeden tým má ve statistikách vzájemných zápasů hodně navrch, ale že poslední záznam (odehraný zápas) je z roku 2003, asi této statistice nebudete přikládat jakoukoliv vážnost. Vždyť hráči, kteří v týmech hráli, jsou už dávno pryč.
Předešlé dva údaje byly čistě statistické a daly se tedy celkem jednoduše určit. S herním stylem je to obtížnější, protože tento údaj není tolik hmatatelný. Do jisté míry jde o vlastní interpretaci, takže v tomto bodě budete potřebovat jistou znalost fotbalu. Kromě toho je pochopitelně třeba, abyste měli nakoukaných alespoň pár zápasů obou týmů, protože jinak herní styl asi jen těžko určíte.
Jelikož problematika herních stylů ve fotbale je příliš obsáhlá, v tomto článku se o ní nebudeme více rozepisovat. Raději jí věnujeme samostatný článek.
Výsledek zápasu může určitě ovlivnit také disciplína celého týmu či jednotlivých hráčů. Ačkoliv výsledek zápasu by tím neměl být ovlivněn nijak dramaticky, určitě nastanou situace, kdy disciplínu při rozhodování o sázce budete chtít zohlednit.
Lepší bude vysvětlit si to na příkladu:
Chcete vsadit na zápas dvou týmů, z nichž jeden má sklony hodně faulovat a druhý je vyhlášený herním stylem, který soupeře nutí k faulování. Vzhledem k tomu je zvýšené riziko, že první z týmů bude dohrávat v 10. Rovněž by mohlo dojít na to, že hra se bude vinou velkého počtu faulů tříštit a hráči neudrží soustředění a rytmus.
Disciplína ve fotbale je často přehlížená. Přitom se může jednat právě o tu potřebnou informaci, která vám pomůže dotvořit celkový obraz hry. Pakliže existuje zvýšené riziko, že vámi vyhlédnutý tým by v průběhu zápasu mohl přijít o vyloučeného hráče, je dost možné, že byste na něj neměli sázet (pokud nedostanete dostatečně lákavý kurz).
Většina fotbalových týmů má lepší domácí než venkovní výsledky. Pro tento jev se dokonce vrylo označení „výhoda domácího prostředí“. Výhoda domácího prostředí je zcela běžným jevem, takže ho sázkové kanceláře ve svých kurzech obvykle zohledňují. Až na některé výjimky.
Pojďme si to opět probrat na příkladu. Napadají mě teď hned dva. V prvním z nich musím odskočit k hokeji a zmínit můj oblíbený hokejový tým Verva Litvínov. Litvínov má obvykle velice dobré domácí výsledky. Na tom se podepisují dva faktory.
Zaprvé, stadion v Litvínově je hodně starý a panují v něm specifické podmínky (velká zima, pro mnoho týmů neobvyklé nepohodlí atd.).
Zadruhé, v Litvínově je hokej náboženstvím, na stadion tam chodí velký počet fanoušků, dokonce hodně oddaných fanoušků a tak se ve velkém fandí. Tohle vše tedy nahrává dobrým domácím výsledkům, ale pamatuji si sezóny před dvěma či třemi roky, kdy se Litvínov dostal do křeče a doma prostě nevyhrával. Jako by měl svázané ruce. Tuto sezónu Verva většinu bodů vozila z venku a já na ní sázela právě jenom ve venkovních zápasech.
Druhý příklad, nebo spíš postřeh přichází společně s pandemií koronaviru. Některé týmy byly doma zvyklé na velkou fanouškovskou podporu a teď se vinou vládních opatření prohánějí po prázdných stadionech. Taková situace by jim mohla hodně zatopit. Napadá mě teď třeba pražská Slavie a její druhé poločasy, kdy hrávala proti tribuně Sever. Tyhle poločasy byly pro většinu soupeřů (a to včetně soupeřů na evropské scéně) naprosto drtivé. Teď bych se na ně úplně nespoléhala.
O fanoušky však fotbalové týmy mohou přijít i v rámci běžné sezóny. Stačí, aby diváci udělali nějaký průšvih, a od federace dostanou zákaz vstupu na stadion. Přesně tohle jsou momenty, které sázkovka ve svých kurzech může zapomenout zohlednit.
Ale samozřejmě, když se vrátíme k základům, vždy je užitečné vědět, kdy má hrát tým s dobrými domácími výsledky s týmem, který má špatné venkovní výsledky. Nebo i naopak, kdy tým se špatnými domácími výsledky bude hrát s týmem, který má velmi dobré venkovní výkony. Jedná se o zajímavé momenty, které sázkovky nemusí mít podchycené.
Také počasí je při sázení velmi specifický faktor, kterému dost možná dáme větší prostor v některém z budoucích článků. Je samozřejmě pravda, že počasí předem nikdy přesně neodhadnete. Ani ti nejlepší meteorologové vám s jistotou neřeknou, jaké počasí bude za dvě hodiny, natož pak za dva dny. Nicméně počasí byste stejně v některých případech měli ovlivnit.
Jenom v rychlosti. Představte si třeba déšť. Když hustě prší, zvýhodňuje to hlavně týmy, které mají svůj herní styl založený na výborné fyzické připravenosti a tvrdé hře. Dobře se hraje také týmům, které preferují rychlé přenášení hry nákopy za obranu. Naopak, když prší tak, že jsou na hřišti pomalu louže, asi to moc nepomůže týmům, které hrají na velkou spoustu krátkých přihrávek.
Dalším dobrým příkladem je vítr. Silný vítr může zvýhodnit týmy, které jsou zvyklé hrát raději po zemi, a znevýhodnit týmy, které hrají na dlouhé nákopy.
Budete-li schopni kombinovat různé faktory, budete mít v sázení nespornou výhodu. Pouhé vědomí toho, že v den zápasu by mělo silně pršet, vám asi moc nepomůže. Nicméně pokud tuto informaci dokážete dát do souvislosti, můžete se dopracovat dobrých výsledků.
Plán zápasů neboli herní program může mít na týmy obrovský dopad. Když mají hráči nabytý program, mohou být vyčerpaní, což může vést až ke zranění. Často se tak stává, že týmy, které v kratším časovém údobí hrají větší počet zápasů, mohou podávat horší výkony. Platí to zejména pro týmy, které nemají moc široký kádr a své hráče moc netočí.
Ovšem nezáleží pouze na počtu zápasů.
Pokud tým bude hrát jeden těžký zápas za druhým, tak i kdyby mezi těmito zápasy byly větší rozestupy, hráči mohou být vyčerpaní. I když nebudou hrát vyloženě špatně, mohou v takových situacích utržit několik proher v řadě. A to může vést ke zhoršenému sebevědomí, což může znamenat horší výsledky v příštích zápasech. Naopak, když se tým chystá na sérii jednodušších zápasů, může ztracené sebevědomí získat zpět.
Za zvážení stojí také dopad cestování. Některé týmy hrají na domácí i evropské scéně. Vzhledem k tomu musí často překonávat obrovské vzdálenosti, typicky v polovině týdne letí na zápas Ligy mistrů, a na víkend se vracejí domů odehrát zápas v lize. Pokud jejich soupeř měl v týdnu volno, lépe si odpočinul a mohl by být ve výhodě.
V úvahu je třeba vzít také program jednotlivých hráčů. Typicky se jedná o situace, kdy hráči reprezentují svou zemi a pak se vrací zpět do klubu. To může mít nepříznivý dopad na jejich hru.
Tohle je asi jasné, ale stejně vás na to musím upozornit. Jakýkoliv tým, který má hodně zraněných nebo vykartovaných hráčů pravděpodobně bude oslabený. Je naprosto logické, že když je mimo některý z hráčů základní jedenáctky, na tým to může mít negativní vliv.
Poznámka: Při hodnocení dopadu absencí buďte opatrní. Jde o víc než o počet absencí. Musíte vzít v úvahu také to, kteří hráči chybí, a kdo je na hřišti nahradí. Někteří hráči jsou zcela zaměnitelní, na jiných však visí celý tým.
Při analýze zraněných a vykartovaných hráčů byste si měli odpovědět na tyto otázky:
Odpovědi na tyto otázky by vám měly pomoci vyhodnotit případný dopad absencí. Představte si třeba tým, který má ve svém středu jenom jednoho nebo dva „tahouny“. Když se oba tito tahouni zraní, je to jako byste jeli autem, kterému vypadl motor. Citelná by v tomto případě byla ztráta dokonce i jen jednoho z těchto hráčů.
Tip: Získej informace, jak sázet na počet karet / počet rohů ve fotbale!
Absencemi obecně nejvíc trpí týmy, které mají málo kvalitních náhradníků. Velké týmy se silnou lavičkou obvykle disponují dostatkem kvalitních náhradníků, takže i když přijdou o několik hráčů najednou, na jejich hře to nemusíte poznat.
Pravděpodobně každému sázkaři je jasné, že při sázení na fotbal je třeba posoudit celkovou kvalitu týmů (ostatně někteří sázkaři sází pouze na tomto základě). Ovšem méně jasné je, jak při posuzování kvality postupovat. Jedna věc je hodnocení celkové kvality hráčů, druhá věc potom hodnocení kvality celého týmu. To se může významně lišit.
To, že se v jednom týmu potká hned několik hvězdných hráčů, ještě neznamená, že tým bude šlapat na jedničku. Mohli bychom vyjmenovat desítky příkladů z minulosti, kdy hvězdami nabytý tým fungoval hůř než parta z druhé ligy.
Celkem nedávný příkladem může být Chelsea v sezóně 2015/16. Poté co se jí podařilo získat titul prohrála 9 ze 16 zápasů nové sezóny a trenér Jose Mourinha kvůli tomu musel od týmu odejít. Jenže ani jeho náhradníkovi se tým nepodařilo pozvednout a Chelsea sezónu zakončila na 10. místě.
A teď si představte, že v tomto týmu hrál Eden Hazard, Diego Costa nebo Thibaut Courtois. Tenhle tým měl podle soupisky na mnohem lepší postavení, ale z nějakého důvodu jim to spolu prostě nešlo.
Taktéž se vyskytlo pár týmů, které podávaly mnohem lepší výkony, než na které podle soupisky měly. Zde bychom nemuseli chodit tak daleko, stačí si vzpomenout na Slavii a její tažení v Evropské lize v sezóně 2018/19. Díky chemii a dobré organizaci hry zaskočila i ty nejlepší fotbalové kluby. Slavia došla až do čtvrtfinále a přijímala poklony od těch největších fotbalových kapacit.
Hodnocení kvality týmů tedy není jenom o hodnocení kvality jednotlivých hráčů. V úvahu je třeba vzít i další faktory jako je:
Kvalita trenérů je pochopitelně velmi důležitá. Není jen tak bez důvodu, že za dobré trenéry týmy utrácejí miliony korun. Dobří trenéři vědí, jak z hráčů dostat to nejlepší a jak sestavit tým, který bude spolupracovat a který udělá výsledek.
Stejně důležitá je vyváženost týmu. Pokud má tým pouze dobrý útok, je poměrně zranitelný, protože i když dá hromadu gólů, stále může s přehledem prohrát.
Týmová chemie a vítězný duch jsou čitelné už z předchozího příkladu. Když se vám v týmu sejdou hvězdy, které nebudou mít chuť hrát jeden za druhého, těžko mohou udělat výsledek. Na druhou stranu, pokud se v jednom týmu sejdou pracovití mladíci a budou si rozumět i na hřišti, mohli by překvapit, třeba i partu dříve zmíněných hvězd.
Měli bychom si tedy uvědomit, že hodnotit kvalitu týmu pouze na základě hodnoty a kvality hráčů není úplně dobře. Kvalitu týmu musíme posuzovat na základě širších souvislostí a kritérií jako je týmová chemie nebo kvalita kouče.
Úplně nejhorší, co se vám při sázení na fotbal může stát, je sázka na tým, který hraje bez jakékoliv motivace, nebo který je z nějakého důvodu psychicky rozložen. Motivace a psychologie je v profesionálním sportu jedním z nejdůležitějších dílečků do skládanky a dokonce existují situace, kdy dochází k řízeným prohrám (situaci jsme lehce zveličili).
Typický příklad. Tým má v lize pohodlný náskok 20 bodů, když do konce sezóny zbývá jenom pár zápasů, a v polovině týdne ho čeká veledůležitý zápas v Evropské lize, který mu slibuje možnost postoupit do čtvrtfinále. Opravdu se dá čekat, že se tenhle tým o víkendu přetrhne, aby získal další výhru? Asi jen těžko. I kdyby se hráči sebevíc snažili, stejně budou mít v hlavě jednu jedinou věc – dohrát bez zranění a bez zbytečného namáhání, prostě hlavně ušetřit síly.
Tím vám chci říct, že pokud hráči nemají potřebnou motivaci, nemůžete od nich automaticky čekat výhru. Naopak. Sázení na takové zápasy byste se měli vyhnout, a nebo dokonce popřemýšlet o tom, zdali v nich nevsadit proti vybranému týmu. Zvlášť když motivace jeho protivníka je veliká.
Význam motivace je citelný také v různých pohárech. Některé týmy jsou poctěny tím, že hrají s věhlasným klubem a vydají ze sebe maximum. Naopak od velkého klubu, který hraje proti neznámému outsiderovi, můžeme čekat podcenění a malou snahu.
Samozřejmě není úplně snadné předpovědět, kdy může dojít k překvapení. Ale když motivaci a psychologii vezmete v úvahu, můžete si začít všímat situací, kdy není zase tak jisté, že favorité nad outsiderem vyhrají. Potom je třeba zvážit také sázku proti.
Psychologie je také hlavním důvodem proč se vyhnout sázkám na derby či na zápasy mezi velkými soupeři nebo obecně na zápasy ve kterých je hodně v sázce. Je velmi těžké předpovídat, jak se týmy a jednotlivý hráči s takovou situací vypořádají. Pokud nemáte dobrou představu o tom, jak váš tým dokáže hrát pod tlakem, je téměř nemožné něco předpovídat.
Při tvorbě analýzy byste měli přednostně brát do úvahy faktory, které jsme uvedli v tomto článku. Každý z těchto faktorů má jinou důležitost ať už na obecné bázi, tak i co se týče jednotlivých zápasů. Když tvorbě analýzy věnujete dostatek času, narazíte na zajímavé trendy, které vám pomohou vybrat vítěze (či jakoukoliv jinou sázkovou příležitost).
Samozřejmě se může stát, že při tvorbě analýzy uděláte chybu. Každý dělá chyby, i my je děláme. Důležité je, abyste čas strávený nad takovou analýzou nepovažovali za ztracený. Jak známo, chybami se člověk učí a tvorba každé analýzy z vás udělá lepšího sázkaře.