jak-sazet-na-league-of-legends
17. 3. 2024
7 min. čtení

Jak sázet na League of Legends? 5 tipů pro lepší výsledek

Švihnutí mečem šampiona Aatroxe připravilo jeho lajnového oponenta o život. Hráč BrokenBlade, který tuto postavu ovládá, si oddechnul. Živé publikum propuklo v jásot, komunitní chat u online vysílání se začal plnit emotikony. To je esport v League of Legends (česky Liga Legend, zkráceně LoL).

MOBA (multiplayer online battle arena) žánr her vyžaduje od svých hráčů strategické myšlení stejně jako dokonalé ovládnutí šampionů, jejichž ovládání se hráči zhosťují. Důležitá je i týmová spolupráce (existují 1v1 turnaje v LoL, ale většinou se hraje klasický formát 5vs5). Nejinak je tomu i v LoLku, který je aktuálně jeden z nejvíce populárních esportových titulů vůbec.

Z pohledu sázkaře tak jde o velice lukrativní progamingové odvětví. Díky popularitě League of Legends mezi diváky se jí ujaly i sázkové kanceláře se vší parádou. To znamená pokrytí spousty zápasů a nepřeberné množství sázkových příležitostí.

Světová scéna esportu v LoL

Předtím, než se pustíme do samotného sázení na LoL, je potřeba si představit nejdůležitější ligy a turnaje. Zde je na místě si hned říct, že nejvyšší ligy a největší turnaje pořádá přímo vývojář hry – studio Riot Games. To zaručuje opravdu kvalitní zážitek nejen pro samotné hráče, ale i pro diváky. A můžeme si být téměř jistí, že zde nenarazíme na žádné fixování zápasů.

riot-games-turnaj

Oficiální esportová LoL scéna je rozdělena dle regionů do několika lig. Mezi ty nejlepší se řadí: Evropa a její LEC, Severní Amerika a její LCS, Jižní Korea a její LCK a čínské LPL. Sezóna se odehrává v několika splitech (zimní a letní). Na základě umístění v daném splitu se pak tým podle nasbíraných bodů kvalifikuje na jeden z větších turnajů.

Ty jsou dva: Mid-Season Invitational (MSI)League of Legends World Championship (známý jako Worlds). První je o něco méně prestižní, hraje se mezi splity, ale ten Worlds chce sledovat každý fanoušek LoLka. Nejlepší týmy se zde totiž utkávají o nejcennější trofej a prvenství v žebříčcích na daný rok.

Mimo to jsou také pořádány další menší turnaje a ligy třetími organizacemi. Za zmínku stojí například Garena nebo ESL, ale zde se většinou už nesetkáme s top týmy a sázkové pokrytí těchto eventů bývá slabé.

Česká progamingová scéna

Česká esportová sféra je obecně na vzestupu a rok od roku přitahuje stále více diváků. Asi nejznámější progamingovou ligu v LoLku u nás provozuje Hitpoint (Hitpoint Masters a nižší ligy). Tu lze sledovat na Twitchi s profesionálními komentátory a celkovým produkčním přesahem a lze na ni sázet u českých sázkovek.

Mimo to se u nás můžeme setkat i s dalšími turnaji, které jsou spíš amatérského rázu a jejich pokrytí sázkových příležitostí neexistuje.

hitpoint-turnaj

Typy sázkových příležitostí u LoL

Teď konečně přichází odpověď na otázku: “Jak sázet na League of Legends?”. Respektive, nedáme vám kouzelnou formuli na sázení, ale ukážeme vám, na jaké věci můžete vsadit u zápasu v LoL.

Základ je samozřejmě vítěz zápasu, ale pokud je jeden z týmů silným favoritem, odráží se to na nízkých kurzech. Daleko zajímavějšími jsou sázky na počet celkových killů (jako počet gólů ve fotbale), dobu trvání mapy, počet zabitých draků nebo počet zničených věží.

Hra League of Legends prochází pravidelnými změnami (update), které mění sílu jednotlivých hrdinů i celkové tempo hry, což ovlivňuje i profesionální hraní. Dle aktuální mety (meta je aktuální nejlepší strategie) tak můžeme usoudit, zda půjde o dlouhé zápasy se spoustou killů nebo pomalejší a kontrolovanější klání. Samozřejmě, hra se může kdykoliv zvrhnout ve vražedný chaos nebo naopak téměř “zamrznout”. 

U lépe sázkově pokrytých zápasů se můžeme setkat s dalšími typy sázek: například počet killů konkrétního hráče, zda bude určitý hrdina vybrán, jaký typ draka bude zrozen nebo zda padne pentakill (pětizářez).

Je dobré i vědět, jak který tým a jeho hráči hrají – je spíš zaměřen na kontrolu nad mapou nebo více na malé potyčky v řece? Zvládne sólo hráč zabít svého oponenta a připsat si tak zabití? Je středový hráč známý pro svou agresivitu? Má jeden tým jisté vyřazení z turnaje a bude hrát víc bláznivě? Pro správně zvolenou sázku je potřeba vidět pod pokličku hrnce, kterým LoL esport je. To ale samozřejmě platí u sázení na jakýkoliv sport.

A kde sázet na League of Legends? Výše uvedené typy sázkových příležitostí lze nalézt velice často i u českých sázkových kanceláří. Většinu těchto sázek lze uzavřít i live v průběhu zápasu.

pentakill-pětizářez-league-of-legends

Kde sledovat LoL?

Základními platformami, které budete pro sledování League of Legends esportu potřebovat, jsou Twitch.tv a YouTube. Zde naleznete oficiální účty každé z nejvyšších regionálních lig (často v originálním jazyce, ale i s anglickými komentátory). Velké turnaje se pak odehrávají na kanále Riot Games. Stránka lolesport poskytuje všechny tyto přenosy na jednom místě.

Zároveň na obou platformách můžete nalézt streamery, kteří hru hrají na vysoké úrovni a mají do ní i její kompetitivní scény hluboký vhled. Pouhým sledováním tak můžete zjistit, kteří šampioni jsou aktuálně nejsilnější nebo jaká je aktuální meta. Zároveň se u nich lze setkat i s re-streamováním zápasů, který sami komentují. Díky tomu se lze setkat s myšlenkami, které u oficiálního komentování nenajdete a občas vám mohou pomoci se správně rozhodnout při výběru sázky. Kromě toho často streamují i samotní profesionální hráči.

Kde zjišťovat výsledky a podrobnosti esportových zápasů v LoL?

Známý livesport poskytuje pouze základní informace o zápasech, ale člověk, který nesází jen na vítěze, potřebuje znát podrobnější statistiky. Propracovanější alternativa k livesportu může být stránka sofascore, která nabízí v oblasti esportu více informací ke každému zápasu. Ty lze najít i na oficiálním webu lolesport, ale dohledání detailnějších informací tam může být poněkud obtížné.

Jeho používání tak doporučujeme kombinovat se stránkou e-sportstats, která přináší procentuální statistiky každého týmu (killy, zničené věže atd.) a platformu Games of Legends, což je projekt, který vám přináší živé i minulé statistiky každého zápasu.

S pohledem upřeným na neklesající čísla hráčské základny je nám jasné, že League of Legends jen tak z herní scény nezmizí. Díky skvělé péči jejího vývojáře také zůstane váženým esportovým titulem ještě minimálně několik let a nám, sázkařům, tak vznikají zcela nové možnosti na co a jak sázet. Sázení na esport v LoL je skvělou a zábavnou volbou pro milovníky videoher, fantasy soubojů a fanoušků strategické akce. 

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách