jak-vypočítat-předpokládanou-pravděpodobnost
17. 2. 2024
2 min. čtení

Jak vypočítat předpokládanou pravděpodobnost?

Předpokládaná pravděpodobnost je způsob, jak odhadnout šanci, že se nějaká událost stane. Ať už jde o šanci na to, že přijde déšť nebo předpokládanou pravděpodobnost výhry v loterii, základní principy výpočtu jsou stejné. V tomto textu vám dáme návod, jak vypočítat předpokládanou pravděpodobnost.

Co budete potřebovat:

  • Počet příznivých výsledků (kolikrát se může událost reálně stát)
  • Celkový počet možných výsledků (kolik je všech možností, které mohou nastat)

Vzoreček pro výpočet předpokládané pravděpodobnosti:

P(A) = počet příznivých výsledků/celkový počet možných výsledků

Jak vypočítat předpokládanou pravděpodobnost krok po kroku:

  1. Identifikujte událost: Nejprve si stanovte, pravděpodobnost jaké události chcete počítat. Může jít například o šanci, že když hodíte šestistěnnou kostkou, padne číslo šest.
  2. Spočítejte příznivé výsledky: Kolik je možností, že se událost stane? V našem příkladu s kostkou je jen jeden příznivý výsledek – padne šestka.
  3. Zjistěte celkový počet možných výsledků: Kolik různých výsledků může daná situace přinést? U šestistěnné kostky je to šest, protože má šest stran.
  4. Použijte vzoreček: Jakmile znáte počet příznivých a možných výsledků, dosadíte je do vzorečku. Pro naši kostku to bude: P(šestka) = 1/6

Tento výpočet říká, že pravděpodobnost padnutí šestky při jednom hodu šestistěnnou kostkou je 1 ku 6. To by znamenalo 16,67% šanci na padnutí šestky.

Pravděpodobnost se vždy vyjadřuje číslem mezi 0 a 1. 0 znamená, že událost určitě nenastane. 1 znamená, že událost určitě nastane. Hodnoty mezi tím vyjadřují stupeň jistoty, s jakou pravděpodobnost nastane.

Chcete-li předpokládanou pravděpodobnost převést na sázkový kurz, pokračujte tímto způsobem.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách