19. 12. 2020
3 min. čtení

Jsi v Rejstříku vyloučených osob? Od 20. 12. si nevsadíš!

Vláda České republiky udělala další krok směrem k ochraně ohrožených skupin lidí od škodlivých dopadů sázení. Počínaje zítřkem uvádí v platnost tak zvaný „Rejstřík vyloučených osob“, zkráceně RVO. Všichni provozovatelé sázkových kanceláří a casin jsou přitom povinní kontrolovat, zdali jsou zákazníci v tomto seznamu vedeni. A pokud je v seznamu objeví, musí jim zamezit v hraní či sázení a to až do doby, kdy ze seznamu nebudou vymazáni.

Co je Rejstřík vyloučených osob (RVO)?

Rejstřík vyloučených osob (RVO) vznikl s cílem chránit ohrožené skupiny lidí. Rejstřík sdružuje osoby, které by se z nějakého důvodu neměly věnovat hazardu. Rejstřík vyloučených osob vytvořilo Ministerstvo financí a je neveřejný. To znamená, že k němu mají přístup pouze pověřené osoby.

rvo-rejstrik-vyloucenych-osob
Hlášení o Rejstříku vyloučených osob na sázkové kanceláři Fortuna.

Kdo se dostane do rejstříku vyloučených osob (RVO)?

Do Rejstříku vyloučených osob se podle zákona dostane 5 skupin osob:

kdo-patri-do-rvo

Dostanou se do Rejstříku vyloučených osob i lidé s exekucí?

Nikoliv. Lidé v exekuci se do RVO nezapisují, pokud ovšem o zápis samy nepožádají.

Vztahuje se Rejstřík vyloučených osob také na loterie?

Nikoliv. Osoby vedené v RVO mohou dále zakupovat losy a sázet číselné loterie jako je například Sportka.

Kdo Rejstřík vyloučených osob spravuje?

RVO je spravován Ministerstvem financí. MF provádí zápis osob do RVO i jejich výmaz z RVO bezprostředně poté, co nastaly skutečnosti potřebné pro tento úkon. Ministerstvo financí čerpá informace pro zápis do RVO z databáze udělených sociálních dávek (OKNouze), z Insolvenčního rejstříku (ISIR) nebo přímo ze soudních příkazů.

Dá se nějak zjistit, proč jsem se do Rejstříku vyloučených osob dostal?

Důvod pro zapsání do Rejstříku vyloučených osob vám může sdělit výhradně Ministerstvo financí, respektive správce RVO, který byl Ministerstvem financí pověřen, a to po předložení (zaslání) žádosti o výpis.

Jak vybrat peníze z obstaveného účtu?

Pokud jste se dostali do RVO, do 19.12. peníze ze svého hráčského účtu vyberete běžným způsobem. Ovšem počínaje 20.12. pro výběr peněz budete muset použít speciální formulář nabízený na stránkách online sázkových kancelářích či tištěný formulář, který najdete v kamenných pobočkách.

Po vyplnění tohoto formuláře sázková kancelář ve spolupráci s Ministerstvem financí zahájí výběr peněz, který podléhá přesně stanoveným požadavkům. Výběr peněz může proběhnout pouze na bankovní účet vedený na majitele sázkařského účtu.

Kde získat další informace o Rejstříku vyloučených osob?

S dalšími dotazy se můžete obrátit buď přímo na Ministerstvo financí, případně na konkrétní sázkovou kancelář a její zákaznické centrum.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách