6. 10. 2022
8 min. čtení

Nesázejte na vítěze, brání vám to v zisku!

Tisíce sportovních nadšenců se denně vrhají na novou kurzovou nabídku, aby v ní vybrali několik vítězů a už konečně dosáhli vytouženého zisku. Na první pohled se to sice může jevit jako zcela logické jednání. Ve skutečnosti se ovšem jedná o tu největší chybu. Právě tato chyba sázkaře stojí obrovské peníze. Právě tato chyba drží v chodu všechny sázkové kanceláře. A právě tato chyba znamená, že na konci měsíce nebudete v zisku, ale ve ztrátě. V tomto článku vám vysvětlím, proč tomu tak je. A zároveň vám poradím, jak se z tohoto začarovaného kruhu můžete dostat ven.

Každý může vyhrát (a kurz 1,10 s přehledem prohraje)

Sportovní události se účastní vždy minimálně dvě strany. Obě tyto strany jdou do zápasu s tím, že chtějí vyhrát (pokud nepočítáme fixované zápasy). Obě strany se o výhru snaží a ačkoliv mohou mít zcela rozdílné schopnosti a dovednosti, vždycky existuje šance, že outsider vyhraje. Do sportu se promítá příliš mnoho náhodných událostí. Jedná se například o počasí, zranění, rozhodčí a jejich sporná rozhodnutí, motivace nebo zkrátka jenom štěstí. Kolikrát jste viděli neuvěřitelný odraz míče od brankové konstrukce atp.?

Na zápas tak nikdy nelze koukat pouze jednostranně. Ano, zápas může mít favorita, ale má také outsidera. A ani outsider není úplně bez šance.

Vzhledem k tomu je hledání vítěze naprosto krátkozraké. Člověk sice může určit, kdo je favoritem utkání a kdo s největší pravděpodobností vyhraje. Nikdy však nemůže říct, že daný tým vyhraje na 100%. Ani kdyby hrála Barcelona s Teplicemi, nebo třeba s Karvinou, výhru nemá jistou.

Může nastoupit v pozměněné sestavě. Může nastoupit zcela bez motivace. Může se hrát na rozoraném hřišti, na kterém nelze tak dobře hrát na krátké přihrávky a problém je na světě. Nejen pro Barcelonu, ale i pro sázkaře, kteří na Barcelonu naloží svoje výplaty.

Pravděpodobnost jako klíč k úspěchu

Z výše napsaného je patrné, že klíčem k ziskovému sázení není informace o tom, kdo je favorit, ale jaký kurz je na výhru jednotlivých týmů vypsaný. A zde se dostáváme k pravděpodobnosti. Pokud by Barcelona vyhrála 9 z 10 zápasů a kurz na ní by byl 1,10, potom touto sázkou budete dlouhodobě ve ztrátě. Vsadíte-li na každý tento zápas 1000 Kč, potom 9× vyhrajete 100 Kč (celkem 900 Kč) a jednou prohrajete váš vklad v hodnotě 1000 Kč. Vaše ztráta bude činit 100 korun na každých deset sázek, tj. prosázených 10 000 Kč. Tímto způsobem sázkovky vydělávají.

Naopak kdybyste narazili na zápas, kde by byl kurz na outsidera 10,00 a dokázali byste odhadnout, že tento outsider je sice marný, ale i přesto dokáže vyhrát minimálně 2 z 10 zápasů, byli byste touto sázkou v dlouhodobém horizontu v moc pěkném zisku. Vsadíte-li na každý tento zápas 1000 Kč, potom 2× vyhrajete 10 000 Kč (20 000 Kč) a 8× prohrajete váš vklad 1000 Kč (8000 Kč). Váš zisk bude činit 12 000 Kč (bez odečtu vkladu na danou sázku) na každých 10 sázek. To je naprosto neuvěřitelné zhodnocení peněz.

favorit-vs-outsider
Pokud budeme vědět, že outsider vyhraje ve 2 z 10 případů a na jeho výhru dostaneme kurz 10,00, vyplatí se nám na něj sázet i přestože v tomto konkrétním případě má menší šance na výhru než jeho soupeř.

Jak vnímat sázkový kurz?

Sázkový kurz je sice zobrazovaný v decimálním formátu, tzn. například 1,50 nebo 2,20, nicméně v přeneseném formátu nám prozrazuje pravděpodobnost. Bez zbytečně vysoké matematiky – pakliže narazíte na kurz 2,00 a chcete sázkou na něj dlouhodobě vydělávat, potom si musíte být jisti, že tento kurz vyhraje ve více než 50% případů. Důvod je ten, že pakliže vyhrajete více než 5 z 10 podaných sázek (nebo třeba 50 ze 100 podaných sázek), potom vám sázkovka v dlouhodobém horizontu vyplatí více peněz, než kolik jste na tikety vložili.

Nakup levně, prodej draze

Pro pochopení ziskového sázení není třeba být raketový inženýr. Sázení funguje v podstatě stejně, jako obchodování na burze či jakýkoliv jiný nákup a prodej. Pakliže byste chtěli zbohatnout na prodeji automobilů, potom musíte být schopni zboží nakupovat za nižší cenu, než za jakou ho budete prodávat. Přitom platí, že čím větší rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou bude, tím větší profit vykážete.

Převedeno na sázení. Čím vyšší bude kurz, za který se vám podaří vsadit oproti kurzu, který by u dané sázkové příležitosti měl být vzhledem ke skutečné pravděpodobnosti, tím vyššího dosáhnete zisku (samozřejmě v dlouhodobém horizontu).

Koncept hodu s mincí

Zmiňovanou pravděpodobnost a koncept ziskového sázení (value bettingu – jediné dlouhodobě ziskové sázkové strategii) lze ilustrovat také na hodu mincí. Představte si, že budete s kamarádem házet mincí. Při této příležitosti se domluvíte, že dáte do banku každý 100 Kč. Pokud padne Panna, berete výhru vy, zatímco pokud padne Orel, bere výhru kamarád.

Asi každému je jasné, že pravděpodobnost Panny je stejná, jako pravděpodobnost Orla, takže se jedná o férový „deal“ (obchod). V krátkodobém horizontu se sice může stát, že padne vícekrát Panna, než Orel (či naopak). Pokud však budete hrát dlouhodobě, tak se výsledky vyrovnají a vy budete plus minus každý na svém.

Nyní si ovšem představte, že budete hrát hod mincí a s kamarádem se vám podaří dohodnout na tom, že v případě vaší prohry zaplatíte 100 Kč, zatímco v případě výhry od něj dostanete dvakrát tolik, tedy 200 Kč. Protože pravděpodobnost na oba dva hody je stále stejná, tedy 50/50, dostáváte se díky této dohodě do obrovské výhody. Kamarád vám totiž zaplatí jednou více, než by vám vzhledem k pravděpodobnosti zaplatit měl.

V rámci pár hodů tak můžete být v mínusu, v dlouhodobém horizontu však budete v obrovském zisku. A přesně takto funguje princip value bettingu.

Value betting jako jediná cesta k zisku

Value betting je v podstatě sázení na výhodné kurzy, tedy kurzy, které jsou vyšší, než jaké by vzhledem k pravděpodobnosti dané události měly být. Pakliže na takové kurzy sázíte soustavně, vůči bookmakerovi (sázkové kanceláři) jste ve výhodě. To se dřív nebo později projeví v tom, že budete dosahovat zisku.

Když si výše napsané převedeme na příklad na začátku článku, ziskoví sázkaři nehledají vítěze utkání, ale pouze výhodnou cenu, respektive kurz. Zkrátka a dobře, je jim úplně jedno, zdali je výhodný kurz vypsaný na favorita utkání nebo na jeho outsidera (pouze tomu přizpůsobí výšku sázky podle zásad správného bankroll managementu). Ziskoví sázkaři si zkrátka uvědomují, že obě strany mají určitou šanci na výhru a je jen třeba soustavně sázet za kurzy vyšší, než jaké by na danou příležitost měly být.

Závěr

Hledat vítěze utkání je z pohledu ziskového sázení naprosto špatně. Pakliže chcete být ziskovými sázkaři, musíte si uvědomit, že každého zápasu se účastní minimálně dvě strany. A že každá z těchto stran má určitou šanci na úspěch. Musíte si připustit, že i velký favorit zápasu ze hřiště jednou za čas odejde poražen.

Abyste v sázení mohli být úspěšní, musíte šance na výhru jednotlivých týmů odhadnout lépe jak bookmakeři a pak vyhledat výhodné ceny, tzn. kurzy vyšší, než jaké by vzhledem k pravděpodobnosti měly být. Toto je jediná cesta k ziskovému sázení.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách