Jestliže člověk začíná sázet a nemá žádné větší znalosti sportu, či ideálně nějaké ligy, kde by díky zákulisním informacím měl paušální výhodu nad bookmakerem, potom by podle mého názoru měl začít se sázením na over/under. Tento způsob sázení je totiž jednou z nejsnadnějších sázkových disciplín, kromě jiného i proto, že k hledání dobrých tipů většinou nepotřebuje žádné komplexnější analýzy (tedy například informace o zranění, sestavách atd.). V tomto článku vám představím snadný návod jak sázet na over/under ve fotbale, hokeji, baseballu a v dalších sportech (asi kromě basketu, kde jsou bohužel výsledky a rozptyly tak vysoké, že jsem zatím na žádný snadný způsob nepřišla).
Abych při sázení over/under mohla najít pěkný value bet, tak potřebuji vědět počty overů a underů u jednotlivých týmů a dále potom výšku kurzů, které sázkovka nabízí. Takže na jedné straně si otevřu daný zápas v Livesportu a na druhé potom sázkovou kancelář a kurzy na over/under, které jsou k dispozici.
Nyní sečtu počet underů u týmu A s počtem underů u týmu B, tj. v našem případě 7+9 = 18. Toto číslo dále vynásobím číslem 79, což je čistá výhra z každé vyhrané sázky na under při hypotetickém vkladu 100 korun/sázka (kurz na méně než 2,5 gólu činí 1,79). Tímto výpočtem se dostaneme k výsledku 1404.
Výsledek 1404 v podstatě představuje celý náš čistý zisk z vyhraných sázek v případě, že bychom na všechny zápasy těchto týmů vsadili 100 korun na under. To je sice hezké, ale abychom se dopracovali k nějaké hodnotě, musíme z této výhry poplatit všechny své náklady. A ještě nám musí zbýt.
Zdali výhrami dokážeme poplatit všechny náklady a ještě generovat zisk (při této frekvenci underů a výšce kurzu) zjistíme tak, že spočítáme všechny případy, kdy naše týmy hrály over. A dále pak vklady na tyto zápasy odečteme od celkové výhry.
V našem případě se tedy bude jednat o celkem 12 případů, kdy over nevyšel, tj. z 1404 korun bychom museli odečíst 1200 korun (12×100 korun). Jako zisk nám proto zbylo pouze 204 korun. S těmito náklady musíme počítat vždy. Předem totiž víme vždy pouze pravděpodobnost toho, že se něco stane, ale nikdy nevíme, kdy se to stane. Pravděpodobnost se může projevit hned, ale může se projevit až po opakování několika událostí za sebou (čím více událostí, tím se přiblížíme konkrétní pravděpodobnosti).
Tímto výpočtem však naše práce nekončí. Nyní jsme se dostali k přibližnému zisku 204 korun na každých 28 sázek při této hodnotě. Předem prozradím, že to není zrovna moc. V této fázi navíc musíme projít některé další detaily, které skutečnou pravděpodobnost dále ovlivňují.
Toto je asi nejdůležitější statistika. Některé týmy mají velký počet underů, ale zároveň vysoký počet gólů. To snižuje hodnotu naší sázky. Ve většině případů se totiž jedná o statistickou výjimku, tzn. počet underů by v dlouhodobém horizontu měl klesat.
Tato statistika navazuje na průměrný počet gólů. Jedná se o podpůrný údaj. Některé týmy mají obrovský průměrný počet gólů, případně i overů, ale je to způsobené pouze obrovským počtem obdržených branek. Když pak spolu hrají podobě orientované týmy, tak se očekávaný průměrný počet gólů významně snižuje. Není totiž, kdo by se o over postaral.
To samé se pak stává u týmů s vysokými gólovými průměry, které mají skvělý útok a ještě lepší obranu. Tyhle týmy svoje průměry nahánějí hlavně tím, že slabým týmům v zápase nasázejí 8 a více gólů. Když se však podobně silné týmy potkají spolu, očekávaný průměrný počet gólů se výrazně snižuje. Zápas je hlavně o obraně. Tohle je často k vidění v ligách, kde mezi týmy existují obrovské rozdíl, například 1. běloruská liga, 1. estonská liga a podobně. Pokud bude hrát BATE a Belshina, tj. tým z horní části tabulky s týmem ze spodku tabulky, dá se očekávat obrovský počet branek, hlavně díky BATE. Když si to ovšem gólově bohaté BATE rozdá s vyrovnanějším týmem, například se Zhodinem, tak se počet očekávaných gólů a overů snižuje.
Pozn.: Utřídit si důvody pro vysoký průměrný počet gólů pomůže i zběžný pohled na postavení týmů v tabulce.
Počet gólů ve vzájemných zápasech může odrážet výše zmiňovanou sílu obou týmů a celkovou ofensivní či defensivní náturu. Někdy však odráží i další skutečnosti. Ve vzájemných zápasech některých týmů padá menší počet branek, i přestože jsou tyto týmy jinak poměrně gólové. Stává se to v takových těch hodně vypjatých utkání jako například derby. Statistika vzájemných zápasů je tedy také důležitá, i když bych ji zařadila až za údaj o celkovém počtu gólů a overů.
Při statistice počtu gólů ve vzájemných zápasech bych se upínala na maximálně 2 roky staré údaje. Dále tyhle statistiky ztrácejí na hodnotě. Nicméně pokud narazíte na týmy, mezi kterými se už od roku 2010 hraje většinou pouze under 1,5, takový údaj svoji hodnotu má.
Tohle může sloužit jako upřesňující informace u hraničních případů. Když jedna statistika říká to a druhá to, tak tohle je obvykle dobrý záchytný bod. V první řadě hledám výsledky zápasů s týmy s podobným postavením v tabulce. Tím se dají odhadnout ty situace, kdy hrají týmy z opačných konců tabulky. Když tým ze spodní části tabulky má na kontě hodně underů, ale zároveň má vyšší průměrný počet gólů a s týmy z horní části tabulky prohrává vysoko 6:1, 5:0 atd., tak na něj určitě nebudu sázet under. A to hlavně v případě, že má hrát s gólovějším týmem z horní části tabulky. Takové výsledky totiž naznačují, že v lize jsou obrovské výkonnostní rozdíly, takže když se potkají týmy z protilehlých částí, může se to zvrhnout v přestřelku.
Na druhou stranu existují týmy, které jsou hůře postavené a mají vyšší průměrný počet gólů, ale proti vysoce postaveným týmům dokážou dobře bránit a tudíž proti nim hrají velký počet underů. To vše se ze statistik dá vysledovat. Jenom ještě musím poznamenat, že je potřeba vidět věci v širších souvislostech a hlavně nedělat závěry pouze z jednoho získaného výsledku. V rámci jednoho zápasu se může stát cokoliv. Takže jeden výsledek není bernou mincí, jako spíš dotvářejícím detailem.
Tady existuje ještě jedna pomůcka a to kurzy vypsané v zápasech s podobnými týmy. V tomto případě se ale dá vycházet jenom z novějších údajů (zápasů ne starších jak měsíc ve fotbale a ne starší jak cca 3 neděle v hokeji). Když zjistím, že na zápas s podobně postaveným týmem, který měl navíc podobný průměrný počet gólů a overů, byl vypsaný nižší kurz než na aktuální zápas, tak o sázce můžu přemýšlet. Ale jak jsem řekla, jedná se pouze o doplňující údaj.
Když se vrátíme k našemu příkladu, tak zjistíme, že tyto týmy jsou v tabulce daleko od sebe. Beitar Shimshon je na 2. místě, Hapoel Petah Tikva na 14. místě. Na druhou stranu, průměrný počet gólů obou těchto týmů je poměrně nízký. Beitar Shimshon má za zápas 2,4 gólu, Hapoel Petah Tikva potom 1,9 gólu.
Poslední dva vzájemné zápasy navíc přinesly over a to over 3,5 a dokonce i over 4,5 gólu. A nemůžeme zapomenout ani na fakt, že Beitar Shimshon nedávno hrál s Hapoel Kfar Shalem i MS Kafr Qasim, tedy dvěma týmy na chvostu tabulky (podobně jako Petah Tikva). Oba zápasy skončily over, stejně jako nedávný zápas Petah Tikva s Nof Hagalil, který je v tabulce hned nad Beitar Shimshon. Suma sumárum, tento zápas přináší velice nízkou hodnotu po základním matematickém výpočtu a obrovskou spoustu faktorů, které mluví proti sázce. Vzhledem k tomu sázka na under v zápase Beitar Shimshon vs Hapoel Petah Tikva není výhodná.
Overy a undery jsou v nabídce sázkových kanceláří vypisovány strojově. To znamená, že počítač z nasbíraných údajů za pomoci algoritmů vyhodí hodnoty pro over/under 2,5 gólu a od toho pak automaticky vypočítá další hodnoty. Vzhledem k tomu se občas stává, že i když jsou kurzy na over/under 2,5 gólu vypočítány plus minus správně, chyba je ukrytá u dalších vypsaných lajn, například under 2,0 gólu nebo over 3,5 gólu.
Na začátku lig je proto dobré procházet si všechny nabízené kurzy (tzn. over/under 1,5 – 2,0 – 2,5 – 3,0 – 3,5 atd.). Když na nějakou nesrovnalost narazíte, tak si ji zapamatujte a při dalším kole se k ní vraťte. Tyhle chyby se často opakují.
Občas se dokonce stane, že v ligách najdete nějaký trend. Tento rok to bylo under 2,0 gólu v první a druhé izraelské fotbalové lize, under 3,5 gólu v první běloruské fotbalové lize, under 3,5 gólu v první a druhé estonské fotbalové lize, nebo under 4,5 gólu v některých NHL zápasech (například Dallas Stars nebo NY Islanders). V těchto sázkách boomakeři opakovaně dělali chyby.
Hledat value podle mého návodu byste měli až ve chvíli kdy za sebou týmy budou mít dostatečný vzorek zápasů. Za dostatečný vzorek považuji alespoň 8-10 zápasů a to u každého týmu zvlášť.
Mnou představená metoda je časově náročnější, ovšem člověk díky ní brzy získá cit a pak mu vyhledávání správných příležitostí už tolik času nezabere. Největší šanci na nalezení value betu přinášejí zápasy, ve kterých se potkávají dva málo gólové či naopak hodně gólové týmy. Zajímavou výhodu mohou přinést také zápasy mezi týmy, z nichž každý je v tabulce overů na protilehlém konci.
Zkraje sezóny si dávejte pozor i na další lajny, nejen na over/under 2,5 gólu. Každá sezóna přinese nějaká specifika. Jakmile je odhalíte, máte napůl vyhráno. Tyhle chyby se většinou opakují minimálně polovinu sezóny (než bookmakeři opraví algoritmy).
Pokud při sázení na over/under použijete i znalosti ohledně sestav, respektive zranění, můžete svou úspěšnost ještě zvýšit. Pokud týmu bude chybět nejlepší střelec, potom se vyhlídky na over logicky snižují. A naopak.
Statistiky potřebné pro sázení na over/under získávám na stránkách Livesport. Bohužel, Livesport tyto údaje stále nenabízí v mobilní aplikaci, ale pouze ve verzi pro PC.