Tenisová sezóna 2020 byla bezpochyby tou nejzvláštnější v novém tisíciletí a jednou z nejzvláštnějších v celé tenisové historii. Turnajový kolotoč se pod tlakem koronavirové pandemie na několik měsíců úplně zastavil a neuskutečnil se (mimo jiné) ani grandslamový Wimbledon, který byl z tenisového kalendáře vynechán naposledy během druhé světové války. Je jasné, že ani tenisová sezóna 2021 nebude probíhat tak, jak jsme byli zvyklí. Koronavirus ve světě stále řádí, a i pro nadcházející tenisové turnaje platí přísná opatření, včetně omezení diváckých návštěv.
Situace ohledně koronavirové pandemie se dotkne také turnajového kalendáře. První týdny sezóny obvykle patří turnajům na australském kontinentu. Začátek nadcházející sezóny ale bude vypadat jinak. Australské úřady totiž tenistky na své území nepustí dříve než v polovině ledna. Po příletu do Austrálie pak tenistky čeká povinná čtrnáctidenní karanténa. Australské turnaje tak mohou začít nejdříve na přelomu ledna a února. První měsíc nadcházející sezóny se tak netradičně odehraje mimo Austrálii. Mimo Austrálii se odehraje také kvalifikace na první grandslamový turnaj nové sezóny a samotné Australian Open se odehraje až v únoru. Další změnou v kalendáři je odložení tzv. pátého grandslamu v Indian Wells, který se obvykle hraje během března. Pro tento prestižní turnaj se momentálně hledá vhodný termín. Vrcholem sezóny 2021 by kromě tradičních čtyř grandslamových turnajů měly být také olympijské hry v japonském Tokiu.
Kalendář WTA pro prvních 7 týdnů sezóny 2021:
Celosvětová pandemie ovlivnila také bodovací systém žebříčku WTA. Do oficiálního žebříčku WTA tak vstupují nejen výsledky poslední sezóny, jak tomu bylo zvykem, ale také velká část turnajů z roku 2019. Nejlepší desítka aktuálního žebříčku WTA vypadá takto:
Další informace ze světa ženského tenisu lze čerpat z webových stránek https://www.wtatennis.com/.
Ženský tenis je v současnosti velmi vyrovnaný a vůbec bych se nedivil, kdyby se post světové jedničky během roku 2021 několikrát měnil. Hráčky, které považuji za největší favoritky na post světové jedničky, představím v následujících řádcích.
Na čele žebříčku WTA je v současné chvíli 24letá Australanka Ashleigh Barty, a to přesto, že poslední zápas odehrála loni v únoru. Její absence v závěru sezóny však nebyla způsobena žádným zraněním, ale obavami o bezpečnost způsobenou pandemií koronaviru. Rodačka z východoaustralského Ipswiche stihla během sezóny 2020 odehrát pouze čtyři turnaje. Na grandslamovém Australian Open skončila v semifinále na raketě pozdější vítězky turnaje Kenin. Kromě toho získala titul v Adelaide a semifinále hrála v Dauhá, kde nestačila na Kvitovou. Australanku je rozhodně nutné počítat mezi největší favoritky na post světové jedničky i pro sezónu 2021. Otázkou je, jak moc se na začátku sezóny projeví její dlouhá pauza. V případě Barty bych se ale o rozhodně nebál o to, že by se na Australian Open nepřipravila dostatečně. Barty je tenistkou s kvalitním podáním a celodvorcovým pojetím tenisu, při kterém využívá širokou škálu různých druhů úderů.
Můj tip na sezónu 2021: Jeden grandslamový titul a 2. místo žebříčku WTA
Druhé místo žebříčku WTA drží 29letá Simona Halep z Rumunska. Halep už ví, jaké je to, být světovou jedničkou. Rumunka, která vyniká inteligentní hrou a výborným pokrytím kurtu, stihla během letošní sezóny odehrát šest turnajů. Podobně jako spousta dalších vynechala US Open, na dalších dvou grandslamových turnajích si ale zahrála. Na Australian Open došla do semifinále, když nestačila na Španělku Muguruzu. Na French Open překvapivě prohrála už v osmifinále na raketě pozdější vítězky turnaje Swiatek. Kromě toho Halep vyhrála turnaje v Dubaji, Praze a Římě. Rumunka by měla být favoritkou číslo 1 na antukových turnajích. I na rychlejších kurtech ale patří k tomu nejlepšímu. V roce 2019 triumfovala na Wimbledonu a i na ostatních grandslamech už si zahrála alespoň semifinále.
Můj tip na sezónu 2021: 3. místo žebříčku WTA
Světovou jedničkou už byla i 23letá Japonka Naomi Osaka, a to díky titulům z US Open 2018 a Australian Open 2019. Začátek sezóny 2020, stejně jako druhou polovinu sezóny 2019, neměla zrovna povedenou. Po koronavirové pauze ale neprohrála ani jeden zápas. V přípravě na US Open v New Yorku se dostala do finále, kde nenastoupila Azarence. Stejnou soupeřku pak porazila ve finále US Open a získala tak svůj třetí kariérní grandslamový titul. Osaka je hráčkou s velmi dobrým podáním a agresivním stylem hry.
Můj tip na sezónu 2021: Minimálně jeden grandslamový titul a post světové jedničky
Jedním z překvapení roku 2020 je 22letá Američanka Sofia Kenin. Sezónu začala v polovině druhé desítky žebříčku WTA, aktuálně je už na 4. pozici. Výrazně jí k tomu pomohly grandslamové turnaje. Na Australian Open si Kenin překvapivě došla pro titul, na French Open už jako jedna z favoritek nestačila až ve finále na Polku Swiatek. V letošní sezóně tak má na co navazovat. Pro rodačku z Moskvy je typická chytrá aktivní hra od základní čáry.
Můj tip na sezónu 2021: 4. místo žebříčku WTA
Ukrajinská tenistka Elina Svitolina je v současnosti 5. hráčkou žebříčku WTA. 26letá rodačka z Oděsy, která patří svým stylem k defenzivnějším hráčkám, byla nejlépe na 3. pozici. Je vítězkou Turnaje mistryň z roku 2018, na grandslamech to ale zatím nedotáhla dál než do semifinále. Svitolina je už stabilní členkou nejlepší světové desítky, do které se poprvé podívala v roce 2017. Sezóna 2020 z její strany nebyla vůbec povedená. Získala sice dva tituly na menších turnajích, z prestižnějších turnajů ale stojí za zmínku snad jen čtvrtfinále French Open, kde nestačila na překvapení turnaje Podorosku.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice na hranici první a druhé desítky žebříčku WTA
Nejlepší českou tenistkou na žebříčku WTA je 28letá Karolína Plíšková. Bývalá světová jednička, která vyniká vynikajícím prvním podáním, zatím také čeká na svůj první grandslamový titul. V roce 2020 k němu ovšem byla hodně daleko. Na Australian došla do třetího kola, na dalších dvou grandslamech pouze do druhého kola. Největších úspěchů v roce 2020 dosáhla v Brisbane, kde brala titul, a v Římě, kde došla do finále.
Můj tip na sezónu 2021: 7. místo žebříčku WTA
Po roční pauze se vrací na kurty Kanaďanka Bianca Andreescu. Tato 20letá tenistka, která své soupeřky deptá vhodnou volbou úderů s dostatečnou razancí, se během sezóny 2019 dostala ze druhé stovky až na 4. pozici žebříčku WTA. V roce 2019 vyhrála US Open a další dva velké turnaje v Indian Wells a Torontu. Na konci roku ale přišlo zranění kolena, které ji na rok vyřadilo ze hry. Na sezónu 2021 by ale měla být stoprocentně připravená.
Můj tip na sezónu 2021: 6. místo žebříčku WTA
Druhou českou tenistkou v nejlepší světové desítce je 30letá Petra Kvitová. Dvojnásobná wimbledonská vítězka s výborným podáním a útočným herním stylem má za sebou celkem povedenou sezónu 2020. Nejlepší výsledek uhrála na French Open, kde došla do semifinále. Kromě toho hrála čtvrtfinále na Australian Open a mezi nejlepších 16 se dostala na US Open.
Můj tip na sezónu 2021: 8. místo žebříčku WTA
31letá Victoria Azarenka, která je další z řady bývalých světových jedniček, zakončila sezónu 2020 na 13. místě žebříčku WTA. Azarenka se z důvodu mateřské pauzy a různých zdravotních a osobních problémů dlouho nedokázala vrátit zpátky do absolutní světové špičky, kde se nacházela zejména v letech 2011-2013. Ještě na začátku sezóny 2020 to nevypadalo, že by mohla být postrachem pro nejlepší tenistky žebříčku WTA. Po koronavirové pauze ale vyhrála turnaj v New Yorku a na tento úspěch navázala i na US Open, kde došla do finále. V závěru sezóny pak hrála čtvrtfinále v Římě a semifinále v Ostravě.
Můj tip na sezónu 2021: 5. místo žebříčku WTA
Mezi favoritky stále musíme řadit i 39letou Američanku Serenu Williams, která je minimálně jednou z nejlepších tenistek všech dob. Třiadvacetinásobná vítězka dvouhry na grandslamech, jejíž největší předností je síla úderů i podání, je aktuálně 11. hráčkou žebříčku WTA. Grandslamový titul už nezískala skoro 4 roky, ale v letech 2018 a 2019 byla vždy dvakrát ve finále. V roce 2020 už se do finále nedostala, na US Open ale hrála semifinále.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice na konci první desítky žebříčku WTA
Kromě největších favoritek představím také některé hráčky, které mají potenciál k výraznému posunu žebříčkem. Většinou jde o mladé hráčky, které by v horizontu několika let mohly atakovat nejvyšší příčky na žebříčku WTA.
Asi největší senzací uplynulé sezóny je 19letá Polka Iga Swiatek. Rodačka z Varšavy, která vyznává celodvorcový útočný tenis s častým střídáním úderů, šokovala celý tenisový svět na Roland Garros, kde si došla pro titul. V žádném ze zápasů přitom neztratila více než 5 her, a to se utkala i s největší favoritkou turnaje Halep a vítězkou Australian Open Kenin. Kromě toho hrála Swiatek velmi dobře i na Australian Open, kde došla do čtvrtého kola, ve kterém sehrála vyrovnaný zápas s Kontaveit. V roce 2021 tak bude mít na co navazovat.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice na konci první desítky žebříčku WTA
Teprve 16letá Cori Gauff se poprvé výrazněji prosadila na Wimbledonu 2019, kde porazila i slavnou krajanku Venus Williams a na turnaji došla mezi nejlepších 16. V závěru sezóny pak došla do třetího kola na US Open a v hale v Linci získala svůj první titul z turnaje WTA. V roce 2020 se jí nejvíce dařilo na Australian Open, kde postoupila do čtvrtého kola a dostala se mezi nejlepších 50 žebříčku WTA. V sezóně 2021 se od ní dá očekávat další žebříčkové zlepšení.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice ve třetí desítce žebříčku WTA
Za zmínku rozhodně stojí také další objev sezóny 2019, 21letá Elena Rybakina, která reprezentuje Kazachstán. Rybakina začínala sezónu 2019 až na konci druhé stovky žebříčku. V úvodu sezóny ale vyhrála 4 turnaje ITF a postupně se začínala prosazovat i na turnajích WTA. Titul získala v Bukurešti, finále hrála v Nanchangu a přidala i semifinále v Hertogenboschi a Lucemburku. Během roku 2020 získala na turnajích WTA další titul, na dalších čtyřech turnajích prohrála až ve finále, a dostala se do druhé desítky žebříčku. Její předností je velmi dobré první podání. Během sezóny 2020 nastřílela vůbec nejvíce es ze všech hráček na okruhu WTA.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice ve druhé desítce žebříčku WTA
Velmi povedenou sezónu má za sebou 25letá Američanka Jennifer Brady. Už v prvním týdnu roku 2020 si v Brisbane poradila se světovou jedničkou Barty a došla do čtvrtfinále. Velmi dobře zahrála také v Dubaji, kde hrála semifinále a porazila Svitolinu, Vondroušovou a Muguruzu. Největších úspěchů ale dosáhla až po koronavirové pauze. Nejprve vyhrála turnaj v Lexingtonu a na US Open poté došla do semifinále. V závěru sezóny poté přidala ještě semifinále z Ostravy. Sezónu Američanka zakončila na 24. místě žebříčku WTA. Brady patří mezi hráčky s kvalitním podáním a daří se jí především na rychlejších površích. Na antuce se prozatím na okruhu WTA nedostala na žádném turnaji dál než do druhého kola.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice ve druhé desítce žebříčku WTA
Další tenistkou z nastupující generace je 20letá Ukrajinka Dayana Yastremska. Rodačka z Oděsy, která své údery hraje často na maximální riziko, se na turnajích WTA postupně začala prosazovat v roce 2018, kdy vyhrála turnaj v Hong Kongu a v semifinále byla v Lucemburku. Během sezóny 2019 se postupně propracovala až do třetí desítky žebříčku WTA, ve které se nachází i v tuto chvíli. V roce 2020 si zahrála jedno finále na turnaji v Adelaide, na grandslamech ale nepřešla druhé kolo.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice na hranici druhé a třetí desítky žebříčku WTA
Aktuálně 30. hráčka žebříčku WTA, Amanda Anisimova, je dalším z amerických talentů. Stále teprve 19letá tenistka se už v roce 2018 dostala mezi nejlepších 16 na Indian Wells, kde porazila i Petru Kvitovou. V roce 2019 pak překvapila na Roland Garros, kde došla do semifinále. Na tyto výsledky zatím nedokázala úplně navázat, a to částečně i kvůli smrti svého otce. V roce 2020 hrála na grandslemech dvakrát třetí kolo a sezónu zakončila na 30. pozici žebříčku WTA. Anisimova patří mezi hráčky s útočným stylem hry od základní čáry a umí zaútočit z forhendu i z bekhendu.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice na začátku druhé desítky žebříčku WTA
Nenápadnými krůčky se k tenisové elitě přibližuje také 23letá Francouzka Fiona Ferro. Rodačka z belgického Libramont vyhrála svůj první titul mezi elitou v roce 2019 v Lausanne a v roce 2020 přidala titul z Palerma, kde porazila Alexandrovou, Giorgi nebo Kontaveit. Na Roland Garros se pak dostala mezi nejlepších 16. Sezónu 2020 zakončila jako 42. hráčka žebříčku WTA. Největších úspěchů zatím Ferro dosáhla na antuce, rozhodně bych ji ale nepodceňoval ani na rychlejších površích.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice ve třetí desítce žebříčku WTA
Jedním z objevů sezóny 2020 je Argentinka Nadia Podoroska. Tato 23letá tenistka začala rok 2020 až v polovině třetí stovky žebříčku WTA. V prvních týdnech sezóny získala dva tituly na turnajích ITF a na žebříčku se posunula do druhé stovky. Dobrými výkony se prezentovala i po koronavirové pauze a do kvalifikace na French Open už nastupovala jako 131. hráčka žebříčku WTA. Na antukovém grandslamu pak šokovala celý tenisový svět postupem do semifinále. V závěru sezóny pak zahrála solidně i na halovém turnaji v Linci, kde došla do čtvrtfinále a sezónu zakončila na konci první padesátky žebříčku. Bude zajímavé sledovat, jak se bude Podorosce dařit v letošní sezóně.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice kolem 50. místa žebříčku WTA
V tomto seznamu rozhodně nemůže chybět ani Kanaďanka Leylah Fernandez. Tato 18letá tenistka je bývalou juniorskou světovou jedničkou a šampionkou z juniorského Roland Garros 2019. Mladá Kanaďanka je aktuálně 88. hráčkou žebříčku WTA. V roce 2020 hrála třetí kolo na French Open a druhé kolo na US Open. Do finále se dostala na menším turnaji v Acapulcu.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice kolem 50. místa žebříčku WTA
18letá Ukrajinka Marta Kostyuk je bývalou juniorskou světovou dvojkou a vítězkou juniorského Australian Open z roku 2017. Na Australian Open poté překvapila o rok později i mezi ženami, když se z kvalifikace dostala až do třetího kola. Hranici nejlepší stovky žebříčku WTA ale překonala až v závěru roku 2020. Během uplynulé sezóny se jí dařilo nejvíce na US Open, kde došla do třetího kola.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice kolem 50. místa žebříčku WTA
Bývalou juniorskou světovou jedničkou je dánská tenistka Clara Tauson. Čerstvě 18letá rodačka z Kodaně je juniorskou šampionkou z Australian Open 2019. V roce 2020 se jí nejvíce dařilo na French Open, kde z kvalifikace postoupila do druhého kola hlavní soutěže. Sezónu zakončila jako 152. hráčka žebříčku WTA.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice ve druhé padesátce žebříčku WTA
Dvojice českých tenistek už byla představena mezi největšími favoritkami na post světové jedničky. Český ženský tenis má ale spoustu dalších hráček, které se vyplatí sledovat. Kromě už známějších hráček první stovky žebříčku WTA se daří také mladým juniorkám, které mohou být v horizontu několika let oporami českého fedcupového týmu.
Aktuálně 21. hráčkou žebříčku WTA je 21letá rodačka ze Sokolova Markéta Vondroušová. Levoruká tenistka vyniká chytrou hrou, při které velmi často využívá stopbaly. Finalistku Roland Garros 2019 bohužel trápí častá zranění, a tak se v posledním roce a půl nedokázala naplno prosadit mezi elitou. V roce 2020 na grandslemech vyhrála jediný zápas a jejím největším úspěchem v uplynulé sezóně je semifinále z turnaje v Římě.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice ve třetí desítce žebříčku WTA
Na výbornou sezónu 2019 nedokázala zcela navázat ani 24letá Karolína Muchová. Rodačka z Olomouce v roce 2019 vyhrála turnaj v Soulu, finále hrála v Praze a do čtvrtfinále se dostala na Wimbledonu, kde porazila i slavnější krajanku Karolínu Plíškovou. V roce 2020 ale dokázala na jediném turnaji vyhrát více než jeden zápas. Bylo to na US Open, kde postoupila mezi nejlepších 16 tenistek. Muchová je aktuálně 27. hráčkou žebříčku WTA.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice ve třetí desítce žebříčku WTA
Výborná deblistka Barbora Strýcová je aktuálně na 37. pozici v pořadí dvouhry. Semifinalistka Wimbledonu 2019 ale v roce 2020 také příliš nezářila. Zkušená 34letá rodačka z Plzně vyhrála jediný zápas na grandslamu, a to na French Open proti Lepchenko. Za zmínku pak určitě stojí i výhry proti Kontě, Anisimové, Martič a Kudermetové. Na žádném turnaji v roce 2020 ale Strýcová více než jeden zápas nevyhrála.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice kolem 50. místa žebříčku WTA
Dobrou sezónu má naopak za sebou 22letá Marie Bouzková. Pražská rodačka trénuje především ve floridském Brandentonu a prozatím se jí nejvíce dařilo na amerických betonech. Je také vítězkou juniorského US Open z roku 2014. V sezóně 2020 sice nezabodovala na grandslamech, kde ani jednou nepřešla první kolo, na turnaji v New Yorku ale porazila Petru Kvitovou a dostala se mezi nejlepších 16, finále hrála v Monterrey, kde porazila Kontu, a do čtvrtfinále se dostala v Lexingtonu, kde si v úvodním kole opět poradila s Kontou. Bouzková je aktuálně 52. hráčkou žebříčku WTA.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice kolem 30. místa žebříčku WTA
24letá Kateřina Siniaková, která je především výbornou deblistkou, to prozatím ve dvouhře dotáhla nejvýš na 31. místo žebříčku WTA v roce 2018. V posledních dvou sezónách ale až příliš často vypadávala v úvodních kolech turnajů. V roce 2019 se jí nejvíce dařilo na French Open, kde porazila i tehdejší světovou jedničku Osaku a došla do osmifinále. Sezónu ale i tak zakončila až v šesté desítce. V roce 2020 se opět solidně předvedla na French Open, kde došla do třetího kola. V úplném závěru sezóny hrála finále na turnaji ITF v Dubaji a aktuálně jí patří 59. místo na žebříčku WTA.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice kolem 50. místa žebříčku WTA
Velmi dobrou sezónu 2020 má za sebou deblová parťačka Kateřiny Siniakové, 25letá brněnská rodačka Barbora Krejčíková. Bývalá deblová světová jednička začala sezónu 2020 jako 131. hráčka žebříčku WTA ve dvouhře. Blíže k první světové stovce se dostala po Australian Open, kde se z kvalifikace dostala do druhého kola hlavní soutěže. Do nejlepší stovky se pak dostala po zářijovém Roland Garros, kde došla až do osmifinále. Dařilo se jí i na halovém turnaji v Ostravě, kde z kvalifikace došla do druhého kola hlavní soutěže a set uhrála na Azarenku. Na dalším turnaji v Linci pak došla do semifinále, ve kterém se statečně držela se Sabalenkou a sezónu nakonec zakončila jako 65. hráčka žebříčku WTA.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice kolem 50. místa žebříčku WTA
Aktuálně 69. hráčkou žebříčku WTA je Kristýna Plíšková. 28letá rodačka z Loun s maximem na 35. místě žebříčku je hráčkou s velmi dobrým podáním, avšak ne úplně vyrovnanými výkony. V roce 2020 hrála dvakrát semifinále, a to v úvodu sezóny v Shenzhenu, kde porazila i Sabalenku, a po koronavirové pauze v Praze, kde si poradila s Martič. Na grandslamech ale v sezóně 2020 vyhrála jediný zápas.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice kolem 50. místa žebříčku WTA
Častá zranění jsou brzdou v kariéře 26leté Terezy Martincové, která je aktuálně 120. hráčkou žebříčku WTA. Martincová, jejíž tělo zdobí velký počet tetování, ale rozhodně má na to, aby se podívala do nejlepší stovky žebříčku. V roce 2020 si dokázala poradit s hráčkami jako Teichmann, Kr. Plíšková, Garcia nebo Pera, potrápila i Martič nebo Sakkari. Nejlepší výsledek udělala na turnaji WTA v Istanbulu, kde došla do semifinále.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice na hranici první a druhé stovky žebříčku WTA
Český tenis má momentálně několik velmi nadějných hráček v juniorské kategorii. Jednou z nich je 15letá Linda Fruhvirtová, která je aktuálně na 18. místě v žebříčku juniorek a na 747. místě žebříčku WTA. Fruhvirtová si během roku 2020 dokázala poradit i s několika hráčkami top 500 a vyrovnané zápasy sehrála i s tenistkami druhé stovky Zavatskou a Kung. Kromě Lindy Fruhvirtové bude zajímavé sledovat také její o dva roky mladší sestru Brendu a další mladé naděje jako jsou Linda Nosková, Nikola Bartůňková nebo Lucie Havlíčková.
Můj tip na sezónu 2021: Pozice ve třetí stovce žebříčku WTA
Tenisová sezóna 2021 na okruhu WTA slibuje zajímavou podívanou. Kolikrát se bude měnit post světové jedničky a komu bude patřit na konci sezóny? Dojde si některá z českých tenistek pro grandslamový titul? To se dozvíme v příštích měsících. Pravidelné informace z tenisového dění vám budeme přinášet na našem webu. Pokud vás zajímá také preview k mužské tenisové sezóně, doporučuji článek “Preview okruhu ATP“.