8. 8. 2022
6 min. čtení

Ako sázka, kombinátor a maxikombi | vysvětlení pojmů

Chcete s malou sázkou vyhrát velké peníze? Potom jste na správném místě! Ako sázka, někdy označovaná také jako akumulátor, popřípadě její odnože v podobě kombinátoru a maxikombi tiketu jsou sázky, které vám dávají šanci vyhrát hodně peněz jenom s pár korunami.

Co je to „ako sázka“?

Ako sázka (nebo chcete-li v sázkařské hantýrce „akumulátor“) je sázka složená z několika tipů, respektive kurzů. Aby ako sázka mohla být úspěšná, je třeba uhodnout výsledek všech zahrnutých tipů. Jediný proherní tip znamená prohru celého tiketu. To samozřejmě znamená vyšší riziko (více možností, že sázka nevyjde). Na druhou stranu, všechny zahrnuté kurzy na tiketu se mezi sebou násobí, takže vyšší riziko je vyváženo také možností vyšší potenciální odměny. Díky násobení kurzů lze i s velice malým vkladem trefit život měnící výhry.

aku-ako-sázka

Speciální druh AKO sázky

Protože trefit akumulátorovou sázku je obvykle velice těžké, zvlášť když se bavíme o extra-dlouhých tiketech nazývaných Plachty, sázkové kanceláře do svého repertoáru začaly zahrnovat různé vychytávky. Díky těmto možnostem si lze AKO sázku usnadnit. Mezi speciální druhy těchto sázek patří:

Extratip

Extratip je akumulátorová sázka, kterou nabízí některé sázkové kanceláře automaticky u tiketů s 10 a více příležitostmi. V rámci této sázky je nejnižší z kurzů na tiketu považovaný za „Extratip“. Tento tip na tiketu nemusí vyjít. Pakliže vyjdou všechny ostatní příležitosti, tento tip se do tiketu započítává s kurzem 1,00 a tudíž nezkazí celý tiket.

Cashout

Cashout je funkce, která ti umožní vybrat akumulátorový tiket dříve, než na něm jsou vyhodnocené všechny příležitosti. Díky této možnosti můžeš svůj tiket zachránit před zkázou například u příležitosti, kde se změnily nějaké skutečnosti (například zranění hráče, základní sestava atd.).

Uzavření příležitosti

Funkce Uzavření příležitosti ti umožní vyhodnotit vybranou příležitost na tiketu ještě předtím, než zápas začne, ale přitom tiket nechat aktivní a zachovat tedy zbylé tipy. Uzavření příležitosti funguje podobně jako Cashout s tím rozdílem, že se uzavírají vybrané tipy a tiket zůstává aktivní až dokud se nevyhodnotí všechny zbylé tipy.

Co je to kombinátor?

Kombinátor je tzv. „rozpisová“ sázka, která sázkařům umožní kombinovat na jednom tiketu 2-10 libovolných příležitostí. Kombinace sázek se tvoří automaticky pro všechny nabízené příležitosti a to systémem každá s každou s tím, že se tvoří skupiny sázek po dvou, třech, čtyřech, pěti (atd.) sázkových příležitostí. Díky mnoha vzniknutým kombinacím a mnoha skupinám, na které lze vsadit, často nastává situace, kdy i při několika chybách na tiketu hráč něco vyhraje.

V kombinátoru lze určit, na jakou skupinu tiketů a kolik peněz chce vsadit. A i zde samozřejmě platí, že čím více příležitostí v jednotlivých skupinách je, tím více peněz tiket potenciálně přinese, ale tím větší risk, že daný tiket nevyjde.

kombinátor

Co je to maxikombi?

Maxikombi je v mnoha ohledech podobný výše popisovanému kombinátoru s tím rozdílem, že sázkař si může vybrat 2-15 sázkových příležitostí a ty potom do skupin rozdělit podle sebe. To dává možnost pracovat s mírou rizika i výší potenciální odměny.

Akumulátory, kombinátory a maxikomby tikety z pohledu value bettingu

Akumulátory, kombinátory a maxikomby tikety jsou z pohledu ziskového sázení dobré z toho důvodu, že při násobení hodnotných kurzů dochází také k násobení hodnoty. Násobek jednoho hodnotného kurzu s druhým hodnotným kurzem tak v dlouhodobém horizontu přinese vyšší zisky, než kdybyste tyto dva tipy podaly každý zvlášť. Platí to však i opačně. Pakliže na tiket přidáte dvě a více příležitostí se zápornou hodnotou, v dlouhodobém horizontu budete prohrávat ještě více peněz.

I přestože se hodnota kurzu násobí, nutně to neznamená, že je vždycky lepší podávat tikety se dvěma a více hodnotnými příležitostmi. Společně s každou další příležitostí na tiketu roste také riziko, že tiket nevyjde. Vzhledem k tomu musíte používat opatrnější bankroll management (menší sázku), což naopak váš zisk v dlouhodobém horizontu zase umenšuje. Cílem je tedy najít správný poměr mezi počtem tipů na tiketu (a celkovým kurzem) a výškou sázky.

Kolik sázek na tiket je ideální přidat, se budeme věnovat v následujícím článku.

 

Výhody akumulátorů, kombinátorů a maxikombi tiketů

  • Navyšuje potenciální odměnu
  • Navyšuje očekávanou hodnotu, pakliže sázky na tiketu jsou hodnotné
  • Přináší možnost vyhrát velké peníze i za miniaturní sázku

Nevýhody akumulátorů, kombinátorů a maxikombi tiketů

  • Zvyšuje risk (nutno přizpůsobit bankroll management / výšku sázky)
  • Snižuje očekávanou hodnotu v případě, že tipy na tiketu jsou nevýhodné

Závěr

Akumulátory, kombinátory a maxi kombi tikety jsou zajímavou možností sázkařů, jak si navýšit kurzy a potažmo i celkovou hodnotu sázky. Tyto sázky s sebou ovšem přinášejí i potenciálně vyšší riziko, proto je při jejich sázení třeba být obezřetní.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách