23. 8. 2022
6 min. čtení

Kolik sázek na tiket? Příručka pro začínající sázkaře

O ideálním počtu sázek na tiketu se v sázkařském prostředí vedou čilé debaty. Tábory sázkařů se v tomto směru rozcházejí a to i v případě, že se jsou v debatě zapojení skutečně špičkoví sázkaři. Důvod je prostý, sázení hodně závisí také na lidech, kteří se mu věnují. Každý člověk sází na jiných trzích, za různě vysoké kurzy. Každý má jiné návyky, jinak se vyrovnává s rizikem ztráty a také má jiné cíle a představy. I přesto přese všechno existují základní pravidla a poučky, jimiž se můžete řídit, alespoň ve svých začátcích. Pojďme si tedy společně odpovědět na otázku, kolik sázek na tiket?

Jednoduché sázky – jediná cesta za ziskem?

Velká spousta ziskových sázkařů je toho názoru, že by se měly podávat pouze jednoduché sázky, tj. tikety pouze s jednou sázkovou příležitostí. Důvod je takový, že pro výhru tiketu vám stačí trefit pouze jeden jediný tip.

Jednoduchými sázkami tedy nezvyšujete riziko prohry. To přispívá k celkové stabilitě vašich výsledků v kratších časových obdobích, například v rámci jednoho měsíce. Právě to je pro lidi, kteří si sázením vydělávají na živobytí, asi nejdůležitější. Nezvyšují zbytečně varianci a na konci měsíce se tak mnohem pravděpodobně dočkají zisku, který jim zaplatí účty. Na druhou stranu, z tohoto pravidla existují výjimky.

Čtěte také: Ako sázka, kombinátor a maxikombi | vysvětlení pojmů

Kdy se vyplatí dát na tiket více sázek?

I přestože je sázení jednoduchých tiketů pravděpodobně nejbezpečnější cesta k dosažení zisku, existují situace, ve kterých se vyplatí podat tiket s větším počtem sázek. Mezi tyto situace patří:

  • Nízký kurz jednotlivých sázkových příležitostí
  • Menší hodnota jednotlivých sázek

Nízký kurz jednotlivých sázkových příležitostí

Pakliže najdete value bet s hodnotou kurz 1,12, potom se asi vyloženě nevyplatí sázet ho, třeba i za 10 000 Kč. Potenciální výhra je příliš nízká. V takovém případě je sázku ideální přiřadit k některé další sázce.

Většina ziskových sázkařů vám řekne, že se nevyplatí riskovat sázky s kurzem nižším než 1,30. Někteří sázkaři mají tuto hranici nastavenou dokonce až u hodnoty 1,50 či 1,70. U takových kurzů je případná výhra už natolik velká, aby se sázka vůbec vyplatila. Na druhou stranu, pakliže se spokojíte s menšími, zato však častějšími výplatami, můžete klidně sázet i tikety s nižšími celkovými kurzy. Jak už bylo řečeno, všechno závisí na vás a vašich preferencích.

Menší hodnota jednotlivých sázek

Protože kurzy na tiketu se násobí, násobí se i případná hodnota všech sázek na tiketu. To se dá skvěle využít v případě, že najdete dva nebo více kurzů, které mají jen průměrnou nebo dokonce podprůměrnou hodnotu. Tím, že je zkombinujete na jednom tiketu, tuto hodnotu výrazně navýšíte. Ovšem pozor, funguje to i opačně. Pakliže na tiket dáte tipy se zápornou hodnotou, podáváním tiketů s větším počtem sázek se dopracujete k ještě větší ztrátě než v případě, že byste tyto sázky podávali jednotlivě.

Plachty – vyplatí se?

Plachty jsou velmi oblíbenou kratochvílí většiny sázkařů. Na našem webu pod pojmem Plachty rozumíme extra-dlouhé tikety s celkovým kurzem v desítkách či stovkách jednotek.

Protože Plachty obsahují velkou spoustu sázkových příležitostí, přinášejí také zvýšený risk. To samozřejmě vyvažují potenciálně vyššími odměnami, má to však jeden háček. Abyste takovou Plachtu trefili, budete potřebovat opravdu velké štěstí, a nebo velký počet vsazených tiketů. Představte si to tak, že tiket s kurzem 1:100 by vám, abyste byli na svém, musel přijít alespoň v 1 ze 100 případů. Nicméně vzpomeňte si, kolik takových tiketů jste ve svém životě trefili.

Problém s Plachtami je ten, že přinášejí obrovský rozptyl. I kdybyste ctili zásady value bettingu a na Plachty dávali pouze tipy s výhodou, v dlouhodobém horizontu můžete být ztrátoví, protože zkrátka nedokážete podat tolik Plachet, abyste varianci překonali. Plachty tak lze považovat spíše za sázku do loterie, nežli za seriózní práci ziskového tipaře. Tím bychom ovšem Plachty neodsuzovali. Jednou za čas je fajn si ji vsadit a poškádlit svoje štěstí, nelze s nimi však počítat v případě, že sázením chcete vydělávat na pravidelné bázi.

Ideální počet sázek – existuje?

Mezi ziskovými sázkaři převládá všeobecný názor, že na tiket nepatří více než 4 sázky, samozřejmě pokud si nechcete trošku zariskovat a podat pořádnou Plachtu, která by vám dala šanci na život měnící výhru. Dále převládá názor, že celkový kurz tiketu by neměl přesahovat hodnotu 4,00 – 5,00, neboť takto vysoké kurzy přinášejí vyšší rozptyl a zároveň vás nutí snížit celkovou hodnotu sázky (na základě správného bankroll managementu), což potažmo může snížit váš celkový zisk.

Odpovědět na otázku, kolik sázek na tiket, však musíte sami. Výše zmíněné informace berte pouze orientačně a své sázení přizpůsobte svým návykům, své odolnosti vůči zisku a samozřejmě také svému bankrollu. Hodně štěstí.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách