bankroll-management
28. 10. 2020
6 min. čtení

Bankroll management – první krok k ziskovému sázení

Ačkoliv dodržování zásad správného bankroll managementu je prvním a zároveň také nejdůležitějším krokem k ziskovému sázení, většina sázkařů tento prvek přehlíží, nebo k němu – v tom lepším případě – přistupuje značně lajdácky.

Dodržování zásad správného bankroll managementu pochopitelně souvisí také se schopností sebeovládání, to ovšem musí být každému jasné. Pokud nejste schopni udržet své nervy na uzdě, asi byste se od sázkovky měli držet co nejdále. Mohlo by se vám stát, že o všechno přijdete.

K čemu je dobrý bankroll management?

Jak vám potvrdí každý zkušený sázkař, ziskové sázení není o sázení na vítěze, ale o hledání value. Při sázení na sport nezbohatnete jedním trefeným tipem (až na malé výjimky), ale soustavným sázením tipů za kurzy vyšší, než jaké by vzhledem k pravděpodobnosti dané události měly být. Odměnou pro vás je rozdíl mezi vaší cenou a skutečnou cenou. Jenže ten se k vám nedostane pravidelně po každé vsazené sázce.

I kdybyste byl sebelepší sázkař a vaše ROI dosahovalo neobyčejných hodnot, výhry a prohry k vám do jisté míry přicházejí nahodile. Samozřejmě platí, že čím vyššího ROI v dlouhodobém horizontu dosahujete, tím menší budou vaše výkyvy, ale určitého rozptylu se nikdy úplně nevyhnete. A právě k překonávání těchto výkyvů vám poslouží správný bankroll management. Pokud byste totiž své peníze prohráli dříve, než si hodnotu u sázkovky dokáže vyzvednout, tak nic nezískáte.

Několik přístupů k bankroll managementu

Bankroll management má tu výhodu, že je přesně daný a člověk na něm nemusí pracovat, jako na svém sázkovém systému. Stačí si jen vybrat, jaký přístup k bankroll managementu je vám nejsympatičtější, jaký nejlépe odpovídá vašim potřebám a potom se ho jen držet.

Jak už jsme prozradila, existuje hned několik přístupů k bankroll managementu. Některé jsou snazší, jiné zase obtížnější, některé dokážou maximalizovat hodnotu z vašich value betů, jiné zase nabízejí mnohem menší riziko atd. Během svého sázkového života určitě pár přístupů k  bankroll managementu vyzkoušíte a pak sami zjistíte, co vám vyhovuje nejvíce. Já vám v tomto článku představím dva nejzákladnější přístupy k sázení a to sázení fixně daných sázek (flat stake) a sázení proporcionálních sázek, které vycházejí z flate stake systému.

Sázení fixně daných sázek (flat stake)

Tento přístup nám ukládá na každou sázku vsadit pevně stanovenou částku v hodnotě cca 1% ze svého bankrollu. Pokud tedy v sázkovém banku máte například 10 000 korun, potom vaše sázka bude činit vždy 100 korun, bez ohledu na výši kurzu.

Velikost sázek neměníte ani v případě nárůstu nebo poklesu bankrollu snad jen s výjimkou, kdy by váš bankroll spadl například na polovinu. V tom případě je třeba zareagovat a úměrně k tomu snížit velikost sázky, opět na 1% z bankrollu. Ovšem pokud váš bankroll spadne na polovinu, není od věci zamyslet se také nad správností svého sázkového systému, protože už se jedná o celkem velkou výchylku – samozřejmě, může k ní dojít – ale je to dost neobvyklé.

Tip: Při volbě fixně dané sázky byste měli zohledňovat průměrnou výši kurzů, na které sázíte. Čím nižší budou průměrné kurzy, tím nižší výkyvy vám hrozí, a tím větší část bankrollu můžete použít na jednu sázku. A platí to i naopak. Čím vyšší průměrné kurzy sázíte, tím vyšší propady vám hrozí, a tím menší byste měli používat sázky.

Tak například pokud sázíte na favority s průměrným kurzem 1,50, můžete na jednu sázku vsadit klidně i 2-3% z bankrollu. Pokud ale sázíte na dostihy s průměrným kurzem 4,50, tak byste fixně danou sázku měli snížit třeba na 0,3-0,5%.

Sázení proporcionálních sázek

Tento přístup k bankroll managementu je o něco obtížnější (alespoň do doby, než si ho zautomatizujete). Ale jelikož dynamicky reaguje na výši vašeho bankrollu, zvýší vaše zisky v případě, že se vám daří, a sníží vaše ztráty v případě, že se vám zrovna nedaří.

V rámci tohoto bankroll managementu sázíte vždy 1% (nebo úměrnou částku) z vašeho bankrollu. Před každou sázkou tedy mrknete na stav vašeho konta (bez sázek čekajících na vyhodnocení) a vsadíte z něj 1%, které vypočítáte tak, že stav bankrollu vydělíte 100 (desetinnou čárku posunete o dvě místa dopředu), případě ekvivalent který jste si zvolili.

Příklad:

Využíváte sázení proporcionálních. Řekli jste si, že na každou sázku budete sázet vždy 1% z aktuálního bankrollu.

Na začátku vašeho sázkového dne máte na hráčském účtu 125 000 korun. Vaše první sázka bude činit 1250 korun (po zaokrouhlení – 125000 / 100 = 1250,-).

Váš hráčský účet se následně sníží na 123 750 korun. Vaše druhá sázka bude činit 1237,5 (123 750 / 100 = 1237,5).

Váš hráčský účet se následně sníží na 122 512,5. Vaše třetí sázka bude činit 1225,125 (dá se zaokrouhlovat).

Během dne se pak váš hráčský účet, díky vyhodnoceným sázkám, vyšplhá na 130 000 korun. V takovém případě vaše následující sázka bude činit 1300 korun atd.

Bankroll management – závěr

Bankroll management je základním stavebním kamenem ziskového sázení. I pokud budete mít ty nejlepší tipy na světě a nebudete ctít zásady správného bankroll managementu, dost možná se vám nepodaří slavit úspěch, nebo alespoň nedosáhnete tak velkých úspěchů, jaké byste se zasloužili. Držet se proto zásad správného bankroll managementu a dostaňte ze svého ziskového sázení maximum!

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách