3. 5. 2021
3 min. čtení

EURO 2024 | 5 faktů, bez kterých se neobejdete

EURO 2024 vyhlíží všichni fotbaloví nadšenci, pojďme si proto tento fotbalový svátek blíže představit. V nadcházejícím textu najdete všechny důležité informace o Mistroství světa ve fotbale 2024, které jsou k dnešnímu dni dostupné. Článek je průběžně aktualizován.

Kdy a kde se bude konat EURO 2024?

V pořadí sedmnáctý ročník Mistrovství Evropy ve fotbale se bude konat v Německu a to od 14. června do 14. července 2024. Bude se jednat o v pořadí třetí evropský šampionát pořádaný v Německu a podruhé ve znovusjednoceném Německu, samozřejmě nebudeme-li počítat EURO 2020, v jehož rámci bylo odehráno několik zápasů základní skupiny v Mnichově, na stadionu Bayernu Mnichov.

Pořadatelská města a stadiony

Nadcházející evropský šampionát se odehraje v 10 německých městech a na 10 stadionech. Jmenovitě se bude jednat o Olympiastadion v Berlíně, Allianz Arenu v Mnichově, Westfalenstadion v Dortmundu, Arena AufSchalke v Gelsenkirchenu, Mercedes-Benz Arenu ve Stuttgartu, Volksparkstadion v Hamburku, Merkur Spiel-Arenu v Düsseldorfu, RheinEnergieStadion v Kolíně nad Rýnem, Waldstadion ve Frankfurtu a Red Bull Arenu v Lipsku.

EURO 2024 rozlosování

Finálový turnaj je rozlosován. Los byl k české reprezentaci velice přívětivý, když byla umístěna do jedné z nejlehčích skupin. Utká se tak s Tureckem, Portugalskem a vítězem barážové kvalifikace.

Na druhou stranu to za Českou republiku značně odskákala Albánie, jež byla sice nasazena v lepším výkonnostním koši, nicméně los si pro ni připravil soupeře z Itálie, Chorvatska a Španělska.

Kvalifikace

Kvalifikaci na EURO 2024 máme za sebou a můžeme také říci, že úspěšně. Česká fotbalová reprezentace postoupila na mistrovství Evropy, když v kvalifikační skupině obsadila druhé místo. Nutno ale říct, že o účast na šampionátu bojovala do posledního kola, kdy v přímém souboji o postup porazila Moldavsko.

Česko na EURO 2024

Po výborném výkonu na EURO 2020 bude celé Česko vyhlížet další skvělý výkon.

Složení trenérského týmu a samozřejmě ani nominace pro EURO 2024 zatím není známa.

Kdo vyhrál předchozí EURO?

EURO 2020 ovládla Itálie. Ta ve finále šťastně porazila Anglii 2:1 po pokutových kopech. Kolébka fotbalu tak stále marně čeká na další titul z velké reprezentační akce.

Kdo to vyhraje?

Mezi největší favority jako vždy patří přední fotbalové země, jako je Německo, Francie, Španělsko, Itálie či Portugalsko. Nesmíme však zapomínat ani na možná překvapení. Tipovat konkrétního vítěze tohoto šampionátu je ovšem stále příliš brzo.

EURO 2024 zajímavosti

Německo se coby pořadatelská země kvalifikuje automaticky. To znamená, že bude přítomné již na 14. šampionátu v řadě, a že se turnaje účastní bez přestávky už od roku 1972.

Zdroj: UEFA

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách