14. 11. 2020
4 min. čtení

Jak převést pravděpodobnost na kurz?

Abyste nad sázkovkou mohli získat výhodu (tedy abyste dokázali najít value bet), potřebujete nejprve vypočítat pravděpodobnost dané sázkové události a porovnat ji s pravděpodobností nabízenou sázkovými kancelářemi. Sázkové kanceláře ovšem odhadovanou pravděpodobnost neznázorňují běžným způsobem, tedy v procentech, ale převádějí ji na kurz. Pro odhalení value betu proto musíte vědět, jak převést pravděpodobnost na kurz. Ale neděste se, tahle technika je tak snadná, že ji v klidu zvládne i dítě na prvním stupni základní školy. Pojďme se podívat, jak na to.

Jak převést pravděpodobnost na kurz – jednoduchý vzorec

K převodu pravděpodobnosti na sázkový kurz si vystačíte se zcela jednoduchým vzorcem. Tento vzorec zní:

100 /  pravděpodobnost = x

Příklad:

Vypočítali jste, že pravděpodobnost výhry domácích v zápase Sparta vs Bohemians je 80%. Abychom vypočítali odpovídající kurz, vložíme získanou pravděpodobnost do vzorce. Ten by vypadal takto:

100 / 80 = x

100 / 80 = 1,25

80% šance na výhru domácích odpovídá kurzu 1,25.

Jak získat pravděpodobnost dané události?

Pravděpodobnost vámi vybrané události, například pravděpodobnost výhry domácích v zápase mezi Spartou a Bohemians můžete vypočítat sami (podle tohoto návodu), nebo ji převzít z některého specializovaného webu (jako je například Forebet nebo Vitibet).

Ruční výpočet pravděpodobnosti je zdlouhavější, ale můžete v něm zohlednit prakticky všechny aspekty daného zápasu jako je zranění nebo herní formace. Tím pádem se dostanete k přesnějším výsledkům.

Převzetí pravděpodobnosti z výše zmiňovaných stránek je bez práce, ale údaje nejsou tak přesné. Na těchto stránkách je pravděpodobnost vypočítávána strojově, za pomoci algoritmu a to pouze ze základních statistik jako jsou výhry, prohry, postavení v tabulce (v tom lepším případě ještě počet vstřelených a obdržených gólů nebo počasí).

Nakonec tedy záleží pouze na vás, na tom jak si věříte a na tom, kolik času do výpočtu pravděpodobnosti chcete investovat.

Jak odhalit value bet?

Když teď už víte, jak vypočítat pravděpodobnost a jak převést pravděpodobnost na sázkový kurz, máte vyhráno. Jakmile máte údaje o své pravděpodobnosti vyjádřené kurzem, stačí tento kurz porovnat s nabídkou sázkových kanceláří. Value bet poznáte podle toho, že kurz na vámi vybranou příležitost je vyšší než kurz, který jste dané události přiřadili vy.

Příklad:

Chystáte se sledovat hokejový zápas mezi Litvínovem a Spartou. V sázkové kanceláři Tipsport se na výhru domácích a hostů do rozhodnutí (H/A) nabízí kurzy 3,30 a 1,42. Při pročítání fanouškovských stránek Vervy Litvínov jste zjistili, že v kabině propukla střevní viróza, kvůli které do dalšího zápasu se Spartou nenastoupí více než 15 hráčů základní sestavy včetně prvních dvou útoků a první obranné dvojice. Zdá se vám, že by se tu mohla naskytnout příležitost na value bet, takže se pustíte do své práce.

Vypočítáte pravděpodobnost

Vytvoříte předzápasovou analýzu a všechny známé údaje vložíte do vzorce. Z výpočtu vám vyjde, že šance na výhru oslabeného týmu Vervy (do rozhodnutí) v následujícím zápase činí 20%. Tzn. že na výhru Sparty je pravděpodobnost 80%.

Převedete pravděpodobnost na kurz

Nyní převedete procenta na kurz, což uděláte dosazením do vzorce:

Verva 100 / 20 = 5

Sparta 100 / 80 = 1,25

Porovnáte vlastní kurzy s kurzy sázkové kanceláře

Nakonec porovnáte vlastnoručně vypočítané kurzy a kurzy nabízené sázkovkou. Vaším cílem je najít kurz vyšší, než je vámi vypočítaný kurz. A tady samozřejmě narazíte na úplné terno – tip na výhru Sparty. Sázka na Spartu má obrovskou hodnotu, protože namísto kurz 1,25 dostáváte kurz 1,42. Rychle vsaďte a vaše práce je u konce!

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách