21. 10. 2020
2 min. čtení

Jak převést sázkový kurz na pravděpodobnost?

Převod sázkového kurzu na pravděpodobnost patří mezi základní znalosti každého ziskového sázkaře. Pokud sázkový kurz na pravděpodobnost nedokážete převést, nemůžete odhalit ani value bet. V tomto článku vám poradíme, jak převést sázkový kurz na pravděpodobnost za pomoci jednoduchého vzorečku.

Abychom dokázali určit, zdali jsme narazili na value bet (hodnotný kurz), potřebujeme znát pravděpodobnost dané události (určujeme si sami ať už tzv. „od oka“ nebo dosazením do vzorečku) a samozřejmě také pravděpodobnost, která se ukrývá za kurzy nabízené sázkovou kanceláří.

Následně tyto dvě hodnoty porovnáme, a pokud zjistíme, že kurz sázkové kanceláře nabízí nižší pravděpodobnost, než jakou jsme pro danou příležitost určili my (tj. že kurz sázkovky je vyšší, než jaký bychom na danou příležitost vypsali my z námi určeného kurzu), pravděpodobně jsme narazili na value bet a měli bychom vsadit. Ale zpět k tématu – jak převést sázkový kurz na pravděpodobnost?

Vzoreček pro převod kurzu na pravděpodobnost

Abychom z kurzu dostali pravděpodobnost, musíme hodnotu jedna vydělit desetinným kurzem a nakonec vynásobit 100. Vzoreček pro převod kurzu na pravděpodobnost (pro výpočet implikovaná pravděpodobnosti) vypadá takto:

1/desetinný kurz *100 = (implikovaná) pravděpodobnost

Příklad pro výpočet pravděpodobnosti ze sázkového kurzu:

Na výhru Olympiakos v zápase Ligy mistrů proti Marseille je vypsaný kurz 2,35. Jakou implikovanou pravděpodobnost sázkovka této příležitosti přiřadila?

1/2,35 *100 = 42,55%

Sázkovka tedy věří, že pravděpodobnost výhry Olympiakos je 42,55% (respektive o něco méně než 42,55%, protože výdělek sázkovky spočívá v přirážce, tzv. marži – a ta se odráží v o něco nižších kurzech a o něco vyšší pravděpodobnosti, než dostáváme ve skutečnosti – to je ovšem zase na jiný článek).

Poznámka: Pravděpodobnost ukrývající se v kurzu sázkové kanceláře se označuje jako implikovaná pravděpodobnost. Nadpis článku by tedy mohl znít také: Jak vypočítat implikovanou pravděpodobnost?

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách