11. 12. 2020
17 min. čtení

Jak sázet na biatlon | výběr správného tipu v 7 krocích

Biatlon je v současné době jedním z nejoblíbenějších sportů v zimním období a sázkové kanceláře na tento sport nabízí širokou nabídku sázkových příležitostí, ať už před závodem nebo poté v průběhu závodu na live sázkách. Podle čeho si ale vybrat správný tip? V tomto článku vám poradíme, jak sázet na biatlon.

Biatlon je kombinací dvou absolutně rozdílných sportů, a to běhu na lyžích a střelby z malorážné pušky. Pro správný výběr tipu je nezbytné znát kvalitu daného biatlonisty v obou těchto disciplínách. Biatlonisté navíc závodí v několika různých druzích závodů, které se liší délkou trati, počtem střeleckých zastávek i typem penalizace za netrefený terč.

Jak sázet na biatlon – druh závodu

Mé doporučení k tomu, jak sázet na biatlon, začnu u druhu závodu. Specifika jednotlivých druhů závodů by měl každý biatlonový sázkař znát, protože každému závodníkovi sedí něco jiného.

Sprint

Sprint je vůbec nejčastějším druhem závodu. Tento závod se jezdí intervalovým způsobem a jednotliví biatlonisté vyjíždějí na trať vždy 30 sekund po sobě. Trať pro muže je dlouhá 10 kilometrů, ženy závodí na 7,5kilometrové distanci. Na obě pohlaví přitom čekají dvě střelecké zastávky, první v leže, druhá ve stoje. Za každou chybu na střelnici je nutné absolvovat 150 metrů dlouhé trestné kolo.

Vzhledem k tomu, že jde o jediný individuální závod, ve kterém se střílí pouze dvakrát, často se na nejvyšších pozicích objevují velmi rychlí běžci, kterým se povede i dobře zastřílet. V minulosti často dokázal ve sprintu největší favority překvapit Rakušan Julian Eberhard, který ještě před pár lety patřil k nejrychlejším běžcům. V letošní sezóně by na tom podobně mohl být třeba Švéd Martin Ponsiluoma, který je velmi rychlý a skončil na stupních vítězů už v prvním letošním sprintu v Kontiolahti.

Stíhací závod

Do stíhacího závodu postupuje 60 nejlepších závodníků ze sprintu, kteří pak do závodu startují v rozestupech na základě výsledků sprintu. Stíhací závod mužů je dlouhý 12,5 kilometrů, ženy soupeří na 10kilometrové trati. Obě pohlaví absolvují čtyři střelby, první dvě v leže, další dvě ve stoje. Každá chyba na střelnici je potrestána trestným kolem, stejně jako u sprintu.

Favority stíhacího závodu jsou hlavně ti, kteří skončili na nejvyšších příčkách ve sprintu. Ztráta jedné minuty na startu ale ještě nemusí nic znamenat a i ze zadních pozic se dá probojovat dopředu. Opačným směrem naopak často putují biatlonisté, kteří ve sprintu překvapí výborným umístěním a horší střelci, kterým se podařilo nad své poměry zastřílet ve sprintu.

Individuální závod

Individuální (vytrvalostní) závod se běhá intervalově, stejně jako sprint. Běhá se ale na dvojnásobné trati a střílí se čtyřikrát, první střelba v leže, druhá ve stoje, třetí v leže a čtvrtá ve stoje. Za každou chybu na střelnici se přitom závodníkovi přičítá trestná minuta.

Vzhledem k tomu, že trest za chybu je oproti ostatním závodům více než dvojnásobný (trestné kolo se dá uběhnout za necelou půlminutu), klíčová je dobrá střelba. Extrémně rychlí běžci sice dokážou nějakou tu chybu na střelnici dohnat, ale zázraky se dělat nedají a i pomalejší běžci se čtyřmi nulami ze střelnice se umístí na předních příčkách. Závodníci si také v tomto druhu závodu dávají na střelbě více záležet a střílí většinou o něco pomaleji. Expertem na tento typ závodu byl dříve Ukrajinec Sergey Semenov, naopak individuální závod příliš nesedí Němci Arndu Peifferovi. V úvodním letošním individuálu se třeba i přes pomalejší běh dokázal prosadit Ondřej Moravec, který s čistou střelbou skončil na 5. pozici.

Závod s hromadným startem

Závod s hromadným startem (též zvaný masák) je disciplínou pro „vyvolené“. Jezdí se zpravidla jako závěrečný závod dané zastávky světového poháru. Účastní se ho 30 biatlonistů, z toho prvních 25 v celkovém pořadí světového poháru a nejlepších 5 závodníků z předešlých závodů v té konkrétní zastávce světového poháru. Jak už název závodu napovídá, jezdí se hromadně. Muži závodí na trati dlouhé 12,5 kilometru, ženská trať je dlouhá 10 kilometrů. Trestem za chybu na střelnici je trestný okruh.

V tomto závodě se vysoko mohou umístit dobří střelci i běžci, rozhodně ale není od věci se podívat, jak se danému závodníkovi v minulosti v tomto druhu závodu dařilo (to nakonec platí u každého druhu závodu). Jsou biatlonisté, kterým více vyhovuje intervalový závod, některým se ale více daří právě v závodech s hromadným startem.

Štafetový závod

Štafetový závod je soubojem reprezentačních výběrů. Závodí vždy čtyři biatlonisté, a to ať už jde o mužskou, ženskou nebo smíšenou (2 ženy, 2 muži) štafetu. Mužský štafetový úsek je dlouhý 7,5 kilometru, ženy běhají na 6kilometrové trati. Každý biatlonista střílí dvakrát, nejprve v leže, poté ve stoje. Oproti individuálním závodům mají přitom závodníci k dispozici tři náhradní náboje, které při netrefení některého z terčů dobíjí ručně. Pokud všech pět terčů nesestřelí ani s pomocí osmi nábojů, jdou na trestné kolo.

jak-sazet-na-biatlon-zavod-s-hromadnym-startem
Biatlonisté na startu štafetového závodu.

Správně zhodnotit kvalitu jednotlivých štafet složených ze čtyř závodníků nemusí být snadné, ale stejně tak to není snadné ani pro bookmakery, a o to větší je tu prostor pro jejich chyby. Některé štafety jsou přitom dlouhodobě úspěšné ve štafetách, i přes ne tak kvalitní složení. Podceňovat například nikdy nemůžeme výběry z Ukrajiny, které často podrží dobrá střelba.

Závod smíšených dvojic

Závod smíšených dvojic je ve světovém poháru stále ještě celkem novou záležitostí. I tady jde o souboj reprezentačních výběrů, kde ale závodí vždy pouze jedna žena a jeden muž. Během závodu se přitom oba dvakrát vymění. Celkem běží muži i ženy stejně dlouhou distanci jako u běžných štafet, je tu však dvojnásobný počet střeleckých položek. Stejně jako u běžných štafet tu mají závodníci možnost tří dobití, teprve pak jdou na trestné kolo.

Velmi důležitá je v tomto závodě rychlá střelba, i proto se v minulosti hodně dařilo rakouské dvojici Hauser/Eder. Českým biatlonistům se v této disciplíně naopak moc nedaří. Z biatlonově slabších zemí se v této disciplíně v posledních letech dařilo Estoncům.

Rychlost běhu

Pro úspěch biatlonisty je klíčová rychlost běhu. V loňské sezóně se 7 z 10 nejrychlejších běžců a 6 z 10 nejrychlejších běžkyň umístilo mezi nejlepší desítkou i v celkovém pořadí světového poháru. Ti nejrychlejší běžci i s nějakou chybou „navíc“ na střelbě mohou pomýšlet na velmi dobrá umístění. Pomalejší běžci se naopak často ani s velmi dobrým výsledkem na střelnici mezi ty nejlepší nedostanou. Informace o rychlosti běhu v jednotlivých závodech lze najít na webové adrese biathlonresults.com, konkrétně u daného závodu vždy v záložce „reports“ v dokumentu „competition analysis“. Údaje o rychlosti běhu biatlonistů za jednotlivé sezóny lze najít na adrese biathlon.com.ua.

Nejrychlejším běžcem v mužské kategorii je momentálně Johannes Boe, který také v posledních dvou letech ovládl celý světový pohár. Mezi rychlé běžce patří také Tarjei Boe, starší bratr Johannese. Norské dvojici zatím v letošní sezóně zdatně konkuruje Švédové Martin Ponsiluoma a Sebastian Samuelsson. Mezi ženami patří k nejrychlejším Norky Marte Olsbu Roeiseland a Tiril Eckhoff, Němka Denise Herrmann, Švédky Hanna a Elvira Oeberg nebo Francouzka Justine Braisaz-Bouchet.

Přesnost střelby

Přesnost střelby je ale pochopitelně také velmi důležitá. Asi nejvíce jsou chyby na střelnici vidět ve vytrvalostním závodě, kde se za každou chybu přičítá minuta k výslednému času a cesta k úspěchu tam vede zejména přes bezchybnou střelbu. I v ostatních závodech ale každá chyba na střelnici znamená propad výsledkovou listinou. Dlouhodobější statistiky střelby lze opět nalézt na stránkách biathlonresults.combiathlon.com.ua, případně i realbiathlon.com.

strelba-jak-sazet-na-biatlon
Markéta Davidová při střelbě ve stoje

O důležitosti střelby by mohla hovořit například Francouzka Celia Aymonier, která patřila k nejrychlejším biatlonistkám, ale v celkovém pořadí světového poháru to nikdy nedotáhla ani do top 20. Mezi muži se zase z těch nejlepších běžců na střelnici dlouhodobě trápí Švéd Martin Ponsiluoma.

Ti nejlepší střelci se z dlouhodobého hlediska blíží k úspěšnosti 90 % sestřelených terčů, naopak střelecká úspěšnost pod 80 % už se dá považovat za horší střelbu. Ti nejhorší závodníci světového poháru se pak pohybují kolem 70 %. Důležité je rozlišovat také střelbu v leže a ve stoje. Většina závodníků je úspěšnější při střelbě v leže, ale nemusí to tak být vždy.

Rychlost střelby

Rychlost střelby je oproti předchozím dvěma bodům možná trochu na okraji zájmů sázkařů, nicméně i díky rychlé střelbě se dají nahnat cenné vteřinky, které pak mohou rozhodovat závody. Rychlost střelby za jednotlivé závody lze najít v dokumentu „competition analysis“ na stránkách biathlonresults.com, stejně jako tomu bylo u rychlosti běhu. Využít lze i web realbiathlon.com.

jak-sazet-na-biatlon-strelba-v-leze
Závodnice při střelbě v leže

Důležitost rychlosti střelby dokazuje například Italka Dorothea Wierer, která už vícero závodů rozhodla na svou stranu právě rychlostí na střelnici. Mezi rychlé střelce patří také Rakušan Simon Eder, Němec Erik Lesser, Francouz Emilien Jacquelin, Ukrajinec Dmytro Pidruchnyi nebo český biatlonista Ondřej Moravec. U žen v tomto směru kromě již zmiňované Wierer vynikají také Rakušanka Lisa Hauser, Švédka Hanna Oeberg, Francouzka Julia Simon nebo Němka Franziska Preuss.

Aktuální forma

Asi u každého sportu je při sázení důležité zohlednit aktuální formu. Nejinak je tomu i u biatlonu. Už začátek sezóny může prozradit, komu se v přípravě podařilo naladit ideální formu a komu se během sezóny až tak dařit nebude. Stejně tak se forma jednotlivých závodníků může velmi rychle měnit i během sezóny. Biatlonisté se také snaží naladit tu ideální formu na vrchol sezóny, kterým je mistrovství světa, případně olympijské hry.

Destinace

Světový pohár biatlonistů se během celé zimy přesouvá mezi různými zimními středisky v Evropě, ale i Americe nebo Asii. Každá destinace má přitom svá specifika a ne každému závodníkovi se závodí všude stejně dobře. Důležité může být pochopitelně domácí prostředí, ale i profil trati nebo klimatické podmínky.

Závodit před domácí diváky na trati, kterou biatlonista výborně zná, je většinou velkou výhodou. Švédům se tradičně daří v Östersundu, Italům v Anterselvě a například Michal Krčmář loni svůjnejlepší výsledek zajel v Novém Městě na Moravě. Vítězka loňského světového poháru Dorothea Wierer naopak v úvodu letošní sezóny dokázala, že finské Kontiolahti není jejím oblíbeným střediskem a stejně jako v dřívějších letech se jí tu zejména po běžecké stránce nedařilo.

Vysokou nadmořskou výškou je známá Italská Anterselva. Závodí se zde v 1634 metrech nad mořem a o překvapivé výsledky tu rozhodně není nouze. Jsou závodníci, kterým vysoká nadmořská výška nečiní výraznější problémy, ale stejně tak jsou i závodníci, kteří ve vyšších nadmořských výškách závodí neradi. Českým biatlonistům se v Anterselvě v minulosti příliš nedařilo, třeba Markéta Davidová ale s vysokou nadmořskou výškou problém nemá a v Anterselvě také dokázala vyhrát zatím svůj jediný závod světového poháru.

Počasí

Biatlon je sport, který je často ovlivněný počasím. Na střelnici biatlonistům nejvíce problémů nadělá mlha a silný vítr. Sněžení, déšť a teplota vzduchu zase ovlivňují kvalitu sněhu a mohou tak mít vliv na běžecké časy závodníků. V závodech s intervalovým startem pak může vznikat významný rozdíl v kvalitě sněhu mezi biatlonisty startujícími mezi prvními a těmi, kteří do závodu vyráží ze závěrečných pozic. Nevyzpytatelnými povětrnostními podmínkami je nejznámější německý Oberhof.

jak-sazet-na-bialton-ruzne-prostredi
Martin Fourcade

Pro sázkaře je vhodné předem zjistit, jaké by mělo být v den závodu počasí. Předpověď počasí je možné zjistit například na norském webu yr.no, k větrné předpovědi lze využít například web windy.com.

Jak sázet na biatlon – sázkové příležitosti

Na závěr ještě přidám pár slov ohledně sázkových příležitostí, které se na biatlon vypisují.

Umístění/neumístění závodníka

V první řadě jde o sázky na umístění závodníka v daném závodě. Velkou nevýhodou těchto sázek je, že se u většiny těchto sázkových příležitostí nevypisuje protisázka na neumístění. Sázkové kanceláře tak velmi často nastavují vysokou marži, která je sázkaři tak trochu „skrytá“. Sázek na neumístění se ale u některých závodníků můžeme dočkat těsně před začátkem závodu na live sázkách. Tyto sázky mohou být často zajímavější, než sázky na umístění.

Duely

Výbornou alternativou pro umístění/neumístění daného závodníka pak může být sázení na duely dvou (případně tří) závodníků. I tady se dá odpozorovat určitá předvídavost sázkových kanceláří. Duely, které by sázkař rád viděl v nabídce, většinou sázková kancelář nevypíše, naopak vypíše spousta duelů, u kterých jen málokdy bookmaker chybuje. I tak se ale u této kategorie sázek dají najít hodnotné tipy.

Střelba

Sázkové kanceláře také vypisují různé druhy sázek na úspěšnost střelby, ať už v duelu dvou závodníků, nebo na počet střeleckých chyb daného závodníka. Při sázení na úspěšnost střelby je klíčové znát dlouhodobou střeleckou úspěšnost daného biatlonisty, ale je třeba zohlednit i aktuální formu, počasí apod. Právě počasí může výrazně ovlivnit počet chyb na střelnici.

Běžecké časy

Duely na běžecké časy závodníků se v nabídkách sázkových kanceláří nevypisují v příliš velkém počtu. Pár takových duelů se ale u biatlonových závodů zpravidla objevuje. Sázková kancelář se přitom snaží vypisovat duely dvou vyrovnaných běžců, kde vypíše kurzy velmi blízko rovině a ve většině případů se toho příliš využít nedá. I tady se ale nějaká chyba najde. Důležité je sledovat jak aktuální formu, tak rychlost daného závodníka v podobných typech závodů, v podobných podmínkách nebo dřívějších závodech na stejné trati.

Live sázky

Zajímavou možností pro biatlonové sázkaře jsou live sázky. Některé sázkové kanceláře do live nabídky zařazují sázkové příležitosti, které v klasické nabídce před začátkem závodu nevypisují (například sázky na neumístění závodníků nebo počet chyb na střelnici). Během závodu pak mohou vznikat zajímavé příležitosti i u sázení různých duelů nebo sázek na vítěze závodu. Zejména v intervalových závodech může být situace na trati pro bookmakera nepřehledná. Zajímavé příležitosti pak mohou vznikat také v závodech štafet, kde se postupně střídají závodníci s různou výkonností. Je proto důležité vědět, kdo jako další vyrazí na trať a jaká je jeho kvalita v porovnání s konkurenty. Samozřejmě je vždy nutné závod sledovat, a to v ideálním případě jak televizní přenos, tak i aktuální pořadí na adrese biathlonresults.com.

Jak sázet na biatlon – závěr

Úspěšné sázení na biatlon vyžaduje spoustu času a úsilí spojeného se sledováním závodů i procházením statistik, ale rozhodně se zde dá solidně vydělat. Věřím, že článek “Jak sázet na biatlon” může dobrým podkladem pro začínající biatlonové sázkaře.

Věřím, že článek „Jak sázet na biatlon“ může dobrým podkladem pro začínající biatlonové sázkaře. Kromě tohoto článku může být nápomocný i můj předešlý článek, v němž jsem shrnul důležité informace před začátkem sezóny, včetně představení největších favoritů a českého týmu.

Newsletter

Nenechte si uniknout žádnou novinku!
Přihlaste se k odběru a získávejte pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách!