16. 4. 2021
17 min. čtení

Jak sázet na F1? Tyto tipy zvýší tvoji úspěšnost!

F1 je nejpopulárnějším motorsportem na světě, ne nadarmo se jí říká „královská disciplína“ automobilového sportu. Jako taková má Formule 1 jednu z největší fanouškovských základen, přičemž není žádným překvapením, že spousta fanoušků chce na F1 také sázet. Pokud si na F1 chcete vsadit i vy, určitě vám přijde vhod tento článek. Přinášíme vám v něj informace, jak sázet na F1 se ziskem.

Jak sázet na F1 – sledujte trendy

F1 je rozdělená na několik samostatných závodů, ovšem žádné z Grand Prix není zcela izolované. Automobily (technologie v nich použité) a týmy se neustále vyvíjí, prosto byste vždycky měli sledovat novinky a nejnovější trendy. Jedině tyto informace vám pomohou přesněji určit šance na výhru jednotlivých jezdců.

Před sázením na F1 byste měli brát v úvahu následující faktory

Nejrychlejší automobily – Formule 1 je o penězích (ačkoliv v této sezóně začal platit strop pro výdaje týmů) a nových technologiích, proto v ní vždycky bude jeden až dva týmy, které budou od zbytku týmů odskočené kvalitou automobilů. Pokud se chystáte sázet na F1, začněte zde.

Technické chyby – pokud má tým problémy s vyvážením monopostu, během závodu může dojít na technické problémy a předčasné odstoupení ze závodu.

Forma jezdce – při sázení na F1 jsou samozřejmě důležití také jezdci, kteří monoposty řídí. Při posuzování lidského faktoru je zcela zásadní psychické rozpoložení daného závodníka a momentum.

Tendence – jaké jsou celkové tendence daného týmu? Přicházejí vedoucí monoposty o svůj náskok nebo se odstup zvětšuje?

U každého z těchto bodů byste se měli snažit získat ty nejpřesnější informace, protože jedině tak můžete mít výhodu nad bookmakerem. Na druhou stranu byste měli zůstat pevní ve svých rozhodnutích a nenechat se ovlivnit sázkovou veřejností, která často sází pouze na základě jmen nebo nepodložených zpráv. Toto je jediný způsob, jak člověk při sázení na F1 může rozpoznat výhodný kurz.

Jak sázet na F1 – rychlost vs konzistence

Pokud F1 sledujete delší dobu, jistě víte, že u monopostů F1 jsou nedůležitější dva faktory – rychlost a konzistence.

Některé týmy si vedou dobře v kvalifikaci, protože dokážou udržet skvělou rychlost v jednom nebo dvou kolech. Jiným týmům se lépe vede v den závodu, protože dokážou udržet slušné tempo po celou dobu závodu (i díky schopnosti ušetřit pneumatiky a palivo).

Pokud se bavíme o tom, jak sázet na F1, musíme na tuto skutečnost upozornit. Vždycky je potřeba zvážit, co je pro daný typ sázky nejdůležitější. U monopostů podávajících nevyrovnané výkony budeme volit spíše sázky na výhru v kvalifikaci, případně na odjetí nejrychlejšího kola. U konzistentních monopostů je lepší vsadit na výhru celého závodu.

chance-banner-na-sirku-uzky

Sledujte warm up a kvalifikaci

Spousta sázkařů si Formuli 1 naladí až na hlavní závod, což je velká chyba. Spoustu nezbytných informací pro uzavření hodnotné sázky získáte už ve warm upu a kvalifikaci.

Takto vypadá plán téměř všech Grand Prix:

Páteční poledne – trénink 1

Páteční odpoledne – trénink 2

Sobotní poledne – trénink 3

Sobotní odpoledne – kvalifikace

Neděle – závod

Jak vidíte výše, týmy mají celkem tři tréninky, které slouží k nalezení správného nastavení pro aktuální závod. Hlavním cílem tréninků není dosažení nejrychlejších časů, ale nalezení ideální konfigurace monopostů a jejich přípravu na kvalifikaci a hlavní závod.

Při sledování tréninků a kvalifikace lépe odhadnete, jak si každý z týmů při závodu povede. Jen zřídka se stává, že monopost, který se celý víkend trápí, hlavní závod vyhraje.

Sledujte předpověď počasí

Tento bod je poměrně jasný, mnoho sázkařů ho ovšem podceňuje. V závodech za deště jsme se dočkali těch nejdivočejších výsledků. Teploty mají zásadní vliv na pneumatiky a nastavení každého monopostu, i pokud je sucho.

Kontrola počasí před sázkou na Formuli 1 vám zabere maximálně minutu, tak tento krok neignorujte. Můžete díky němu pouze získat.

Aktuální počasí je třeba brát v úvahu i při live sázení na F1. Změna počasí a s tím spojená nutnost přezout aktuální pneumatiky může podstatně zamíchat aktuálním pořadím.

Tipy pro live sázení na F1

Live sázení na Formuli 1 přináší spoustu skvělých příležitostí vsadit si s výhodou. Klíčové jsou přitom zkušenosti a sledování trendů.

Při live sázení na F1 byste se měli zaměřit především na tyto oblasti:

Závodní strategie – sledujte všechny zastávky v boxech a pokuste se odhadnout strategii každého závodníka na trati

Známky problémů – vždycky sledujte tempo všech závodníků a jejich další chování, což vám pomůže odhalit možný problém a tedy i pokles výkonu

Předpověď počasí – to už jsme si řekli výše, pokud prší, může se stát cokoliv!

Komunikace v boxech – cenné informace můžete získat i z komunikace mezi řidiči a lidmi v boxech

Pokud se budete řídit výše uvedenými radami, jistě budete schopni vytvořit rozumné předpovědi a sázením na F1 vydělat peníze.

Nejlepšími sázkovkami pro live sázení na Formuli 1 v Česku je TipsportChance. Tyto sázkovky nabízejí největší počet sázkových příležitostí a kromě toho v nich můžete shlédnout i samotné závody.

Jak sázet na F1 – sázení na nejrychlejší kolo

Pokud je vaše strategie sázení založená na sázení vyšších kurzů, které však mají stále slušnou šanci na výhru, rozhodně byste měli vzít v potaz sázení na nejrychlejší kolo ve Formuli 1.

Začínající sázkaři předpokládají, že nejrychlejší kolo zajede jeden ze dvou až tří nejlepších závodníků, ve Formuli 1 to ovšem není pravidlem.

Od té doby, co se změnila pravidla bodování, je k vidění spousta divokých výsledků. Podle nových pravidel přinese nejrychlejší zajeté kolo jezdci jeden bod navíc, pokud se tedy dokáže umístit do desátého místa.

Vzhledem k tomu se spousta jezdců, kteří na konci závodu nemají co ztratit, zastaví v boxech a pokusí se zajet nejrychlejší kolo. Stačí se podívat na průběh posledních pěti závodů sezóny 2020.

Grand Prix Vítěz nejrychlejšího kola Konečná pozice
Abu Dhabi Daniel Ricciardo 7
Sakhir George Russell 9
Bahrajn Max Verstappen 2
Turecko Lando Norris 8
Emilia-Romanga Lewis Hamilton 1

Jak vidíte v tabulce výše, nejrychlejší kolo hned ve třech různých závodech zajeli jezdci, kteří se celkově umístili až na spodní části TOP 10. K tomuto jevu dochází i v aktuální sezóně. Proto vám doporučujeme, abyste se na něj zaměřili.

Jak sázet na F1 – dlouhodobé sázky

Nyní se v naší příručce, jak sázet na F1, přesuneme k dlouhodobým sázkám. Sázkové kanceláře nejčastěji nabízejí sázky na:

Vítěz MS jezdců – sázíte na to, že některý z jezdců na konci sezóny získá titul

Umístění do 3. místa – toto je bezpečnější varianta předchozí sázky – sázíte na to, že se některý z jezdců na konci sezóny umístí do 3. místa

Vítěz poháru konstruktérů – sázíte na to, že některá stáj na konci sezóny vyhraje pohár konstruktérů

Jezdec vyhraje závod – sázíte na to, že jezdec během sezóny vyhraje alespoň jeden závod

Jak sami vidíte, většina dlouhodobých sázek na Formuli 1 je celkem jednoznačná. Dostanete od nich přesně to, co vyvodíte už z názvu. Jak tyto sázky využít ve svůj prospěch je ovšem docela jiný příběh. Pojďme se tedy mrknout na rady pro dlouhodobé sázky na F1.

Hledejte nejlepší monopost

Toto je klíčový bod téměř všech dlouhodobých sázek na F1. Rozdíl mezi jednotlivými monoposty je obvykle větší než rozdíl mezi jezdci.

Samozřejmě, jezdec jako je Lewis Hamilton je lepší než  Valtteri Bottas, jeho týmoví kolegové ho ovšem sem tam porazili.

Ti nejlepší piloti Formule 1 jsou na velmi podobné úrovni, takže rozhodujícím faktorem v dlouhodobém horizontu je právě monopost. Neignorujte tuto skutečnost.

Vsaďte si na několik různých vítězů

Předsezónní kurzy na výhru titulu jsou většinou natolik štědré, že vám umožní vsadit na několik vítězů najednou a ještě dosáhnout zisku. Využijte toho.

Jezdec Kurz
Lewis Hamilton 1,90
Max Verstappen 2,55
Bottas Valtteri 15,00
Pérez Sergio 25,00
Daniel Ricciardo 35,00
Charles Leclerc 60,00

K objasnění věci úplně stačí podívat se na prvních pět řidičů. Pokud vynecháme první dva jezdce, jakákoliv jiná kombinace vám umožní rozložit riziko a zvýšit šanci na výhru. To ovšem neznamená, že byste kvůli tomu měli sázet pouze na závodníky s vysokým kurzem. Chceme tím jenom říct, že pokud cítíte šance na výhru jednoho z outsiderů, nebojte se na něj vsadit. K němu potom můžete vybrat i sázku na některého z favoritů.

Klíčová je týmová atmosféra

I pokud budete mít nejlepšího jezdce v té nejlepší formuli, výhru vám to nezaručí. Do hry totiž vstupuje také týmová atmosféra. Pokud jezdec bude válčit s technickými řediteli a mechaniky v boxech, těžko od něj můžete očekávat slušné výsledky.

V závodech té nejvyšší úrovně potkáte ty největší osobnosti a jejich ega. Některým týmům proto chybí soudržnost, každý si totiž hraje tzv. „na svém písečku“.

Tým by měl pracovat jako celek. Pokud některý z jeho členů nespolupracuje, může se to promítnout do výsledků.

chance-banner-na-sirku-uzky

Jak se v průběhu sezóny mění strategie sázení na F1?

Většina rad v příručce jak sázet na F1 se týká sezóny jako celku, ovšem důležité je také správné načasování.

Sázení na Formuli 1 na začátku sezóny se liší od sázení na pozdější Grand Prix. Pojďme se spolu podívat na největší rozdíly i na to, jak se jim přizpůsobit.

Sázení na začátku sezóny Formule 1

Začátek každé nové sezóny F1 je jedna velká záhada. Na začátku sezóny už byla k vidění spousta překvapení. Na základě výsledků z minulé sezóny a informací, které se k nám dostanou během zimy, si vytvoříme určitá očekávání, ovšem první závod často všechno změní.

Vzhledem k tomu byste při sázení během úvodní části sezóny měli být velmi opatrní. Přidáváme seznam faktorů, které vám pomohou připravit se lépe:

Řiďte se předsezónními testy – předsezónními testy procházejí všechny týmy. Může to být dobrý výchozí bod. Veškeré informace o předsezónních testech získáte na oficiálním webu F1, pečlivě je zanalyzujte!

Změny pravidel – FIA mezi sezónami často představí nová pravidla, přičemž některá z nich mohou závody (i obraz celé sezóny) dramaticky změnit. Určitě si i vy vzpomínáte na to, co udělal Brawn GP v sezóně 2009 (inovace stavby diffusoru).

Zajímejte se o střípky informací – tak například, může se stát, že závodník a tým nenajdou společnou řeč a neprodlouží smlouvu, takže závodník může být na odchodu. To by do týmu mohlo přinést napjatou atmosféru, což by dobrému výsledku jistě nepomohlo. Vzhledem k tomu byste při sázení na Formuli 1 na začátku sezóny měli být vždy dobře informováni.

Na začátku se může vyplatit snížit velikost běžné sázky, alespoň do doby, než zjistíte, jak na to týmy skutečně jsou.

Podobná pravidla platí po návratu F1 po letní pauze, i když pouze v omezené míře. Letní přestávka není tak dlouhá, ale i tak byste měli mít oči vždycky otevřené.

Sázení na konci sezóny Formule 1

Formule 1 má něco z týmových i individuálních sportů. Závodníci bojují za svou vlastní slávu, ale zároveň musí sledovat cíle konstruktéra, v jehož barvách jezdí. To se jasně projevuje hlavně na konci sezóny, kdy týmy dělají rozhodnutí, kterými se jezdci musí řídit.

Přinášíme vám několik scénářů, které přinesly minulé sezóny. Při sázení v pozdějších fázích sezóny je mějte vždycky na paměti:

Snaha o výhru jednoho z jezdců – pokud jeden z jezdců bojuje o titul, jeho týmový kolega dostane příkaz, aby se v jeho prospěch vzdal dobré pozice, případně aby se pokusil zpomalit ostatní závodníky.

Žádné riskantní tahy – pokud tým bojuje o titul konstruktérů, po jezdcích bude chtít, aby na konci závodů neriskovali a nepředjížděli své protivníky.

Vývoj vozu pro příští sezónu – všechny týmy F1 mají omezené finance a jakmile je jasné, že v aktuální sezóně už nemají co získat, zaměří se na testování vozu na příští sezónu. Výkon kvůli tomu pochopitelně dost trpí, až na malé výjimky.

V pozdní fázi sezóny svou strategii sázení na F1 vždycky přizpůsobte týmovým cílům.

Drastické změny povětrnostních podmínek

Povětrnostní podmínky na trati jsou při sázení na F1 jedním z nejdůležitějších faktorů. Některé monoposty jsou rychlejší a spolehlivější v horku, zatímco jiné potřebují k dosažení slušných výsledků spíše nižší teploty a trochu vlhkosti.

Každá trať je jiná, přináší jiné podmínky a týmy se na to musí připravit. Jelikož kalendář akcí je hodně nabitý, mezi závody není moc času. Proto některé týmy přípravu nestihnou.

V některých klíčových okamžicích se závody přesunou na místo, kde jsou podmínky drasticky odlišné od předchozího závodu.

Tady je malý příklad:

Bahrajn -> Emilia Romagna (Grand Prix Itálie)

Rusko -> Singapore

Japonsko -> USA

Austrálie -> Saudská Arábie

Toto jsou všechny po sobě jdoucí závody, které přinášejí velkou změnu povětrnostních podmínek. Každá sezóna přináší hned několik takových změn, proto sledujte kalendář a připravte se na to!

Jak sázet na F1 – závodní okruhy

Všichni fanoušci motoristického sportu vědí, že každá závodní dráha je trošku jiná a závodní okruhy F1 nejsou výjimkou. Pokud má tedy být náš návod na to, jak sázet na F1, maximálně vyčerpávající, musíme zmínit i něco o tomto faktoru.

Proč trať ovlivňuje strategii sázení na F1?

Povětrnostní podmínky – i když se povětrnostní podmínky na jedné trati mohou ve dvou různých sezónách výrazně lišit, většinou si budou podobné. Vlhkost, teplota vzduchu, teplota trati, to všechno ovlivňuje monoposty, opotřebení pneumatik, celkový výkon a palivovou účinnost.

Místa pro předjíždění – některé tratě nabízejí hned několik míst pro předjíždění, jiné jsou v tomto ohledu značně omezené, takže pokud jezdci zaostávají, nemají moc příležitostí, jak to napravit.

Startovní rošt – některé Grand Prix kvůli pozici startovního roštu přinášejí velmi chaotické starty, tyto závodní trati pak mohou přinést neočekávané výsledky.

Preference řidiče – každý jezdec má své oblíbené a neoblíbené tratě. Sebedůvěra člověka, který na dané trati už několikrát vyhrál, může udělat rozdíl.

Jak sázet na F1 – nejobtížnější trať

Pravděpodobně nejtěžší tratí seriálu F1 je Grand Prix Monako. Dnes již legendární trať vede ulicemi Monte Carla a předjíždění je na ní téměř nemožné. O titulu se většinou rozhoduje v kvalifikaci a při pit stopech.

Kde získat tipy na sázení na F1?

Jedinou spolehlivou zásobárnou tipů na sázení na Formuli 1 je Tipsport největší komunita sázkařů, nikde jinde na českém internetu se tipy na F1 nenachází. Abyste mohli číst analýzy a tipy na F1 zdarma, musíte se do této sázkovky přihlásit nebo zaregistrovat.

Jak sázet na F1 – závěrečné shrnutí

Právě jste dočetli návod na to, jak sázet na F1. Nyní byste měli mít dostatek informací, abyste mohli vytvořit svou vlastní strategii sázení a učinit výhodnou sázku. Pokud se vám to však nedaří, nezoufejte! Někdy je potřeba načerpat trošku zkušeností, což se vám podaří jedině tak, že budete sledovat závody a sázet.

chance-banner-200-korun-za-registraci

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách