26. 1. 2021
8 min. čtení

Jak sázet na over/under – základy

Sázení na over/under je jednou z nejoblíbenějších alternativ k sázení na vítěze zápasu. V rámci této sázky potřebujeme uhodnout, zdali celkový počet gólů skončí nad nebo pod stanovenou hranicí. Při sázení na over/under může každý dbát na jiné detaily, ovšem základní stavební kameny jsou neměnné. A právě na základní stavební kameny sázení na over/under se podíváme v tomto článku.

Při sázení na over/under je ideální postupovat systematicky podle 5 základních bodů. U každého bodu si uděláme pomyslné plus nebo minus. Díky tomu na konci lépe odhadneme celkovou pravděpodobnost overu či underu. Skvělá zpráva je, že přitom nemusíme používat žádné složité matematické výpočty. K poměrně přesnému závěru úplně postačí hrubý odhad pravděpodobnosti.

Základní stavební kameny pro sázku na over/under

1)Průměrný počet vstřelených gólů

Při sázení na over/under je průměrný počet vstřelených gólů pochopitelně odrazový můstek každého našeho rozhodnutí. V případě overu si musíme být jisti, že v zápase se najde někdo, kdo se trefí do brány a kdo góly dokáže vyplnit stanovený limit. A naopak. Pokud sázíme na under, určitě se raději poohlédneme po týmech s menším gólovým potenciálem a tedy s větší pravděpodobností, že se celkový počet gólů udrží pod námi stanovenou hranicí.

Teoreticky je nejlepší, když proti sobě hrají týmy, které se drží v námi stanoveném trendu. Tedy pokud sázíme na under, nejlepší je sázet na dva týmy s podprůměrnými útoky. Pokud sázíme na over, nejlepší je sázet na týmy s nadstandardními útoky.

2)Průměrný počet obdržených gólů

Údaj o průměrném počtu obdržených gólů je téměř stejně důležitý jako údaj o průměrném počtu vstřelených gólů. Pokud se totiž proti sobě postaví dvě našlapané obrany, i kdyby týmy měly zároveň i perfektní útoky, můžeme se dočkat underu. Precizní obrana totiž dokáže potlačit všechny ofensivní choutky. A platí to i naopak.

Když proti sobě nastoupí týmy se špatným útokem, ale zároveň i s velmi slabou obranou, může se to zvrhnout do obou extrémů. Pokud tedy narazíte na dva týmy s velmi slabými útoky, ale zároveň i s velmi slabými obranami, při svém rozhodnutí buďte obezřetnější. V tomto případě byste měli přikládat větší důležitost výsledkům ze vzájemných zápasů, protože právě tyto zápasy mají tendenci dokreslovat skutečný stav věcí.

Pokud svou práci chcete urychlit, můžete pro porovnání předchozích bodů použít údaj o průměrném počtu gólů celkem. Není to sice tak přesné, ale k odhalení trendu to může stačit. Přitom byste ovšem měli vyloučit kritické zápasy, tj. například zápas dvou týmů s vysokými gólovými průměry, ale velice nízkým gólovým potenciálem (tzn. týmů, které spoustu gólů dostávají, ale málo gólů dávají).

Pokud k detekci zápasů pro over/under využíváme celkový počet gólů, potom pomyslnou hranicí pro zvažování sázky by nám měla být námi stanovená hranice pro over/under. Tak například pokud chceme sázet na over 2,5 gólu, ideální je poohlédnout se po zápasech týmů, které mají průměr více než 2,5 gólu na zápas. Toto je ovšem zcela orientační vodítko, které je dokreslováno také dalšími faktory a samozřejmě i kurzem. Zdali se sázka vyplatí, můžeme následně propočítat za pomoci snadného postupu.

3)Poměr overů/underů (celkový počet zápasů vs počet overů a underů)

Některé týmy mají průměrný počet gólů, ale stále tíhnout k nějakému opakujícímu se výsledku. Typicky v posledních letech je to vidět třeba ve fotbalových zápasech na Ukrajině, kde některé týmy často hrají under 1,5 gólu, při zachování obvyklého gólového průměru. Tyto sázkové trendy samozřejmě odhalí jedině údaje o celkovém počtu overů a underů.

Údaje o celkovém počtu overů a underů najdeme například na Livesportu. Tyto údaje jsou obecně dost důležité a v některých případech, kdy narazíme na opravdu hodně nezpochybnitelný trend, jim přikládám stejnou důležitost jako údaji o průměrném počtu gólů. Aby se trend potvrdil, musím ho najít v dostatečném množství minulých zápasů obou těchto týmů stejně jako ve vzájemných zápasech. Pokud se údaj o trendu nachází pouze v minulých zápasech nebo pouze ve vzájemných zápasech, raději sázku vynechám.

over-under-extraliga-livesport
Údaje o počtu overů/underů v zápase Litvínov vs Vítkovice na stránkách Livesportu.

4)Průměrný počet overů/underů + počet overů v posledních 5 zápasech

Někdy se stává, že se dočasně prohloubí nebo dokonce úplně změní dříve stanovený trend. Může za tím stát spousta věcí od změny herního stylu, zranění některých klíčových hráčů, změny trenéra atd. Tyhle trendy snadno odhalíme pohledem na průměrný počet vstřelených a obdržených gólů v posledních zápasech (a samozřejmě také z počtu overů/underů).

Jestliže narazíme na overový tým, který v posledních 5 zápasech zahrál under, opět bychom měli být velmi obezřetní. Pokud na sázce budeme trvat, měli bychom se ujistit, že v týmu nedošlo k nějaké výraznější změně, protože jinak zbytečně riskujeme. Samozřejmě pokud se nám potvrdí, že tým šlape podle dříve zajetých kolejí a větší počet overů/underů je jenom statistická odchylka, narazili jsme dost pravděpodobně na svatý grál. Takový kurz totiž může být vychýlený kvůli mínění veřejnosti a to na tu správnou stranu.

5)Průměrný počet overů/underů ve vzájemných zápasech

Tento údaj slouží pouze jako doplněk a to především v případech, kdy se snažíme odhadnout, zdali v daném zápase bude hrát prim obrana nebo útok, nebo jinými slovy řečeno, zdali daný zápas půjde po stanovém trendu nebo proti němu. Tato statistiky dokáže odhalit také některé skryté faktory, jako například derby atd. Při zkoumání průměrného počtu overů/underů ve vzájemných zápasech bychom přitom měli brát potaz pouze zápasy maximálně 2-3 roky staré.

Jak sázet na over/under – závěr

Pro sázku na over/under je pochopitelně ideální, pokud najdete zápas, který jde ve všech zmíněných bodech ve stejném trendu. Ovšem pokud se nabízí opravdu výhodný kurz, lze z některých požadavků lehce slevit. Typicky se to dá aplikovat u zápasů týmů, které mají vyšší gólové průměry, ale které často zapisují ostré undery (méně než 1,5 gólu) díky velice slušným obranám.

Cit pro detekci těchto zápasů člověk získává postupem času, třeba i díky sledování pohybu kurzu po sázce (dobrá sázka je ta, u které kurz pomalu klesá, tj. před zápasem má nižší hodnotu, než za kterou jste sázeli).

Základní stavební kameny pro sázení na over/under jsou stejné pro většinu sportů. Liší se pouze hodnota, při které zápas považujeme za overový či underový. Tento obecný návod na sázení overů a underů tak mohou používat všichni sportovní fanoušci.

Newsletter

Nenechte si uniknout žádnou novinku!
Přihlaste se k odběru a získávejte pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách!