valorant-esport-jak-sazet-obr
10. 4. 2024
7 min. čtení

Jak sázet na Valorant? 3 tipy pro lepší začátek

I přes to, že je Valorant venku teprve čtvrtým rokem, zvládnul rozvířit vody esportové komunity. Konkurenční souboj mezi společnostmi Riot Games a Valve se tímto FPS kompetitivním titulem rozšířil i na další oblíbený žánr videoher. Pro hráče i sázkaře jde o vhodnou alternativu ke Counter Strikeu. V čem se Valorant liší od CSka? A jak na něj sázet?

Formát zápasů 5 proti 5, jeden tým má za cíl položit bombu na určité místo na mapě, druhý tým musí dané místo ubránit. Ne, nepíšeme zde o hře Counter Strike, ale o jejím přímém mladém konkurentovi. Ten se díky silným základům své vývojářské společnosti Riot Games (známá především pro hru League of Legends) stal populární alternativou k CSku.

Valorant je střílečka z pohledu první osoby (first person shooter, FPS), v níž se hráči zhošťují role agentů. Právě zde je hlavní rozdíl oproti CS. Každý agent má totiž své specifické schopnosti (jeden může stavět stěny, další může na mapu spustit dýmovnice…), které jej odlišují od ostatních. Valorant tak sahá spíše po magickém realismu, přičemž je zde kromě využívání schopností agentů kladen důraz i na přesný model střelby. I osobitá grafická stránka hry připomíná spíše animovaný film.

Výsledek rychlých a akčních soubojů tak závisí nejen na schopnosti přesné střelby, ale i na strategickém využití individuálních vlastností agentů. Oproti CS progamingu nabízí esport ve Valorantu další úroveň hry, která může změnit průběh kola nebo celého zápasu. Díky té kapce magie navíc přilákal spoustu hráčů, diváků i sázejících od realismem prosáklého Counter Strikeu. A stal se velkým esportovým titulem v průběhu několika málo let.

Světová scéna esportu ve Valorantu

Na rozdíl od ostatních titulů, o kterých v rámci sázení na esport píšeme, je Valorant vcelku novou hrou. Riot Games jej vydal s jasným cílem: rozšířit svůj vliv na esport i na další žánr. V prvním roce (2020) uspořádal “First Strike” – turnaj, který měl za úkol položit základní kámen Valorantího progamingu.

Vzhledem k úspěchu na něj v letech příštích navázala série Valorant Champions Tour (VCT). Ta probíhala v průběhu celého roku, sestávala z několika částí a vrcholila světovým finále. Minulý rok se však VCT dočkala změny: Riot Games oznámil založení mezinárodních lig (International Leagues). Ty se dělí podle regionů na tři: EMEA, Amerika a Pacifik.

Z nich pak týmy postupují na turnaj Masters, který je rozdělen do několika fází a na hlavní esportovou událost ve Valorantu: turnaj Champions. V něm se střetávají nejlepší týmy z celého světa. Tyto tři části série VCT mají nejlepší pokrytí v českých sázkových kancelářích a je na ně pravidelně vypisována poměrně široká nabídka kurzových sázek.

Nižší kvalifikační ligy (regionální Challengers – VCL, Ascension) nemají pokrytí sázek tak dobré, takže se jim věnovat nebudeme. Pro sázení na Valorant nám stačí znát Valorant Champions Tour. Ta se pořádá v průběhu celého roku, takže je pořád na co sázet.

Všechny výše zmíněné ligy a turnaje probíhají pod oficiální taktovkou vývojářského studia Riot Games. Nicméně pořádají se i soutěže třetích stran, které však nemají oficiální požehnání ani nejsou pokryty sázkovkami. Pro sázkaře jde tedy o naprosto zanedbatelný aspekt esportového světa.

valorant-obr-ze-hry

Český progaming ve hře Valorant

Kompetitivní česká scéna ve Valorantu je na vzestupu a hra se stává čím dál více populární. Na světové scéně máme dokonce tři české zástupce ve velkých evropských týmech. O to větší je škoda, že co se týče tuzemského progamingu, jsou pořádány jen komunitní turnaje. Ty samozřejmě nemají pokrytí sázkových kanceláří. Žádné větší ligy se zde nepořádají.

Typy sázkových příležitostí u Valorant progamingu

Sázkové příležitosti jsou u Valorantu téměř stejné jako ty u Counter Strikeu. Vzhledem k poměrné novotě Valorantu ve světě esportu a sázení se většina sázkovek zaměřuje spíše na základní sázky a neexperimentuje tak často se specifickou nabídkou jako u CSka (např. kolik padne killů v X kole?, bude položena bomba v X kole?, sázky zaměřené na konkrétní hráče atd.).

Setkáme se spíše s klasickou nabídkou: vítěz zápasu, celkový počet kol, celkový počet map (zápasy se většinou hrají ve formátu Bo5 nebo Bo3), handicap kol, handicap map a sázkou na přesný výsledek. Zajímavou sázkou může být Kdo první vyhraje X počet kol, ale to bývá spíše otázkou náhody, jelikož jsou týmy poměrně vyrovnané. Některé mapy však mají silnější jednu stranu (útočnící a obránci) a z toho tedy lze odvodit, kdo bude ze začátku zápasu dominovat.

Způsobů, jak sázet na Valorant, existuje spousta. Doporučujeme se zaměřit na jednu konkrétní ligu a její týmy, přičemž je vhodné sázky na vítěze kombinovat s live sázením na počet kol.

A kde můžete sázet na Valorant? Nabídka pokrytých lig a turnajů je poměrně velká i u českých sázkových kanceláří. Alternativní možností mohou být i různé zahraniční krypto-sázkové kanceláře, které se zaměřují vyloženě na esportové zápasy (vklad a výběr pouze ve formě kryptoměny, registrace je anonymní).

Kde sledovat Valorant?

Stejně jako u ostatních esportů, i u Valorantu je základem streamovací platforma Twitch.tv (případně YouTube). Každá z regionálních a mezinárodních lig má své vlastní účty, na kterých vysílá své zápasy. Pro přehled o všech oficiálních kláních pod taktovkou Riot Games doporučujeme sledovat i jejich web: valorantesports.

Kde zjišťovat výsledky a podrobnosti esportových zápasů ve Valorantu?

Dnešní esport pokrývají i klasické výsledkové weby jako livesport nebo sofascore, ale více informací a statistik naleznete na oficiálním riotím webu valorantesports a na progamingové obdobě Wikipedie: Liquipedia. Za český nejkvalitnější přísun esportových novinek považujeme platformu Playzone, který se zaměřuje i na tuzemskou scénu.

DOTA 2 versus League of Legends, Counter Strike versus Valorant, Valve versus Riot Games… Videoherní komunita je v posledních letech rozdělena na několik táborů a kolem toho, co je nejlepším esportovým titulem, panuje spousta vášnivých debat. My, sázkaři, se však z tohoto konkurenčního boje můžeme těšit, jelikož to znamená jedno: neustálé vylepšování samotných her i jejich esportové scény. Na to, zda Valorant někdy porazí CSko v číslech sledovanosti, bych si nevsadil, ale aktuálně je na správné cestě.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách