starcraft-2-logo
10. 4. 2024
6 min. čtení

Jak sázet na StarCraft 2? Tipy do začátku!

Příběh nejúspěšnější série strategických sci-fi her se začal psát už v roce 1998. První díl epické vesmírné ságy StarCraft pomohl tvarovat moderní esport a progaming, A ve stejných stopách šlo i jeho pokračování z roku 2010: StarCraft 2 se všemi přidruženými datadisky. Dnes jde o nejstarší a vlastně jediný RTS (real-time strategy) titul na našem seznamu.

Když se řekne esport, každý si vybaví jinou hru. Ovšem dnes je nepopiratelným faktem, že moderní scénu progamingu formovaly některé videohry více než jiné. Jedním z těchto titulů byla i série strategických sci-fi her StarCraft od vývojářského studia Blizzard Entertainment. Ta zanechala v historii esportu velkou stopu a dodnes se těší velké oblibě.

Pro naše sázkařské účely se nebudeme pitvat v dlouhé a složité historii všech turnajů a dílů této série, ale zaměříme se na dnešní podobu esportu ve StarCraftu 2 (zkráceně SC2).

Prvně si ještě však musíme říci o datadiscích, které hru rozšiřují: Wings of Liberty, Heart of the Swarm a Legacy of the Void. O těch je důležité vědět, jelikož každý nabízí trochu jinou hratelnost a na turnajích se může hrát kterýkoliv z nich – vše záleží na domluvě. Oficiální a největší esportové soutěže se hrají s nejnovější verzí hry (pokud není uvedeno pořadatelem jinak).

Formát zápasů je ve valné většině případů 1 versus 1, ale lze se setkat i s týmovými soutěžemi (2vs2) – ty však nejsou časté. Hráči se ujímají velení jedné z nabízených ras a starají se o vybudování základny a ovládání útočných jednotek. StarCraft 2 tak po svých soutěžících vyžaduje multitasking, maximální soustředění i schopnost správného strategického rozhodování.

Světová scéna esportu ve StarCraft 2

V roce 2020 uzavřel Blizzard partnerství s organizačními esportovými společnostmi ESL a DreamHack, díky čemuž jsme se dočkali nového formátu soutěží. Ten rozdělil herní ligu ESL StarCraft Masters na tři regionální části (Europe, Americas a Asia). Samotná sezóna pak probíhá ve dvou fázích: Summer a Winter, které vrcholí svou playoff částí.

StarCraft se pravidelně hraje i na největší esportové události pro východní Evropu: Intel Extreme Masters (IEM) Katowice. Ta se pořádá v Polsku, zahrnuje několik her a účastní se jí nejlepší týmy světa. Další velký event pro StarCraft 2 je Esports World Cup (pořádaný od roku 2024 v Saudské Arábii).

Zatím nebylo oznámeno, jak bude vypadat SC2 esport na konci tohoto roku a který šampionát se stane tím nejdůležitějším, ale ligy a turnaje zmíněny výše nabízejí spoustu kvalitních zápasů.

starcraft-2-obr

Český progaming ve hře SC2

V Česku se celkem pravidelně pořádají komunitní ligy a turnaje (Playzone, Ostrava Championship), které udržují StarCraftí tuzemskou herní scénu naživu. Bohužel jde o poměrně přehlížené události – kvůli tomu se jim nevěnují ani sázkové kanceláře.

Jak a kde sázet na StarCraft 2?

První si řekněme, kde sázet na StarCraft 2, protože české sázkové kanceláře se tomuto strategickému titulu příliš nevěnují. Tu a tam je možné spatřit pokrytí sázkových příležitostí u těch největších turnajů, ale nabídka sázek je většina zúžena pouze na vítěze zápasu.

Větší pokrytí zápasů nabízejí zahraniční sázkovky, primárně ty zaměřující se přímo na esport. Mezi nimi nalezneme i různé druhy krypto-sázkovek, na nichž se lze zaregistrovat anonymně, ale vklad i výběr zde probíhá pouze za pomoci kryptoměn.

I zde se většinou setkáme s možností sázet jen na vítěze celého zápasu. Větší turnaje hrající se ve více mapovém formátu (Bo3, Bo5, Bo7) nabízejí ještě dodatečné sázky na konkrétní mapy: vítěz mapy, handicap na mapy, počet map nebo přesné skóre. Oproti jiným esportovým titulům tak nabízí StarCraft 2 poměrně nudný zážitek pro sázkaře.

Kde sledovat StarCraft 2?

Oficiální stránka ESL esportu vám může pomoci s orientací a novinek kolem ESL série. Pro přehled o všech soutěžích a podrobných informacích doporučujeme SC2 Liquipedii. Samotné zápasy jsou pak vysílány online na streamovacích platformách Twitch.tv a YouTube.

Pro zajímavost ještě uvádíme, že zápasy ve StarCraftu se v Koreji často vysílají i v televizi. Dosah esportu je však znatelný i jinde ve světě: sledování progamingových SC2 zápasů z barů je dnes známé jako “barcraft”. Pro tyto účely začaly, zejména ve větších městech, vznikat esportovní bary, které jsou podobné těm sportovním (známe především z USA).

Kde zjišťovat výsledky a podrobnosti zápasů ve StarCraftu 2?

Pokud vám stačí znát vítěze zápasu, vystačíte si i s klasickými výsledkovými weby (livesport, sofascore). Pokud však chcete znát i statistiky a další podrobné informace, opět doporučujeme SC2 Liquipedii. Novinkám ze světa StarCraftu se věnuje i česká platforma Playzone, víc informací naleznete ale na anglickém webu TLnet.

Celá série StarCraft je nepostradatelnou součástí dnešního esportu. Zápasy jsou zajímavé pro diváky i hráče, bohužel se jim sázkové kanceláře zatím vyhýbají. Chybí pokrytí větších lig a vedlejších sázek, z toho důvodu bychom doporučili se zaměřit na některou jinou hru, které jsou na našem seznamu.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách