Jestliže jste pochopili důležitost hodnoty v sázení, pravděpodobně se už nemůžete dočkat, až vytvoříte svůj první matematický vzorec a až začnete sázet s hodnotou. Určitě se do toho chcete co nejrychleji pustit, ale prosíme vás, ještě chvilku vydržte. V sázení není všechno zlato, co se třpytí a existují také value bety, na které sázet nechcete. V tomto článku vám vysvětlíme, na jaké value bety se nevyplatí sázet a proč tomu tak je.
Každý sázkař by se měl snažit nalézat co nejvyšší možnou hodnotu (value). Čím větší je rozdíl mezi skutečnou pravděpodobností a implicitní pravděpodobností (tedy pravděpodobností, kterou nám prozrazuje sázkový kurz), tím více peněz v dlouhodobém horizontu vyděláte. Zároveň platí, že čím vyšší hodnotu budou mít vaše sázky, tím nižší variance vás může postihnout.
Při sázení vždycky musíte počítat s tím, že budete dělat chyby. Každý je dělá. Vaše sázení tedy musí pokrýt nejen všechny nezdárné pokusy, ale i případy, kdy jdete tzv. proti trhu, tedy kdy vsadíte za menší kurz, než za jaký byste vzhledem ke skutečné pravděpodobnosti měli. Sázet na kurzy s miniaturní hodnotou se tak obvykle nevyplácí, je zbytečně riskantní a v dlouhodobém horizontu vám nepřinese ani moc peněz.
Na druhou stranu musíme připustit, že nacházení kurzů s obrovskou hodnotou je stále obtížnější. Sázkovky jsou ve vypisování kurzů každým dnem přesnější, takže nakonec budete muset vzít zavděk i kurzy, které mají průměrnou hodnotu. Výdělek vám totiž plyne nejen z hodnoty kurzu, ale i z objemu peněz, které sázkami tzv. „protočíte“. Ovšem sázky na kurzy s mizivou hodnotou akorát blokují vaše peníze, které byste mohli využít jinde.
Teoreticky vzato, sázení na jakékoliv kurzy s hodnotou v dlouhodobém horizontu přináší pozitivní očekávanou hodnotu. Jednoduše řečeno, sázení na jakýkoliv hodnotný kurz vám v dlouhodobém horizontu přinese peníze. Ale jak už jsme naznačili, existují situace, ve kterých se value betům budete chtít vyhnout.
Jednou z těchto situací je, když hráč nebo tým je velkým favoritem nebo outsiderem. I když bychom to mohli vysvětlit učeně, v několika dlouhých odstavcích, raději si k ruce vezmeme jeden rychlý příklad.
Představte si, že budete sázet na zápas UFC, ve kterém proti sobě nastoupí 120 kilový Brock Lesnar a 50 kilový žáček střední školy. Kurzy na Lesnara budou 1,0001 zatímco kurzy na školáčka vylétnou do astronomických výšin, řekněme až k hodnotě 1000:1.
Implikovaná pravděpodobnost takových kurzů bude (odhadem) něco kolem 99,7%. Řekněme, že Lesnara dobře znáte a tak víte, že se mu v ringu dvakrát stalo, že zakopnul a prohrál (je to praštěné, ale mluvíme v čistě teoretické rovině, ostatně Lesnar by nikdy nezápasil se žákem střední školy). Tím pádem dojdete k závěru, že Lesnar má pravděpodobnost na výhru 99,3%. Tím pádem dojdete k tomu, že na žáčka střední školy by neměl být kurz 1500:1 ale jenom 1400:1. Dostáváte hodnotu, dokonce dostáváte velice pěknou hodnotu. Jenže měli byste vsadit?
Když se na to podíváme teoreticky, tak určitě ano. Jenže z praktického hlediska – proč byste proboha uzavírali tak hloupou sázku? Pravděpodobnost, že byste si vyzvedli hodnotu z této sázky ještě v tomto životě je naprosto mizivá. Jinými slovy řečeno, statisticky byste čekali na zázrak. Sázka tohoto ražení se podobá čistě náhodné sázce bez hodnoty.
Tím se dostáváme k jednoduchému faktu, že čím dále se dostáváme od průměru (čím větší jsou v zápase favorité a outsideři), tím méně zajímavé jsou rozdíly v hodnotě. Jinými slovy řečeno, abyste na takhle trhlou sázku mohli s klidem na duši vsadit, museli byste dostat nikoliv průměrnou, ale přímo obrovskou hodnotu, řekněme 5000:1.
V sázení byste vždycky měli počítat, jak často daná skutečnost nastane (samozřejmě za předpokladu, že jste správně odhadli skutečnou pravděpodobnost). U prohry Brocka Lesnara bychom vyhráli 1 z 1300 případů. Pokud bychom vůbec těch 1300 případů obsáhli (nikoliv pouze v rámci zápasů Brocka Lesnara, ale z podobných zápasů), museli bychom tomu obětovat celý svůj život nebo jeho podstatnou část. A to se moc nevyplatí.
Takže teoreticky vzato tato sázka bude mít hodnotu, ovšem prakticky řečeno, v dlouhodobém horizontu bychom se vítězství vůbec nemuseli dočkat a tudíž bychom na těchto sázkách skončili v minusu.