vyhry-prohry-vs-roi
24. 10. 2020
6 min. čtení

Výhry/prohry vs. ROI: Jaký je rozdíl?

V článku nazvaném „Value – svatý grál sázení“ jsme se zmínili o tom, že pokud vám sportovní sázkaři své výsledky v sázení vyjeví jako počet výher a proher, nemají nejmenší tušení, co je to vlastně sázení se ziskem, a nebo se vás cíleně snaží zmást. Pojďme si tuhle myšlenku více rozvést. Pojďme se podívat jaký je rozdíl mezi bilancí výher a proher a mezi ROI, tedy návratností investic.

V podstatě se dá říci, že sázkař může mnohem častěji vyhrávat než prohrávat a stále být ve ztrátě. A to nemluvíme o situacích, kdy by na některé zápasy sázeli více než na jiné (takže by například dali 1000 korun na zápas, který by vyhráli, a 5000 na zápas, který by prohráli). Ano, něco takového sázkaři určitě nepomůže, ale o tom zde určitě není řeč. Pojďme se podívat na příklad. V něm budeme předpokládat, že na každou sázku jde stejná částka.

Bilance výher/proher je zavádějící

Řekněme, že váš přítel se vám pochlubí, že sází s úspěšností 3-2 (v průměru 3 výhry a 2 prohry) a obírá sázkovku. Jelikož už o ziskovém sázení něco víte, tak ho zmáčkneme a zjistíte si další podrobnosti – tedy na jaké zápasy váš sázel a jaké kurzy na své tipy dostal. Všechny tyhle údaje vám navíc pošle v tabulce, která vypadá nějak takto:

Zápas Sázka Kurzy Výsledek
Zápas 1 100 1,28 Výhra
Zápas 2 100 1,35 Prohra
Zápas 3 100 1,47 Výhra
Zápas 4 100 1,28 Výhra
Zápas 5 100 1,25 Prohra

Tato tabulka skutečně prozrazuje, že váš přítel měl pravdu s tím, že dokázal vyhrát 3 zápasy z 5. Ale jak je to se ziskem? Pojďme si udělat vlastní tabulku:

Zápas Sázka Kurzy Výsledek Zisk/ztráta
Zápas 1 100 1,28 Výhra +28
Zápas 2 100 1,35 Prohra -100
Zápas 3 100 1,47 Výhra +47
Zápas 4 100 1,28 Výhra +28
Zápas 5 100 1,25 Prohra -100

Když si spočítáme všechny výhry a prohry, dopracujeme se k tomu, že… se přítel dopracoval ztráty 97 korun. Ano, je to skutečně tak. Váš přítel má sice úspěšnost 60%, ale zároveň prohrál 97 korun. Podobné příklady bychom s vámi mohli probírat klidně celý den. A to včetně těch, ve kterých dojdete ke ztrátě i pokud budete mít mnohem vyšší úspěšnost. Počet výher a proher nemá vůbec nic společného s tím, jak dobrý jste sázkař.

Schopnost dosahovat zisku v sázení závisí pouze na kurzech, které dostáváte, a schopnosti sázet za kurzy vyšší, než jaké by vzhledem k pravděpodobnosti měly být (tzn. schopnost nacházet hodnotu).

vyhry-prohry-vs-roi-proc-je-roi-dulezite

ROI – nejlepší ukazatel ziskového sázkaře

Jedním z nejlepších měřítek ziskovosti sázkařů je tzv. návratnost investic, ve zkratce ROI. ROI ukazuje, kolik peněz vyděláváte v porovnání s tím, kolik jste do sázení vložili. Obvykle se vyjadřuje v procentech.

Pokud například vsadíte 100 korun a vyhrajete 10 korun (10 korun nad rámec vsazené částky), máte návratnost 10%. Dostali jste zpět 10% z toho, co jste investovali. V úplném vakuu (tj. bez ohledu na jiné vnější faktory) byste mohli počítat s tím, že za každou korunu, kterou byste do takové sázky investovali, by se vám vrátilo zpět 10%. Tj. pokud byste vsadili 1000 korun, bylo by to 100 korun atd. To je návratnost investic.

V „úplném vakuu“ říkáme z toho důvodu, že někdy je těžké ROI takhle zjednodušovat. Řekněme například, že prodáváte rajčata a na 100 prodaných kusech máte 25% návratnost investic. Můžete předpokládat, že pokud prodáte dalších 100 rajčat, opět dosáhnete návratnosti 25%? Nemohli. V úvahu musíte brát i další věci jako je pokles ceny, ztráty při sběru nebo převozu atd.

Jak vypočítat ROI (návratnost investic)?

Návratnost investic je jedním z nejdůležitějších ukazatelů ziskového sázení a proto je důležité umět ji vypočítat. Návratnost investic má poměrně jednoduchý vzorec, takže i když existují různé kalkulačky a verifikační služby/weby, které návratnost vypočítají automaticky, není potřeba tuto věc obcházet.

Vzorec pro výpočet ROI (návratnosti investic):

(zisk nebo ztráta / celková investice) * 100 = ROI

Pojďme si teď pro zajímavost vypočítat návratnost investic přítele, který se chlubil tím, že má bilanci 3-2. Jeho zisk činil -97 korun, jeho vklad byl 500 korun (5 sázek po 100 korunách):

(-97 korun / 500 korun) * 100 = -19,4%

I když celková bilance vašeho přítele činí 3-2 a v průměru dosahuje více výher než proher, jeho návratnost investic je -19,4%. To znamená, že z každé koruny, kterou vsadí, může očekávat ztrátu 19 halířů. Jak vidíte, toto je mnohem přesnější vyjádření úspěšnosti sázení. Přítel se vás snažil přesvědčit, jak je skvělým sázkařem, a ve skutečnosti přichází o peníze. Zajímavé je, že spousta lidí si tuhle skutečnost ani neuvědomuje.

Návratnosti investic (ROI) – závěr

Nezapomeňte své úspěchy i úspěchy dalších sázkařů vždy hodnotit na základě návratnosti investic (ROI). Pokud se někdo bude ohánět výhrami/prohrami, sdělte mu, že rozumíte návratnosti investic. Pokud tímto údajem nedisponují, nebo ještě hůře, pokud nevědí, co to číslo znamená, můžete si být jistí, že vůbec nevědí, co to ziskové sázení je.

Value (hodnota kurzu) je skvělý prostředek pro vydělávání peněz a zároveň i skvělý způsob, jak prověřit znalosti ostatních sázkařů.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách