23. 10. 2020
5 min. čtení

Předpokládaná pravděpodobnost v sázení – jednoduchý výpočet

Díky předchozímu článku už chápete, že pro ziskové sázení je nejdůležitější najít hodnotu, a že dvěma klíčovými čísly, která k tomu potřebujete, jsou implicitní pravděpodobnost (kterou můžete vypočítat z kurzů vypsaných sázkovou kanceláří) a předpokládaná skutečná pravděpodobnost (kterou musíte vypočítat sami).

V tomto článku jsme vám vysvětlili, jak vypočítáte implikovanou pravděpodobnost, a teď vám prozradíme, jak vypočítáte svou vlastní (předpokládanou) pravděpodobnost.

Dva přístupy k výpočtu předpokládané pravděpodobnosti

Převést svůj pocit ze hry nebo sázky na čísla je docela výzva. Existuje několik způsobů, jak k tomu můžete přistoupit. První způsob je snazší a neobsahuje tolik matematiky. V podstatě se snažíte předpovědět, kolikrát by daná příležitost nastala v rámci 10 zápasů.

Představte si, že týmy spolu budou hrát 10 zápasů. Kolik zápasů by vyhrál první z nich? Dokázal by zvítězit v 6 z 10 případů? Potom je vaše předpokládaná pravděpodobnost 60%. Myslíte si, že by vyhrál 5 nebo 6 zápasů? Udělejte průsečík přesně v polovině a dostanete 55%.

Druhý přístup je obtížnější. Spočívá ve vytvoření vzorce. Nejprve musíte vymyslet seznam kritérií, která podle vás mají vliv na výsledek, a následně každému z nich přiřadíte vážnost číselnými hodnotami. Nerozumíte tomu? To nevadí. Pojďme se podívat na šíleně jednoduchý příklad.

Předpokládaná pravděpodobnost – příklad

Představte si, že sázíte na fotbalový zápas. A že jste přesvědčeni, že na výsledek bude mít vliv to, jak je tým rychlý, jak jsou kvalitní jeho náhradníci a jak šikovný je jejich trenér. Myslíte si, že nejdůležitější je rychlost týmu, pak se jedná o kvalitu náhradníků a nejméně důležitá je kvalita trenéra. Nyní k důležitosti každého údaje musíte přiřadit % tak, aby vám celkem vyšlo 100%.

Rozhodnete se takto:

  • Rychlost – 50%
  • Náhradníci – 30%
  • Trenér – 20%

Všem třem kritériím u obou těchto týmů přiřadíte hodnocení na stupnici od 1 do 10, kdy 1 znamená nejhorší a 10 nejlepší.

Rozhodli jste se takto:

Tým A
  • Rychlost: 7
  • Náhradníci: 4
  • Trenér: 8
Tým B
  • Rychlost: 4
  • Náhradníci: 5
  • Trenér: 7

Nyní musíte vytvořit vzorec, do kterého vložíte všechny tyto proměnné. V našem příkladu by vzorec vypadal takto:

(50% * hodnocení rychlosti) + (30% * hodnocení náhradníků + (20% * hodnocení trenéra)

… nebo také…

(.5 * hodnocení rychlosti) + (.3 * hodnocení náhradníků + (.2 * hodnocení trenéra)

Nyní se podívejme na hodnocení pro oba naše týmy.

Tým A

(.5 * 7) + (.3 * 4) + (.2 * 8) = 3.5 + 1.2 + 1.6 = 6.3

Tým B

(.5 * 4) + (.3 * 5) + (.2 * 7) = 2 + 1.5 + 1.4 = 4.9

Nyní musíme obě bodové hodnoty převést na procenta. Nejprve je potřeba zjistit, kolik procent je jeden bod. K tomu se dopracujeme tak, že sečteme obě konečná skóre, tedy 6.3 + 4.9 = 11.2. Dále počítáme přesná procenta:

Tým A

6.3/11.2 = .5625

= 56.25%

Tým B

4.9/11.2 = .4375

= 43.75%

Gratulujeme, právě jste spočítali svou předpokládanou (skutečnou) pravděpodobnost. Když ji vezmete a převedete zpět na kurzy, zjistíte, zda můžete vsadit s hodnotou. Ano, šlo o příliš zjednodušený příklad, ale základní premisa zůstává stejná. Stačí vymyslet svá kritéria, přiřadit jim důležitost a vše vložit do vzorce. Následně dostanete skutečnou pravděpodobnost.

Předpokládaná pravděpodobnost – výpočet v případě většího počtu závodníků

Tento výpočet funguje i u sportů, ve kterých soutěží více týmů či závodníků. Jediný rozdíl spočívá v tom, že při výpočtu procentuálních hodnot musíte sečíst skóre všech soutěžících. Poté tento součet vydělíte každým skóre a opět máte pravděpodobnost.

Pokud vás napadlo, že tyto pravděpodobnosti budou mnohem menší, máte pravdu. Proto když sázíte na vítěze golfového zápasu nebo běžeckého závodu dostáváte mnohem vyšší kurzy.

Také si musíte uvědomit, že pokud sečtete všechny pravděpodobnosti dohromady, dostanete více než 100%. Jako fakt? Ano, aby sázkovka vydělávala, na každý kurz přidává marži. V konečném důsledku tak na každého závodníka vypisuje vyšší pravděpodobnost, než jakou má ve skutečnosti.

Pamatujte si jednu věc. Čím pravděpodobnější je, že se něco stane, tím menší kurz na ní sázkovka vypíše a tím menší výplatu dostanete. Takže když chce sázkovka vydělat nějaké peníze, musí na každou příležitosti vypsat vyšší pravděpodobnost a tedy ocenit ji nižším kurzem, než by byl ve skutečnosti.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách