23. 10. 2020
3 min. čtení

NBA sezóna 2020-21 odstartuje 18. ledna

Nová NBA sezóna, která se měla pyšnit přídavkem 2020-21, se podle posledních zpráv odehraje pouze v roce 2021. Start nové sezóny je naplánovaný na 18.ledna 2021, tedy na den Martina Luthera Kinga Juniora. Uvedl to John Hollinger z The Athletic.

To znamená, že letos na Vánoce budeme bez basketbalu. Podle Hollingera dá liga týmům vědět nejpozději 8 týdnů před začátkem sezóny, což vychází na 23.listopadu.

Odložení startu nové sezóny je jen prvním z mnoha náročných kroků. Vzhledem k tomu, že pandemie Covid-19 v USA stále není pod kontrolou, vyvstává spousta otázek. Měla by se liga opět uchýlit do bubliny? Dohrání předešlého ročníku za zavřenými dveřmi v Orlandu se sice povedlo, ale do izolace vstoupilo pouze 20 týmů, které odehrály 8 zápasů základní části, a pouze 16 z nich se pak dostalo do play-off. Co se stane, když se do bubliny bude chtít zavřít všech 30 týmů? A co když všechny tyhle týmu budou mít odehrát všech 82 zápasů základní části?

virtualni-fanousci-nba
Virtuální fanoušci na obrazovce třetího zápasů finále NBA mezi Los Angeles Lakers a Miami Heat na AdventHealth v Orlandu na Floridě, 4. října 2020.

Problémům není konec. NBA chce vrátit do hry i fanoušky, kteří o to budou mít zájem. Pokud se sezóna odehraje v izolaci, liga bude muset popřemýšlet o tom, jak fanouškům umožnit sledování a zároveň nenarušit bublinu.

Inspiraci může NBA čerpat od MLB. Basebalová liga se rozhodla uspořádat několik na sebe navazujících zápasů na jednom místě, aby tím zkrátila čas týmů na cestách a zrychlila sezónu. Ovšem pokud by NBA chtěla tento mechanismus použít, bude si muset dávat pozor na dvě věci. Zaprvé je třeba dávat pozor na omezení kanadské vlády v případě zápasů Toronta. Zadruhé pečlivě určit délku sezóny (MLB ji zkrátilo ze 162 na 60).

Problémem je také olympiáda v Tokiu, která byla odložena na červenec 2021. Je v podstatě nemožné, aby NBA před tímto termínem dokončila celou sezónu. Jenže i kdyby se tak stalo, nemůžeme čekat, že do Tokia by po vyčerpávající sezóně odjely všechny hvězdy. To by mimo jiné znamenalo hodně zajímavé sázkové příležitosti. Například takový tým USA by byl hodně oslaben a jisto jistě by nepatřil mezi největší favority, jak to bývá v letech, kdy se olympiáda hraje ve stanoveném termínu.

Kromě začátku sezóny byl odložený také Draft NBA 2020 (na 18.listopadu). Poté se otevře trh s volnými hráči, následovat budou tréninkové tábory a poté sezóna 2020-21… nebo jenom 2021?

Zdroj: news.cgtn.com

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách