2. 12. 2023
7 min. čtení

MS ve fotbale 2026 | aktuální informace a zajímavosti

MS ve fotbale 2026 se blíží a všichni sportovní fanoušci tak netrpělivě vyhlížejí zahájení tohoto velkolepého šampionátu. Podívejte se na aktuality a zajímavosti, které vás dokonale naladí na tuto jedinečnou akci.

Nadcházející mistrovství světa toho fotbalovým příznivcům nabídne mnoho nového, ať už jde například o hostitelské země nebo hrací systém. Více se dozvíte právě v tomto článku, jenž je navíc pravidelně aktualizovaný. Směrem k začátku turnaje tedy budou do tohoto článku přibývat aktuální informace, proto se nezapomeňte k nám jednou za čas vrátit, abyste o nic nepřišli. Pojďme na to!

Kdy se bude konat MS ve fotbale 2026?

Nadcházející šampionát se odehraje v termínu od 11. června až do 19. července 2026. Můžete tak zapomenout na prosincové zápasy, které nám nabídl předchozí turnaj v Kataru, a užívat si vrcholnou akci v klasickém prázdninovém termínu. Díky změně systému si ji navíc budete moci užívat i déle, jelikož došlo zároveň k rozšíření poštu hracích dnů. Nově se budou turnajová utkání odehrávat po dobu 40 dnů.

V tuto chvíli ještě neznáme všechny účastníky turnaje. Jakmile bude jasné, které reprezentace se na závěrečný turnaj probojovaly, zveřejníme zde rozpis zápasů v základních skupinách a utkání play off.

Kde se bude konat MS ve fotbale 2026?

Tentokrát se světový fotbal konečně zbavil kontroverze, kterou vyvolala volba Kataru jako pořádající země pro rok 2022. V roce 2026 totiž budou svátek fotbalu společně hostit Spojené státy, Kanada a Mexiko, které ve volbě porazily kandidaturu Maroka. Už jen to slibuje velice zajímavou podívanou se skvělou atmosférou!

Bude se jednat o první světový šampionát dospělých, jenž budou hostit hned tři země. Hráči se navíc mají na co těšit, jelikož se bude hrát na moderních stadionech s velkou kapacitou. Za zmínku stojí především stadion Rose Bowl v Los Angeles s kapacitou 92 542 míst, stadiony MetLife Stadium (New Jersey) a FedEx Field (Washington), jenž shodně pojmou 82 000 diváků nebo mexický Aztécký stadion, který je postaven pro 87 523 lidí.

Pochopitelně ale volba tří pořádajících zemí má i svá negativa. Většinu kritiků hned napadne cestování, které opravdu bude značně zdlouhavé a logisticky velice náročné. Vždyť cesta od nejseverněji položeného stadionu ve Vancouveru a nejjižněji v Mexico City trvá autem více než dva dny. Letadlem byste pak cestovali pět a půl hodiny. Turnaj je pak rozložený hned do tří časových pásem.

Na tohle ale organizátoři pochopitelně mysleli. Pořadatelská města totiž rozdělili do tří regionů (Západní, Centrální a Východní), přičemž každý tým by měl na začátku turnaje fungovat v jednom z těchto regionů. Zdlouhavého cestování se sice úplně nezbavíme, týmy však alespoň nebudou muset cestovat napříč časovými pásmy.

Hostitelská města byla rozdělena následovně:

  • Západní region (Guadalajara, Los Angeles, San Francisco, Seattle, Vancouver)
  • Centrální region (Atlanta, Dallas, Houston, Kansas City, Mexico City, Monterrey)
  • Východní region (Boston, Miami, New York/New Jersey, Philadelphia, Toronto)

Kvalifikace na MS ve fotbale 2026

Velký ohlas také zaznamenalo výrazné navýšení počtu účastníků. Na MS ve fotbale 2026 se nově probojuje 48 reprezentací, čeští fanoušci se ale z této změny příliš těšit nemusí. Evropě totiž byly přiděleny pouze tři vstupenky navíc, naší kvalifikace se tedy tato změna dotkne jen nepatrně.

Nejlépe na tom je Afrika, která díky této změně získala o čtyři místa navíc, z Asie pak na šampionátu uvidíme o tři týmy navíc. Poslední dvě místa pak z těchto regionů zaplní reprezentace, jež si nejlépe povedou v mezikontinentální baráži.

Složení týmů bude tedy následující:

  • Evropa: 16 týmů
  • Afrika: 9 týmů (+ jedno potenciální místo díky baráži)
  • Asie: 8 týmů (+ jedno potenciální místo díky baráži)
  • Střední a Severní Amerika: 6 týmů (+ dvě potenciální místa díky baráži)
  • Jižní Amerika: 6 týmů (+ jedno potenciální místo díky baráži)
  • Oceánie: 1 tým (+ jedno potenciální místo díky baráži)

Díky rozšíření účastníků se můžeme těšit na turnaj, který nabídne hned o 40 zápasů více, než předchozí ročníky. Samozřejmě se hned nabízí otázka, zda bude tento šampionát při vyšším počtu účastníků dosahovat takové kvality, nicméně z předchozích let víme, že i zdánlivě slabší celky se dokáží na tak velké akci vybičovat k velkým výkonům a všechny překvapit.  V Kataru o tom fotbalovou veřejnost přesvědčilo hlavně Maroko nebo třeba Japonsko, které za sebou nechaly velké evropské giganty.

Hrací systém turnaje

Mnoho debat vyvolal také systém, jakým se bude následující šampionát odehrávat. O tom svědčí i to, že se jej organizátoři nakonec sami rozhodli změnit.

Změna ve formátu

Nejprve se mělo MS ve fotbale 2026 odehrávat přelomovým systémem složeným ze 16 skupin po třech týmech, nicméně tento záměr FIFA ihned narazil na vlnu kritiky. I z toho důvodu se FIFA rozhodla nakonec celý systém překopat, a to při zanechání 48 účastníků. Šampionát se bude odehrávat ve formátu složeném z 12 skupin po čtyřech týmech, přičemž do vyřazovací fáze se probojují první dvě reprezentace z každé skupiny a navíc osm nejlepších týmů na třetích místech.

FIFA v prohlášení uvedla, že nový systém garantuje všem týmům minimálně tři odehrané zápasy a navíc zajistí i více času pro odpočinek. Nezapomeňme však, že to byla právě FIFA, která přišla s tímto revolučním nápadem, jenž nakonec sama zavrhla.

Česko na MS ve fotbale 2026

Kvalifikační fáze na světový šampionát bude jistě zajímat všechny české fotbalové příznivce. Česká reprezentace se pokusí o velký úspěch v podobě postupu na mistrovství světa, bude se však jednat o úkol nadmíru složitý.

Jakmile budou kvalifikační skupiny rozlosovány, bude zde přidán rozpis zápasů, jenž bude posléze aktualizován o výsledky odehraných zápasů.

Kdo vyhraje MS ve fotbale 2026?

Pochopitelně je ještě příliš brzo, abychom mohli s čistým svědomím predikovat největšího favorita turnaje, nicméně již nyní se rýsuje pár aspirantů na titul. Začít samozřejmě musíme finalisty z Kataru, tedy Argentinou a Francií. Zatímco Argentinu na cestě za zlatem táhnul Lionel Messi, jenž se na dalším šampionátu s největší pravděpodobností nepředstaví, Francie zase spoléhala na mladého Kyliana Mbappého. Ten bude na zámořském šampionátu v nejlepších letech, tudíž by se v tuto chvíli dala favorizovat Francie.

Rovněž bude zajímavé sledovat představení Španělska, jemuž aktuálně roste nová generace. V roce 2026 by již měl být tým z jihu Evropy zpět mezi elitou a měl by se měřit s těmi nejlepšími. Je ale pravděpodobné, že do hry o titul promluví i jiná země.

Pozn.: Tento článek je neustále aktualizovaný, informace v něm přibývají společně s tím, jak vcházejí ve známost.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách