MS ve fotbale 2030 mnozí označují za experiment a nejšílenější akci FIFA v dějinách fotbalu. A není divu, nápad odehrát největší fotbalovou akci hned na třech kontinentech se může jevit jako naprosté bláznovství. Ale pokud se s tím FIFA společně s hostitelskými státy organizačně vypořádá, půjde o velkolepou oslavu výročí stoletého výročí mistrovství světa.
Tento článek je průběžně aktualizován s tím, jak o šampionátu přicházejí nové informace. Proto se nezapomeňte k nám jednou za čas vrátit, aby vám nic důležitého neuniklo.
MS ve fotbale 2030 stále nemá pevně stanovený harmonogram. Už nyní je ale jisté, že půjde o velkolepou akci, jelikož v roce 2030 bude fotbalový svět slavit stoleté výročí existence světového šampionátu. Ten se poprvé odehrál v roce 1930 a hostila jej Uruguay. Zatím to vypadá, že tomuto výročí bude vše podřízeno a FIFA bude chtít z akce udělat velkolepou show a nejlepší turnaj v dějinách fotbalu.
Toto mistrovství budou hostit tři země, a to Španělsko, Portugalsko a Maroko. Maroko původně usilovalo o pořadatelství světového šampionátu v roce 2026, jenž FIFA přiklepla Spojeným státům, Kanadě a Mexiku, poté se ale rozhodla připojit ke společné kandidatuře dvou evropských zemí.
Země nejsou od sebe tolik vzdáleny, tudíž by hráčům nemělo hrozit zdlouhavé a únavné cestování. Mezinárodní fotbalová asociace ale přišla s nečekaným rozhodnutím, které tohle mírně komplikuje.
Úvodní tři utkání mistrovství světa budou odehrány v Jižní Americe, a to konkrétně v Uruguayi, Argentině a Paraguayi. Tohle rozhodnutí souvisí s oslavami stého výročí, jelikož první šampionát v historii pořádala Uruguay. Argentina s Paraguayí před sto lety podávala s Uruguayí společnou kandidaturu, kterou ale FIFA tehdy odmítla. Proto budou úvodní utkání odehrána ještě v těchto dvou jihoamerických zemích.
Úvodní zápas bude odehrát na stadionu Estadio Centenario v Montevideu, jenž Uruguayci vybudovali speciálně pro mistrovství světa v roce 2030 a který hostil i první finále. Symbolicky právě sem chtěla FIFA šampionát po sto letech vrátit. Jakmile ale budou odehrány první tři duely mistrovství, veškeré dění se přesune do Španělska, Portugalska a Maroka. Celkově se tak bude MS ve fotbale 2030 odehrávat na třech kontinentech.
Vzhledem k formátu turnaje se s volnými vstupenkami roztrhl pytel. Stále platí, že se turnaje zúčastní 48 zemí, nicméně účast už má jistou Španělsko, Portugalsko, Maroko, Uruguay, Argentina a Paraguay. V kvalifikace tak budou zbylé země bojovat “pouze” o 42 míst.
Jakmile bude jisté, kdo na turnaj postoupí, bude sem přidán kompletní seznam všech účastníků. Zatím se jedná o tyto země:
Do turnaje ještě zbývá mnoho času, a tak kvalifikační skupiny nejsou ještě ani rozlosovány. Jakmile tento los proběhne, bude sem přidán rozpis kvalifikačních zápasů.
Již je jasné, že se turnaje zúčastní 48 týmů. Pokud se nic nezmění, mělo by se hrát systémem sestaveným z 12 skupin po čtyřech týmech, přičemž do další fáze turnaje postupují první dva týmy z každé skupiny. Zbylých osm míst doplní nejlepší výběry na třetích místech.
Tento systém bude poprvé ozkoušen na mistrovství světa 2026. Je tak možné, že systém FIFA ještě poupraví dle průběhu šampionátu v Severní a Střední Americe.
Není divu, že se systémem turnaje jsou nejvíce spokojeny pořádající země, u světových fanoušků ale panují spíše rozpaky. Mnozí poukazují na dlouhodobé podkopávání tradic a jedinečnosti, jakou se pyšnilo fotbalové mistrovství. To bylo dlouhodobě považováno jako jednoznačný vrchol čtyřletého snažení všech reprezentantů, nicméně tento lesk pozvolna ztrácí.
Kromě fotbalové stránky padá kritika i na další neméně důležité stránky. Turnaj v žádném případě nebude šetrný k životnímu prostředí, navíc neustálým rozšiřováním otevírá dveře zemím se zcela nedostatečným stavem lidských práv. V roce 2022 to byl například Katar, v dalších letech se uvažuje o pořádání mistrovství Saudskou Arábií.
Té ke kandidatuře nepřímo ponoukla i samotná FIFA, když vyzvala asijské státy, aby se ucházely o pořádání šampionátu v roce 2034, jelikož by FIFA s ohledem na rotaci kontinentů ráda pořádala finálový turnaj právě v Asii. Dá se předpokládat, že Saudská Arábie svou kandidaturu opravdu podá s ohledem na rostoucí popularitu fotbalu v této zemi. Této popularitě napomáhají silní investoři a úprk fotbalových hvězd do saudskoarabské ligy. Spekuluje se, že kromě Saudské Arábie by měla o pořadatelství usilovat také Austrálie.
Pořadatelství šesti zemí zkritizoval i bývalý šéf FIFA Sepp Blatter, jenž musel v čele asociace předčasně skončit kvůli korupčnímu skandálu. Dle něj měla FIFA pořadatelství přiklepnout výhradně Jižní Americe, tedy společné kandidatuře Uruguaye, Argentiny a Paraguaye. Zde by světový fotbal mohl dokonale oslavit stoleté výročí mistrovství světa. A ač můžeme se Seppem Blatterem v mnohém nesouhlasit, jeho návrh je ze všech možností ideálním řešením.
Pozn.: Tento článek je neustále aktualizovaný, informace v něm přibývají společně s tím, jak vcházejí ve známost.