25. 4. 2021
7 min. čtení

Na jaký sport sázet? Vybíráme nejlepší sport pro sázení

Když se člověk vrhne do sportovního sázení a chce být v této disciplíně co nejúspěšnější, dřív nebo později mu na mysli vyvstane otázka: A jaké sporty jsou pro sázení nejlepší? Pokud jste se do tohoto bodu dostali i vy, zůstaňte s námi! V tomto článku se pokusíme na danou otázku odpovědět, ačkoliv je zřejmé, že to bude poměrně těžké. Pojďme společně vybrat nejlepší sport pro sázení!

Hlavní záludnost této otázky se ukrývá v její nejednoznačnosti. Zatímco jeden sázející bude za nejlepší sport pro sázení považovat fotbal, protože o něm má nejvíce informací, jiný sázející si pod tímto pojmem představí basketbal, protože v něm favorité vyhrávají mnohem častěji než v ostatních sportovních odvětvích. V tomto článku jsme se proto zaměřili hned na tři různé faktory, podle nichž lze nejlepší sport pro sázení vybírat – jedná se o rozsah našich znalostí, o předvídatelnost daného utkání a nakonec také o výhodné kurzy.

Nejlepší sport pro sázení podle rozsahu vašich znalostí

Sportovní sázení je (v ideálním případě) hra informací. Pokud o daném sportu budete vědět více, než bookmakeři, potom s větší pravděpodobností dokážete najít hodnotné kurzy (value bety). A to je v ziskovém sázení vůbec to nejdůležitější.

Vzhledem k této skutečnosti byste se při sázení měli zaměřovat na sporty, které pečlivě sledujete, a kterým se v ideálním případě aktivně věnujete, byť jenom na rekreační úrovni. Je všeobecně známo, že osobní zkušenosti se nic nevyrovná.

Na druhou stranu nelze stavět rovnítko mezi dobrým sázkařem a profesionálním sportovcem. Obě tyto disciplíny totiž vyžadují trošku rozdílné spektrum vlastností a dovedností. Z naší vlastní zkušenosti dokonce vyplývá, že aktivní profesionální sportovci jsou při sázení často úplně mimo, ale to by bylo na docela jiný článek.

Zůstaňme tedy u toho, že bývalému fotbalistovi (i když třeba jen na úrovni Krajského přeboru) se vzhledem k jeho zkušenostem vyplatí sázet spíš na fotbal, než třeba na krasobruslení.

Nejlepší sport pro sázení podle variance

Variance nám udává možný rozdíl mezi krátkodobými a dlouhodobými výsledky. Čím vyšší varianci s sebou určitý sport přináší, tím spíše nám v krátkodobém horizontu může nabídnout neočekávané výsledky (překvapení), například výhru Slavie nad Manchesterem City.

Především pro sázkové nováčky je variance velice nepříjemný jev, který dokáže pošlapat veškeré sázkařské sebevědomí. Pokud tedy pro své sázení hledáte pokojné vody, potom si vyberte některé ze sportovních odvětví z horní části našeho seznamu.

Sporty podle variance seřazené od nejnižší po nejvyšší (a míra pravděpodobnosti vypočítaná z kurzů):

 1. Volejbal (0,61)
 2. Box (0,60)
 3. Basketbal (0,57)
 4. Tenis (0,57)
 5. Australský fotbal (0,56)
 6. Americký fotbal (0,55)
 7. Šipky (0,54)
 8. Rugby Union (0,54)
 9. Házená (0,53)
 10. Kriket (0,52)
 11. Snooker (0,52)
 12. Rugby League (0,52)
 13. Baseball (0,51)
 14. Fotbal (0,38)
 15. Hokej (0,37)

Pokud nejlepší sporty pro sázení hledáte na základě možných výkyvů ve výsledcích, potom se rozhodně musíte vyhnout sázení na fotbal nebo sázení na hokej. Naprosto ideální pro vás naopak bude sázení na volejbal, basketbal, box nebo tenis.

Variance se samozřejmě dále liší na základě jednotlivých lig. Přitom platí, že čím větší rozdíly v kvalitě a výkonnosti mezi nejlepšími a nejhoršími týmy v dané lize jsou, tím menší variance se v takové lize vyskytuje. A naopak, čím jsou týmy vyrovnanější, s tím větší variancí počítejte. Toto ovšem většinou vědí také bookies, proto se kurzy v jednotlivých ligách budou lišit.

Pro začátečníky se pochopitelně hodí spíše sporty (a ligy) s malou variancí. Na druhou stranu, pokud se už nějakému sportu věnujete a znáte ho jako své boty (viz bod číslo 1), potom vás ani variance nepřekvapí. To znamená, že sporty pro sázení byste si podle variance měli vybírat až v druhé řadě.

chance-banner-na-sirku-uzky

Nejlepší sport pro sázení podle value

Value je středobodem sázkařského vesmíru, na našich stránkách vám to zdůrazňujeme prakticky při každé příležitosti. Value se samozřejmě nenachází v každém nabízeném kurzu, ale pouze u vybraných sázkových příležitostí. Cílem sázkaře je takové kurzy identifikovat a pak je využít (vsadit na ně).

Pokud jste s problematikou value bettingu náležitě obeznámeni, jistě se před každodenním lovem hodnotných kurzů ptáte, v jakém sportu se dají najít ty nejlepší value bety (tj. největší chyby sázkovky). Odpověď na tuto otázku je snadná. Pozornost bookmakerů je přímo úměrná tomu, kolik lidí na daný sport sází a tedy kolik peněz na daném trhu je.

Přímá úměra mezi velikostí trhu a počtem chyb bookmakerů

Čím větší zájem o sportovní odvětví lidé mají, tím více si bookmakeři hlídají kurzy. Důvod je ten, že pokud udělají chybu, okamžitě přicházejí o velkou spoustu peněz. Vzhledem ke zvýšenému zájmu sázkařů to bookmakeři při nastavování kurzů u populárnějších kurzů mají navíc o něco lehčí. Pokud totiž na jednu příležitost sází více lidí, mohou získat informace o přesné pravděpodobnosti (a kurzu) také z moudrosti davu a pochopitelně i od ziskových sázkařů, kteří v honbě za value patří mezi nejrychlejší (tj. sází často hned po vypsání kurzů).

Z toho vyplývá, že největší chyby bookmakeři dělají v okrajových sportech jako je například volejbal, stolní tenis, vodní pólo, futsal, florbal, badminton atd. Pěkný value bet se však dá najít také v okrajovějších fotbalových a hokejových ligách, jako například v běloruské fotbalové lize, v estonské fotbalové lize, v ruské hokejové AHL, v běloruské hokejové Extralize atd.

Před chybami v okrajových ligách a sportech se bookmakeři snaží bránit menším počtem vypisovaných kurzů a vyšší marží (tedy vyšším ponížením férových kurzů). Zároveň je třeba počítat s tím, že o okrajovějších ligách se hůře shánějí informace. Proto pro sázkaře může být obtížnější vytvářet předzápasové analýzy. U menších lig kupříkladu nejsou k dispozici ani základní statistiky vyobrazované na Livesportu, natož aby se člověk běžně dostal k informacím o zranění atd.

Závěr

Pokud jste v sázení noví, měli byste se v první řadě zaměřit na sport, kterému nejvíce rozumíte. Pokud takový sport neexistuje, dále byste se měli zaměřit na sport, který vás baví nejvíce. Pokud se totiž něčemu budete věnovat ze své vlastní vůle, budete to dělat lépe. V případě, že ani to u vás o nejlepším sportu pro sázení nerozhodne, dále byste se měli zaměřit na sporty s menší variancí a s vyšší value. Tuto radu však berte pouze jako obecné vodítko, protože každému nakonec vyhovuje něco jiného.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách