proc-se-v-sazeni-vyplati-delat-chyby
18. 10. 2020
9 min. čtení

Zaručený recept na výhru: Dělejte v sázení chyby!

Cílem každého sázkaře je vyhrát. Vyhrát sázku, vyhrát peníze, jednoduše získat víc, než do sázení dal. Takže když někdo řekne, že se v sázení vyplatí dělat chyby, zdá se to docela hloupé. V dlouhodobém horizontu vám to však skutečně může pomoci. Proč? Odpověď najdete v tomto článku.

Rozlišovat mezi správným a špatným není tak jednoduché, jak si myslíte

Rozlišovat, zdali sázíte dobře nebo špatně, je (stejně jako v případě mnoha dalších věcí ve vašem životě) velice obtížné. Pokud sázku vyhrajete, znamená to, že jste se rozhodli dobře? Co když fotbalový tým, na který jste vsadili, na poslední chvíli kopal pochybnou penaltu? A tím získal tak nezaslouženou výhru nebo rozhodčí v hokejovém zápasu neuznali jasný gól ve chvíli, kdy jste vsadili na under? Nebo naopak, můžete sázku prohrát, i přestože jste měli pravdu (a vsadili jste správně)?

Všichni sázkaři by měli vědět, že můžou udělat špatné rozhodnutí (vybrat si špatnou sázku) a peníze vyhrát. Nebo naopak udělat správné rozhodnutí a přesto sázku prohrát. Všechny sporty jsou nějakým způsobem ovlivněny náhodností, některé více než jiné. A když na tyto sporty sázíte, musíte počítat s tím, že výsledek toho, na co vsadíte, není stoprocentně předvídatelný.

Štěstí nebo smůla nemusí ovlivnit pouze jednu jedinou sázku, ale všechny sázky, které učiníte. Ačkoliv každý výsledek (sázku) štěstí nedefinuje, měli byste si uvědomit, jak velkou roli v sázení má. A to ještě před tím, než si vytvoříte názor na to, jak dobrý jste sázkař.

Nepochopení náhodnosti a povědomí o odchylkách ve sportovním sázení může být velmi nebezpečné. Mnoho lidí bude spokojeno s tím, když o víkendu zaznamená bilanci 9-2 a bude 10 jednotek v plusu. Jenže experta odhalí až mnohem větší vzorek sázek. Když sezónu nakonec zakončíte s bilancí 139-59 a se ztrátou 95 jednotek, pravděpodobně dojdete k jinému názoru.

Někdy je těžké připustit, že jste se mýlili. Pokud to ale jako sázkař zvládnete, pomůže vám to zlepšit se. Možná se chyb budete chtít vyvarovat úplně, ale peníze vám zachrání už jen to, když jich budete dělat méně. Ve chvíli, kdy se vám peníze podaří ušetřit, začnete nějaké vydělávat.

Přijímání nevyhnutelného – chyby přijdou

Pokud se sázením začínáte a myslíte si, že vždycky budete mít pravdu, čeká vás velké překvapení. Často uváděným měřítkem úspěchu je výhra přibližně v 53 – 55% (za předpokladu, že sází rovnoměrné sázkové kurzy – tj. včetně handicapů). Dokonce i ti nejlepší sázkaři ve 40% případů prohrávají. Jak bylo uvedeno výše, prohra nemusí vždy znamenat, že jste se mýlili. Jenže pokud v průběhu své sázkařské kariéry prohrajete v průměru 40krát ze 100 sázek, pravděpodobně někde děláte chybu.

Existuje spousta lidí, která si o sobě myslí, že patří mezi nejlepší sportovní sázkaře na světě. Čím dříve si uvědomíte, že to tak není, že budete dělat chyby, a že vám spoustu času zabere zlepšování svého sázkového procesu a sázení, tím lépe.

Jakmile si uvědomíte, že se může něco pokazit, pomůže vám to přijmout skutečnost, že na sobě můžete pracovat a zlepšovat se. Pokud neustále věříte, že vaše sázka prohrála kvůli „špatné souhře náhod“, budete své chyby jen opakovat. A vaše výsledky budou stále stejné.

Pochopení vlastních slabostí

Pokud přijmete, že jste něco udělali špatně, a že existují důvody, proč se tak stalo (které máte pod kontrolou), budete se moci zaměřit na to, kde jste udělali chyby a jak je můžete vyřešit.

Mohlo jít o špatné vstupy do vašeho sázkového modelu. Mohli jste zapomenout na úpravu předešlého sázkového modelu nebo výsledek zkreslení, které ovlivnilo vaše vnímání týmu nebo hráče. Existuje spousta věcí, které byste měli zvážit. A je jen na vás jakožto sázejících, zdali se chcete zlepšit a zdali je budete řešit.

Ať jde o malé vylepšení, zásadní posun, přidání něčeho do analýzy nebo naopak vyřazení – jakmile víte, že máte něco špatně, pak je čas věnovat se tomu, abyste to napravili.

Možná se budete muset vrátit k rýsovacímu prknu, vyzkoušet novou metodu a provést zpětné testy výpočtů podle historických záznamů. Může se stát, že budete pokračovat v sázení s předchozí strategií a výstupy a výsledky porovnáte navzájem. Tento článek vám bohužel neposkytuje odpovědi na tyto otázky, pouze se vás snaží povzbudit, abyste si tyto otázky pokládali.

Dělat chyby při správném řízení risku

Když děláte chyby, nepomůže vám to pouze se zlepšením vašeho rozhodování, ale také vám to udělí několik cenných lekcí o správě vašeho bankrollu. Je skvělé, když umíte dobře předpovědět sportovní výsledky, ale pokud na sázení nebudete mít peníze, jako sázkař se moc daleko nedostanete.

Když prohrajete velkou část svých peněz a spálíte se velkou sázkou, kterou jste podle zásad správného bankroll managementu ani neměli učinit, mnohem pravděpodobněji si uvědomíte, že jste udělali chybu a mnohem pravděpodobněji vás to posune. Udělat v sázení něco špatně a prohrát peníze je dobrá cesta k tomu naučit se držet se flat-stake systému až do té doby, než si budete jisti, že nová strategie může být výnosná.

Až bude váš proces sázení pokročilejší a až budete chápat své výhody, jak jich dosahujete a jak je optimalizujete, můžete použít metodu proporcionálních sázek jako je Kelly Criterion.

Budete-li ke správě rizika přistupovat metodičtěji a zodpovědněji, zvýší to vaši toleranci vůči riziku a přiměje vás to k sázení správného množství peněz. Myslíte-li to se sázením vážně, zjistíte, že často podáváte vysoké sázky. Pokud se ovšem obáváte výšky sázky, pravděpodobně nebudete věřit tomu, že je tato sázka správná.

Tolerance vůči riziku je v ziskovém sázení nezbytná. Averze k riziku je přitom častou překážkou pro ty, kteří ze sázení chtějí mít legitimní zdroj příjmů. Jakmile se však naučíte starat o své peníze, pak si ve chvílích, kdy se vám nedaří, zvyknete na myšlenku, že jak výhra, tak i prohra, jsou běžným jevem, a že nejde o to, kolik prohrajete jednotlivými sázkami, ale jaké jsou vaše dlouhodobé výsledky.

Můžete svému procesu věřit?

Někteří sázkaři jen těžko přijímají fakt, že i po stovkách či dokonce tisícovkách sázek možná stále nevědí, zda mají štěstí na výhry nebo smůlu na prohry (nebo naopak). Pokud se o vašem sázkovém záznamu chcete dozvědět více – chcete-li zjistit, nakolik se na něm podepsaly vaše dovednosti a štěstí – můžete vypočítat p-hodnotu pomocí t-distribuce (nebo „t-testu“), jak nám ve své článku ukázal Joseph Buchdahl.

I když vám tento přístup neposkytne konkrétní odpověď na to, zda jste dobrý nebo špatný sázkař, ukáže vám, s jakou pravděpodobností byste ze svých sázek dosáhl zisku čistě náhodou. Pochopitelně s čím větším vzorkem sázek pracujete, tím jsou výsledky „t-testu“ přesnější.

Děláte-li chyby, není to tak špatné

Na vaší sázkařské cestě je důležité učit se. Věnujte prohraným sázkám stejnou pozornost jako sázkám vyhraným. Zkuste přijít na to, co se pokazilo.  Prohráli jste sázku kvůli tomu, že vaše výpočty byly špatné, nebo kvůli tomu, že jste měli smůlu? Nápomocné může být, podívat se na každou sázku, kterou uzavřete, po skončení zápasu a zeptat se sami sebe: „Vsadil bych takhle, kdyby zápas měl začít znovu?“

Dělání chyb by nemělo být vnímáno jako negativum. Chyby jsou zásadní součástí sázkového procesu – pomáhají vám k dalšímu vývoji.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách