4. 11. 2020
6 min. čtení

Psychologie sázení – iracionální eskalace

Myslíte si, že jste chytří? Tak to se pořádně mýlíte! Ale neurážejte se, je to normální. Má to tak každý a můžou za to předem naprogramované vzory v naší psychice, konkrétně jev známý jako „iracionální eskalace“.

Iracionální eskalace byla poprvé popsána v sedmdesátých letech a to tímto způsobem:

“Iracionální eskalace nebo také eskalace závazku je jev, kdy lidé zvyšují své investice do rozhodnutí navzdory novým důkazům, které naznačují, že rozhodnutí bylo pravděpodobně špatné. Takové investice mohou zahrnovat peníze, čas nebo – v případě vojenské strategie – lidské životy. Tento termín se také používá k popisu špatného rozhodování v podnikání, vládě, zejména v projektovém řízení, politice a hazardních hrách.” (zdroj: Irrational escalation na serveru Psychology.wikia.org)

Abyste si to dokázali lépe představit, ukážeme si to na konkrétních příkladech.

Co je iracionální eskalace – příklady

Představte si, že se vám rozbije auto a vy ho dáte na opravu k automechanikovi. Ten vám řekne, že za opravu dáte 50 tisíc, a že za ty peníze by se vám vyplatilo pořídit si spíš nějakou slušnější ojetinu. Kolik z vás by mu odpovědělo: „To by byla škoda, vždyť jsem do něj za poslední roky nasypal spoustu peněz“.

Pojďme si dát ještě jeden příklad. Představte si, že jste si koupili nový flash disk. Po příchodu domů jste ho někam založili a teď ho potřebujete a tak jste ho začali hledat. Jenže už jsou to tři hodiny a vy jste ho ještě nenašli. Nebylo by lepší sebrat se a jít ho znovu koupit? Asi ano, ale vy se pravděpodobně nevzdáte. Vždyť hledáním už jste ztratili spoustu času a přece by teď byla škoda, abyste to vzdali?

A co třeba tento příklad. Každé desetileté dítě vám potvrdí, že deset stokorun je stejné množství peněz, jako jedna tisícikoruna. Jenže kdybyste měli na výběr, že si koupíte zboží za 1000 korun, a nebo ve splátkách za 10× 100 korun, asi byste si vybrali tu druhou možnost, ne?

Iracionální eskalace zasahuje snad do všech odvětví našeho života a to včetně třeba i politiky. Mnozí státníci kvůli tomuto jevu poslali své lidi na smrt jenom kvůli tomu, že v probíhající válce už padla spousta lidí a byla by „škoda, kdyby teď válku nevyhráli“.

Iracionální eskalace v kurzovém sázení

Iracionální eskalace je pochopitelně hluboce zakořeněná i v sázení. Někteří sázkaři se zpočátku drží u země, tzn. pečlivě vybírají tipy a volí spíše menší velikost sázky, aby se během několika proher rychle uvázali k prohraným penězům a začali sázet mnohem větší sázky a výběru tipů věnovali mnohem kratší dobu. Tohle samozřejmě zavání také neschopností sebeovládání, nicméně základ můžeme najít právě v iracionální eskalaci.

Naprosto jasným příkladem iracionální eskalace v sázení jsou situace, kdy sázkař zvýší sázky jenom na základě několika předešlých (šťastných) výher. Pochopitelně existují situace, ve kterých se vyplatí zvýšit velikosti sázek (jak jsme si pověděli v tomto článku), nicméně určitě byste to neměli dělat podle své intuice, na základě několika nedávných událostí.

Další typická situace, která nás vhání do osidel nedokonalé psychiky, přichází ve chvíli, kdy procházíme kurzovou nabídku a hledáme value bety.

Představte si, že už hodinu hledáte nějaký pěkný value bet, ale ten se vám nedaří najít. V takovém případě byste si asi měli říct, že se na kurzovou nabídku podíváte zase zítra. Jenže spousta sázkařů je vlivem iracionální eskalace k nabídce ještě více připoutána, protože „když už nad hledáním sázky strávili tolik času, byla by škoda, aby si na nic nevsadili“. Asi netřeba dodávat, že kromě toho, že jste hledáním value nejspíš strávili více času, než vám případný tip dokáže zaplatit, riskujete, že podvědomě snížíte své požadavky na value bet a potažmo i jeho hodnotu, nebo že dokonce uděláte rozhodnutí se zápornou očekávanou hodnotou (ROI).

Jak se bránit?

Jelikož jsme si problematiku tohoto psychologického jevu probrali celkem podrobně, nyní by pro vás být jednodušší uvědomovat si některé situace, do nichž se kvůli tomuto jevu dostáváte. A to je první krok k nápravě.

Abyste si byli jistí uzavřením správného obchodu (uzavření správné sázky), měli byste vždy vytvářet poctivé analýzy (zde najdete 10 kroků pro výběr správného fotbalového tipu). Jestliže ji máte, můžete se sami sebe ptát na to, zdali zápas skutečně přináší potřebnou value. Zdali skutečně budete sázet za kurz vyšší, než říká pravděpodobnost, kterou jste spočítali. Když máte vyhotovenou předzápasovou analýzu a koukáte na její závěry, jen těžko se budete vrhat do špatných rozhodnutí.

K potlačení iracionální eskalace pomáhá také dodržování zásad správného bankroll managementu. Pokud se budete neustále nutit k tomu, abyste sázeli předem stanovené částky, časem si tento proces zautomatizuje. A dost se vám uleví. To platí i o sázení value betů. Jakmile se člověk donutí k sázení pouze na základě dobré hodnoty kurzu, časem mu to přejde do krve, a už nechce dělat špatné obchody.

Největší pákou pro boj s tímto psychologickým jevem je ovšem obecně samotné pomyšlení na to, co vám dané rozhodnutí přinese v budoucnosti. Zastavte se a zapomeňte na to, co se stalo před rokem, měsícem, týdnem. Myslete jenom na to, co se bude dít od této chvíle. Dejte si proti sobě pro a proti. Co pro vás bude nejlepší?

Newsletter

Nenechte si uniknout žádnou novinku!
Přihlaste se k odběru a získávejte pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách!