7. 5. 2021
8 min. čtení

Rozhovor s úspěšným sázkařem (bouchal1) | o hledání hodnotných sázek, o ztrátových sériích i o štěstí

Patří mezi nejznámější tváře Tipsport komunity sázkařů, kterou už několik let zásobuje svými perfektními sportovními analýzami. Jako jeden z mála úspěšných sázkařů se přitom zaměřuje na několik zcela rozdílných sportů – hokej, fotbal, MMA i skoky na lyžích. Když jsme se tedy rozhodli, že vám tu a tam přineseme rozhovor s úspěšnými sázkaři, tipař bouchal1 nás pochopitelně napadl mezi prvními. V tomto rozhovoru se dozvíte, jak se bouchal1 dostal k ziskovému sázení, jaký postup dodržuje při hledání hodnotných kurzů nebo jak se vyrovnává se ztrátovými sériemi.

Protože „bouchal1“ je taková abstraktní přezdívka, co kdyby ses nám nejdřív trošku víc představil? Kolik ti je? Jaké máš vzdělání? Koníčky?

Ahoj, jsem velký sportovní fanoušek s ekonomickým vzděláním, kterému již táhne na 30 let. Již od mala mě bavilo porovnávat statistiky hráčů na hokejových kartičkách či v časopisech. Budoucí zaměření na statistické sázky tedy nebyla žádná náhoda. Hledání informací k sázení je zároveň mým koníčkem. Již pár let jsem zaměstnancem firmy, která podniká právě ve sportovním odvětví. Dá se tak říct, že převážná část mého života se točí kolem sportu.

Mezi mé další záliby patří cestování, které často spojuji s nějakou sportovní událostí. Společně s dlouholetou přítelkyní jsem byl již např. na zápasech Barcelony, Realu Madrid, Juventusu, na několika Mistrovství světa v hokeji, na závodech Světového poháru ve skocích na lyžích či na turnaji OKTAGON MMA. Rád bych se také v budoucnu podíval na tenisový Grand slam.

Jaká byla tvá cesta k úspěšnému (ziskovému) sázení?

Jako každý jsem začínal na dlouhých „AKOvkách“, kde jsem sázel převážně na favority. Bral jsem to vyloženě jako zábavu. Zkrátka vsadím si za nějakých 30 Kč a bavím se sledováním průběžných výsledků. Osobně jsem docela puntičkář a nerad něco dělám polovičatě, takže mě časem omrzelo spíše prohrávat. Začal jsem se tedy více zaměřovat na méně sledované typy sázek (góly, kanadské body, střely na bránu, držení míče, žluté karty atd.) či okrajovější sporty (skoky na lyžích), které nejsou tolik sledovány, a dá se v nich najít hodnota.

Pamatuješ si na svou první sázku? Kdy, kde a proč jsi ji podal?

Úplně první sázku si už nepamatuji, ale určitě jsem byl ještě nezletilý a asi ani tiket nebyl výherní. Vzpomínám si ale na jednu z první sázek, kdy se mi podařilo uhodnout AC Milán v kurzu 12 jako vítěze Ligy Mistrů 2006/2007.

Kdybys mohl svému mladšímu (sázkařskému) já něco poradit, co by to bylo?

Toto možná bude znít příliš sebevědomě, ale asi bych nic neměnil nebo mě alespoň nic zásadního nenapadá.

Jak zvládáš sázení na tolik různých sportů? Věnoval ses (věnuješ se) některému z nich aktivně (případně jak dlouho sleduješ MMA, hokej, fotbal…)?

Dříve jsem byl registrovaným hráčem fotbalu, ale pouze na úrovni krajského přeboru. Sice jsem sportovní typ člověka, ale nejsem žádný multi-talent. Nyní již hrávám jen pro zábavu 2× týdně halový fotbal a také 2× týdně tenis. Rád mám také kulečník.

V aktuálním dění více sportů se udržuji zejména sledováním sestřihů, čtením sportovních webů a posloucháním podcastů. Právě podcasty se dají spojit s každodenními domácími činnostmi, prací na zahradě či jízdou v autě. Osobně doporučuji oba podcasty Ondry Novotného (Kudy Běží Zajíc, MMA Letem Světem), iSport podcasty, Fair Play Thinker či Nehanební Hokejoví Bastardi.

Fotbal, hokej a skoky na lyžích sleduji od nepaměti. Samozřejmě se stále na ně rád podívám, ale MMA u mě jako diváka začíná v poslední době vítězit. UFC pravidelně sleduji od památných bitev Velasquez vs. Dos Santos, takže to bude za chvíli 10 let.

Jak hledáš hodnotné kurzy? Držíš se nějakého zajetého postupu?

Za ty roky jsem si už našel osvědčené postupy, kterými se řídím. Většinou jde hlavně o prokousávání se různými statistikami a informačními weby, ale je zapotřebí také samotné týmy/hráče znát. Samozřejmě nejde nasledovat všechny zápasy, ale alespoň doporučuji sledování záznamů. Při sázení na kanadské body je nutné sledovat pohyby hráče v sestavě.

Obecně je pro mě základem stanovit si vlastní pravděpodobnost úspěchu tipu a porovnat to s vypsaným kurzem. Pokud si určím pravděpodobnost např. 50% a je vypsaný kurz 2,1 – klikám na vsadit.

Které tvé vlastnosti ti při sázení pomáhají? A kterých by ses kvůli sázení raději zbavil?

Rozhodně jsem velmi disciplinovaný a nenechávám se strhnout nějakým „hypem“. Běžný sázkař vždy raději volí tip na hráče s dobrou formou, jenže takový hráč má většinou nižší kurz, který neodpovídá jeho běžné výkonnosti. Já se snažím více zohledňovat právě obvyklou výkonnost.

V zásadě se vždy řídím statistikami, což je však někdy i špatně (určité zápasy jsou specifické). V tomto jsem někdy až přehnaně tvrdošíjný.

Co ty a zásady správného bankroll managementu? Umíš být disciplinovaný, udržíš nervy na uzdě?

Jak už jsem psal výše, jsem velmi disciplinovaný člověk. S tímto jsem neměl nikdy problémy. Pokud by se nejednalo vyloženě o nesmyslný kurz, tak by mě nenapadlo vsadit víc než za 2 000 Kč, a to už jsem si vybudoval docela slušný bankroll. Jinak je snad každému jasné, že nějaké zběsilé sázení za stále vyšší částky s cílem vyrovnání předešlých ztrát, je cesta možná tak akorát do finanční nouze.

Ziskové sázení není o štěstí nebo o náhodě (v dlouhodobém horizontu), nicméně stejně by nás zajímalo, jak vnímáš štěstí? Pomáhá ti štěstí třeba v životě, má na tebe nějaký vliv?

Jsem přesvědčený, že v dlouhodobém horizontu se štěstí a smůla nulují. Jen se mi zdá, že každý více vidí smůlu než štěstí. Pozoruji to i na sobě. V nějakém horším období si vždy říkám, že mám neskutečnou smůlu. Když se však nad tím více zamyslím, stejně tak tam předtím bylo i to štěstíčko. Pojem smůla tedy nepovažuji v delším časovém období za relevantní a nelze se jen na něj vymlouvat.

Jak se vyrovnáváš se ztrátovými sériemi? Máš nějaký recept jak se s nimi vyrovnat?

Ztrátové série neodmyslitelně ke kurzovému sázení patří. Dle mého se jim nedokáže vyhnout vůbec nikdo. Já jsem např. dokázal v únoru a březnu vyhrát 1. Tipligu a měsíc na to jsem sestoupil do 2. ligy. To se prostě stane a musí se to tak brát. Jelikož nejsem závislý jen na příjmu ze sázek, tak bych řekl, že mě nijak zvlášť psychicky ztrátové série neovlivňují.

Analýzy tipaře bouchal1 můžete sledovat (a případně se jimi inspirovat) v sázkových kancelářích TipsportChance.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách