sázkařské-skandály-ve-fotbalu
3. 4. 2024
7 min. čtení

Sázkařské skandály ve fotbalu | Pokuty i vězení

Fotbal je nejrozšířenějším sportem na světě, a tak není divu, že se právě na tento sport vypisuje nejvíce sázkových příležitostí. V nabídce mnohdy najdeme i zápasy v rámci nižších soutěží, čehož využívají sázkařské mafie a snaží se o ovlivnění zápasů. Svou touhu si vsadit ale také někdy neudrží ani samotní hráči, a tak jsou vyšetřování pro manipulaci s výsledky zápasů. A tak se rodí sázkařské skandály ve fotbalu, které zahýbou celým sportovním světem.

Je nutno podotknout, že situace již není taková, jaká byla dříve. V minulosti byla snaha o ovlivňování zápasů poměrně častou praktikou napříč všemi soutěžemi. Co se týče nedovolených sázek, pohyb kurzů a podezřelé sázky mapuje a předává sázkovým kancelářím několik společností, které dohlížejí na regulérnost soutěží v souvislosti se sázením. Snaha o očistu sportu tedy padla na úrodnou půdu, i přesto se ale nekalé praktiky ve sportu, zvlášť ve fotbale, stále dějí a ne na všechny se přijde.

Pojďme si představit sázkařské skandály ve fotbalu, které zahýbaly nejen českou fotbalovou scénou, ale i komunitou ve světě.

V poutech skončili i prvoligoví fotbalisté

Psal se rok 2013, když v médiích vyšla šokující novinka o hromadném zatýkání v českém fotbale. V poutech skončilo několik hráčů z nižších soutěží i prvoligoví profesionálové. Všichni se měli podílet na ovlivňování zápasů nižších soutěží, juniorské ligy a domácího poháru, když si měli mezi sebou domlouvat předem výsledky a sázet na ně. Nejvíce se jednalo o tipy na počet vstřelených branek, přičemž vše řídil Slovák Marián Dirnbach.

Policisté měli vyslýchat fotbalisty v Teplicích nebo Bohemians. Zadržen byl i prvoligový fotbalista Jan Halama. Kauza se ale dotkla i klubů z nižších soutěží. Třeba taková třetiligová Roudnice nad Labem musela počítat se zadržením svých čtyř hráčů. Nemluvě pak o hráčích nižších soutěží, kterých bylo daleko více.

Kauza z roku 2013 měla dohru daleko později. Etická komise FAČR nakonec zastavila činnost třem hráčům, a to Lukáši Křečkovi, Ondřeji Bírovi a Petru Hlaváčkovi. Stejní hráči byli také odsouzeni civilním soudem k podmíněnému vězení a peněžitému trestu. Etická komise si nemohla posvítit na Davida Jablonského, Jana Kosaka a Michala a Jana Halamu, jelikož v době rozhodování nebyli členy FAČR.

Sázení z Brna

V roce 2022 zasáhla sázkařská kauza brněnskou Zbrojovku. Šlo o manipulaci zápasů, když ještě Brňané figurovali v nejvyšší soutěži. Hlavním potížistou byl brněnský útočník Marek Vintr, jenž si v sezóně 2020/2021 schválně nechal dát žlutou kartu, přičemž na tuto příležitost byl vsazen větší obnos peněz.

Termín hlavní potížista byl užit v tom smyslu, že to byl právě on, kdo se na hřišti postaral o to, že sázka byla nakonec vyhodnocena jako výherní. Pokyny však vycházely z fotbalového podsvětí z prostředí sázkařské mafie, přičemž v souvislosti s organizátory je zmiňováno i jméno hráčského agenta Lukáše Hály.

oslava-výhry-ve-fotbale

Sázkařské skandály ve fotbalu a podezření Mostu

Svým hráčům příliš nevěřil druholigový Baník Most v roce 2015, jenž své svěřence podezíral z vypuštění utkání proti Pardubicím. Most tehdy svému soupeři podlehl vysoko 2:5.

Klub nejenže podal podnět na fotbalovou asociaci, ale také si k prošetření celé záležitosti objednal soukromou detektivní agenturu. V rámci interního vyšetřování měl klub také využít přístroje detektoru lži.

Nepovažuji Pardubice za top mužstvo druhé ligy, proto nás jeho vedení čtyři nula už po půlhodině hry po totálních chybách našeho mužstva překvapilo. Udělali jsme si interní analýzu, rozfázovali si určité situace a rozhodli jsme se pro využití polygrafu, tedy detektoru lži. Snad jako první v českém fotbale,“ komentoval tehdy tuto situaci sportovní ředitel Mostu Anton Stehlík mladší.

Sázkařské skandály ve fotbalu v Anglii

O tom, že se tyto aféry nevyhýbají ani těm nejlepší, svědčí případ útočníka Brentfordu Ivana Toneyho. Ten se k porušování pravidel o sázení sám přiznal, přičemž čelil obvinění hned ve 262 případech mezi lety 2017 a 2021.

Jednalo se o sázky, kdy Ivan Toney hrál třetí a poté i druhou anglickou ligu. Nebylo překvapením, že byl útočník Brentfordu uznán vinným, přičemž od asociace dostal zákaz činnosti na osm měsíců a k tomu pokutu ve výši 50 tisíc liber (asi 1,4 milionů korun). Tento trest již gólovému útočníkovi vypršel.

Distanc na 18 měsíců obdržel od disciplinární komise anglický fotbalista Joey Barton. Barton nastupoval v první lize za Burnley, přičemž se v roce 2017 sám přiznal, že podlehl kurzovému sázení. Problémový hráč k tomu navíc dostal pokutu ve výši 30 tisíc liber (asi 952 tisíc korun), dohromady za 1260 prohřešků, kdy Barton sázel proti pravidlům.

Trest neminul ani Kierana Trippiera

Kieran Trippier je ve fotbalovém světě velice známé jméno. Věděli jste, že tento hráč dostal zákaz startů na 10 týdnů za porušení pravidel o sázení? K tomu navíc musel anglický obránce zaplatit pokutu ve výši 70 tisíc liber (asi 2 miliony korun).

Kieran Trippier se provinil, když v roce 2019 prozradil svým známým, že klapne jeho přestup z Tottenhamu do Atlética Madrid. Jeho přátelé si tak na tento nečekaný transfer vsadili a pochopitelně slavili snadnou výhru.

Sázkařské skandály ve fotbalu ze Slovenska

V červnu 2018 bylo na Slovensku v médiích rozhodně o čem psát. Na začátku června přišla tamní média s šokující zprávou, která vyvolala podezření z korupce u mistrovského klubu Spartak Trnava. Na konci měsíce pak disciplinární komise pozastavovala činnost u jiné sázkařské kauzy.

Šlo o utkání první a druhé nejvyšší soutěže, když do celé kauzy byli namočeni zástupci týmů Tepličky nad Váhom, Rimavské Soboty, Bardejova a Zlatých Moravců. Celkem komise pozastavila činnost 11 členům, včetně trenéra Bardejova.

Sázkařské skandály ve fotbalu a obří průšvih v Itálii

Přesuňme se do roku 2023, kdy se začal řešit průšvih větších rozměrů, tentokrát v Itálii. Do sázkařského skandále mělo být zapojeno celkem 10 fotbalistů, a to včetně jednoho hráče slavného Juventusu. Šlo o dvaadvacetiletého Nicola Fagioliho, jenž svůj podíl viny přiznal italské prokuratuře. Dalším, kdo byl do podvodu zapojen, měl být Sandro Tonali a Nicolo Zaniolo. Jedná se tedy o značně známé tváře italského fotbalu, a tak není divu, že tato zpráva způsobila na jihu Evropy nebývalý poprask.

Newsletter

Nenechte si uniknout žádnou novinku!
Přihlaste se k odběru a získávejte pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách!