12. 5. 2021
11 min. čtení

Steam chasing | sázejte se ziskem podle poklesu kurzů!

Steam chasing je jednou z mála prokazatelně ziskových strategií sázení. Steam chasing (v českém překladu něco jako „chytání páry“) je ve své podstatě velmi jednoduchá sázkařská technika, díky níž můžete dosáhnout zisku i bez znalosti sportu podobně jako v případě strategie sázení na základě porovnávání kurzů. V tomto článku vám přiblížím, jak tato strategie sázení funguje a jaké má výhody a nevýhody.

Co je steam chasing?

Steam chasing je metoda sázení, v jejímž rámci sázkaři čekají na prudké snížení kurzů u některých sázkových kanceláří. A následně sázejí u sázkových kanceláří, které své kurzy ještě nesnížily. K prudkému snižování kurzů dochází ve chvíli, kdy na danou sázkovou příležitost začne proudit velké množství peněz od sázkových syndikátů či profesionálních sázkařů, kteří obvykle disponují některými hlubšími informacemi o zápasu. Sázkaři praktikující steam chasing tedy v podstatě vyčkávají na nepřímé signály ziskových sázkařů, které jim prozrazují kdy a na co mají vsadit.

Steam chasing by se dal přirovnat k nákupům v obchodě. Pokud před vámi bude stát ziskový obchodník a bude kupovat deset kartonů džusu, asi vás napadne, že takové zboží je výhodné a koupíte ho taky. To samé se přitom děje i při steam chasingu. Pouze s tím rozdílem, že obchodníka nevidíte nakupovat přímo, ale čekáte na signál – výrazné snížení kurzu – které vás na jeho transakci upozorní.

Rychlý pokles kurzu tedy vzniká ve chvíli, kdy obchodník (v tomto případě sázková kancelář) svoje zboží zdraží (tedy sníží kurz), protože ziskový obchodník (v tomto případě ziskový sázkař) o toto výhodné zboží projevil zájem.

Steam chasing vyžaduje rychlost a velké množství času

Protože sázkové trhy jsou propojené a protože steam chasingu se věnuje velká spousta lidí, která na základě podávaných signálů velmi rychle sází a kaskádovitě tak snižuje kurzy i u dalších sázkových kanceláří, prvním předpokladem pro úspěšné provozování této strategie sázení je rychlost.

Jakmile zachytíte vyslaný signál, tedy rychle se propadající kurzy, musíte být schopni prakticky okamžitě vsadit u některé ze sázkových kanceláří, která své kurzy ještě nesnížila. Tyto operace obvykle probíhají v rámci několika sekund, či milisekund, takže pomalejší jedinci mají prostě smůlu.

Další důležitou dovedností potřebnou pro steam chasing je potom velké množství času. Protože kurzy se mohou změnit v jakoukoliv denní i noční dobu, abyste zachytili signály potřebné pro uzavření výhodné sázky, musíte sedět na počítači a neustále sledovat kurzy. A to klidně i vteřinu po vteřině.

Kde najdu informace o zavíracích kurzech?

V tomto případě vám práci značně ulehčí stránky, které zachytávají propady kurzů automaticky (například česká Sportylive nebo anglická Oddsportal – více stránek nabízejících klesající kurzy najdete v našem článku o informačních zdrojích). Žádná z těchto stránek bohužel nenabízí možnost notifikace, přesto je časová úspora při hledání klesajících kurzů značná.

Zdaleka největší časovou úsporou při steam chasingu jsou sázkové programy jako například Trademate, za ty se ovšem musí platit a to nemalé peníze (konkrétně Trademate stojí 120 eur na měsíc, tj. téměř 3000 korun). Další problém potom je, že práci s těmito sázkovými programy sázkové kanceláře dokážou poměrně rychle zachytit a pak vám limitují účet. Lepší je tedy práce na základě dropu kurzů, který objevíte sami.

Největší nástraha steam chasingu

Steam chasing praktikují miliony lidí po celém světě, značná spousta z nich však zcela neúspěšně. Hlavním problém této sázkové strategie je hodnota kurzů. Steam chasing není pouze o sázení na rychle klesající kurzy. Musíte to zvládnout tak, aby byl podaný kurz hodnotný.

Jelikož základní myšlenka steam chasingu stále spočívá v sázení na hodnotné kurzy, aby byl sázkař úspěšný, musí dokázat odlišit propady kurzů, které vznikly kvůli chybě sázkové kanceláře a propady kurzů, které mohou být pouze dočasné. Zároveň pak musí být schopni správně stanovit hodnotu kurzu, za níž se ještě vyplatí vsadit a hodnotu, za níž se již sázka nevyplatí. A to je kámen úrazu.

Většina sázkařů si zkrátka neuvědomuje, že jedním dlouhodobě udržitelným způsobem ziskového sázení je value betting, tedy laicky řečeno soustavné sázení kurzů vyšších, než jaké by vzhledem k pravděpodobnosti měly být. Tito sázkaři pak sází na jakékoliv rychle se snižující kurzy a to třeba i v případě, že se snížily třeba i o polovinu.

Co zvyšuje úspěšnost steam chasingu?

Takto na papíře může steam chasing znít poměrně jednoduše. Ovšem kdo tuto sázkovou strategii někdy praktikoval, potvrdí vám, že to s ní zase tak snadné není (a to nejen kvůli výše zmíněnému). Jelikož jsem se steam chasingu nějakou dobu sama věnovala (v posledních několika měsících úspěšně), podělím se s vámi o několik rad a poznatků. Věřím, že vám to pomůže k úspěšnému zvládnutí této strategie sázení, ačkoliv nejlepších výsledků se dá beztak dosáhnout pouze praxí.

Tipy a triky pro úspěšný steam chasing

 Založte si všechny dostupné sázkové kanceláře. Obecně platí, že čím více sázkových kanceláří máte k dispozici, tím více příležitostí k uzavření hodnotné sázky se vám nabídne. Ale pozor! Ve všech registrovaných sázkových kancelářích musíte mít vložené peníze. Pokles kurzů je natolik rychlý, že během něj nestihnete vložit peníze tam, kam zrovna potřebujete.

 Sázejte pouze za původní kurz nebo maximálně při dropu do 0,10. Toto je pouze takové obecné pravidlo. Někdy je výhodné vsadit i za mnohem vyššího dropu. To se ovšem dozvíte většinou až po akci (a tedy v době, kdy je vám to k ničemu). Toto obecné pravidlo snižuje riziko, že budete sázet za vytěžené kurzy, tedy s negativní očekávanou hodnotou. Až získáte trochu praxe, můžete si ho upravit.

 Sledujte ziskové sázkaře, kteří poklesy kurzů vyvolávají, na sázku tak budete mít pár sekund k dobru. Jedná se například i o tvůrce analýz na Tipsportu a Chanci. Největší dropy i na zahraničních trzích z Tipsport komunity sázkařů vyvolává Bouchal1, Subik1, Miami1000, Beranek77 atd. Na Tipsportu a Chanci (i pokud si nastavíte zasílání tipů mailem) kvůli aktuálním opatřením za podávané kurzy bohužel vsadit nejspíš nestihnete. Nicméně mohlo by se vám to podařit u dalších sázkovek, kde k poklesu kurzů dochází až s jistým časovým zpožděním. Tipy od sázkařů z Tipsportu jsem většinou sázela u Sazkabetu, kde jsem potřebnou cenovou hladinu stíhala.

 Zaměřte se na kurzy, které ještě nevypsala sázková kancelář Pinnacle. Pinnacle je jedna z mála sázkových kanceláří, která nelimituje ziskové sázkaře. Vzhledem k tomu na ní najdete nejpřesnější kurzy. Jenže sázkové kanceláře si to hlídají. Takže pokud některý sázkař na Pinnacle srazí kurz, tento kurz velmi rychle klesne i u všech ostatních sázkových kanceláří. Proto zdaleka nejkomfortnější je pracovat s poklesy kurzů na trzích, kde ještě sázková kancelář Pinnacle kurzy nenabídla. Nejpozději Pinnacle vypisuje kurzy u menších trhů, jako například nejvyšší běloruská fotbalová liga, nejvyšší estonská fotbalová liga atd.

 Používejte stránky, které nabízejí informace o klesajících kurzech zcela zdarma. Jedná se o Sportylive, Oddsportal, Betmonitor atd.

 Pokud k vyhledávání value betů chcete používat sázkové programy, nejprve si je vyzkoušejte v rámci trial verze zdarma. Možnost bezplatného vyzkoušení nabízejí všechny sázkové programy, Trademate počínaje, Betburger konče. Vyhnete se tak nepříjemným zjištěním spojeným třeba s rychlostí, jakou kurzy musíte sázet.

Jak identifikovat správnou sázku?

Abyste se ve steam chasingu (stejně jako při využívání jakékoliv jiné strategie sázení) mohli zlepšovat, musíte zpětně analyzovat všechny své předchozí sázky. Pouze tímto způsobem můžete odhalit svoje případné chyby (či naopak dobré trefy). To vám umožní zlepšovat svoje výsledky a potažmo i zisky.

Jak jsme vás informovali v předchozím článku, nejlepším prostředkem pro určení hodnoty (a tedy správnosti) vámi podávaných sázek jsou zavírací kurzy. Obecně platí, že pokud se vám dlouhodobě daří podávat sázky za řádově vyšší kurzy, než jaké jsou sázkovými kancelářemi nabízené těsně před zápasem (řekněme o alespoň 0,15), v dlouhodobém horizontu budete dosahovat zisku. Z toho dále vyplývá, že čím větší rozdíl je ve vámi podaném kurzu a zavíracím kurzu, tím vyšší váš zisk (nebo naopak ztráta) v dlouhodobém horizontu může být.

Pokud tedy chcete identifikovat, zdali jste za pomoci steam chasingu uzavřeli správnou sázku, potom porovnáte vámi podaný kurz s kurzem, který byl nabízený těsně před zápasem. Tyto kurzy naleznete například na stránce Oddsportal, přímo u dané soutěže, v sekci „results“. Jestliže je kurz vyšší, nežli kurz těsně před zápasem, potom jste udělali dobrý obchod. Naopak pokud je kurz nižší, udělali jste špatný obchod.

Ale pozor! Ne každá sázka, kterou uděláte za pomoci steam chasingu bude správně. V rámci této sázkové strategie se nějakým těm chybám prostě nevyhnete. Některé sázky přinesou obrovskou hodnotu, jiné se zase otočí hodně do minusu. Klíčové je pouze to, abyste dobrá rozhodnutí dělali častěji než chyby a v dlouhodobém horizontu generovali zisk.

Výhody steam chasingu

Nepotřebujete žádné znalosti o sportu ani sázení obecně

K dispozici slušné množství stránek, které nabízejí přehled o padajících kurzech zcela zdarma

V případě dostatečného množství investovaného času velmi pěkné zisky

Nevýhody steam chasingu

❌Nutnost rychlého rozhodování

❌Nutnost rychlých reakcí

❌Nutná práce s PC (na mobilu lze sázet jen velmi těžko)

❌Vyžaduje více sázkařských účtů a ideálně také větší bankroll (abyste měli ve všech dostupných sázkových kancelářích připravené peníze pro možnou sázku)

Steam chasing – závěr

Steam chasing přináší několik nesporných výhod, pro někoho však nemusí být snadný a tak se nehodí pro každého. Pokud s ním ovšem budete mít tu trpělivost, je hodně pravděpodobné, že vám pomůže k úspěchu. Nelze však očekávat, že by se výsledky dostavily bez vynaloženého úsilí a práce.

chance-banner-na-sirku-uzky

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách