4. 8. 2021
13 min. čtení

Tutovky | jak sázet na nízké kurzy/velké favority?

Začínající sázkaři vidí tutovky, tedy sázky na nízké kurzy/velké favority jako všespásné řešení. Představují si, že těmito sázkami budou snadno vyhrávat miliony. Vždyť tipnout si, kdo vyhraje zápas mezi Spartou Praha a Horní dolní je přece snadné, nebo ne? Že to s tutovkami zase tak snadné není a na co byste si měli dát pozor, pokud si na ně budete chtít vsadit, to si prozradíme v tomto článku.

Co jsou to tutovky?

Za tutovky jsou v sázkařském světě považovány sázky na velké favority, tedy na týmy s obrovskou šancí na výhru. Za velké favority zápasu přitom můžeme považovat hráče či týmy, kteří mají více než 70% šanci na výhru, případně na které je vypsaný kurz 1,35 a méně.

Proč je sázení na nízké kurzy zrádné?

Spousta lidí žije v mylném přesvědčení, že zápasy s velkým favoritem mají předem daný výsledek, zkrátka že velký favorit nemůže prohrát. Ve sportu se může stát vše, tím spíš, pokud budeme mluvit pouze o jediném zápase. Také proto se liga hraje například na 36. kol – aby eliminovala šťastné a smolné výsledky. Každý zápas má dvě strany a obě tyto strany mají nějakou šanci na výhru (byť mizivou).

Proto ani u těch největších favoritů (a největších tutovek) nelze tvrdit, že sázka je jistá, že se nemůže nic stát. Opak je pravdou. I u tutovek hrozí, že nevyjdou. A protože výplata v případě výhry tutovky je poměrně nízká, každá prohra je citelná.

Abyste sázkou na kurz 1,10 pokryli jedinou prohru, musíte vyhrát minimálně 10 z 11 sázek. Otázka tedy zní, je skutečně vaše oblíbená Sparta, Slavia, Barcelona, Real Madrid atd. opravdu tak nepřekonatelná, že tohle dokáže?

Na co si při sázení na nízké kurzy dávat pozor?

Ačkoliv to tak nevypadá, tutovky přináší velkou spoustu nástrah. Pojďme se na ně podívat.

  • Nikdy, ale opravdu nikdy nesázejte na derby. V derby je výsledek vždycky nejistý, vzhledem k nadstandardní motivaci se v něm může přihodit opravdu cokoliv. Riskovat sázky na favority, navíc s velmi nízkým kurzem, se proto nevyplatí.
  • Jestliže budete sestavovat aku sázky, nezaměřujte se pouze na zápasy z jedné ligy. Tatam je doba, kdy v jedné lize o víkendu vyhráli třeba tři favorité. Pravděpodobnost, že v jedné lize v jednom víkendu vyhrají všichni favorité, je naprosto mizivá.
  • Nesázejte na favority – nízké kurzy – pouze kvůli motivaci, například na zápasy na konci sezóny. Sázky na výhru týmu, který se na konci sezóny snaží zachránit od sestupu do druhé ligy, se za velmi nízkého kurzu prostě nevyplácí. Pokud se tým po celý rok herně trápil, jenom velká motivace jeho herní mizérii nespasí.
  • Dávejte pozor na favority, kteří pravidelně prohrávají s outsidery a naopak. V každé sezóně se najdou týmy, které pravidelně nenaplňují úlohu favorita (například nedávno trápící se Real Madrid), stejně jako týmy, které z pozice outsidera dokážou překvapit i ty nejlepší celky ligy (nedávno podceňované Slovácko). Mějte tyto týmy na paměti a rozhodně proti nim nesázejte.
  • Vždycky se ujistěte, jakou mají týmy motivaci, zejména s ohledem na evropské poháry. Některé týmy kvůli vidině dalšího zápasu v Evropské lize / Lize mistrů mohou šetřit hráče základní jedenáctky, jiné týmy pak mohou vyvinout extra snahu kvůli kamarádovi, který byl nedobrovolně prodán právě z týmu aktuálního soupeře atd.
  • Vždycky mějte na paměti, že domácí týmy vyhrávají častěji než hostující celky. Je to kvůli fenoménu známému jako domácí výhoda. Domácí týmy jsou doma poháněny vlastními fanoušky, hrají v dobře známém prostředí a hlavně k zápasům nemusí cestovat. To znamená dobrou regeneraci a o to lepší fyzickou kondici. Přitom platí, že čím větší vzdálenosti mezi jednotlivými kluby je, tím větší nevýhodu bude mít venkovní tým (tzn. největší výhoda domácího hřiště je v ligách jako je MLS nebo čínská Super League).
  • Dávejte si pozor na zápasy, ve kterých hrají spřátelené celky. Pokud jeden z týmů zoufale potřebuje a druhému z týmů už o nic nejde, sázky s nízkými kurzy se nemusí vyplácet. Favorité nevyhrávají tak často, jako by vyhrávali v dalších podobných zápasech.
  • Vždycky věnujte pozor zranění – ve fotbale zranění klíčových hráčů (hvězdných útočníků, případně středních obránců atd.) – v tenisu potom jakékoliv omezující zranění daného hráče, včetně například i možných puchýřů z bot. Zranění snižuje šance na výhru favorita, v některých případech celkem výrazně.

Tutovky ve fotbale

Sázet na tutovky ve fotbale je poměrně zrádné. Fotbal je jeden z nejméně předvídatelných sportů a to kvůli malému počtu vstřelených gólů a tudíž stále hrozícímu překvapení. Tutovky ve fotbale byste proto měli sázet pouze okrajově, pokud vůbec.

Čti také: Jak sázet na fotbal?

Tutovky v basketbale

Sázet na tutovky v basketbale je podle našeho názoru nejbezpečnější. Basketbal patří mezi sporty s nejnižší variancí (tzn. mezi sporty s nejnižším počtem nepředvídatelných výsledků), jak kvůli vysokému počtu bodů, na které se hraje, tak i kvůli absenci remízy. V basketbalu tak favorité vyhrávají častěji, než třeba ve fotbale. Ale pozor! V tomto sportu číhá několik nástrah, s nimiž byste měli být srozuměni.

V první řadě je třeba zdůraznit, že absence v basketbalu jsou mnohem důležitější, než absence ve fotbalu. Basketbal hraje pouze pět hráčů, takže absence jedné hvězdy je mnohem citelnější, než absence jedné hvězdy ve fotbale.

Složení týmu se navíc může kdykoliv změnit, protože přestupová okna v basketbalu jsou otevřená po celou sezónu nebo po velkou část sezóny. Proto je třeba sledovat přestupový trh a soupisky a zajistit, že favorizovaný tým náhle neopustil klíčový hráč nebo naopak, že tým outsidera náhle neposílila nějaká významná basketbalová hvězda.

Nakonec je třeba mít na paměti, že některé basketbalové kluby mají v podstatě dva týmy – jeden tým je vyhrazený pro hraní ligy, druhý potom pro zápasy evropských pohárů. Toto se stává především v předních tureckých či ruských klubech, proto se před sázkou vždycky ujistěte, kdo bude hrát.

Čti také: Strategie sázení na NBA

Tutovky v tenisu

Také v tenisu existují pouze dva možné výsledky – výhra jednoho nebo druhého hráče – přesto tento sport považujeme za hůře předvídatelný, jak výše zmiňovaný basketbal. Důvodem je povaha hry. V tenise se proti sobě staví dvě osobnosti, které spolu bojují jak fyzicky, tak i psychicky. Každý z hráčů může mít utajené zranění, nebo utajenou motivaci (či mu motivace úplně chybí).

Nebezpečí nevyzpytatelných výsledků v tenisu je obrovské. Někteří hráči si na turnaj přijedou pro zápisné, jiní potom kvůli podmínkám své sponzorské smlouvy. Nebezpečí nevyzpytatelných výsledků se dále zvyšuje s tím, jak se snižuje úroveň daného turnaje. Čím níže postavení hráči spolu hrají, tím nevyrovnanější výkony podávají. To přitom platí také o ženách na jakékoliv herní úrovni.

Čti také: Jak sázet na tenis?

Čti také: Jak sázet na tenis live?

Akumulátory s nízkými kurzy

Nízké kurzy obecně svádí k tomu, aby je člověk na tiketu zkombinoval s dalšími nízkými kurzy. Pokud vsadíte na kurz 1,34, můžete za 1000 korun vyhrát pouze 340 korun. Kdybyste však 1000 korun vsadili na akumulátor se čtyřmi sázkovými příležitostmi, kde každá tato příležitost bude mít kurz 1,20, potom dostanete kurz 2,074. Při sázce 1000 korun tak můžete vyhrát 1074.

Vyšší výhry jsou ovšem lákavé, musíte si však uvědomit, že čím více sázkových příležitostí na tiket přidáte, tím menší šanci na výhru máte. V případě čtyři sázkových příležitostí na tiketu (fotbalové zápasy – tři možné výsledky) budete mít teoretickou šanci na výhru pouze 1,24% (teoretická šance při přesně stejných pravděpodobnostech na výhru).

Protože fotbalové zápasy mohou skončit výhrou / remízou / prohrou a protože na tiketu budete mít 4 sázkové příležitosti, dostáváte rovných 81 možných kombinací. Nyní asi sami rozumíte tomu, že kombinovat více příležitostí se nemusí vyplatit. Existují však výjimky, například kombinace kurzů, které přinášejí hodnotu.

Nesázejte pouze podle výšky kurzů

Někteří sázkaři si sázky na favority vybírají pouze podle výšky kurzů. Nedělejte to. Za nízkými kurzy se mohou skrývat různé nástrahy, například absence motivace, nebo třeba špatná forma. Představte si to takhle: Když hraje Real Madrid, každý na něj sází, bez ohledu na to, že poslední dva měsíce prohrává, a že tento zápas ani nemusí vyhrát.

Vaše sázka by měla být chytrá. Tzn. měla by být dostatečně informovaná. Než své těžce vydělané peníze vsadíte na favorita, ujistěte se, že vás nečeká žádná nástraha (viz informace výše). Někdy může být sázka na kurz 1,80 pravděpodobnější, než sázka na kurz 1,30. Vybírejte si tedy ty správné sázkové příležitosti. Jedině tak v sázení na nízké kurzy můžete být skutečně úspěšní.

Sázejte pouze za ty nejlepší ceny

Při sázení na nízké kurzy je stejně jako při jakémkoliv jiném sázení podstatné sázet vždy za tu nejlepší cenu (tj. kurz), která se vám naskytne. Vzhledem k tomu byste měli být zaregistrovaní do všech dostupných (v Česku licencovaných) sázkových kancelářích a sázku podat tam, kde v danou chvíli nabízejí nejvyšší kurz.

Tento bod sázkaři často podceňují, což je škoda. Pokud budete soustavně sázet za kurz 1,35, když můžete sázet za kurz 1,38, za každou sázku v hodnotě 1000 korun tím přicházíte o 30 korun. Když takových sázek do roka podáte například 100, potom to dělá 3000 korun, což je docela pěkná částka, no ne?

tipsportmale-1 150 Kč za registraci Až 50 000 Kč k prvnímu vkladu Získat bonus!
chance-male 200 Kč za registraci Až 2000 Kč k prvnímu vkladu Získat bonus!

Nejúčinnější strategie sázení na velké favority (a tudíž na nízké kurzy)

Sázení na velké favority přitahuje pozornost velké spousty sázkařů, proto se na světlo světa dostávají také početné strategie sázení s nízkými kurzy. Spousta z nich je poměrně zbytečná, ovšem najdou se mezi nimi také velice přínosné strategie, například:

Sázení na nízké kurzy jako na akciovém trhu

V rámci této strategie si vybíráme špičkový fotbalový tým, například Manchester City v anglické fotbalové lize, Real Madrid ve španělské fotbalové lize atd., na jehož domácí výhru budeme sázet v celé následující sezóně. Podobně jako na akciovém trhu je klíčem vybrat si správně, ideálně na základě dostatečné předsezónní analýzy.

Pokud si vyberete správně, na konci sezóny můžete mít návratnost klidně i kolem 9% (například sázka na PSG v sezóně 2017-18 přinesla návratnost ve výši 9,2% – PSG v této sezóně totiž vyhrálo 16 ze 17 domácích zápasů).

15 sázek v řadě

Jak napovídá samotný název, v této strategii se snažíte trefit 15 sázek v řadě. Tato strategie vám přitom dává možnost s minimálním vkladem vyhrát více než půl milionu korun. Této strategii jsme věnovali samostatný článek.

Vyplatí se sázet na nízké kurzy?

Začínající sázkaři mají za to, že sázení na nízké kurzy je velmi snadné. Opak je ovšem pravdou. Sázení na nízké kurzy může být hodně zrádné, proto byste s ním měli pracovat velmi opatrně. Pakliže se však na nízké kurzy naučíte sázet dobře, jedná se o jednu z nejlepších investic. Peníze na vašem sázkařském účtu totiž přibývají bez velkých výkyvů.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách