7. 1. 2021
5 min. čtení

US Open 2021 | všechny informace pohromadě!

Poslední Grand Slam roku je na pořadu dne už za pár týdnů a proto je na čase, abychom si ho blíže představili. V tomto článku vám přinášíme všechny důležité informace o US Open, ostře sledovaném turnaji hraném na amerických betonech včetně několika zajímavých faktů a rekordů.

Tip: Získejte informace i o zbylých třech grandslamových turnajích Australian Open, Roland Garros a Wimbledon.

Kde se bude hrát US Open 2021?

Jako každý rok se bude hrát na betonech kurtech v Národním tenisovém centru Billie Jean Kingové, který leží v parku Corona Flushing Meadows v newyorské čtvrti Queens. Vzhledem k jeho poloze je někdy označován také jako „Flushing Meadows“ či „Forest Hills“.

Kdy se bude hrát US Open 2021?

US Open 2021 se odehraje v obvyklém termínu na přelomu srpna a září. Přesné datum bude upřesněno.

Kdo vyhraje mužskou část?

US Open je jedním z nejméně předvídatelných grandslamových turnajů, mezi největší favority na výhru však pochopitelně patří dřívější výherci jako například Novak Djokovič, Rafael Nadal nebo Dominic Thiem. Při sázení byste se dále měli zaměřit na agresivně hrající tenisty s výborným servisem, protože právě takoví tenisté zde často slavili úspěch.

Kdo vyhrál mužskou část US Open v posledních letech?

Rok Jméno Země
2020 Dominic Thiem Rakousko
2019 Rafael Nadal Španělsko
2018 Novak Djokovič Srbsko
2017 Rafael Nadal Španělsko
2016 Stan Wawrinka Švýcarsko
2015 Novak Djokovič Srbsko
2014 Marin Čilič Chorvatsko
2013 Rafael Nadal Španělsko
2012 Andy Murray Velká Británie
2011 Novak Djokovič Srbsko
2010 Rafael Nadal Španělsko

Kdo vyhraje ženskou část?

Mezi největší favoritky na výhru US Open 2021 pochopitelně patří všechny hráčky, které již tento turnaj dokázaly vyhrát, jmenovitě Angelique Kerberová, Serena Williamsová nebo Naomi Osaková (dokáže-li se dát psychicky dohromady). Překvapit by ovšem mohla jakákoliv tenistka preferující agresivní styl hry a mající tvrdé podání. Vzhledem k tomu nelze vyloučit ani útok na titul některé české tenistky (viz níže).

Kdo vyhrál ženskou část US Open v posledních letech?

Rok Jméno Země
2020 Naomi Osaka Japonsko
2019 Bianca Andreescu Kanada
2018 Naomi Osaka Japonsko
2017 Sloane Stephens USA
2016 Angelique Kerber Německo
2015 Flavia Pennetta Itálie
2014 Serena Williams USA
2013 Serena Williams USA
2012 Serena Williams USA
2011 Samantha Stosur Austrálie
2010 Kim Clijsters Belgie

Češi na US Open 2021

Češi na US Open 2021 budou mít velké zastoupení a to především v ženské části turnaje. Některé Češky navíc jistě budou patřit mezi favoritky, minimálně širšího okruhu. Zajímavý výsledek by mohla předvést například Petra Kvitová, či Karolína Plíšková, která byla velmi úspěšná na předchozím grandslamovém turnaji Wimbledonu. Zaútočit na mety nejvyšší by ovšem mohla například i Barbora Krejčíková, která vyhrála Roland Garros 2021, a to ať v singlu tak v deblu (společně s Kateřinou Siniakovou).

Opatření spojená s Covid-19

V USA je poměrně příznivá epidemiologická situace, proto na US Open 2021 budou mít fanoušci volný vstup. Závěrečný Grand Slam roku tak letos bude prvním velkým turnajem na okruhu, který se uskuteční bez omezení návštěvnosti.

US Open – zajímavosti

Tento turnaj se původně odehrával na trávě. Mezi roky 1975-1977 se hrálo na antuce, posléze se přešlo na polymethylmethakrylátový povrch DecoTurf a od roku 2020 se hraje na středně pomalém povrchu Laykold.

Jimmy Connors a Christ Evert Lloyd jsou jediní dva hráči, kterým se US Open podařilo vyhrát na všech třech površích – trávě, antuce i betonu.

US Open je nejvyrovnanějším (nejneutrálnějším) Grand Slamem roku, obhájit titul se zde povedlo jenom pár tenistům. Nejdelší sérii titulů ve dvouhře v řadě v otevřené éře zde zaznamenal Roger Federer, který zde vyhrál v roce 2004, 2005, 2006, 2007 a 2008. V ženské části turnaje drží rekord Chris Evertová, která zde vyhrála v roce 1975, 1976, 1977 a 1978.

Nejvíce titulů celkem (singly, debly i mixy) v novodobé éře na tomto turnaji posbíral Bob Bryna (9) a Martina Navrátilová (16).

US Open se (mimo jiné) hraje na tenisovém stadionu Arthura Ashe, který má kapacitu 22 547 sedících diváků a je tak největším tenisovým stadionem na světě.

Výhercům mužské i ženské části už od roku 1973 připadá stejná finanční odměna. Jedná se tak o první tenisový turnaj, který nabídl stejné finanční ohodnocení mužům i ženám (a tenis je prvním sportem, který toto nabídl).

V roce 1975 se tento turnaj stal prvním grandslamovým turnajem, který nabídl noční zápasy.

Jedná se o jediný Grand Slam, kde se hraje tie-break i v pátém setu.

Jedná se o první Grand Slam, ve kterém bylo použito jestřábí oko.

Během jednoho zápasu na tomto turnaji se vystřídá v průměru 80 podavačů míčků.

Pohár navrhla společnost Tiffany & Co.

Nejmladším výhercem je Pete Sampras, jemuž se podařilo vyhrát v 19 letech a jednom měsíci. Nejmladší výherkyní se stala Tracy Austinová, která pohár nad hlavu zvedla v 16 letech a osmi měsících.

Nejstarším výhercem je William Larned, který vyhrál ve 38 letech a 8 měsících. Nejstarší výherkyní je Molla Mallory, který vyhrála ve 42 letech a 5 měsících.

Zdroj: Wikipedie

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách