20. 6. 2021
8 min. čtení

Bookmaker | kdo to je a jak vydělává peníze?

Bookmaker může být chápán ve dvou rovinách. Bookmakerem může být samotná sázková kancelář či jednotlivá osoba, která provozuje hazard, především potom kurzové sázení na sportovní události. Mluvíme-li o samotné osobně, tedy povolání bookmakera, ten se stará o vypisování sázkových kurzů, o jejich vyvažování v průběhu času a o přijímání a vyplácení výher. Z toho vyplývá, že bookmaker sám na sport nesází (ne ve své pracovní době).

Protože sázení je vedle sportu také o pravděpodobnostech, práce bookmakera sestává jak z výborné znalosti daného sportu a jeho zákonitostí (včetně aktuálních informací jako jsou zranění či herní trendy), tak i z hlubokých matematických znalostí, především potom pravděpodobnosti.

Práce bookmakera je psychicky poměrně náročná, protože kurzy mohou být vypisovány také v reálném čase (live sázky) a to vyžaduje velmi rychlé reakce a přesné výpočty. Samozřejmě že bookmakerům v současné chvíli pomáhají počítačové programy, ty se ovšem starají o tzv. „špinavou práci“, tedy o výpočty základních kurzových hladin. Na bookmakerovi pak je, aby dané programy pohlídal a opravil chyby, kterých se tyto programy dopouštějí. A to je neméně obtížné.

Jak bookmakeři vydělávají peníze?

Základní princip sázení je velmi snadný. Bookmaker přijme sázky (peníze) od zákazníků a na konci zápasu vyplatí všechny sázkaře, kteří vyhráli a to při předem daném poměru (na základě stanoveného sázkového kurzu). Cílem každého bookmakera je tedy přijmout od zákazníků více peněz, než jich vyplatí. A to se jim daří pomoci tzv. marže.

Co je to marže?

Sázkové kanceláře nemohou kontrolovat, jak daný zápas dopadne, ale mohou zajistit, aby vyhrávaly častěji, než prohrávaly (jedná se o stejný princip, který se snaží provozovat ziskový sázkaři).

Sázkové kanceláře tedy stanovují pravděpodobnosti jednotlivých sázkových událostí (které se odrážejí v kurzech) a tyto pravděpodobnosti pak ještě umenší o tzv. marži sázkovky. Nám tedy ideálně nabízejí kurzy, které jsou nevýhodné, protože tyto kurzy představují menší pravděpodobnost, než jakou daná událost přináší (tzn. jsou nižší, než jaké by měly být).

Příklad

Nejlepší je představit si tuto problematiku na hodu mincí. Při hodu mincí máte přesně 50% pravděpodobnost na výhru (při zachování férových podmínek) pro pannu i pro orla. Na základě těchto pravděpodobností byste v ideálním případě dostali kurz 2,00 na to, že padne panna a kurz 2,00 na to, že padne orel (protože kurz 2,00 přestavuje přesně 50% šanci na výhru).

Aby ovšem bookmaker na hodu mincí vyhrál, tak konečné kurzy umenší o tzv. marži sázkovky (tedy poplatek) a místo kurzu 2,00 na pannu a 2,00 na orla vám nabídne kurz 1,90 na pannu a 1,90 na orla.

Co se stane?

Nyní si představte, že byste dostali kurz 2,00 na pannu a 2,00 na orla. Pokud byste na obě možnosti vsadili po 100 koruně, tak v jednom případě vyhrajete 200 korun a v druhém případě o 100 korun přijdete. V tomto případě tedy budete na svém – nic nevyhrajete a ani nic neprohrajete.

Nyní si ovšem představte, že na pannu a orla dostanete kurz pouze 1,90. Pokud na obě možnosti vsadíte 100 korun, tak v jednom případě vyhrajete 190 korun a v druhém případě o 100 korun přijdete. V tomto případě tedy přijdete o 10 korun na každém dalším hodu – a to je právě marže sázkovek.

bookmaker-je-narocne-ale-krasne-povolani

Prohrávají bookmakeři peníze?

Bookmaker vyvažuje kurzy takovým způsobem, aby sázkaři sázeli za nevýhodné kurzy. Díky tomu jsou z dlouhodobého horizontu ziskoví. Stejně jako v případě value bettingu se sázkovce může stát, že několik sázek budou v lehkém minusu, v konečném důsledku se ovšem tyto případy vyrovnají a její výhoda se projeví.

Bookmakeři navíc v průběhu času kurzy vyvažují tak, aby sázkaře přiměli vsadit na všechny možné výsledky. Tím vyvažují riziko a nakonec je jim úplně jedno, jak daný zápas skončí. Sázkovka výherce vyplatí z peněz proherních sázkařů a zůstane jim čistý zisk.

Představte si to takto:

Bookmaker vypisuje kurzy na zápas mezi Djokovičem a Nadalem. Sázková veřejnost se nejprve přiklání k výhře Djokoviče, jenže když bookmaker lehce zvedne kurz na Nadala, tak začnou sázet i na něj. Následně se kurz převáží ve prospěch Nadala a lehce se zvýší na Djokoviče, takže sázková veřejnosti začne sázet opačně.

Těsně před zápasem jsou potom kurzy vyvážené. Na výhru Djokoviče je kurz 1,90 a na výhru Nadala je kurz také 1,90. Stejně vyvážený je i průměrný kurz a objem peněz, které bookmaker na obě tyto příležitosti vypsal. V takovém případě je bookmakerovi naprosto jedno, jak zápas dopadne.

Na oba hráče přijal sázku v hodnotě například 1 milionu korun (tedy dohromady 2 miliony korun) a v případě výhry jednoho či druhého hráče bude vyplácet sázky jedné polovině sázkařů, tzn. výdaje v hodnotě 1,9 milionu korun (1 milion původní sázka a 900 tisíc výhra v průměrném kurzu 1,90). Na této sázce tedy sázkovka (na marži) vydělá 100 tisíc korun, bez ohledu na výsledek.

Samozřejmě, že příklad výše je dost zjednodušený. Vyvážit totiž přesně objem sázek a hodnotu kurzů se bookmakerům jen těžko povede, nicméně základní princip je přesně takový.

Ziskoví sázkaři

V tomto bodě se pak dostáváme k ziskovým sázkařům a tomu, proč je bookmakeři limitují. Problém je takový, že ziskoví sázkaři berou princip dosahování zisků, který používají bookmakeři, a v podstatě ho převrátí naruby. Ziskoví sázkaři tedy nesází za nevýhodné kurzy, na nichž bookmakeři mají napočítánu marži, ale pouze kurzy, u kterých bookmakeři chybují (nabízejí vyšší kurzy, než jaké by vzhledem k pravděpodobnosti měly být), takže jsou v dlouhodobém horizontu ziskoví. Používáním těch samých zbraní pak ziskoví sázkaři umenšují výdělek bookmakerů (respektive sázkových kanceláří), ba co více, z jistého úhlu pohledu na nich vydělávají.

FAQ

Kdo je to bookmaker?

Bookmaker je sázková kancelář nebo zaměstnanec sázkové kanceláře, který se stará o vypisování kurzů a jejich pohyb v průběhu času. Bookmaker je klíčovou osobou, díky níž sázkovky vydělávají peníze.

Jaká sázková kancelář/bookmaker je největší na světě?

Největší sázkovou kanceláří je Bet365, která má odhadem asi 34 milionů uživatelů a přibližně 3000 zaměstnanců (z toho jen zlomek bookmakerů). Bet365 bohužel nemá licenci pro provozování služeb na území České republiky a proto nepřijímá české sázkaře.

Jaká sázková kancelář/bookmaker je nejlepší?

Nejlepší českou sázkovou kanceláří je Tipsport, respektive Chance. Jedná se o sázkové kanceláře, které mají stejné vedení a poskytují ty samé služby. Tyto sázkovky zbytek českých sázkovek převyšují vstupními bonusy, nabízenými kurzy, live streamy a doprovodnými komunitními službami jako jsou sportovní analýzy a blogy.

Jaká sázková kancelář je v Česku největší?

Prvenství drží sázková kancelář Tipsport, na druhém místě je Fortuna a na třetím místě Chance, která spadá pod výše jmenovanou sázkovku Tipsport.

Na jaké sporty se v Česku nejvíce sází?

V České republice se nejvíce sází na hokej, ať už se jedná o Extraligu, NHL nebo Mistrovství světa v hokeji. Velmi populární je také fotbal, tenis, Formule 1 nebo MMA.

V jakých zemích se nejvíce sází?

Zdaleka největšími gamblery jsou Australané, kteří ročně v průměru prohrají 1288 dolarů na každou dospělou osobu. V blízkém závěsu za Australany jsou potom Singapuřané (1174 dolarů), Irové (588 dolarů) a Kanaďané (568 dolarů).

Bookmaker peníze neprohrává

Bookmakeři peníze neprohrávají, protože sami nesází, a protože svou činností směřují k tomu, aby peníze vždycky vydělávali.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách