Wimbledon je nejstarším tenisovým turnajem na světě. Koná se na začátku léta v legendárním All England Clubu v Londýně a také proto se těší nezměrné popularitě. Wimbledon je jediným grandslamovým turnajem hraným na trávě a v tenisovém kalendáři ho najdeme za Australian Open a Roland Garros a před US Open. Sázení na Wimbledon je specifické.
Travnaté povrchy obecně přispívají k překvapivým výsledkům. Pokud se však naučíte vyhledávat hráče se specifickým stylem hry, kterým travnaté povrchy tzv. „sedí“, budete v dlouhodobém horizontu schopní dosahovat zisku.
V tomto článku se blíže podíváme na to, jakému hernímu stylu travnaté povrchy vyhovují, a jací hráči konkrétně na trávě umí zahrát dobře. A nakonec přidáme také nějaké tipy, triky a strategie sázení na Wimbledon.
Travnatý povrch je v současné době poměrně vzácný. Na travnatém povrchu se hraje jen velmi málo ATP a WTA turnajů, neboť údržba travnatých dvorců je náročná a finančně velmi nákladná. Většina travnatých turnajů se hraje před Wimbledonem jakožto příprava na tento Grand Slam.
Mezi nejzajímavější travnaté turnaje (po Wimbledonu) patří: Nottingham Classic, Antalya Open, Halle Open, Eastbourne International, London Queens Club, Newport Tournament, s-Hertogenbosch Open, Birningham Classic a Mallorca Open.
Právě na těchto turnajích si přitom můžete vytipovat zajímavé nové (či neokoukané) hráče, kterým tráva sedí a kteří by mohli překvapit. Při tvorbě předzápasových analýz byste měli přikládat velký význam také předešlým výsledkům (a předchozím vítězům těchto turnajů).
Někteří špičkoví hráči v těchto turnajích nehrají na 100%, protože se šetří na hlavní turnaj. Na druhou stranu někteří nejvýše nasazení hráči na takové turnaje přijedou vyhrát, proto je dobré sledovat výsledky předchozích ročníků a to především na turnajích v Halle a Queens Clubu.
✅Při hledání vhodných sázkových příležitostí na Wimbledonu je třeba sledovat dva klíčové faktory: servis a volej. Protože na trávě je odraz míče rychlý a lehce nepředvídatelný, na tomto povrchu mají obrovskou výhodu hráči se skvělým servisem a dobrou hrou na síti.
✅Hráči s tvrdým a přesným servisem si dokáží udržet své podání a hledají šanci na jeden či dva breaky. Dále mají výhodu hráči, kteří dokáží rychle reagovat na servis protihráče, jsou rychlí a mají dobrý return.
✅Na Wimbledonu bývá důležitá také dobrá fyzická kondice, protože když se spolu potkají hráči s přibližně stejnými schopnostmi, výměny mohou trvat dlouho. Není náhoda, že nejdelší zápas v historii tenisu (11 hodin a 5 minut) se odehrál mezi Johnem Isnerem a Nicolasem Mahutem a to právě na Wimbledonu, kde se zároveň odehrály 4 z 5 nejdelších zápasů v historii tenisu.
Začínající sázkaři by na tomto Grand Slamu měli sledovat hlavně TOP tenisty jako je Novak Djokovič, Roger Federer a možná také Andy Murray (uvidíme, jak bude vypadat po návratu z tenisového důchodu). Na Rafaela Nadala na travnatém povrchu ovšem moc nesázejte. Jedná se spíše o antukáře a v Londýně se mu obecně moc nevede.
Pro nalezení skutečně hodnotných kurzů (value betů) ovšem budete muset sledovat i hráče mimo hlavní proud. Za zmínku namátkově patří například chorvatský tenista Marin Čilič, který v roce 2017 hrál finále a na čtyřech v posledních sedmi turnajích došel minimálně do čtvrtfinále.
Dalším zajímavým jménem pro sázení na Wimbledon může být Grigor Dimitrov, skvělý bulharský hráč od základní čáry. V minulosti zde byl úspěšný také Miloš Raonič, kanadský tenista s výborným servisem či Kevin Anderson, americký hráč taktéž se skvělým podáním.
Pokud se budeme bavit o ženském turnaji, určitě je třeba zmínit sestry Williamsovi (především potom mladší Serenu). V poslední době se však dostávají do popředí i další tenistky, například Angelique Kerberová, Garbine Muguruzová nebo Simona Halepová.
Mezi mladšími hráčkami je třeba zmínit Naomi Osakovou nebo Arynu Sabalenkovou. Tyto hráčky se sice na Wimbledonu zatím moc neukázaly, ale jejich herní styl přesně odpovídá požadavkům tohoto Grand Slamu.
Koukejte se po vysokých hráčích, obvykle mají dobré podání. Patří mezi ně například Alexander Zverev měří 198 cm, Stefanos Tsitsipas 194 cm a australský bouřlivák Nick Kyrgios 193 cm.
Dávejte si pozor na odložené zápasy. V Londýně zkraje léta celkem často prší. Některé zápasy kvůli tomu mohou být přerušeny nebo nezačnou v plánovaném termínu. Proto favorité mohou mít problém dostat se do zápasu. Kvůli nuceným pauzám bývají k vidění také „otočky“, kdy vyhrávající tenista ztratí tempo a nakonec prohraje.
Klíčovým faktorem může být věk a únava. Tento turnaj se stejně jako zbylé Grand Slamy hraje na pět setů. Pokud tedy zkušený hráč v pokročilém věku (přes 30 let, tedy například Djokovič nebo Nadal) v předešlém zápase odehrál 5 setů a chystá se na těžkého soupeře, těžko v takovém zápase bude velkým favoritem.
Pečlivě zkontrolujte rozpis zápasů. Den odpočinku mezi jednotlivými zápasy přináší hráčům extrémní výhodu. Nápomocný může být například Livesport.
Zapomeňte na své domněnky a pocity. Zkontrolujte předešlé výsledky na tomto turnaji (hodit se může archiv na Livesportu). Narazíte na spoustu hráčů, kteří na posledních turnajích hráli celkem dobře, ale v předešlých letech na Wimbledonu nedokázali dojít ani do osmifinále. Bookmakeři k nedávným výsledkům a úspěchům často přihlížejí, protože k tomu přihlíží i většina sázkařů, to je ovšem chyba. Stačí si tedy vybrat jednoho nebo dva hráče a potom věřit, že dokáže překvapit a vrátit se zpět na vrchol.
Vysoké postavení na ATP/WTA žebříčku, žádný úspěch na trávě. Sledujte vysoce nasazené hráče (především ženy), kteří se na wimbledonské trávě necítí dobře (nemají zde dobré výsledky a v minulosti z turnaje obvykle vypadli v úvodních kolech) a pak sázejte proti nim se skutečně lákavými kurzy.
Výsledky ze vzájemných zápasů mohou odhalit vítěze. V tenise je vždycky rozhodující celkový výkon, pro vaše sázkařské rozhodnutí však může být důležitější statistika vzájemných zápasů. Zkontrolujte si předešlé výsledky vzájemných zápasů, především potom na trávě. Uvidíte, že narazíte na spoustu sázkových trendů – na níže postavené hráče, kteří na trávě slušně zahráli proti favoritům.