14. 6. 2021
6 min. čtení

Zig-zag teorie neboli „sázení na vracečky“

Zig-zag teorie, v Česku nazývaná také jako strategie „sázení na vracečky“, je velmi jednoduchá strategie sázení. Jedná se způsob sázení určený pro sportovní série mezi týmy (ideálně v play-off), které mají stejné nebo velmi podobné schopnosti a dovednosti (a tudíž i šance na výhru).

Zig-zag teorie v podstatě celá vychází z jednoduché myšlenky, že pokud tým první zápas série prohraje, v příštím zápase vynaloží ještě větší úsilí, aby se vrátil zpět do série a nedovolil svému soupeři dostat se do trháku. V takovém případě by motivace daného týmu měla být mnohem vyšší a naopak motivace vítězného týmu o něco nižší, nežli v předchozím zápasu. Pozitivní výsledek může přinést dočasné uspokojení, zatímco negativní výsledek ještě vyšší úsilí.

Zig-zag teorie neboli strategie sázení na vracečky tedy vychází pouze z motivace týmů a z jednoduchého faktu, že v krátkodobějších herních sériích typu play-off se momentum přelévá z týmu na tým. V rámci této strategie tedy sledujete pouze předchozí výsledky v sérii (respektive poslední zápas v sérii). Plus samozřejmě to, zdali je daný tým na kvalitativně podobné či vyšší úrovni než jeho soupeř. Tato strategie je tedy poměrně snadná a nenáročná. Ještě snadnější a nenáročnější, než strategie sázení Martingale na under v závěru zápasu.

Příklad strategie sázení na vracečky

Začala nám semifinálová série NHL mezi Tampou Bay Lightning a New York Islanders. První zápas vyhráli New York Islanders. Tampa Bay tedy prohrává 0:1 na zápas. A protože její kvalita odpovídá kvalitě New York Islanders (respektive je o něco vyšší), v následujícím zápase bychom měli vsadit na její výhru.

Příklad číslo 2

Semifinálová série mezi Vegas Golden Knights a Montreal Canadiens začala v poklidném tempu. První zápas vyhrálo Vegas Golden Knights. Druhý zápas si potom pohlídal Montreal Canadiens, který na svůj úspěch navázal i ve třetím zápase. Série jde do čtvrtého zápasu za stavu 1:2 pro Montreal. Na koho vsadíme? Podle zig-zag teorie je toto naprosto ideální příležitost vsadit opět na Vegas. Golden Knights by se měli bát, že Montreal Canadiens vyhrají potřetí v řadě a dostane se do trháku. Podle strategie sázení na vracečky Vegas Golden Knights ve čtvrtém zápasu napne všechny síly, aby stav série vyrovnalo.

Kdy lze strategii sázení na vracečky využít?

Strategie sázení na vracečky se hodí pro všechny sportovní série, ve kterých se proti sobě postaví týmy s podobnou silou (a šancemi na výhru). V rámci těchto sérií lze sázet také na tým, který má větší kvalitu, ale předešlý zápas (nebo zápasy) v sérii prohrál.

Vzhledem k tomu má strategie sázení své pevné místo při sázení v play-off NHL, play-off NBA, play-off MLB a celkově i v dalších vyřazovacích částech některých vyrovnaných lig.

Z toho vyplývá, že ideálními sporty pro využití zig-zag teorie je basketbal, hokej a baseball.

Které zápasy se pro zig-zag teorii moc nehodí?

❌Strategie sázení na vracečky se naopak silně nedoporučuje v zápasech, kde proti sobě stojí dva nevyrovnané týmy. Dále také ve vyřazovacích částech soutěží, které přinášejí velké rozdíly mezi nejlepšími a nejhoršími týmy, tedy například běloruská hokejová liga, slovenská hokejová liga, česká hokejová liga atd.

❌Zig-zag teorie se špatně využívá také u sportů s nižším počtem očekávaných bodů a gólů. Takové sporty jsou méně předvídatelné a patří mezi ně například fotbal.

Tipy a rady pro sázení na vracečky

 Pokud při sázení na vracečky chcete zvýšit svoji úspěšnost, měli byste zohledňovat i další faktory jako je domácí prostředí a zranění hráčů. Ideální kombinace pro sázku nastává ve chvíli, kdy tým prohrál první dvě utkání, nemá žádné zranění a v příštím zápase se vrací na svůj led. V tomto okamžiku by šance na výhru takového týmu podle zig-zag teorie měla být obrovská.

 Zcela se vyvarujte sázení na tenis, který silně ovlivňují hráčské preference a trendy, jako je povrch kurtu nebo počasí. Tato strategie se nehodí ani pro fotbal a z podstaty věci ani pro další individuální sporty jako je MMA atd.

 V případě sázení na hokej je ideální sázet na výhru týmů do rozhodnutí, kdy vám výsledky nebudou kazit remízy.

 V případě sázení na basketbal můžete sázet také v handicapu, držte se ovšem stále stejné hranice.

 Pokud při sázení na vracečky chcete být skutečně úspěšní, určitě byste měli mít na paměti value betting a správnou práci s bankrollem.

Zig-zag teorie neboli sázení na vracečky – závěr

Sázení na vracečky patří mezi nejjednodušší strategie sázení, které vycházejí čistě jenom z motivace. Její základní myšlenka spočívá v tom, že jakmile některý z týmů začne ztrácet, vynaloží mnohem větší úsilí, aby náskok svého soupeře zase stáhnul. Jedná se o zajímavou strategii, která je určená spíše pro začátečníky.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách