21. 6. 2021
8 min. čtení

Jak sázet na MLS (Major Soccer League)?

Major Soccer League, spíše známá pod zkratkou MLS, je jednou z nejrychleji rostoucích fotbalových lig na světě. MLS je z pohledu českého fanouška velice užitečná, protože se hraje od jara do podzimu a pokrývá tedy období fotbalového sucha. V tomto článku vám poradíme, jak sázet na MLS.

Co je to MLS?

Abyste mohli pochopit, jak sázet na MLS, měli byste se s touto ligou blíže seznámit. V porovnání s některými známými evropskými ligami totiž přináší několik specifik.

MLS je zámořská fotbalová liga, které se podobně jako NHL či NBA účastní týmy z USA a Kanady. V současné době hraje MLS celkem 26 týmů, z toho tři týmy jsou z Kanady a 23 z USA. V roce 2022 by se ovšem MLS měla rozrůst o další 4 týmy, to znamená celkový počet 30 účastnických týmů.

MLS je třetí nejsledovanější ligou v USA, návštěvností ji překonávají pouze zápasy NFL a MLB. MLS je tedy ještě oblíbenější, než zápasy NHL. Nezměrnou popularitu MLS získala i navzdory svému krátkému působení. Založená byla až v roce 1993.

Podobně jako další zámořské ligy se Major Soccer League rozděluje na základní část a play-off, ve kterém se hraje o MLS Cup.

Major Soccer League nejvíce proslavil David Beckham, následně se však do ní dostala spousta dalších skvělých evropských fotbalistů. V této lize také proto existuje tzv. pravidlo Designated Players, kdy si týmy mohou vzít do svých řad celkem tři hráče, kteří stojí mimo platový strop.

Rozdíly mezi Major Soccer League a TOP evropskými fotbalovými ligami

Největším rozdílem mezi MLS a TOP evropskými fotbalovými ligami jsou obrovské vzdálenosti. Mezi nejvzdálenějšími účastnickými městy této ligy, tedy mezi Vancouverem a Orlandem je 4222 kilometrů. Jen pro srovnání, mezi nejvzdálenějšími účastnickými městy Premier League (Anglie), tedy mezi Newcastlem a Bournemouthem je pouze 568 kilometrů, tedy cca 9× méně.

Samozřejmě přitom platí, že čím méně musí sportovci vysedávat v letadlech a autobusech, tím lépe pro celkové výkony. Pokud do hry vstupuje fyzická únava i pásmová nemoc, výsledky daného týmu se mohou výrazně zhoršit.

Dalším obrovským rozdílem je formát ligy. Zatímco běžné ligy jako je Premier League, LaLiga nebo Bundesliga se hrají pouze „tabulkově“, Major Soccer League je rozdělená na základní část a vyřazovací fázi. Nejhorší týmy na konci sezóny se přitom nemusí obávat o sestup z ligy, zatímco nejlepší týmy si to spolu rozdají o MLS Cup, což je jakási obdoba Stanley Cupu. V TOP evropských ligách nejhorší týmy sestupují do horší ligy a na jejich místo přicházejí nejlepší týmy z druhé ligy.

MLS obecně nemá tak kvalitní fotbalisty jako například Premier League, ale jak bylo zmíněno výše, v některých týmech hrají tzv. „Designated Players“, tedy hráči s výjimečnými kontrakty. Často se jedná o TOP fotbalové hvězdy, v minulosti v MLS hrál například Zlatan Ibrahimovič nebo David Beckham. A tito hráči pochopitelně mohou dělat rozdíl.

mls-major-soccer-league-hrac

Jak sázet na MLS? Tipy a triky pro lepší sázku

Vždy se dívejte na aktuální formu

Forma ve fotbale nikdy nemůže být podceňována, protože když má tým výbornou formu, může hravě porazit i mnohem lepší tým a naopak. I tým postavený z hvězd může být poražen mnohem slabším týmem v době, kdy se mu moc nedaří. Vedle formy celého týmu byste měli sledovat také formu klíčových hráčů. Pokud je tým závislý na jednom či dvou klíčových hráčích (především útočnících) a tito hráči mají špatnou formu, určitě si sázku na takový tým rozmyslete. Při posuzování formy dávejte pozor na vstřelené a obdržené góly, počet čistých kont a srovnání výsledků a výkonů s podobnými soupeři.

Sledujte dění na přestupových trzích

První přestupové okno v Major Soccer League se otevírá v polovině února a končí na konci března, druhé přestupové okno potom začíná v polovině července a trvá po dobu jednoho měsíce. Přestupová okna týmům umožňují zacelit díru po dlouhodobě zraněných hráčích, případně posílit na postech, které nejsou dostatečně obsazeny. Pokud je klub v přestupovém okně činorodý a dokáže přilákat zajímavé posily, existuje velká šance, že se v příštím období výrazně zlepší.

Sledujte novinky o týmech a hráčích

Stejně jako u jakéhokoliv jiného sportu je při sázení na Major Soccer League velmi důležité být neustále v obraze. Musíte sledovat novinky z jednotlivých klubů, zranění hráčů atp. Tyto novinky najdete na oficiálních stránkách Major Soccer League stejně jako na některých Twitterových kanálech.

Vždy dávejte pozor, zdali tým hraje doma či venku

Domácí výhoda je vzhledem k velkým vzdálenostem a rozdílům v podnebí, na které jsou hráči daného celku zvyklí, obrovská. Samozřejmě existují týmy, které z této skutečnosti těží mnohem víc, domácí výhodu byste však v Major Soccer League nikdy neměli podceňovat.

Když se podíváte na aktuální tabulku venkovních zápasů v MLS, prakticky v jakémkoliv období sezóny narazíte na týmy, které chytly nepříznivou venkovní sérii. Takové týmy prohrávají většinu venkovních zápasů v řadě a sázet proti nim ve venkovních zápasech se může vyplatit.

tabulka-zapadni-konference-mls
Tabulka venkovních zápasů Západní konference MLS v sezóně 2020. Jak vidíte, celkem tři týmy se na konci sezóny trápily se sérií venkovních proher.

Strategie sázení na Major Soccer League

Major Soccer League byla ještě nedávno považována za jasně overovou ligu. V posledních letech se ovšem tato liga statistikami začala přibližovat statistikám v TOP evropských soutěžích. V aktuální sezóně má tato liga v průměru 2,52 gólu, přičemž celkem 49% zápasů přineslo over 2,5 gólu. Jenom pro srovnání, nejvyšší česká fotbalová liga v uplynulém ročníku přinesla průměr 2,69 gólu a over v 50% zápasů. Nejvyšší anglická fotbalová liga potom průměr 2,69 gólu na zápas a over taktéž v 50% zápasů.

  • Seznam stránek, kde získáte informace o počtu overů/underů nejen v MLS, najdete v tomto článku.

MLS tedy z obvyklých overových standardů v současné době již tolik nevyčnívá, jako například australská fotbalová liga a je třeba všímat si některých detailů a trendů, které se týkají jednotlivých týmů.

1) Hledejte týmy s nadstandardním gólovým průměrem a počtem overů

U některých celků jsou samozřejmě overy ve větším množství stále přítomny. O jaké celky se jedná, se dozvíte na stránkách Livesportu či přímo na oficiálních stránkách MLS.

2) Sázejte na domácí týmy v zápasech proti celkům, kterým se venku nevede

Pravděpodobně nejlepší strategií je sázení proti týmům se špatnou venkovní formou. V Major Soccer League se často objevují výherní či proherní série. Ty mají často co do činění se sérií venkovních či domácích zápasů, protože jak víme z předešlého textu, domácí výhoda je v této lize obrovská.

3) Používejte dvojtip

Pokud chcete využít krásných kurzů na výhru outsiderů, které v MLS kvůli znásobené výhodě domácího hřiště přesahují klidně i hodnotu 5,00, doporučujeme vám zvážit sázku na dvojtip, tedy neprohru. Dvojtip vám umožní pokrýt dva výsledky. Tím zvýší pravděpodobnost na výhru a sníží riziko možného neúspěchu.

Zkuste některou z těchto strategií s bonusovými penězi od Chance:

chance-banner-na-sirku-uzky

…další informace jak sázet na MLS najdete v naší všeobecné fotbalové příručce.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách