11. 12. 2023
125 min. čtení

F1 2024 | program závodů, pravidla a další zajímavosti

Získejte všechny potřebné informace o sezóně F1 2024 na jednom místě, právě u nás! Pokračujte ve čtení a dozvíte se vše důležité.

Nejtěsnější možná kvalifikace, z pole position se v Kanadě raduje Russell

George Russell vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Kanady a do závodu odstartuje z prvního místa. Max Verstappen zajel úplně stejný čas jako pilot Mercedesu, ovšem Russell své kolo odjel dříve, takže první příčka patří jemu. Z třetího místa odstartuje Lando Norris.

Q1

Riziko deště bylo od začátku kvalifikace vysoké, takže piloti začali okamžitě zajíždět rychlá kola. Kvůli dešti neodjeli jezdci tolik kol v trénincích, kolik by si přáli, takže nebylo vůbec jasné, kdo nakonec bude nejrychlejší. V první části kvalifikace jsme se deště nedočkali.

Mimo trať se v první zatáčce dostal Carlos Sainz, který korigoval svůj monopost. Velice blízko Zdi šampionů se dostal domácí závodník Lance Stroll. Kanadský jezdec v dalším rychlém kole Zeď šampionů trefil pravým zadním kolem, naštěstí pro něj však neměl žádné poškození a mohl bez problému pokračovat. George Russell se dostal na trávu v zatáčce číslo čtyři.

Už v Q1 jsme se dočkali velkého překvapení. Sergio Pérez, který v průběhu týdne podepsal novou smlouvu s Red Bullem do konce sezóny 2026, nepostoupil do druhé části kvalifikace. V posledních třech závodních víkendech Pérez ani jednou nepostoupil do Q3, dvakrát se nedostal ani do Q2. V Montréalu ztratil na patnáctého Gaslyho 37 tisícin vteřiny.

Spolu s Pérezem se do nejrychlejší patnáctky nedostali také Bottas (17.), Ocon (18.), Hülkenberg (19.) a Čou Kuan-jü (20.).

Q2

Ani v Q2 jsme se deště nedočkali. Lewis Hamilton musel korigovat svůj monopost v poslední šikaně. George Russell poté krásně pochytal přetáčivý smyk na výjezdu ze zatáčky číslo čtyři.

I ve druhé části kvalifikace jsme se dočkali velkého překvapení. Do nejrychlejší desítky se neprobojovali oba jezdci Ferrari. Charles Leclerc skončil jedenáctý, jeho týmový kolega Carlos Sainz zajel dvanáctý nejrychlejší čas.

Oba jezdci nasadili pro své poslední rychlé pokusy použité pneumatiky, aby si mohli pošetřit jednu novou měkkou sadu. Toto rozhodnutí se však týmu vůbec nevyplatilo a oba piloti před sebou mají velmi náročný závod.

Do Q3 se nedostali také Sargeant (13.), Magnussen (14.) a Gasly (15.).

Q3

I přes velké riziko deště se celá kvalifikace odjela za suchých podmínek. George Russell na použitých pneumatikách zajel čas 1:12.000. Ve svém posledním rychlém pokusu na nových pneumatikách zajel Max Verstappen také čas 1:12.000. Jelikož však Russell zkompletoval svoje kolo dříve, pole position si připsal právě on. Pro pilota Mercedesu jde o druhé vítězství v kvalifikaci v kariéře. Britský jezdec předvedl fantastický výkon a v neděli může přidat i svůj druhý závodní triumf v kariéře.

Max Verstappen může být se svým výkonem také spokojený a bezpochyby může v neděli útočit na vítězství. Z třetího místa odstartuje Lando Norris, který na nejrychlejší dvojici ztratil pouze 21 tisícin sekundy.

Čtvrtý nejrychlejší čas zajel Oscar Piastri, páté místo obsadil po skvělém výkonu Daniel Ricciardo. Šestý skončil Fernando Alonso, ze sedmé příčky odstartuje Lewis Hamilton. Osmý nejrychlejší čas si připsal Júki Cunoda, deváté místo obsadil domácí pilot Lance Stroll. Výborný výkon předvedl také desátý Alexander Albon.

Velká cena Kanady – preview

Z Monaka se Formule 1 přesouvá do Kanady. Okruh Gilles Villeneuve, nesoucí jméno slavného kanadského závodníka, patří mezi nejoblíbenější destinace jak pro jezdce, tak pro fanoušky. Přestože není úplně neobvyklé, že samotné závody neobsahují tolik akce, doprovází závodní víkendy v Montréalu každoročně skvělá atmosféra. Vrátí se Red Bull na vrchol? Budou Ferrari a McLaren aspirovat na vítězství? Jak na tom budou Mercedes a Aston Martin? Dočkáme se dramatické podívané díky počasí? Na tyto i další otázky se pokusíme najít odpověď v našem preview.

Návrat Red Bullu?

Red Bull nezažil v Monaku povedený víkend. Už před prvním tréninkem se však předpokládalo, že trať vedoucí v ulicích Monte Carla nebude patřit mezi nejlepší destinace pro rudé býky. Výsledek však byl možná ještě horší, než nasvědčovaly predikce. Max Verstappen dojel šestý, Sergio Pérez vypadl v Q1 a v závodě skončil už v prvním kole po děsivé kolizi s Kevinem Magnussenem.

Fanoušci Red Bullu však zatím nemusí panikařit. Už v Kanadě pravděpodobně uvidíme rudé býky zpátky v plné síle. Rakouská stáj bude opět patřit mezi hlavní favority na vítězství. Nejspíš však uvidíme těsnou bitvu mezi Red Bullem, Ferrari a McLarenem. Právě soupeření těchto tří stájí by mělo každý víkend přinášet skvělou závodní show.

Síla Ferrari a McLarenu

Charles Leclerc to dokázal. Monačan prolomil smůlu a konečně zvítězil na domácí půdě. Pro Leclerca by mohlo být vítězství v Monaku velkou vzpruhou a samotné Ferrari si potvrdilo, že jde správným směrem a může v letošní sezóně vyhrávat závody. Skvělý víkend podtrhl třetím místem Carlos Sainz. I v Montréalu tak bude italská stáj usilovat o ty nejvyšší příčky. Red Bull a McLaren však budou mít stejné ambice, takže bychom skutečně měli vidět bitvu tří týmů.

McLaren mohl být s víkendem v Monaku taktéž spokojený. Oscar Piastri dojel na skvělém druhém místě, Lando Norris skončil čtvrtý. Z britské stáje se skutečně stal aspirant na vítězství ve velkých cenách a v Kanadě budou oba piloti usilovat o první příčku. Pódiové pozice by se měly v letošní sezóně stát očekávaným umístěním. Okruh Gilles Villeneuve nám nabídne krásné porovnání sil tří nejsilnějších stájí.

Mercedes a Aston Martin

Mercedes v letošní sezóně už pravděpodobně akceptoval pozici čtvrtého nejrychlejšího týmu a nedá se příliš očekávat, že by se stříbrné šípy v tomto roce nějak výrazně posunuly blíže čelu startovního pole. Vývoj monopostu však probíhat musí, aby se Mercedes mohl v příštím roce plně věnovat vývoji auta pro rok 2026. V Montréalu tak opět bude cílem bodovat s oběma monoposty a využít každé příležitosti pro zisk lepšího výsledku. Očekává se deštivý víkend, což by stříbrným šípům mohlo pomoct.

Aston Martin se v posledních několika závodních víkendech propadl výkonnostně do středu pole. Zelené monoposty už nedokážou konkurovat Mercedesu jak v kvalifikacích, tak v závodech. Britská stáj má podobně jako v minulém roce problém s vývojem auta během sezóny. Předpokládaný déšť v Kanadě by však mohl být pro Aston Martin příležitostí vrátit se na bodované příčky. Aktuálně však výkonnost zelených monopostů rozhodně neodpovídá ambicím majitele Lawrence Strolla.

Střed pole a počasí

Co se týče středu pole, tak opět bude hlavním favoritem na zisk bodů tým VCARB, a to především Júki Cunoda, který má zatím velmi povedenou sezónu. Daniel Ricciardo však také bude mít ambice na zisk důležitých bodů. Postupně se zlepšuje i francouzská stáj Alpine, která už je na podobné výkonnostní úrovni jako tým Haas. V Monaku dokázal poprvé v letošní sezóně bodovat i Williams, a to zásluhou Alexandera Albona, který dojel devátý. Pouze tým Kick Sauber tento rok zatím nebodoval, a i v Kanadě to pro švýcarskou stáj bude velmi náročné.

Velkým faktorem by tento víkend mohl být déšť, který může zasáhnout do všech tréninků, kvalifikace i samotného závodu. Mohli bychom se tak dočkat dramatické podívané a překvapivých výsledků.

Velká cena Kanady je na programu v neděli od 20:00.

Kdy začne sezóna F1 2024?

Začátek sezóny je stanoven na 2. března, kdy se pojede Velká cena Bahrajnu. Předsezónní testy se budou opět konat v Bahrajnu o to od 21. do 23. února 2024.

Piloti a týmy, které nastoupí do sezóny F1 2024

V následující tabulce najdete přehled týmů, výrobců pohonných jednotek, jezdců a jejich závodních čísel.

Název týmu Motor Jezdci Čísla jezdců
Oracle Red Bull Racing Honda RBPT Max Verstappen 1
Sergio Pérez 11
Scuderia Ferrari HP Ferrari Charles Leclerc 16
Carlos Sainz 55
Mercedes-AMG PETRONAS Formula One Team Mercedes George Russell 63
Lewis Hamilton 44
BWT Alpine F1 Team Renault Esteban Ocon 31
Pierre Gasly 10
McLaren Formula 1 Team Mercedes Lando Norris 4
Oscar Piastri 81
Stake F1 Team Kick Sauber Ferrari Valtteri Bottas 77
Čou Kuan-jü 24
Aston Martin Aramco Formula One Team Mercedes Fernando Alonso 14
Lance Stroll 18
MoneyGram Haas F1 Team Ferrari Kevin Magnussen 20
Nico Hülkenberg 27
Visa Cash App RB Formula One Team Honda RBPT Júki Cunoda 22
Daniel Ricciardo 3
Williams Racing Mercedes Alexander Albon 23
Logan Sargeant 2
  • Max Verstappen má s Red Bullem uzavřenou smlouvu až do roku 2028, Sergio Pérez do konce sezóny 2024.
  • Charles Leclerc podepsal s Ferrari nový dlouhodobý kontrakt, který by měl údajně trvat až do roku 2029. Carlos Sainz má uzavřenou smlouvu do konce sezóny 2024. V roce 2025 ho ve Ferrari nahradí Lewis Hamilton.
  • George Russell prodloužil s Mercedesem smlouvu do konce sezóny 2025. Lewis Hamilton po skončení sezóny 2024 zamíří do Ferrari. S italskou stájí podepsal víceletý kontrakt, který by měl trvat minimálně do konce sezóny 2026.
  • Esteban Ocon a Pierre Gasly mají s Alpine uzavřené kontrakty do konce sezóny 2024.
  • Lando Norris podepsal s McLarenem novou dlouhodobou smlouvu, která by měla trvat minimálně do roku 2027. Oscar Piastri má uzavřený kontrakt do konce sezóny 2026.
  • Valtteri Bottas a Čou Kuan-jü mají podepsané smlouvy s týmem Stake F1 Team Kick Sauber do konce sezóny 2024. V roce 2025 jednoho z jezdců nahradí Nico Hülkenberg, který se stájí podepsal smlouvu trvající údajně až do konce sezóny 2027.
  • Fernando Alonso podepsal s týmem Aston Martin nový víceletý kontrakt a v britské stáji tak zůstane minimálně do konce sezóny 2026. Lance Stroll, jehož otec závodní tým vlastní, bude v britské stáji pokračovat.
  • Kevin Magnussen a Nico Hülkenberg prodloužili smlouvy s týmem Haas do konce sezóny 2024. Nico Hülkenberg se v roce 2025 přesune do stáje Kick Sauber, ze které se v roce 2026 stane Audi.
  • Júki Cunoda a Daniel Ricciardo mají se stájí Visa Cash App RB Formula One Team uzavřené smlouvy do konce sezóny 2024.
  • Alexander Albon má s Williamsem podepsaný kontrakt do konce sezóny 2025. Logan Sargeant má uzavřenou smlouvu do konce sezóny 2024.

Kalendář F1 2024 – program závodů F1 2024, novinky

Sezóna 2024 nabídne rekordních 24 závodů. Vrací se Velká cena Číny a rovnou tři závody se pojedou v sobotu. Konkrétně jde o závody v Bahrajnu, Saúdské Arábii a Las Vegas. V případě prvních dvou je důvodem začátek muslimského svátku Ramadán, který v příštím roce začne 10. března. Závod v Bahrajnu se tak pojede v sobotu, aby byla logistika jednodušší a Formule 1 se stihla přesunout do Saúdské Arábie, kde se pojede přesně o týden později.

V Las Vegas se v sobotu závodilo i letos, takže zde se vlastně nic nemění. Velká cena Japonska se z tradičního podzimního termínu přesunula na začátek dubna. Naopak Velká cena Ázerbájdžánu se pojede až v září. V příštím roce se kromě tradiční letní přestávky dočkáme i podzimní měsíční pauzy mezi Singapurem a Austinem.

Celkem v šesti případech uvidíme sprintový víkend, a to konkrétně v těchto destinacích: Čína, Miami, Rakousko, Austin (USA), Brazílie a Katar.

Red Bull Ring prodloužil smlouvu do roku 2030, Hungaroring dokonce až do roku 2032. Skvělé zprávy pro české a slovenské fanoušky.

Kalendář F1 2024 – VC podle pořadí, ve kterém se pojedou

Pořadí Velká cena Okruh Datum závodu
1. Velká cena Bahrajnu Bahrain International Circuit, Sakhir 2. března
2. Velká cena Saúdské Arábie Jeddah Corniche Circuit, Džidda 9. března
3. Velká cena Austrálie Albert Park, Melbourne 24. března
4. Velká cena Japonska Suzuka Circuit, Suzuka 7. dubna
5. Velká cena Číny Shanghai International Circuit, Šanghaj 21. dubna
6. Velká cena Miami Miami International Autodrome, Miami Gardens, Florida 5. května
7. Velká cena Emilia Romagna Autodromo Enzo e Dino Ferrari, Imola 19. května
8. Velká cena Monaka Circuit de Monaco, Monte Carlo 26. května
9. Velká cena Kanady Circuit Gilles Villeneuve, Montréal 9. června
10. Velká cena Španělska Circuit de Catalunya, Barcelona 23. června
11. Velká cena Rakouska Red Bull Ring, Spielberg 30. června
12. Velká cena Velké Británie Silverstone, Silverstone 7. července
13. Velká cena Maďarska Hungaroring, Mogyoród 21. července
14. Velká cena Belgie Circuit de Spa-Francorchamps, Spa 28. července
15. Velká cena Nizozemska Circuit Park Zandvoort, Zandvoort 25. srpna
16. Velká cena Itálie Autodromo Nazionale Monza, Monza 1. září
17. Velká cena Ázerbájdžánu Baku City Circuit, Baku 15. září
18. Velká cena Singapuru Marina Bay, Singapur 22. září
19. Velká cena USA Circuit of the Americas, Austin, Texas 20. října
20. Velká cena Mexika Autódromo Hermanos Rodríguez, Ciudad de México 27. října
21. Velká cena Brazílie Autódromo José Carlos Pace, São Paulo 3. listopadu
22. Velká cena Las Vegas Las Vegas Street Circuit, Las Vegas, Nevada 23. listopadu
23. Velká cena Kataru Losail International Circuit, Lusail 1. prosince
24. Velká cena Abú Dhabí Yas Marina Circuit, Abú Dhabí 8. prosince

Poznámka – tučně jsou zvýrazněny závodní víkendy se sprintem.

Přehled šéfů týmů

Christian Horner (Red Bull) – od roku 2005

Toto Wolff (Mercedes) – od roku 2013

Mike Krack (Aston Martin) – od roku 2022

Andrea Stella (McLaren) – od roku 2023

Alessandro Alunni Bravi (Stake F1 Team – Sauber) – od roku 2023

Frédéric Vasseur (Ferrari) – od roku 2023

James Vowles (Williams) – od roku 2023

Bruno Famin (Alpine) – od roku 2023

Laurent Mekies (Visa Cash App RB) – od roku 2024

Ajao Komacu (Haas) – od roku 2024

Změny ve vedeních týmů

Zde najdete přehled o důležitých personálních změnách v jednotlivých týmech.

Red Bull

Sportovní poradce Red Bullu Helmut Marko prodloužil smlouvu s týmem o další tři roky. V paddocku bychom ho tak měli vidět až do konce sezóny 2026.

Technický ředitel Red Bullu Adrian Newey opustí tým v prvním čtvrtletí roku 2025. Nyní se stáhne z Formule 1 a bude pracovat na projektu hypercaru RB17. Adrian Newey je pravděpodobně nejlepším konstruktérem v historii Formule 1. Pouze s Red Bullem získal sedm jezdeckých a šest konstruktérských titulů. V roce 2025 se Newey pravděpodobně přesune do Ferrari.

Šéfmechanik Maxe Verstappena Lee Stevenson opustil Red Bull. V rakouské stáji strávil 18 let a s Verstappenem spolupracoval od Velké ceny Španělska 2016, která byla pro Nizozemce prvním závodem v barvách rudých býků. Britský mechanik se připojil k týmu Kick Sauber.

Ferrari

Do Ferrari by měl zamířit Jerome D’Ambrosio, který je aktuálně ředitelem vývoje jezdců v Mercedesu. V italské stáji by měl vést program vývoje mladých pilotů.

Mercedes

Šéf Mercedesu Toto Wolff prodloužil se stájí smlouvu o další tři roky. V týmu by tak měl působit minimálně do konce sezóny 2026.

Technický šéf Mercedesu James Allison podepsal s týmem nový dlouhodobý kontrakt.

Simone Resta zamíří v příštím roce do Mercedesu. Resta byl v letech 2014 až 2018 hlavním konstruktérem ve Ferrari, pak krátce působil u stáje Alfa Romeo a od roku 2021 byl technickým ředitelem v týmu Haas. Ve funkci skončil na začátku letošního roku. V Mercedesu by měl Simone Resta působit jako ředitel strategického rozvoje a spolupracovat s Jamesem Allisonem na projektech souvisejících s automobily.

K Mercedesu se v roce 2025 přípojí i Enrico Sampo, který byl v posledních letech vedoucím týmu simulátorových jezdců ve Ferrari. V Mercedesu by se měl stát vedoucím oddělení výkonných softwarových operací.

McLaren

CEO McLarenu Zak Brown podepsal s týmem nový dlouhodobý kontrakt. V čele britské stáje by tak měl působit až do roku 2030.

Po pouhých třech měsících opustil McLaren David Sanchez, který v týmu zastával funkci technického ředitele pro koncept vozu a výkon. Sanchez dříve pracoval pro Ferrari a k McLarenu se připojil na začátku letošního roku. Důvodem brzkého odchodu je, že povaha práce francouzského inženýra se neshodovala s podepsanou smlouvou. Obě strany se tak dohodly na odchodu. Sanchez se na začátku května připojil k týmu Alpine.

V McLarenu tak muselo dojít k několika reorganizačním změnám. Inženýr Rob Marshall bude působit jako hlavní designér a Neil Houldey se stane novým technickým ředitelem pro inženýrství. Člověk, který v McLarenu nahradí Davida Sancheze, bude zastávat funkci technického ředitele pro výkon. Dokud se za Sancheze nenajde náhrada, bude v této pozici působit šéf týmu Andrea Stella.

V McLarenu skončil Emanuele Pirro, který vedl program na podporu vývoje mladých jezdců. Vypršela mu roční smlouva. Program by nyní měla vést Stephanie Carlin, která je od ledna letošního roku ředitelkou obchodních operací F1.

Aston Martin

Do týmu Aston Martin přichází zkušený inženýr Bob Bell, který dlouhá léta působil v Renaultu (nyní Alpine). V britské stáji bude zastávat funkci výkonného ředitele.

Alpine

V týmu Alpine na své pozice rezignovali technický ředitel Matt Harman a šéf aerodynamiky Dirk de Beer. Francouzská stáj oznámila, že nově budou jejich funkce zastávat tři lidé. Technickým ředitelem v oblasti inženýrství se stane Joe Burnell, technickým šéfem v rámci aerodynamiky bude David Wheater a celkovou výkonnost bude mít na starosti Ciaron Pilbeam.

Novým výkonným technickým ředitelem týmu Alpine se stal David Sanchez, který na konci března odešel z McLarenu. Francouzský inženýr bude přímo dohlížet na práci nedávno restrukturalizovaného technického úseku. Sanchez pro tým sídlící v Enstone už pracoval. V roce 2005 tam začínal svou kariéru ve Formuli 1.

Visa Cash App RB

Novým sportovním ředitelem stáje Visa Cash App RB Formula One Team se stal britský inženýr Alan Permane, který dlouhé roky pracoval v týmu Alpine.

Haas

Guenther Steiner skončil jako šéf týmu Haas. Ve funkci ho nahradil Ajao Komacu, který doposud ve stáji působil jako ředitel traťového inženýrství. V týmu skončil také technický ředitel Simone Resta.

Kick Sauber

Bývalý šéfmechanik Maxe Verstappena Lee Stevenson se po osmnácti letech strávených v Red Bullu přesunul do týmu Kick Sauber, ze kterého se v roce 2026 stane Audi.

Změny pravidel

Počet na sezónu povolených kusů spalovacího motoru, MGU-K, MGU-H a turba byl zvýšen ze tří na čtyři. Změna se týká letošní i příští sezóny.

Ve sprintech i závodech budou jezdci moct aktivovat systém DRS už po jednom kole od startu či restartu závodu.

Formát tradičních víkendů

Jak bude vypadat tradiční závodní víkend F1 2024? V pátek jsou na programu dva volné tréninky. Týmy využívají tréninky k testování novinek, nastavování auta pro kvalifikaci a závod a také k vyzkoušení samotné tratě a pneumatik.

V sobotu se jede poslední volný trénink. Všechny tréninky trvají 60 minut. Třetí trénink je důležitý pro přípravu na pozdější kvalifikaci.

Kvalifikace

Sobotní kvalifikace se skládá ze tří částí. V první části (Q1) se všech dvacet pilotů pokouší zajet co nejrychlejší kolo. Pět pilotů, kteří zajedou nejpomalejší čas, nepostupuje do druhé části a na startovní rošt se seřadí podle svých nejrychlejších kol z první části. Q1 trvá 18 minut.

Ve druhé části kvalifikace (Q2) už proti sobě soupeří pouze 15 pilotů, kteří se opět snaží zajet co nejrychlejší čas. Pět nejpomalejších nepostupuje do třetí části a jejich pořadí na startu určí jejich nejlepší kvalifikační pokusy z druhé části. Q2 trvá 15 minut.

Třetí část kvalifikace (Q3) je tou nejdůležitější. Pilot s nejrychlejším časem v této části získá pole posititon a do závodu odstartuje z prvního místa. Deset pilotů má možnost bojovat o pole position. Na startu závodu se těchto deset závodníků seřadí podle svých nejrychlejších kol ve třetí části. Q3 trvá 12 minut.

Závod

V neděli je na programu samotný závod. Jezdci se na startovním roštu seřadí podle výsledků sobotní kvalifikace a soupeří spolu na trati po stanovený počet kol. Důležitými aspekty závodění jsou předjíždění, zastávky v boxech, strategie a práce s pneumatikami.

Každý pilot musí absolvovat alespoň jednu zastávku v boxech, aby v průběhu závodu nasadil minimálně dvě různé směsi pneumatik. Ve Formuli 1 existuje pět různých typů pneumatik. Měkké pneumatiky (soft) jsou označeny červenou barvou, střední pneumatiky (medium) jsou označeny žlutou barvou a tvrdé pneumatiky (hard) jsou označeny bílou barvou.

Měkké pneumatiky poskytují jezdci nejlepší přilnavost, ale mají nejmenší životnost. Tvrdé pneumatiky poskytují menší přilnavost, ale vydrží nejdéle. Střední pneumatiky jsou takovým zlatým středem. Tyto typy pneumatik jsou určeny pro suchou trať. Jezdec musí nasadit minimálně dva různé typy pneumatik v průběhu závodu.

Poslední dva typy pneumatik jsou určeny do deštivých podmínek. Pneumatiky do přechodných podmínek (intermediate) jsou označeny zelenou barvu a na rozdíl od výše zmíněných typů jsou vybaveny drážkami kvůli odvádění vody. Pneumatiky do suchých podmínek mají povrch hladký. Posledním typem jsou pneumatiky do těžkého deště (full wet), které mají ještě hlubší drážky a nejvíce se podobají pneumatikám pro běžná auta. V deštivých podmínkách nemusí piloti absolvovat zastávku v boxech.

První tři jezdci se po dokončení závodu účastní pódiového ceremoniálu a obdrží trofeje. Největší trofej dostává vítězný jezdec a také zástupce vítězného týmu.

V závodě boduje prvních deset pilotů, a to následujícím způsobem:

Vítěz – 25 bodů

2. místo – 18 bodů

3. místo – 15 bodů

4. místo – 12 bodů

5. místo – 10 bodů

6. místo – 8 bodů

7. místo – 6 bodů

8. místo – 4 body

9. místo – 2 body

10. místo – 1 bod

Pokud pilot zajede nejrychlejší kolo závodu a zároveň se umístí v první desítce, obdrží jeden bonusový bod.

Takto vypadá většina závodních víkendů v rámci závodů F1 2024. V některých případech má však víkend odlišný formát. Na ten se podíváme níže.

Formát sprintových víkendů F1 2024

Od sezóny 2024 se dočkáme úpravy sprintových víkendů. V pátek se pojede jeden volný trénink a následně tzv. sprintový rozstřel.

Rozstřel je upravený formát tradiční kvalifikace. Skládá ze tří částí, přičemž první a druhou musí jezdec odjet na nové směsi středních pneumatik (jedna sada na každou část), ve třetí části musí nasadit jednu sadu měkkých pneumatik. Tato sada může být jak nová, tak již použitá. Je tomu tak z toho důvodu, aby nenastala situace, kdy se jezdec nemůže zúčastnit třetí části rozstřelu, jelikož nemá k dispozici žádnou novou sadu měkkých pneumatik. Rozstřel je kratší než běžná kvalifikace. Jednotlivé části mají 12, 10 a 8 minut. Rozstřel určuje pořadí pro sprint.

Sobota tak nabídne sprint a následně kvalifikaci na nedělní závod. Sprint se již tradičně jede na 100 km a body získá prvních osm pilotů. Vítěz si připíše osm bodů, druhý jezdec sedm atd.

V neděli se jede samotná velká cena, do které budou piloti startovat podle pořadí ze sobotní kvalifikace.

Kdo je favoritem sezóny F1 2024?

Po pěti závodech máme startovní pole rozděleno do několika skupin. Nejsilnějším týmem nadále zůstává Red Bull, který ovládl už čtyři velké ceny. Ferrari zatím potvrzuje pozici druhé nejsilnější stáje a může při správných podmínkách ohrozit Red Bull.

Třetím nejsilnějším týmem je aktuálně McLaren, který má navíc velký potenciál pro zlepšení a mohl by se postupně dotáhnout na nejrychlejší dvojici. O pozici čtvrtého nejsilnějšího týmu aktuálně bojují Mercedes a Aston Martin.

Druhá pětice stájí výkonnostně ztrácí na nejrychlejší pětku. Nejsilnějšími týmy ze středu pole jsou momentálně VCARB a Haas. Williams a Kick Sauber jsou na tom však výkonnostně podobně, a právě tyto čtyři stáje budou tvrdě bojovat o každý bod.

Do této skupiny už můžeme zařadit také tým Alpine. Francouzská stáj dokázala svůj monopost vylepšit a výkonnostně se dotáhla na ostatní středopolové týmy. Máme za sebou však pouze pět závodů a výkonnost monopostů se v průběhu sezóny bude měnit.

Jak sledovat F1 2024?

Pokud chcete sledovat závody F1 2024 živě, máte hned několik možností.

Od sezóny 2024 získala exkluzivní vysílací práva na závodní víkendy Formule 1 v Česku a na Slovensku Skupina Nova. Formule 1 se bude vysílat na kanále Nova Sport 5, který bude spuštěn 29. února.

Moderátorský tým budou tvořit Števo Eisele, Josef Král, Pavel Fabry, Jitka Poláková a Richard Gonda. K dispozici bude předzávodní studio, ve kterém budou i samotní diváci, a program ve studiu bude pokračovat i po skončení velké ceny. Števo Eisele, Josef Král, Pavel Fabry a Richard Gonda budou hlavními komentátory přenosů F1, F2, F3, F1 Academy a Porsche Supercup. Přenosy z Formule 1 budou svým hlasem doprovázet vždy tři komentátoři.

Kanál Nova Sport 5 do nabídky zatím zařadili tito poskytovatelé: O2, Skylink, Telly, Vodafone.

Pokud pro vás není problém absence českého komentáře, můžete závodní víkendy F1 2024 sledovat přes F1 TV. Roční předplatné F1 TV Pro za 59.99 € nabízí sledování kompletních závodních víkendů, archiv závodů či různé show o Formuli 1. F1 TV Pro je možné předplácet i měsíčně za 7.49 €.

Formuli 1 lze sledovat i více způsoby. Přesné informace o tom, jak sledovat závody Formule 1 v roce 2024 najdete v našem návodu.

Pakliže se na F1 2024 chystáte sázet, doporučujeme vám přečíst si naši příručku. Najdete v ní více než 9 zásadních rad, které vám pomohou uzavřít výherní sázku.

Archiv

Zde najdete všechny starší články o sezóně 2024.

Velká cena Monaka – preview

Formule 1 se vrací na nejvíce ikonický okruh s celém kalendáři. Monako a královna motorsportu je nerozdělitelná kombinace. Vidět monoposty Formule 1 závodit v ulicích Monte Carla je zkrátka fascinující. Závody zde sice často nenabízí tolik akce, čeká nás však impozantní kvalifikace a samotná velká cena dokáže také přinést dramatické momenty. Bude se Red Bull trápit? Může McLaren útočit na vítězství? Zvládne Ferrari vyladit svůj vylepšený monopost? Na tyto i další otázky se pokusíme najít odpověď v našem preview.

Trápení Red Bullu?

Max Verstappen dokázal po dramatickém závěru zvítězit na Imole. Lando Norris na něj ztratil pouze 725 tisícin vteřiny. Právě závodní víkend v Itálii ukázal, že i když monopost nefunguje ideálně, dokáže trojnásobný šampion doručit výsledek. Právě takové víkendy jasně ukazují, proč je Max Verstappen aktuálně považován za nejlepšího pilota na startovním roštu. Naproti tomu jeho týmový kolega Sergio Pérez zažil velmi nepovedený víkend. V kvalifikaci skončil až jedenáctý a v závodě dojel na osmém místě. Pokud chce Mexičan jezdit za Red Bull i příští rok, nemůže si dovolit takové víkendy.

Pro rudé býky to pravděpodobně bude v Monaku velmi náročné. Typologicky by trať neměla monopostům Red Bullu sedět a jedná se o první letošní víkend, kdy rudí býci nejsou favority na vítězství. Přesto však nemůžeme Red Bull, a především Maxe Verstappena, odepsat. Nizozemský závodník udělá všechno pro to, aby se v neděli mohl radovat z dalšího triumfu. Bude to však mít nesmírně složité.

McLaren favoritem?

Pokud Red Bull není favoritem na vítězství, kdo jím tedy je? Po posledních dvou závodních víkendech není tak složité najít odpověď. McLaren v Miami i na Imole ukázal skvělou rychlost, a právě Monako by mohlo být místem, kde by stáj z Wokingu mohla pomýšlet na vítězství. Typologicky by měla McLarenu trať sedět o něco více než Red Bullu a oba piloti tak budou mít ty nejvyšší ambice.

Domácí závod pro Leclerca

Otazník visí nad výkonností Ferrari. Stáj z Maranella přivezla do Imoly velký balík vylepšení, přesto však byla až třetím nejrychlejším týmem. Možná Ferrari potřebuje více času na vyladění balíčku, což se může projevit už v Monaku. Charles Leclerc bude mít obrovskou motivaci protrhnout smůlu v domácích závodech a udělá maximum pro to, aby v neděli zvítězil. V kvalifikacích v Monaku dokáže být Leclerc velmi rychlý, takže ho nelze vyloučit z potenciálního boje o vítězství. I Carlos Sainz se bude chtít ukázat v tom nejlepším světle, jelikož stále nemá smlouvu na příští sezónu. Je však otázkou, zda Ferrari dokáže optimálně vyladit monopost pro ulice Monte Carla.

Mercedes a Aston Martin

Velkou záhadou jsou Mercedes a Aston Martin. Stříbrné šípy stále nedokážou být dostatečně rychlé a nedotahují se na konkurenci. Monako však především v kvalifikaci dokáže přinést překvapivé výsledky a pokud George Russell a Lewis Hamilton dokážou chytit dobré tempo hned ze startu víkendu, mohly by stříbrné šípy překvapit.

Ve špatné pozici je aktuálně tým Aston Martin. Britská stáj přivezla do Imoly velký balík vylepšení, rychlost zelených monopostů však nebyla vůbec dobrá. Monako je velmi specifická trať, takže je nesmírně těžké předvídat, jestli se Aston Martin dokáže alespoň částečně zlepšit, nebo bude pokračovat slabá výkonnost zelených monopostů.

Střed pole

Co se týče středu pole, horkými kandidáty na zisk bodů v Monaku jsou piloti týmu VCARB. Italská stáj ukazovala dobrou rychlost v posledních závodech, takže Júki Cunoda a Daniel Riccardo budou mít ambice v Monaku bodovat. Dalšími týmy s ambicemi budou Haas a Alpine. Naopak pro Williams a Kick Sauber bude nesmírně složité získat jakékoliv body.

Velká cena Monaka je na programu v neděli od 15:00.

Napínavý závěr v Imole, z vítězství se nakonec radoval Verstappen

Max Verstappen vyhrál Velkou cenu Emilia Romagna a připsal si páté vítězství v letošní sezóně. Skvělý výkon předvedl i druhý Lando Norris, který na úřadujícího šampiona v cíli ztratil pouze necelou vteřinu. Třetí příčku obsadil Charles Leclerc.

Většina pilotů zvolila pro první stint střední pneumatiky. Pérez, Čou Kuan-jü a Sargeant nasadili tvrdé pneumatiky, Gasly a Alonso pak vsadili na pneumatiky nejměkčí tvrdosti. Předpokládala se strategie jednoho pit stopu. Fernando Alonso nakonec startoval v boxů, jelikož se Aston Martin rozhodl pro změnu nastavení jeho monopostu.

Klidný start

Verstappen měl dobrý start a udržel si první místo. V prvním kole nedošlo k žádné kolizi mezi piloty. Neviděli jsme příliš mnoho předjížděcích manévrů, jelikož na úzkém okruhu v Imole je předjíždění velmi náročné. Očekávala se tedy především strategická bitva. Jako první zamířil do boxů už v 8. kole Alonso, který přezul na tvrdé pneumatiky. O kolo později zajelo ke svým mechanikům několik dalších pilotů. Mezi nimi byl i Alexander Albon, ovšem mechanici neupevnili dostatečně jeho pravé přední kolo, takže pilot Williamsu musel velmi pomalu objet celý okruh a opět zamířil do boxů. Tentokrát nasadil střední pneumatiky. Ostatní jezdci přezouvali na tvrdé pneumatiky.

Ve 12. kole zaútočil Oscar Piastri na Carlose Sainze, pilot Ferrari se však ubránil. Následně zajeli postupně do boxů Ricciardo, Cunoda a Hülkenberg. Všichni nasadili tvrdé pneumatiky. Cunoda se díky dřívější zastávce dostal před Hülkenberga v nájezdu do šikany Tamburello. Sergio Pérez se ocitl mimo trať v 18. kole v sekci Rivazza. Mexičan probrzdil, vjel do štěrku a pomalu se vrátil na trať. Po nepovedené kvalifikaci neměl Pérez dobré tempo ani v závodě.

Strategická bitva

Ve 22. kole zamířil do boxů za šestého místa George Russell a nasadil tvrdé pneumatiky. O kolo později zajel k mechanikům Lando Norris a taktéž přezul na tvrdé pneumatiky. Po návratu na trať musel Norris svést souboj s Pérezem a Mexičan se dostal před pilota McLarenu. Britský tým nenačasoval Norrisův pit stop vůbec ideálně. Ve 23. kole se Russell dostal před Ocona na deváté místo. O kolo později zajel ke svým mechanikům Oscar Piastri, který se propadl na osmou příčku za Lance Strolla.

S pomocí systému DRS se Norris celkem bez problému dostal před Péreze na páté místo. Lídr závodu Max Verstappen zamířil do boxů ve 25. kole a stejně jako piloti před ním nasadil tvrdé pneumatiky. Na trať se vrátil před Landa Norrise na čtvrté místo. O kolo později zajel ke svým mechanikům také Charles Leclerc. Mimo trať se v sekci Acque Minerali dostal Lewis Hamilton. Ve 27. kole krátce po sobě předjeli Péreze Charles Leclerc a Oscar Piastri.

Ve 28. kole zajeli do boxů Sainz a Hamilton. V tu chvíli neabsolvovali ještě ani jednu zastávku Pérez, Stroll, Magnussen, Čou Kuan-jü a Sargeant. Krásný předjížděcí manévr předvedl Júki Cunoda. Na vnějšku v nájezdu do šikany Tamburello se japonský jezdec skvěle dostal před Logana Sargeanta. Krátce poté pilota Williamsu předjel také Nico Hülkenberg. V 31. kole se na šesté msto vrátil George Russell, který předjel Péreze. Před Mexičana se posunul také Lewis Hamilton v 37. kole. O kolo později zamířil Pérez do boxů a přezul na střední pneumatiky. Ke svým mechanikům zajeli také Stroll a Magnussen. Oba nasadili tvrdé pneumatiky.

Předjížděcí manévry

Po zastávce v boxech se Pérez propadl až na 11. místo. Mexičan postupně předjel Ricciarda, Hülkenberga a Cunodu. Nedokázal už se však dostat v pořadí výš než na osmé místo. Max Verstappen viděl černobílou vlajku za porušování traťových limitů. Trojnásobný šampion si tak musel dát velký pozor, aby už se neocitl mimo trať, jinak by totiž obdržel penalizaci.

Ve 47. kole Stroll předjel Hülkenberga a posunul se na 10. místo. Charles Leclerc se začal dotahovat na druhého Norrise. Pak ovšem vyjel mimo trať v šikaně Variante Alta a přestal stahovat náskok pilota McLarenu. V 51. kole se na deváté místo před Cunodu dostal Stroll. O dvě kola později zajel do boxů Russell a propadl se za Hamiltona na sedmou příčku. V 54. kole odstavil svůj monopost Albon. Pilot Williamsu byl poslední a měl velkou ztrátu na jezdce před sebou. Nemělo tak příliš smysl pokračovat.

Dramatický závěr a výsledky

Přibližně deset kol před koncem závodu začal Lando Norris dotahovat prvního Verstappena. Britský závodník rychle smazal ztrátu a v nájezdu do posledního kola ztrácel na pilota Red Bullu pouze jednu vteřinu. Max Verstappen se však dokázal udržet na čele a mohl oslavit své páté letošní vítězství. Lando Norris po triumfu v Miami mohl slavit další pódium, jelikož však v cíli ztratil na Verstappena pouze 725 tisícin sekundy, byl nakonec částečně zklamaný. Fanoušci zvolili pilota McLarenu za jezdce dne. Třetí příčku obsadil Charles Leclerc.

Čtvrtý skončil Oscar Piastri, pátý dojel Carlos Sainz. Šestou příčku obsadil Lewis Hamilton, na sedmém místě skončil George Russell, který zároveň zajel i nejrychlejší kolo závodu. Osmý dojel Sergio Pérez, devátý pak Lance Stroll. Jeden bod za desátou příčku si připsal Júki Cunoda.

Další závod nás čeká 26. května, kdy se jede Velká cena Monaka.

Dramatickou kvalifikaci v Imole vyhrál Verstappen, Piastri penalizován

Max Verstappen zvítězil v dramatické kvalifikaci na Velkou cenu Emilia Romagna a do závodu odstartuje z prvního místa. Druhý nejrychlejší čas zajel Oscar Piastri, který však po skončení kvalifikace obdržel penalizaci tří míst na startu za blokování Kevina Magnussena v Q1. Z druhé příčky tak odstartuje Lando Norris, ze třetího místa pak Charles Leclerc.

Q1

Fernando Alonso měl nehodu ve třetím tréninku, ovšem Aston Martin dokázal jeho monopost opravit a Španěl se tak mohl zúčastnit kvalifikace. Imola není pro jezdce jednoduchým okruhem, což jsme mohli názorně vidět v Q1. V poslední zatáčce vyjel mimo trať Alexander Albon, Lando Norris zde měl také problém zkrotit své auto. Jelikož je Imola úzkým okruhem, kde se složitě předjíždí, bylo pro piloty nesmírně důležité dobře zvládnout kvalifikaci.

Oba jezdci Ferrari nasadili v Q1 střední pneumatiky a dokázali zajíždět velmi rychlé časy. Logan Sargeant vyjel mimo trať na výjezdu ze šikany Villeneuve, následně se mimo okruh dostal i Fernando Alonso, který zatím nemá povedený víkend. Dvojnásobný šampion zamířil do boxů a další rychlé kolo už neodjel. Skvělé časy naopak zajeli Nico Hülkenberg a Júki Cunoda.

Do Q2 se nakonec neprobojoval Valtteri Bottas, který na patnáctého Hamiltona ztratil pouhých 22 tisícin sekundy. Spolu s finským závodníkem nepostoupili také Čou Kuan-jü (17.), Magnussen (18.), Alonso (19.) a Sargeant (20.), kterému byl smazán nejrychlejší čas za porušení traťových limitů. Kevina Magnussena při jeho rychlém kole blokoval Oscar Piastri, který následně obdržel trest v podobě poklesu tří míst na startu.

Q2

Po prvních pokusech ve druhé části kvalifikace měl na kontě druhý nejrychlejší čas Júki Cunoda. Dočkali jsme se i velkého překvapení, jelikož Sergio Pérez skončil až jedenáctý a nepostoupil tak do Q3. Na desátého Ricciarda ztratil 15 tisícin sekundy. Spolu s Mexičanem se do nejrychlejší desítky neprobojovali také Ocon (12.), Stroll (13.), Albon (14.) a Gasly (15.).

Q3

Nesmírně vyrovnaný souboj přinesla poslední část kvalifikace. Po prvních rychlých kolech patřila první příčka Verstappenovi, druhý Lando Norris za ním však zaostal pouze o 73 tisícin vteřiny. Všechno tak rozhodly poslední pokusy.

Max Verstappen zajel fantastické kolo a připsal si sedmou letošní pole position. Celkově se jedná o jeho 39. vítězství v kvalifikaci. Trojnásobný šampion zároveň vyrovnal rekord Ayrtona Senny v počtu po sobě jdoucích získaných pole positions. V součtu s loňským Abú Dhabí vyhrál Verstappen už osm kvalifikací v řadě.

Kvalifikace však byla opravdu velmi vyrovnaná, což dokládá čas Oscara Piastriho, který na Verstappena ztratil pouhých 74 tisícin vteřiny. Australan však kvůli penalizaci odstartuje do závodu až z pátého místa. Druhá příčka na startu tak bude patřit Norrisovi. Britský závodník nestačil na Verstappenův čas o 91 tisícin sekundy. Ze třetího místa odstartuje Charles Leclerc.

Čtvrtá příčka bude patřit Sainzovi, pátá pak Piastrimu. Šestý nejrychlejší čas zajel George Russell. Ze sedmého místa odstartuje Júki Cunoda. Osmý skončil v kvalifikaci Lewis Hamilton. Devátou příčku obsadil Daniel Ricciardo, desátý nejrychlejší čas zajel Nico Hülkenberg.

Velká cena Emilia Romagna – preview

Formule 1 se po úvodních šesti velkých cenách přesouvá do Evropy. Ikonický okruh u města Imola s oficiálním názvem Autodromo Enzo e Dino Ferrari patří mezi tradiční destinace v rámci královny motorsportu. Trať se nachází v krásném prostředí a v poledních několika letech vždy přinášela zajímavou závodní show. Vrátí se Red Bull na vítěznou vlnu? Jak budou fungovat vylepšení Ferrari? Dokáže McLaren opět útočit na vítězství? Na tyto i další otázky se pokusíme najít odpověď v našem preview.

Red Bull na čele?

V Miami se Red Bull musel spokojit pouze s druhým a čtvrtým místem v závodě. Lando Norris se díky safety caru dostal do vedení a připsal si své premiérové vítězství ve Formuli 1. Max Verstappen si poškodil podlahu při přejezdu obrubníku a neměl tak v poslední částí závodu dost dobré tempo, aby Norrise předjel. Red Bull podobně jako ostatní týmy přivezl do Itálie balíček vylepšení na svůj monopost. Nadále tak Max Verstappen zůstává hlavním favoritem na vítězství v Imole. Konkurenti by však mohli být velice blízko.

Sergio Pérez také neměl ideální víkend. Ve sprintu dojel třetí, v závodě pak po penalizaci Sainze obsadil čtvrtou příčku. Mexičan stále nemá smlouvu na příští sezónu a v Imole bude určitě jeho cílem pódiové umístění. Pokud vylepšení rudých býků budou fungovat, měla by si stáj udržet svou pozici na čele.

Vylepšení u Ferrari

Ferrari čeká první letošní domácí závod. Pro fanoušky stáje z Maranella je však důležitější ten fakt, že Ferrari přiveze do Imoly obrovský balík vylepšení. Bude se prakticky jednat o druhou verzi monopostu. Pokud bude všechno fungovat podle očekávání, mohlo by se Ferrari výkonnostně možná i dotáhnout na Red Bull. Rudí býci ovšem nespí a budou si díky svým vylepšením chtít udržet vedoucí pozici. Tento víkend by však mohl být souboj mezi Ferrari a Red Bullem velmi zajímavý.

Progres McLarenu

Lando Norris si konečně připsal své premiérové vítězství. Nutno říct, že naprostá většina fanoušků mu triumf skutečně přála. McLaren se navíc opět výkonnostně posunul. V Miami byl v rámci závodního tempa možná i mírně rychlejší než Red Bull. Je však otázkou, jak moc budou fungovat vylepšení Ferrari a rudých býků. McLaren pravděpodobně bude blízko, nicméně nadále asi zůstane třetím nejrychlejším týmem. Čelo startovního pole by se nám však mohlo postupně vyrovnat, takže vítězství v Miami rozhodně nemusí být tím posledním v této sezóně.

Mercedes versus Aston Martin

Nedá se očekávat, že by se nějak výrazně dopředu posunul Mercedes. Stáj stále nedokáže naplno porozumět svému monopostu, takže i v Imole bude Mercedes pravděpodobně bojovat o pozici čtvrtého nejrychlejšího týmu se stájí Aston Martin. Zelené monoposty by však tento víkend mohly být o něco rychlejší. Aston Martin totiž také plánuje nasadit velký balík vylepšení, který by mohl stáji pomoci výkonnostně předčít stříbrné šípy. Závod v Imole nám v souboji o čtvrtou příčku mezi týmy rozhodně napoví.

Střed pole

Domácí závod čeká i stáj VCARB, která je aktuálně tou nejrychlejší v rámci středu pole. Jinak by tomu nemělo být ani tento víkend. Júki Cunoda i Daniel Ricciardo budou mít ambice získat pro tým cenné body. Stejně na tom však budou piloti Haasu. Americká stáj je v rámci středu pole druhou nejsilnější. Kevin Magnussen si však bude muset dávat pozor na porušování pravidel, jelikož už mu chybí pouze dva trestné body do zákazu startu.

Velkou motivaci získat body bude mít i tým Alpine. V Miami dokázal Esteban Ocon dojet desátý a připsal si tak premiérový bod v letošní sezóně. Díky tomu se francouzská stáj posunula na osmé místo v Poháru konstruktérů. V nejtěžší pozici jsou aktuálně Williams a Kick Sauber. Ani jeden z týmů zatím letos nebodoval a výkonnost jejich monopostů rozhodně není ideální. Imola však dokáže přinést překvapivé výsledky.

Celý závodní víkend by se měl odjet za sucha. Pravděpodobnost deště je velmi nízká.

Velká cena Emilia Romagna je na programu v neděli od 15:00.

Velká cena Miami – preview

Poprvé v letošní sezóně se Formule 1 vydává do Spojených států amerických. Okruh v Miami sice nepatří mezi ty nejatraktivnější, ovšem tentokrát se dočkáme sprintového víkendu, což určitě může částečně zamíchat kartami. Bude pokračovat dominance Red Bullu? Dokáže McLaren porazit Ferrari? A uvidíme znovu trápení Mercedesu? Na tyto i další otázky se pokusíme najít odpovědi v našem preview.

V Miami bude královna motorsportu závodit potřetí a nutno říct, že předchozí dva závodní víkendy rozhodně nepatřily mezi ty nejzajímavější. Samotná trať není nijak zvlášť atraktivní, a navíc nepřináší ani příliš dobré závodění. Možná právě proto uvidíme opět sprintový víkend. Týmy tak budou mít méně času na vyladění monopostů a zároveň více příležitostí bodovat. Odlišný formát by mohl udělat víkend v Miami o něco zajímavější.

Síla Red Bullu

Max Verstappen dominantně ovládl Velkou cenu Číny a připsal si čtvrté vítězství v letošní sezóně. O favoritovi pro Miami tak není pochyb. Kombinace trojnásobného šampiona se skvělým monopostem rudých býků je nesmírně silná a bez technických problémů je neuvěřitelně náročné ji porazit. Dobré výkony zatím letos podává i Sergio Pérez, který tak má velkou šanci na udržení sedačky v Red Bullu. V Miami bude mít Mexičan další příležitost ukázat, že si místo v týmu zaslouží.

Ferrari versus McLaren

Mohli bychom se dočkat velice těsného souboje mezi Ferrari a McLarenem. Šéf stáje z Maranella Frédéric Vasseur sám potvrdil, že rozdíl mezi oběma týmy je aktuálně přibližně jedna desetina sekundy. McLaren do Miami navíc přiveze balíček vylepšení, který by mohl stáji z Wokingu pomoci překonat Ferrari v rámci výkonnosti.

Vylepšení sice nebudou tak výrazná jako v loňské sezóně, ovšem letos je na tom McLaren už nyní celkem dobře, takže se ani nedá očekávat tak obrovský skok. Nicméně balíček může sehrát velkou roli v rámci souboje s italskou stájí. Na Red Bull pravděpodobně ani jeden z týmů stačit nebude, ovšem Ferrari i McLaren budou mít ambice na zisk pódiového umístění.

Trápení Mercedesu

Jestli se u některého z týmů nedá očekávat příliš vydařený víkend, tak je to rozhodně Mercedes. Stříbrné šípy se nadále trápí a stále se nedaří stáji odemknout potenciál monopostu. Profil okruhu by navíc neměl Mercedesu příliš vyhovovat, takže cílem bude hlavně bodovat s oběma vozy jak ve sprintu, tak v závodě.

Je však rozhodně možné, že lépe než stříbrné šípy na tom v Miami bude Aston Martin. Zelený monopost, především tedy v rukou Fernanda Alonsa, dokáže být velmi rychlý v kvalifikacích. V závodech je to pak hlavně o obraně a snaze udržet se na vysokých příčkách. V Miami bude mít Aston Martin dobrou příležitost porazit Mercedes v souboji o čtvrté místo.

Střed pole

Co se týče boje ve středu pole, favority jsou opět týmy VCARB a Haas. VCARB navíc přiveze do Miami vylepšení, která by měla stáji pomoci udržet se na čele středu pole. Díky sprintovému víkendu budou mít právě týmy ze druhé pětky více příležitostí získat nesmírně důležité body. Kromě stájí VCARB a Haas však budou mít velkou motivaci bodovat i Williams, Alpine a Kick Sauber. Právě tato pětice týmů je výkonnostně velice vyrovnaná.

V Miami by mělo být po celý víkend slunečno, takže déšť nám tentokrát dění na trati neozvláštní. Přesto se snad dočkáme zajímavé závodní show.

Velká cena Miami je na programu v neděli od 22:00.

Velkou cenu Číny ovládl Verstappen, Norris a Pérez na pódiu

Max Verstappen vyhrál Velkou cenu Číny a navýšil svůj náskok v čele šampionátu na 25 bodů. Druhou příčku obsadil Lando Norris, třetí skončil Verstappenův týmový kolega Sergio Pérez.

Skvělý start měl Max Verstappen, který si bez problémů udržel první místo. Na druhou příčku se po startu dostal Fernando Alonso. Už v pátém kole však Alonsa předjel Sergio Pérez v zatáčce číslo šest a vzal si druhé místo zpět.

Před španělského pilota se o dvě kola později dostal i Lando Norris, který se tak posunul na třetí příčku. Už v 9. kole zajelo do boxů několik jezdců. Tím se spustila první vlna pit stopů. Ke svým mechanikům ve 12. kole zamířili Alonso a Russell. O dvě kola později zajeli do boxů oba jezdci Red Bullu. Mechanici rudých býků zvládli dvojitý pit stop absolutně fantasticky. Zastávky trvaly 2,1 a 2,0 vteřiny. Verstappen spadl na čtvrté místo, Pérez na šesté.

Trojnásobný šampion se na první příčku vrátil v 19. kole, kdy předjel Norrise, který ještě neabsolvoval svůj první pit stop. V 21. kole zastavil mimo trať Valtteri Bottas, jelikož na jeho monopostu došlo k poruše motoru. Ředitelství závodu překvapivě dlouho čekalo s aktivací virtuálního safety caru. Právě díky virtuálnímu safety caru mohli Norris a Leclerc ušetřit čas při zastávkách v boxech.

Bylo však potřeba odklidit Bottasův monopost, takže na trať muselo vyjet speciální vozidlo. Kvůli tomu musel ve 23. kole do akce skutečný safety car, čehož pro druhou zastávku využili oba piloti Red Bullu. Mechanici rudých býků opět odvedli fantastickou práci. Zastávky tentokrát trvaly 1,9 a 2,0 vteřiny. Do boxů zajeli i další jezdci. Alonso překvapivě nasadil měkké pneumatiky, z čehož bylo jasné, že dvojnásobný šampion absolvuje ještě další pit stop.

Incidenty po restartu

Ihned po restartu jsme viděli incident v zatáčce číslo 14. Alonso probrzdil a jen těsně nenarazil do Sainze. Vznikl tak dominový efekt, kdy jezdci za Alonsem museli velmi rychle začít brzdit. Daniel Ricciardo byl velmi blízko u Oscara Piastriho, ovšem do pilota týmu VCARB zezadu narazil Lance Stroll, který nedokázal včas dostatečně zabrzdit. Stroll zajel rychle do boxů, Ricciardo měl výrazně poškozený monopost, a i Piastri si z incidentu odnesl poškození. Ricciardo za závodu následně odstoupil.

V prvním kole po restartu Kevin Magnussen roztočil Júkiho Cunodu. Oba jezdci měli defekt jedné z pneumatik. Cunoda nemohl v závodě pokračovat a musel svůj vůz odstavit. Na trať opět vyjel safety car. V 31. kole byl závod restartován.

Ředitelství závodu následně rozdalo několik penalizací. Logan Sargeant obdržel desetisekundovou penalizaci kvůli předjíždění pod safety carem, stejný časový trest obdrželi také Stroll a Magnussen. Oba za způsobení kolize. Po skončení závodu dostal desetisekundovou penalizaci i Daniel Ricciardo, který předjížděl pod safety carem. Jelikož ale ze závodu odstoupil, změnil se mu trest na pokles tří míst na startu v příští velké ceně.

V 39. kole Pérez předjel Leclerca a posunul se na třetí místo. Ve 44. kole zajel do boxů Alonso a pro svůj poslední stint dostal novou sadu středních pneumatik. Propadl se tak z pátého místa na dvanácté. Pilot stáje Aston Martin postupně předjel několik jezdců, kteří jeli na starších pneumatikách, a dostal se na devátou příčku.

Ve 49. kole Alonso působivě zastavil smyk svého monopostu na výjezdu z poslední zatáčky. Později ve stejném kole předjel Hamiltona a posunul se na osmé místo. O kolo později předjel Alonso i Piastriho, čímž jeho stíhací jízda skončila. Na šestého Russella ztratil v cíli necelých šest vteřin.

Výsledky závodu

Max Verstappen dominantním způsobem ovládl Velkou cenu Číny a připsal si 58. vítězství v kariéře. Nizozemský závodník měl v cíli náskok téměř 14 sekund na druhého Norrise. Jezdec McLarenu však může být se svým výkonem velmi spokojen. Druhé místo je pro tým velký úspěch. Čtvrté letošní pódium si připsal třetí Sergio Pérez.

Čtvrtý skončil Leclerc, pátý dojel Sainz. Šesté místo obsadil Russell, sedmý skončil Alonso. Piastri dojel osmý, devátou příčku obsadil Hamilton. Jeden bod za desáté místo si po dalším skvělém výkonu připsal Nico Hülkenberg.

Další závod nás čeká 5. května, kdy se jede Velká cena Miami.

Kvalifikaci v Číně vyhrál Verstappen, za ním Pérez a Alonso

Max Verstappen po vítězství ve sprintu ovládl i sobotní kvalifikaci a do Velké ceny Číny odstartuje z pole position. Druhý skončil jeho týmový kolega Sergio Pérez, třetí nejrychlejší čas zajel Fernando Alonso.

Q1

Sprint ani kvalifikaci neovlivnil déšť. Ten bychom neměli vidět ani v zítřejší velké ceně. Na konci Q1 se roztočil Logan Sargeant, naštěstí se však vyhnul bariérám. Do druhé části kvalifikace nepostoupil domácí hrdina Čou Kuan-jü, který tak odstartuje ze 16. místa.

Obrovským překvapením bylo vypadnutí Lewise Hamiltona, který v Q1 obsadil až 18. příčku. Sedminásobný šampion má tak před sebou velmi náročný závod. Mezi nejrychlejší patnáctku se nedostali také Magnussen (17.), Cunoda (19.) a Sargeant (20.).

Q2

Ve druhé části kvalifikace se na výjezdu z poslední zatáčky roztočil Carlos Sainz a narazil do bariéry. Musela být vyvěšena červená vlajka. Španěl sice přišel o přední křídlo a došlo i k dalšímu lehčímu poškození, ale povedlo se mu dojet s autem zpět do boxů a mohl tak v kvalifikaci pokračovat.

Po restartu začali piloti zajíždět další rychlá kola. Do Q3 se nakonec neprobojoval o pouhých 69 tisícin sekundy Lance Stroll, který do závodu odstartuje jedenáctý. Spolu s ním se do nejrychlejší desítky nedostali také Ricciardo (12.), Ocon (13.), Albon (14.) a Gasly (15.). Skvělá kola zajeli Nico Hülkenberg a Valtteri Bottas, kteří postoupili do třetí části kvalifikace.

Q3

Max Verstappen si skvělým druhým pokusem v Q3 zajistil pole position pro nedělní závod. Jednalo se navíc o jubilejní 100. pole position v historii týmu Red Bull. Druhý Sergio Pérez na svého týmového kolegu ztratil více než tři desetiny sekundy, ovšem zajistil pro rudé býky první řadu na startu a může tak být se svým výkonem spokojený.

Skvělý výkon předvedl také Fernando Alonso, který do závodu odstartuje ze třetího místa. Čtvrtý nejrychlejší čas zajel Lando Norris, pátý skončil Oscar Piastri. Ferrari trochu obětovalo kvalifikační tempo kvůli lepšímu nastavení pro závod. Proto Charles Leclerc obsadil v kvalifikaci až šesté místo a Carlos Sainz skončil sedmý. Z osmé příčky odstartuje George Russell. Devátý nejrychlejší čas zajel Nico Hülkenberg a desáté místo obsadil Valtteri Bottas.

Sprint v Šanghaji ovládl Verstappen, Alonso nedojel

Max Verstappen vyhrál sobotní sprint na okruhu v Šanghaji. Druhý skončil Lewis Hamilton, šest bodů za třetí příčku si připsal Sergio Pérez. Fernando Alonso kvůli defektu pneumatiky a poškození monopostu sprint nedokončil.

Páteční rozstřel vyhrál Lando Norris, společnost v první řadě mu dělal Lewis Hamilton. Třetí stál na startu Alonso, Verstappen startoval až ze čtvrtého místa.

Hamilton měl skvělý start a už v nájezdu do první zatáčky byl na úrovni Norrise, který neměl ideální rozjezd. Sedminásobný šampion byl na vnitřku, jezdec McLarenu se pokusil první pozici udržet, ale dostal se mimo trať v první zatáčce a propadl se až na sedmé místo.

Verstappen postupně začal dotahovat oba piloty před sebou. Nizozemec se dostal před Alonsa na druhé místo v 7. kole. O dvě kola později opět na dlouhé rovince ve třetím sektoru předjel Verstappen i Hamiltona a převzal vedení.

Alonso za sebou dlouho dokázal držet trojici Sainz, Pérez a Leclerc. Sainz poprvé zaútočil na svého krajana až v 16. kole v zatáčce číslo šest. Došlo k těsnému souboji kolo na kolo a v nájezdu do zatáčky číslo devět se Sainz dostal před Alonsa, který se ještě pokusil o manévr na vnitřek zatáčky. Bylo to však z velké dálky a Alonso neměl na vnitřku dost místa. Došlo ke kontaktu a Sainz vyjel dokonce mimo trať.

Tohoto souboje využil Sergio Pérez, který se dostal před oba soupeře a krásně proklouzl na třetí místo. Alonso měl defekt pravé přední pneumatiky i nějaké další poškození. Rychle se před něj dostali Sainz i Leclerc. Jezdci Ferrari spolu pak svedli tvrdý souboj v zatáčce číslo 14. Sainz vytlačil Leclerca mimo trať a udržel si pozici. Alonso zajel do boxů a následně ze sprintu odstoupil.

Leclerc se před Sainze dostal v 17. kole v zatáčce číslo tři po pěkném manévru. Sportovní komisaři po skončení sprintu udělili Alonsovi desetisekundovou penalizaci za způsobení kolize a také tři trestné body. Samotná penalizace sice žádný efekt neměla, ale tři trestné body španělského závodníka určitě nepotěší.

Max Verstappen s náskokem lehce přes 13 sekund ovládl sobotní sprint a připsal si dalších osm bodů. Druhé místo obsadil Lewis Hamilton, třetí skončil Sergio Pérez. Čtvrtý dojel Leclerc, pátou příčku obsadil Sainz. Norris po vyjetí z tratě v prvním kole skončil pouze šestý. Jeho týmový kolega Oscar Piastri dojel na sedmém místě. Jeden bod za osmou příčku si připsal George Russell.

Velká cena Číny – preview

Formule 1 se po pěti letech vrací do Číny. Okruh v Šanghaji je známý především svým naprosto unikátním prvním sektorem. Celá trať má však velmi zajímavý profil, který v kombinaci se sprintovým formátem víkendu slibuje chaotickou a dramatickou závodní show.

Poprvé od roku 2019 se královna motorsportu vydává do Šanghaje a rovnou se dočkáme i prvního letošního sprintového víkendu. Právě proto bychom mohli vidět mnoho překvapení. Část jezdců na této trati nikdy nezávodila a ani auta zkonstruovaná podle současných pravidel jsme na čínském okruhu zatím neviděli. Stáje budou mít k dispozici pouze jeden volný trénink. Pak už následuje sprintový rozstřel. V sobotu je pak na programu samotný sprint a později kvalifikace na nedělní velkou cenu.

Týmy však budou mít dvě příležitosti pro úpravu nastavení monopostů. První je samozřejmě v rámci prvního tréninku a před rozstřelem. Následně ale bude možnost pracovat s monoposty po odjetí sprintu. Před kvalifikací tak budou mít inženýři a mechanici několik hodin na provedení změn. Celý formát víkendu v kombinaci s okruhem, kde Formule 1 pět let nezávodila, slibuje chaotickou a zároveň dramatickou podívanou.

Favoritem nadále zůstává Red Bull, ovšem nedá se očekávat podobná dominance jako v Japonsku. Ferrari by nemuselo být výkonnostně příliš daleko a při správných podmínkách by dokonce mohlo zabojovat i o vítězství. McLaren bude pravděpodobně o něco pomalejší než na Suzuce.

Vzhledem k profilu okruhu by na tom trochu lépe mohl být Mercedes, ovšem nejspíš uvidíme opět souboj se stájí Aston Martin o pozici čtvrtého nejrychlejšího týmu. Jelikož je k dispozici pouze jeden trénink a uvidíme sprint, je to dobrá příležitost pro středopolové stáje získat body. Júki Cunoda bude pravděpodobně hlavním adeptem. Avšak i jezdci týmu Haas budou chtít bodovat a před domácími fanoušky se bude chtít co nejlépe prezentovat Čou Kuan-jü ze stáje Kick Sauber.

Velká cena Číny je na programu v neděli od 9:00.

Velkou cenu Japonska vyhrál Verstappen, Red Bull slaví další double

Max Verstappen ovládl Velkou cenu Japonska a připsal si třetí vítězství v letošní sezóně. Jeho týmový kolega Sergio Pérez dojel druhý a Red Bull tak může slavit další double. Třetí místo obsadil Carlos Sainz.

Krátce po startu došlo ke kolizi mezi Ricciardem a Albonem. Australan v nájezdu do zatáčky číslo tři nenechal dost místa jezdci Williamsu, došlo ke kontaktu a oba piloti skončili v bariérách. Závod musel být přerušen červenou vlajkou. Většinu viny za kolizi nese Ricciardo, sportovní komisaři však přihlíželi k tomu, že jednalo o incident z prvního kola. Žádný trest tak nakonec udělen nebyl.

Verstappen si udržel první příčku po restartu závodu. Už po několika kolech začali někteří jezdci zajíždět do boxů pro nové pneumatiky. Čou Kuan-jü musel ze závodu odstoupit kvůli problému s převodovkou. Ve 14. kole proběhla týmová režie u Mercedesu. Hamilton před sebe pustil Russella, jelikož sedminásobný šampion měl poškozený monopost po kontaktu s Leclercem.

Charles Leclerc měl velmi dobré tempo na starých středních pneumatikách a ke svým mechanikům zamířil až v 27. kole. Stačilo mu tak absolvovat pouze jeden pit stop. V 27. kole zajel ke svým mechanikům podruhé Lando Norris, což se ukázalo jako velká strategická chyba. Norris tak měl stejně staré pneumatiky jako Leclerc a musel ho předjet na trati. McLaren zbytečně pokrýval Russella.

Max Verstappen dominantním způsobem ovládl závod na Suzuce. Red Bull neměl v Japonsku konkurenci a Sergio Pérez zajistil rudým býkům třetí letošní double. Skvělý výkon předvedl i Carlos Sainz, který si musel třetí místo zajistit předjížděcími manévry na trati.

Čtvrté místo obsadil Leclerc, až pátý skončil Norris. Šestý dojel Alonso, těsně za ním skončili Russell, Piastri a Hamilton. Jeden bod za desátou příčku si na domácí trati připsal po skvělém výkonu Júki Cunoda.

Další závod nás čeká 21. dubna, kdy se jede Velká cena Číny.

Kvalifikaci v Japonsku ovládl Verstappen, za ním Pérez a Norris

Max Verstappen ovládl kvalifikaci na Velkou cenu Japonska a získal čtvrtou pole position v letošní sezóně. Druhý nejrychlejší čas zajel jeho týmový kolega Sergio Pérez. Ze třetího místa odstartuje Lando Norris.

Q1

Velkým překvapením bylo vypadnutí Lance Strolla, který nepostoupil do Q2 a do závodu odstartuje až ze 16. místa. Kanaďan rozhodně nebude se svým výkonem spokojený a v závodě bude mít co dohánět. Kromě kanadského závodníka nepostoupili do druhé části kvalifikace také Gasly (17.), Magnussen (18.), Sargeant (19.) a Čou Kuan-jü (20.).

Q2

Po prvních pokusech se sedm nejrychlejších jezdců poskládalo pouze do půl vteřiny. Skvělý výkon předvedl na domácí trati Júki Cunoda, který zajel desátý nejrychlejší čas a dostal se do třetí části kvalifikace. Jeho týmový kolega Daniel Ricciardo skončil jedenáctý a ztratil na Cunodu pouhých 55 tisícin sekundy.

Kromě Ricciarda se do nejrychlejší desítky neprobojovali také Hülkenberg (12.), Bottas (13.), Albon (14.) a Ocon (15.).

Q3

Max Verstappen zajel ve třetí části kvalifikace další skvělé kolo a získal pole position pro zítřejší závod. Jeho týmový kolega Sergio Pérez na něj však ztratil pouze 66 tisícin vteřiny a zajistil tak první řadu pro Red Bull.

Velmi spokojený může být Lando Norris, který do závodu odstartuje ze třetího místa. Čtvrtou příčku obsadil Carlos Sainz. Fernando Alonso dokázal ve druhém pokusu zrychlit a nakonec skončil na pěkném pátém místě.

Oscar Piastri zajel šestý nejrychlejší čas, sedmý skončil Lewis Hamilton. Až z osmé příčky odstartuje do závodu Charles Leclerc, který se s autem trápil. Deváté místo obsadil George Russell. Júki Cunoda odstartuje z velmi nadějné desáté příčky.

Velká cena Japonska je na programu zítra od 7:00.

Velká cena Japonska – preview

Po kratší pauze je Formule 1 zpátky. Dramatický vývoj Velké ceny Austrálie výrazně změnil situaci v šampionátu. Nyní se královna motorsportu přesouvá do Japonska na nádherný okruh Suzuka. Trať s fantastickým profilem slibuje skvělou závodní show a díky závodu v Austrálii má souboj o titul úplně nový náboj. Vrátí se Max Verstappen na vrchol? Dokáže Ferrari opět konkurovat Red Bullu? Může McLaren znovu atakovat pódiové příčky? Na tyto i další otázky se pokusíme najít odpověď v našem tradičním preview.

Red Bull zažil v Austrálii velmi nepříjemný víkend. Tým se nejprve trápil s nastavením auta a poprvé tak nepůsobil jako dominantní favorit. Max Verstappen však nakonec opět dokázal získat pole position a zdálo se, že si dojede pro třetí letošní triumf. Opak byl však pravdou. Trojnásobný šampion musel po čtyřech kolech zajet do boxů a ze závodu odstoupit. Mohla za to špatná konstrukce brzdového kotouče. Je však nutné dodat, že Ferrari mělo v Austrálii skvělé tempo a není vůbec jisté, že by Verstappen dokázal vyhrát nebýt technického problému.

Dramatický vývoj šampionátu

Nizozemcův týmový kolega Sergio Pérez skončil v závodě až na pátém místě a sám uvedl, že Verstappen by v Melbourne určitě nevyhrál, jelikož monopost zkrátka nebyl dostatečně rychlý. Pérez měl však údajně poškozenou podlahu, což mohlo výrazně ovlivnit jeho závodní tempo. Už se nikdy nedozvíme, zda by Verstappen dokázal v Austrálii zvítězit. Jedno je však jisté. Pokud si fanoušci mysleli, že Red Bull už má oba tituly v kapse, tak tomu tak rozhodně není. Stačí jeden další takový závod a Verstappen může ztrácet na čelo šampionátu třeba 20 bodů.

Aktuálně patří nizozemskému závodníkovi stále první místo v hodnocení jezdců, další piloti jsou však velmi blízko. Druhý Leclerc ztrácí pouhé čtyři body, Sergio Pérez je pět bodů za svým týmovým kolegou. Ferrari je navíc velmi blízko i v Poháru konstruktérů. Fanoušci rudých býků však rozhodně nemusí panikařit. Red Bull problémy pravděpodobně vyřeší a podobná situace už se nemusí do konce sezóny opakovat. Chybovat navíc budou i ostatní stáje. Už v Japonsku může Verstappen přidat další triumf a rychle tak nechat zapomenout na nešťastný víkend v Austrálii.

V Japonsku budou Red Bull a Max Verstappen opět hlavními favority na vítězství. Suzuka by měla monopostu rudých býků velmi dobře sedět. Navíc se jedná o domácí závod pro Hondu, která dodává Red Bullu pohonné jednotky. Verstappen bude maximálně motivovaný vyhrát a pravděpodobně bude jeho cílem absolutně rozdrtit veškerou konkurenci. To však nejspíš nebude vůbec jednoduché.

Ferrari na vzestupu

Hlavním vyzyvatelem Red Bullu je od začátku sezóny Ferrari. Stáj z Maranella dokázala v Austrálii získat fantastický double. Především Carlos Sainz předvedl fenomenální výkon a pouhé dva týdny po operaci slepého střeva slavil vítězství v závodě. Ferrari navíc mělo v Melbourne skvělé tempo a je téměř jisté, že i pokud by Max Verstappen mohl pokračovat, tak by piloti italské stáje bojovali o vítězství. Triumf v Albert Parku je obrovskou vzpruhou pro celý tým a jde o jasnou ukázku toho, že pod vedením Frédérica Vasseura jde Ferrari správným směrem.

Jak na tom budou červené monoposty v Japonsku? Suzuka by svým profilem měla Ferrari celkem vyhovovat a rozhodně by stáj měla minimálně potvrdit pozici druhého nejsilnějšího týmu v letošní sezóně. Určitě není vyloučené, že by Ferrari mohlo konkurovat Red Bullu a opět bojovat i o vítězství v závodě. Pravděpodobně to však bude pro jezdce stáje z Maranella o něco náročnější, než tomu bylo v Austrálii.

Nadějný McLaren

Po úvodních třech velkých cenách patří třetí příčka v Poháru konstruktérů McLarenu. Stáj z Wokingu slavila v Melbourne první letošní pódium, když na třetím místě dojel Lando Norris. Domácí hrdina Oscar Piastri navíc skončil čtvrtý a McLaren tak získal celkem 27 bodů. Aktuálně má britský tým náskok na dvojici Mercedes a Aston Martin. Zároveň však stále výkonnostně ztrácí na Red Bull a Ferrari. McLaren se však postupně zlepšuje, a navíc chystá velký balík vylepšení, který by měl přivézt do Miami či na Imolu. Je tedy možné, že podobně jako v minulém roce se stáj z Wokingu výkonnostně dotáhne na čelo startovního pole.

Jaký je potenciál McLarenu v Japonsku? Jelikož oranžovo-černé monoposty ztrácí především v pomalých zatáčkách, kterých je na Suzuce velmi málo, tak by mohl být víkend v Japonsku pro McLaren pozitivní. Rychlý profil trati by měl vozu sedět a britský tým by určitě měl alespoň potvrdit své postavení v šampionátu. Nelze určitě vyloučit ani boj o pódiové příčky.

Trápení u Mercedesu

Tři výše zmíněné stáje mohou být se startem do sezóny spokojeny. To se však určitě nedá říct o Mercedesu, který v Austrálii zažil naprosto příšerný víkend. Lewis Hamilton se nedostal do třetí části kvalifikace a v závodě mu selhal motor. George Russell na tom byl lépe a pohyboval se na bodovaných pozicích, ovšem v posledním kole ho svou jízdou ovlivnil Fernando Alonso, britský závodník ztratil kontrolu nad monopostem a narazil do bariéry. Z nehody naštěstí vyvázl v pořádku, ale žádné body pro Mercedes nezískal. Závodní rychlost stříbrných šípů nebyla dobrá a aktuálně je tým přinejlepším čtvrtý, co se výkonnosti týče.

Vedení Mercedesu má rozhodně nad čím přemýšlet. Stáj tvrdí, že v autě potenciál rozhodně je, akorát se ho zatím nedaří odemknout. Stříbrné šípy se časem pravděpodobně zlepší, ovšem nyní to rozhodně nevypadá na povedenou sezónu. Tým navíc musí vybrat nového týmového kolegu pro Russella, jelikož Lewis Hamilton se příští rok přesune do Ferrari. V Japonsku se dá očekávat další trápení Mercedesu, jelikož monopost nejvíce ztrácí v rychlých zatáčkách. Suzuka je velmi rychlý okruh, který je z většiny tvořen právě rychlými zatáčkami. Cílem tak pravděpodobně bude získat alespoň nějaké body s oběma vozy.

Aston Martin ve složité situaci

Ani Aston Martin nemůže být se startem sezóny příliš spokojen. V loňském roce měl tým v této fázi druhý nejrychlejší monopost a letos zatím bojuje s Mercedesem o čtvrté místo. Britská stáj sice udělala výkonnostní pokrok, ovšem zdaleka ne takový jako konkurence. Auto potřebuje vývoj, který však musí být mnohem lepší než v předchozí sezóně, kdy tým postupem času spíše zpomaloval.

V Japonsku by na tom Aston Martin mohl být o něco lépe než Mercedes, ale na nejrychlejší trojici to velmi pravděpodobně stačit nebude. Pro stáj tak bude cílem bodovat s oběma piloty a lépe porozumět monopostu.

Využití příležitostí

Co se týče ostatních týmů na startovním roštu, tak opět bude klíčové maximalizovat veškeré příležitosti. V Austrálii předvedl naprosto skvělý výkon Júki Cunoda, který využil zaváhání konkurentů, a nakonec skončil na skvělém sedmém místě. Tým RB se tak najednou posunul na šesté místo v Poháru konstruktérů.

Velmi dobrý víkend má za sebou i Haas, který dokázal bodovat s oběma piloty. Nico Hülkenberg skončil devátý, Kevin Magnussen si připsal bod za desáté místo. Haas je zatím velmi pozitivním překvapením a pokud dokáže udržet výkonnost po zbytek sezóny, bude to pro americkou stáj určitě úspěch.

Ricciardo v problémech

Když už mluvíme o zbytku sezóny, tak svou pozici v nadcházejících závodech nemá vůbec jistou Daniel Ricciardo. Zatímco jeho týmový kolega Júki Cunoda je od začátku roku velmi rychlý a dokáže předvádět dobré výkony, australský pilot se zatím trápí. V Melbourne mu byl smazán čas v první části kvalifikace a startoval tak až z 18. místa. Nakonec dojel dvanáctý.

Pokud Ricciardo nezačne podávat mnohem lepší výkony, může ho už v průběhu sezóny nahradit Liam Lawson, který zaskakoval za Ricciarda v loňském roce. Lawson se osvědčil a nyní čeká na svou šanci. Pozice Daniela Ricciarda rozhodně není jednoduchá, ovšem jedná se o velmi talentovaného závodníka, který v minulosti dokázal podávat skvělé výkony. Své kritiky bude moct umlčet už tento víkend v Japonsku.

Williams bez šasi

V ideální situaci není ani tým Williams. Alexander Albon po havárii v prvním tréninku v Melbourne dostal monopost svého týmového kolegy Logana Sargeanta. Albon měl dobrou kvalifikaci, a i v závodě měl slušnou rychlost, na body to však nakonec těsně nestačilo. Thajský jezdec skončil jedenáctý.

V Japonsku by měl mít Williams k dispozici dva monoposty, ovšem opět nebude mít náhradní šasi, které se ještě stále nestihlo vyrobit. Oba piloti tak budou muset být velmi opatrní, což vám na rychlosti určitě nepřidá.

Šance na body

Týmy RB a Haas budou pravděpodobně favority na zisk bodů, pokud některý z jezdců z nejrychlejší pětice týmů zaváhá. O body budou chtít určitě bojovat i Williams a Kick Sauber. Švýcarská stáj však nutně potřebuje vyřešit problémy se zastávkami v boxech. Postupně se do této skupiny týmů pravděpodobně připojí i Alpine. Francouzská stáj má však před sebou stále hodně práce.

Velká cena Japonska je na programu v neděli od 7:00. Opět si tak budeme muset přivstat, ovšem závodní show by měla stát za to.

Návrat z říše snů, Velkou cenu Austrálie vyhrál Sainz

Carlos Sainz pouhé dva týdny od operace slepého střeva ovládl Velkou cenu Austrálie. Jeho týmový kolega Charles Leclerc dojel druhý a Ferrari tak slaví double. Třetí příčku obsadil Lando Norris, který získal první letošní pódium. Max Verstappen musel kvůli technickým problémům odstoupit ve 4. kole.

Pirelli přivezlo do Austrálie ty nejměkčí směsi pneumatik a celý víkend se týmy potýkaly s vysokou degradací. Očekávala se tak strategie dvou zastávek v boxech. Většina pilotů startovala na středních pneumatikách, Alonso a Hülkenberg zvolili tvrdé pneumatiky, Hamilton, Ricciardo a Čou Kuan-jü startovali na nejměkčí směsi. Čínský pilot nakonec startoval z boxů, jelikož stáj Kick Sauber pracovala na jeho voze po sobotní kvalifikaci.

Vypadnutí Verstappena

Max Verstappen měl dobrý start a udržel si první místo. Pěkný manévr v prvním kole předvedl George Russell, který se posunul na pátou příčku před Péreze. Carlos Sainz se do vedení dostal ve druhém kole, kdy v nájezdu do zatáčky číslo devět krásně předjel Verstappena z vnějšku.

Trojnásobný šampion si od začátku stěžoval na chování svého monopostu. Následně na jeho Red Bullu začala hořet brzda na pravém zadním kole. Postupně z brzdového kotouče začaly odlétávat rozžhavené kusy karbonu a Verstappen musel ve čtvrtém kole zajet do boxů a ze závodu odstoupit.

Po sundání pneumatiky bylo jasně vidět, že celý brzdový kotouč je kompletně zničený. Pravděpodobně byl problém ve špatné konstrukci, která způsobila ohromné přehřátí brzdy. Mechanici při sestavování monopostu nejspíš udělali chybu. Pro Verstappena šlo o první odstoupení ze závodu od Velké ceny Austrálie v roce 2022.

První vlna pit stopů

V šestém kole zajel do boxů Daniel Ricciardo a přezul na tvrdé pneumatiky. V dalších kolech Australana následovali i ostatní piloti. Valtteri Bottas zajel ke svým mechanikům v 9. kole a opět se u týmu Kick Sauber objevil problém s maticí kola. Bottasův pit stop byl tak znovu pomalý. Kick Sauber má problémy s maticemi kol od prvního závodního víkendu v letošní sezóně.

Na konci 9. kola absolvovali svou první zastávku v boxech i třetí Charles Leclerc a čtvrtý Oscar Piastri. Ferrari se pokusilo o undercut na druhého Norrise. Všichni jezdci přezouvali na tvrdé pneumatiky. Carlos Sainz měl fantastické tempo a ujížděl Norrisovi. Britský závodník zajel do boxů až v 15. kole a propadl se tak za Leclerca a Piastriho. V 15. kole absolvoval svůj první pit stop i Sergio Pérez, který následně svedl souboj s Lewisem Hamiltonem. Svou pozici si dokázal udržet. O kolo později zajel do boxů také Carlos Sainz.

Selhání motoru u Hamiltona

Lewis Hamilton musel v 16. kole odstavit svůj vůz na výjezdu ze zatáčky číslo 10 kvůli selhání motoru. Pilot Mercedesu zažil velmi nepovedený víkend. Esteban Ocon musel podruhé do boxů už v 17. kole, jelikož měl rozžhavenou pravou zadní brzdu. Mechanici v ní našli uvízlou slídu z přilby a museli ji odstranit. Krátce po Oconově pit stopu byl aktivován virtuální safety car, aby bylo možné odklidit Hamiltonův monopost. Toho využil především Fernando Alonso, který do té doby neabsolvoval svou zastávku a byl ve vedení závodu.

Po absolvování pit stopu se Alonso vrátil na trať na pátém místě. Posunul se tak o několik pozic dopředu. V 17. kole při virtuálním safety caru zajeli do boxů také Hülkenberg a Gasly. Oba profitovali z Hamiltonova odstoupení. Alonso a Hülkenberg nasadili střední pneumatiky, Gasly dostal pro druhý stint tvrdé pneumatiky stejně jako ostatní piloti.

Souboje a týmová režie

V 18. kole se posunul na sedmé místo Sergio Pérez, když předjel Lance Strolla. O tři kola později v zatáčce číslo devět předvedl Pérez pěkný předjíždění manévr a dostal se před Russella na šesté místo. Ve 24. kole proběhla týmová režie u Haasu. Jedenáctý Magnussen před sebe pustil Hülkenberga. Jednalo se o logický krok, jelikož Němec byl na odlišné strategii a byla to tak nejlepší šance na zisk bodů.

Pérez se dostal na páté místo v 27. kole, kdy předjel Alonsa. Druhou vlnu zastávek v boxech spustil Alexander Albon v 28. kole. Jezdec Williamsu dostal opět tvrdé pneumatiky. O kolo později proběhla týmová režie i u McLarenu. Piastri před sebe pustil Norrise, který měl větší šanci dostat se před druhého Leclerca. Do boxů postupně zamířili Ricciardo, Magnussen a Leclerc, který se tak vyhnul undercutu od McLarenu. Všichni přezouvali na tvrdé pneumatiky.

Poslední zastávky boxech

Leclerc po výjezdu z boxů svedl těsný souboj s Pérezem a Alonsem. Pozice se však neměnily.  Ve 36. kole absolvovali své druhé zastávky i Pérez, Hülkenberg a Čou Kuan-jü. O kolo později svedli tvrdý souboj o jedenáctou pozici Hülkenberg a Albon. Pilot Haasu si svou pozici udržel. Do boxů zajeli také Cunoda, Bottas a Stroll. Ve 40. kole absolvoval svou druhou zastávku i Oscar Piastri, který v předchozím kole vyjel z trati v zatáčce číslo 13. McLaren měl Australana stáhnout dřív, jelikož jeho pneumatiky byly ve velmi špatném stavu.

Lando Norris zajel ke svým mechanikům podruhé ve 41. kole. Na deváté místo před Gaslyho se posunul Cunoda. Gasly pak ztratil i desátou příčku, jelikož ho předjel Hülkenberg. Ve 42. kole zajel do boxů podruhé i Sainz, který si bez problému pohlídal první místo. Následně spolu svedli souboj Piastri a Alonso. Mladý Australan se posunul zpět na čtvrté místo. Alonso a Gasly následně absolvovali své druhé pit stopy. Všichni jezdci měli nasazené tvrdé pneumatiky. George Russell jako poslední neabsolvoval svou druhou zastávku. Esteban Ocon musel ke svým mechanikům dokonce třikrát.

Ve 43. kole začal dlouhý souboj mezi Albonem a Magnussenem. Jezdec Williamsu se dokázal dvakrát ubránit, ovšem ve 45. kole v zatáčce číslo devět dokázal Magnussen krásně Albona předjet z vnějšku. O kolo později zajel ke svým mechanikům podruhé i George Russell. Britský pilot se na trať vrátil na sedmém místě za Fernandem Alonsem. Pierre Gasly pak obdržel pětisekundovou penalizaci za přejetí čáry na výjezdu z boxů.

Penalizace pro Alonsa

George Russell postupně dotahoval Fernanda Alonsa. V posledním kole před zatáčkou číslo šest Alonso sundal nohu z plynu o 100 metrů dříve, než bylo potřeba, následně podřadil a mírně sešlápl brzdu, před zatáčkou pak znovu akceleroval, opět zpomalil a poté projel zatáčkou. George Russell se tak k Alonsovi nesmírně rychle přiblížil a následně ztratil kontrolu nad svým monopostem. Narazil do zdi v zatáčce číslo šest a jeho auto se ocitlo převrácené na dvou kolech uprostřed tratě. Ředitelství závodu aktivovalo virtuální safety car a závod se dojel. Russell vyvázl z nehody v pořádku.

Sportovní komisaři pak po závodě Alonsův průjezd zatáčkou číslo šest vyhodnotili jako nebezpečnou jízdu a udělali španělskému závodníkovi penalizaci v podobě průjezdu boxy. Jelikož už byl závod u konce, trest se v takovém případě mění na penalizaci 20 sekund. Alonso se tak propadl ze šestého místa na osmé, a navíc obdržel tři trestné body.

Fenomenální Carlos Sainz

Pouhé dva týdny po operaci slepého střeva se Carlos Sainz vrátil do monopostu Formule 1 a po absolutně fantastickém výkonu ovládl Velkou cenu Austrálie. Podle fanoušků šlo o jasného jezdce dne. Španěl si připsal třetí vítězství v kariéře a je jediným závodníkem, který od začátku loňské sezóny dokázal porazit jezdce Red Bullu. Kromě Austrálie se mu to povedlo ještě loni v Singapuru. O služby Carlose Sainze pro následující sezóny tak bude určitě mít zájem mnoho týmů.

Druhé místo a nejrychlejší kolo závodu si připsal Charles Leclerc. Ferrari tak mohlo oslavit první double od Velké ceny Bahrajnu v roce 2022. Třetí skončil Lando Norris, který získal první pódium v letošní sezóně.

Bodované pozice

Čtvrtou příčku obsadil Oscar Piastri, až na pátém místě dojel Sergio Pérez. Po penalizaci Fernanda Alonsa skončil šestý Lance Stroll a na sedmou příčku se posunul Júki Cunoda. Jezdec stáje RB předvedl fantastický výkon a získal první body pro tým v letošní sezóně. Tým RB tak rázem poskočil na šesté místo v Poháru konstruktérů.

Za osmým Alonsem skončili oba piloti Haasu. Nico Hülkenberg dojel devátý, Kevin Magnussen si připsal jeden bod za desáté místo. Alexander Albon, kterému po páteční nehodě přenechal svůj monopost jeho týmový kolega Logan Sargeant, skončil jedenáctý, tedy pouze těsně za bodovanými pozicemi.

Další závod je na programu 7. dubna, kdy se jede Velká cena Japonska.

Kvalifikaci v Melbourne vyhrál Verstappen, Sainz v první řadě

Max Verstappen ovládl kvalifikaci na Velkou cenu Austrálie a získal tak třetí pole position v letošní sezóně. Carlos Sainz, který vynechal předchozí závod kvůli operaci slepého střeva, skončil v kvalifikaci na skvělé druhé příčce. Ze třetího místa odstartuje Lando Norris.

Už před kvalifikací bylo jasné, že v akci uvidíme pouze 19 monopostů. Alexander Albon totiž tvrdě boural v prvním tréninku a výrazně poškodil šasi svého Williamsu. Stáj však do Austrálie nepřivezla náhradní šasi. K dispozici má tak britský tým už pouze jeden vůz.

Kvůli nesmírně vyrovnané výkonnosti stájí mimo nejrychlejší pětku může rozhodovat každý bod, takže se Williams rozhodl, že v rámci maximalizování šance na zisk bodů přenechá Logan Sargeant svůj monopost Albonovi. Thajský pilot už od minulé sezóny svého týmového kolegu pravidelně poráží, takže se jedná o docela logické rozhodnutí. Pro Sargeanta je to však nesmírně kruté, jelikož on sám neudělal žádnou chybu. Od třetího tréninku tak v jediném autě Williamsu jezdí Albon. Sargeant se v tomto případě zachoval jako týmový hráč.

Nervózní Red Bull

Zatím bezchybný Red Bull rozhodně v trénincích nevypadal tak dominantě jako obvykle. Oba piloti měli s autem problémy a tým musel dlouho hledat správné nastavení. Před kvalifikací navíc Red Bull vyměnil motor v monopostu Maxe Verstappena. Rudí býci skutečně prožili tři nervózní tréninky.

Velice dobře naopak vypadalo Ferrari. Oba jezdci byli velmi rychlí jak na jedno kolo, tak v závodních simulacích. Zdálo se, že minimálně v kvalifikaci bychom se mohli dočkat překvapení v podobě pole position pro jednoho z jezdců Ferrari.

Q1

V první části kvalifikace se Esteban Ocon dotkl levým zadním kolem zdi v poslední zatáčce. Nakonec vyvázl pouze s defektem pneumatiky a po výměně sady mohl pokračovat.

Sergio Pérez v Q1 blokoval Nica Hülkenberga, za což po skončení kvalifikace obdržel penalizaci tří míst na startu. Viděli jsme velkou evoluci tratě a jezdci dokázali výrazně zrychlovat. Velmi těsné to bylo mezi piloty Ferrari a Red Bullu. Přesto se zdálo, že právě vozy italské stáje jsou na tom trochu lépe.

Kvůli traťovým limitům přišel o svůj nejrychlejší čas Daniel Ricciardo, který tak nepostoupil do druhé části kvalifikace. Čou Kuan-jü přišel o část svého předního křídla po přejetí obrubníku na výjezdu ze zatáčky číslo 10. Pravděpodobně byl problém v samotné struktuře křídla a agresivní obrubníky v Melbourne pak dokonaly zlomení v levé části. Čou nemohl dokončit své poslední rychlé kolo a také nepostoupil do druhé části.

Mezi nejrychlejší patnáctku se tedy nakonec neprobojovali Hülkenberg (16.), Gasly (17.), Ricciardo (18.) a Čou Kuan-jü (19.). Logan Sargeant se samozřejmě nemohl kvalifikace zúčastnit. Dobrý výkon předvedl Esteban Ocon, který s monopostem týmu Alpine postoupil do Q2.

Q2

Ve druhé části kvalifikace jsme opět viděli skvělou rychlost Ferrari a Red Bullu. Rychlejším z dvojice pilotů italské stáje byl trochu překvapivě Carlos Sainz. Velmi dobře se jevil i McLaren, jehož jezdci zajížděli podobné časy jako piloti dvou nejrychlejších stájí. Výkonnostně naopak ztrácely Mercedes a Aston Martin.

V Q2 jsme se dočkali velkého překvapení, když Lewis Hamilton skončil pouze jedenáctý a nepostoupil do poslední části kvalifikace. Jeho týmový kolega George Russell obsadil desáté místo. Hamilton na něj nestačil o 59 tisícin vteřiny.

Skvělý výkon naopak předvedl Júki Cunoda, který zajel v Q2 devátý nejrychlejší čas a postoupil tak do poslední části kvalifikace. Kromě Hamiltona se do nejrychlejší desítky neprobojovali také Albon (12.), Bottas (13.), Magnussen (14.) a Ocon (15.).

Q3

Max Verstappen dokázal v Q3 výrazně zrychlit a na jeho první pokus měl druhý Carlos Sainz ztrátu téměř tři desetiny sekundy. Ve svém prvním rychlém kole vyjel z trati Fernando Alonso.

Verstappen si pole position pro zítřejší závod zajistil svým druhým pokusem. Nizozemský závodník zajel skvělé kolo. Ztráta Sainze byla nakonec trochu menší, i tak to však byly téměř tři desetiny vteřiny. Španěl ovšem může být se svým výkonem spokojen. Pouhé dva týdny po operaci slepého střeva skončil v kvalifikaci druhý, což je velký úspěch.

Třetí nejrychlejší čas v Q3 zajel Sergio Pérez, který však kvůli penalizaci odstartuje ze šestého místa. Třetí příčka tak bude na startu patřit Norrisovi. Britský závodník předvedl velmi dobrý výkon a bude mít skvělou pozici na zisk pěkného výsledku v závodě.

Čtvrté místo obsadil v kvalifikaci Charles Leclerc. Monačan udělal chybu ve svém druhém pokusu a nedokázal zlepšit svůj čas. Pátý skončil Oscar Piastri. Vedle šestého Péreze bude na startu stát George Russell. Mercedes rozhodně nebude s výsledky kvalifikace spokojený.

Úžasný výkon předvedl Júki Cunoda, který obsadil osmé místo. Pátá řada bude patřit pilotům týmu Aston Martin. Lance Stroll skončil devátý, desátou příčku obsadil Fernando Alonso.

Velká cena Austrálie je na programu zítra od 5:00.

Velká cena Austrálie – preview

Po kratší pauze je Formule 1 zpátky. Třetím závodem letošní sezóny je Velká cena Austrálie. Okruh v Melbourne dokáže nabídnout dramatické momenty a bude zajímavé sledovat rozložení sil. Zvítězí opět Max Verstappen? Získá Red Bull další double? Dokáže Ferrari ohrozit rudé býky? A jak na tom budou McLaren, Mercedes a Aston Martin? Na tyto i další otázky se pokusíme najít odpověď ve třetím letošním preview.

Max Verstappen zatím působí nezastavitelně. Trojnásobný šampion bez větších problémů ovládl i druhý závod sezóny a v Austrálii bude opět hlavním favoritem na vítězství. Kombinaci velmi silného monopostu Red Bullu a sebevědomého Maxe Verstappena bude nesmírně složité porazit. Dobré výkony navíc předvádí i Sergio Pérez, který dvakrát dojel druhý. Rudí býci tak budou opět usilovat o týmový double.

Je velmi pravděpodobné, že i v Albert Parku bude Red Bull tím nejrychlejším týmem. Musíme si počkat, jak blízko bude konkurence. U ostatních stájí bude dost záležet na tom, jak jim bude australský okruh sedět.

Ferrari vyzyvatelem Red Bullu?

Ferrari v Saúdské Arábii potvrdilo pozici druhého nejsilnějšího týmu. Charles Leclerc dojel s přehledem třetí, nováček Oliver Bearman předvedl skvělý výkon a připsal si šest bodů za sedmé místo. Carlos Sainz se zotavuje po operaci slepého střeva a zatím není jasné, zda bude ve druhém monopostu Ferrari závodit on, nebo druhou příležitost dostane Oliver Bearman.

Cílem italské stáje každopádně bude minimálně udržet si pozici druhého nejrychlejšího týmu a pokusit se přiblížit Red Bullu. V minulých letech dokázalo být Ferrari v Albert Parku rychlé a úspěšné, takže šance zde určitě je. Okruh je tvořen spíše pomalejšími zatáčkami, ale zároveň jsou zde rovnou čtyři DRS zóny. Profil trati je dost odlišný oproti předchozí Džiddě a většina týmů navíc přiveze menší balíčky vylepšení, takže nastavit správně monoposty nebude jednoduché. Italská stáj má však rozhodně na čem stavět a Ferrari bude velmi pravděpodobně nejbližším vyzyvatelem Red Bullu i v Austrálii.

Potenciál McLarenu

Aktuálně na třetím místě v Poháru konstruktérů se nachází McLaren. Britská stáj začala letošní sezónu mnohem lépe než tu loňskou, ovšem rychlostně zatím nestačí na Ferrari a Red Bull. Týmový šéf Andrea Stella uvedl, že stáj nasadí v Austrálii několik menších novinek, které by měly mírně zlepšit výkonnost. Velký balík vylepšení nasadí McLaren buď v Miami, nebo na Imole (6. a 7. závod sezóny).

Tým z Wokingu tak rozhodně má ambice dotáhnout se na čelo a předvádět minimálně stejně dobré výkony jako ve druhé polovině loňského roku. Na větší výkonnostní skok si však budeme muset ještě pár velkých cen počkat. Cílem pro tento víkend tak bude udržet si pozici třetího nejrychlejšího týmu a opět bodovat s oběma auty. Lando Norris i Oscar Piastri dokážou spolehlivě doručovat výsledky. McLaren se však trápí především v pomalých zatáčkách a na rovinkách, jelikož auto má celkem velký odpor vzduchu. Okruh v Austrálii tvoří spíše pomalé zatáčky, a navíc jsou zde rovnou čtyři DRS zóny, takže pro britskou stáj určitě nepůjde o jednoduchý víkend.

Tápání u Mercedesu

O dva body méně než McLaren zatím letos získal Mercedes. Výkonnost stříbrných šípů je určitě zklamáním. Tým zatím nedokáže správně pochopit nový koncept auta a pravděpodobně ještě nějakou dobu potrvá, než dokážou inženýři naplno odemknout potenciál vozu. Největší slabinou letošního Mercedesu jsou rychlé zatáčky, což se naplno projevilo v Saúdské Arábii. V jednom z úseků byly stříbrné šípy dokonce pomalejší než vozy týmu Alpine.

Německá stáj má tak před sebou hodně práce. Albert Park by však Mercedesu mohl sedět o dost víc než Džidda. Není zde tolik rychlých zatáček, a navíc historicky se zde stříbrným šípům dařilo. Bude zajímavé sledovat souboj Mercedesu s McLarenem, jelikož oba týmy jsou na tom výkonnostně zatím velmi podobně. Na Red Bull a Ferrari však v Austrálii pravděpodobně stačit nebudou.

Aston Martin v zemi nikoho

Aston Martin je momentálně pátou nejrychlejší stájí. V Bahrajnu i v Saúdské Arábii dokázal Fernando Alonso zajet velmi dobré výsledky v kvalifikaci, ale závodní rychlost zelených monopostů není příliš dobrá. Auto je rychlé s malým množstvím paliva, ovšem v delších stintech pak ztrácí.

V Džiddě dokázal dvojnásobný šampion získat páté místo, což bylo maximem vzhledem k výkonnosti auta. Lance Stroll závod nedokončil kvůli nehodě. V Austrálii jsou tak cíle jasné. Bodovat s oběma monoposty a přiblížit se konkurentům, kterými jsou aktuálně především Mercedes a McLaren.

Zbytek světa

V Saúdské Arábii poprvé letos bodovala i stáj mimo nejrychlejší pětku. Jeden bod za desáté místo získal Nico Hülkenberg z týmu Haas. Pomohlo mu vypadnutí Lance Strolla a především spolupráce s týmovým kolegou Kevinem Magnussenem. Taktika na hranicích pravidel nakonec přinesla své ovoce. Letos bude pro stáje mimo nejsilnější pětku velmi složité bodovat, jelikož je zde viditelný rozdíl ve výkonnosti.

Haas, Williams, Kick Sauber a RB budou tvrdě bojovat o každý bod, jelikož na konci sezóny budou pravděpodobně rozhodovat jednotky bodů. Tyto týmy jsou si výkonnostně velmi blízko a musí tak využít každou příležitost. Do této skupiny by se postupně mohla propracovat i stáj Alpine, která je aktuálně nejpomalejší. Francouzský tým má však před sebou ještě hodně práce.

Čeká nás zajímavý závodní víkend s mnoha unikátními příběhy. Kvůli časovému posunu si budeme muset přivstat. Velká cena Austrálie je na programu v neděli od 5:00.

Velkou cenu Saúdské Arábie vyhrál Verstappen, Bearman na bodech

Max Verstappen ovládl Velkou cenu Saúdské Arábie a připsal si druhé vítězství v letošní sezóně. Díky druhé příčce Sergia Péreze slaví Red Bull opět double. Na třetím místě skončil Charles Leclerc. Skvělý debut ve Formuli 1 zažil Oliver Bearman, který dojel sedmý.

Ještě před nájezdem na startovní rošt došlo k prvnímu incidentu. Mechanici v boxech vypustili Júkiho Cunodu do cesty Landa Norrise, který do pilota stáje RB málem narazil. Cunoda pak po závodě obdržel pětisekundovou penalizaci. Před startem závodu hlásil problémy s převodovkou Pierre Gasly.

První stint

Max Verstappen měl skvělý start a udržel si první místo. Pořadí na čele se v prvním kole nijak nezměnilo. Gasly musel zajet do boxů kvůli problémům s převodovkou a ze závodu odstoupil. Start zvládl dobře i Oliver Bearman, který na rozdíl od většiny pilotů startoval na měkkých pneumatikách. Kromě mladého Brita měl červeně označené pneumatiky na voze ještě Valtteri Bottas, všichni ostatní odjeli první stint na středních pneumatikách.

Ve 2. kole se velmi pěkně dostal Oscar Piastri před Fernanda Alonsa na čtvrté místo. Pilot McLarenu předjel dvojnásobného šampiona na vnějšku první zatáčky. Oliver Bearman se snažil dostat na desáté místo před Júkiho Cunodu, ovšem Japonec si svou pozici udržel. Ředitelství závodu následně začalo vyšetřovat situaci na startu, kdy Lando Norris popojel se svým monopostem ještě před zhasnutím světel. Zvládl však zastavit včas, takže senzory na jeho autě nevyhodnotily předčasný pohyb auta jako ulitý start. Norris tak vyvázl bez trestu, ovšem logicky ztratil na startu dost času.

Safety car

Na druhé místo se ve 4. kole dostal Sergio Pérez, který v první zatáčce předjel Leclerca. Verstappen si bez problému hlídal první příčku. O dvě kola později narazil Lance Stroll levým předním kolem do zdi v zatáčce číslo 22 a jeho monopost skončil v bariérách. Kanaďan z nehody vyvázl v pořádku. Na trať vyjel safety car, což vyvolalo velkou vlnu zastávek v boxech. Ke svým mechanikům nezajeli akorát Norris, Hamilton, Hülkenberg a Čou Kuan-jü. Všichni ostatní nasadili tvrdé pneumatiky s cílem dojet závod až do konce.

Norris se tak dostal do čela a po restartu si udržel první místo. Tvrdý souboj spolu svedli Magnussen a Albon. Dánský pilot přitlačil jezdce Williamsu na zeď, za což následně obdržel desetisekundovou penalizaci. Před Cunodu se po restartu dostal Oliver Bearman. Ve 13. kole se na první příčku vrátil Max Verstappen, který předjel Norrise. Na třetí místo před Hamiltona se následně posunul Sergio Pérez. Pouze o kolo později se Oliver Bearman dostal na desátou příčku, když předjel Čoua.

V 15. kole se na čtvrté místo před Hamiltona posunul Charles Leclerc. Následně obdržel pětisekundový trest Sergio Pérez, který předčasně vyjel do boxové uličky po své zastávce. Dostal se tak nepříjemně do cesty Fernanda Alonsa, jemuž nezbylo nic jiného než tvrdě zabrzdit. Nejednalo se však o chybu stáje. Na týmovém semaforu svítila červená, Pérez však přesto odjel. Mexičan se v 18. kole dostal na druhou příčku před Landa Norrise. O tři kola později Bearman předjel Hülkenberga a posunul se na deváté místo.

Taktika Haasu

Kevin Magnussen poté obdržel druhou desetisekundovou penalizaci, tentokrát za souboj s Júkim Cunodou. Pilot Haasu opustil během souboje trať a pozici nevrátil, takže musel přijít trest. Magnussenovi se tak po závodě k jeho celkovému času přičetlo rovnou 20 vteřin. V 27. kole se na třetí příčku vrátil Charles Leclerc, který předjel Landa Norrise.

Opět velmi tvrdý souboj spolu svedli Magnussen a Cunoda. Dánský závodník si nakonec dokázal pozici udržet, Cunoda se naopak propadl za Estebana Ocona. Ve 34. kole se před Cunodu dostal i Alexander Albon. Jelikož měl Magnussen na kontě už dvacet sekund v trestech, snažil se alespoň za každou cenu udržet ostatní monoposty za sebou a zároveň je zdržovat. Tím se vytvořil prostor pro jeho týmového kolegu Nica Hülkenberga, který poprvé zajel ke svým mechanikům až ve 34. kole. Tato velmi chytrá, nicméně možná až nesportovní, taktika zajistila, že Hülkenberg se po zastávce v boxech vrátil na trať právě před Magnussena a mohl tak pomýšlet na bodované pozice.

Hamilton a McLareny

Souboj trvající několik kol spolu sváděli Oscar Piastri a Lewis Hamilton. Sedminásobný šampion za sebou rovnou několikrát dokázal mladého Australana udržet. McLaren hodně ztrácel na rovinkách, Mercedesy pak byly pomalé v rychlých zatáčkách. Souboj mezi oběma piloty skončil ve 37. kole, kdy Hamilton zajel do boxů pro měkké pneumatiky. O kolo později absolvoval svou první zastávku také Lando Norris. I jemu nasadili mechanici měkké pneumatiky. Jezdec McLarenu i přes pomalejší pit stop dokázal udržet osmé místo před Hamiltonem.

Norris následně svedl se svým krajanem ostrý souboj, při kterém předvedl několik pohybů na rovince. Pozici si nakonec udržel, ale byl napomenut černo-bílou vlajkou. Taktika Haasu se nakonec vyplatila, jelikož když ke svým mechanikům poprvé zajel Čou Kuan-jü, posunul se na desáté místo právě Nico Hülkenberg. Čínský pilot měl navíc velmi pomalý pit stop, protože se objevil problém s maticí kola. Úplně stejnou komplikaci měl tým Kick Sauber i v prvním závodě v Bahrajnu, kde na to doplatil Valtteri Bottas. Stáj tak rozhodně má na čem pracovat.

Pár kol před koncem závodu se na výjezdu z první zatáčky roztočil Daniel Ricciardo. Neztratil sice žádné pozice, ovšem pouze to podtrhlo jeho nepovedený víkend a celkově špatný start do sezóny. Pokud chce Daniel Ricciardo nahradit Sergia Péreze v Red Bullu, bude muset předvádět mnohem lepší výkony.

Vítězství Verstappena

Max Verstappen si po dalším skvělém výkonu připsal druhé vítězství v sezóně a celkově 56. v kariéře. V součtu s loňským rokem se navíc jedná o jeho devátý triumf v řadě. Trojnásobný šampion je tak pouze jedno vítězství od vyrovnání vlastního rekordu z minulé sezóny. Nizozemec si navíc připsal i své jubilejní 100. pódium ve Formuli 1. Verstappen aktuálně působí zkrátka nezastavitelně.

Velmi dobrý výkon předvedl i druhý jezdec Red Bullu Sergio Pérez, který opět dojel na druhém místě. Rudí býci tak slaví druhý letošní double. Pětisekundová penalizace nakonec Mexičanovou pozici neovlivnila. Dostal však jeden trestný bod. Třetí příčku si po dobrém výkonu připsal Charles Leclerc, který navíc dokázal zajet nejrychlejší kolo závodu.

Skvělý debut Bearmana

Čtvrtý skončil Oscar Piastri, pátý dojel Fernando Alonso. Šestou příčku obsadil George Russell. Fantastickou premiéru v královně motorsportu zažil Oliver Bearman, který dojel na skvělém sedmém místě a získal tak pro Ferrari šest bodů. Mladý Brit se ve věku 18 let a 305 dní stal třetím nejmladším jezdcem v historii Formule 1.

Carlos Sainz byl po operaci slepého střeva už sice v paddocku, ovšem není jisté, zda se zvládne zotavit včas na Velkou cenu Austrálie. Je tedy možné, že i za dva týdny uvidíme ve druhém monopostu Ferrari osmnáctiletého Olivera Bearmana. Fanoušci navíc britského závodníka zvolili v Saúdské Arábii jezdcem dne.

Osmý skončil v závodě Lando Norris, devátou příčku obsadil Lewis Hamilton. První letošní bod pro tým Haas získal Nico Hülkenberg, který však rozhodně musí poděkovat svému týmovému kolegovi za skvělou spolupráci.

Další závod nás čeká v neděli 24. března, kdy se pojede Velká cena Austrálie na okruhu v Melbourne.

Pole position v Džiddě získal Verstappen, za ním Leclerc a Pérez

Max Verstappen ovládl i druhou letošní kvalifikaci a do Velké ceny Saúdské Arábie tak odstartuje z pole position. Druhé místo obsadil Charles Leclerc, třetí skončil Verstappenův týmový kolega Sergio Pérez.

Už ve třetím tréninku jsme se dočkali velkého překvapení. Carlos Sainz musel kvůli zánětu slepého střeva podstoupit operaci. Ta naštěstí proběhla úspěšně, ovšem španělský pilot bude muset vynechat zbytek závodního víkendu. Ohrožen je i jeho start ve Velké ceně Austrálie za dva týdny. Minimálně pro tento víkend tak Sainze nahradí teprve osmnáctiletý Oliver Bearman, který je rezervním jezdcem Ferrari a Haasu.

Mladý Brit aktuálně závodí ve Formuli 2 za tým Prema. Ve včerejší kvalifikaci dokonce získal pole position. Do závodů už však nastoupit nemůže, jelikož po zbytek víkendu bude jezdit ve Formuli 1 v monopostu Carlose Sainze. Před kvalifikací absolvoval Bearman pouze třetí trénink.

Q1

V první části kvalifikace na jednom z nejrychlejších a nejnebezpečnějších okruhů v celém kalendáři si Oliver Bearman vedl velmi dobře a bez větších problémů postoupil do Q2. První část se obešla bez nehod a závažnějších incidentů. Celé startovní pole bylo opět velmi vyrovnané a viděli jsme minimální rozdíly v časech na kolo. Překvapivě dobrou rychlost ukazovaly monoposty týmu Aston Martin. Celkem divoké kolo zajel Oscar Piastri, který se docela tvrdě dotkl oběma pravými koly zdi v poslední zatáčce, přesto byl však jeho čas v tu chvíli tím vůbec nejrychlejším.

Do druhé části kvalifikace nepostoupili Bottas (16.), Ocon (17.), Gasly (18.), Sargeant (19.) a Čou Kuan-jü (20.). Čínský pilot měl nehodu ve třetím tréninku a mechanici stihli auto opravit, aby mohl Čou zajet alespoň jedno rychlé kolo. To se však nestalo, jelikož jezdec stáje Kick Sauber o pár vteřin nestihl najet do svého měřeného pokusu. Čou Kuan-jü tak do závodu odstartuje z posledního místa.

Q2

Ve druhé části kvalifikace musel svůj vůz kvůli technickým problémům odstavit Nico Hülkenberg. Kvalifikace tak byla přerušena červenou vlajkou. Ani ve druhé části jsme neviděli žádné nehody. Do Q3 se nakonec velmi těstě neprobojoval Oliver Bearman, který na desátého Hamiltona ztratil pouhých 36 tisícin vteřiny. Do velké ceny tak mladý Brit odstartuje z jedenáctého místa. Přesto se však jedná o velice dobrý výsledek, když uvážíme velmi krátký čas na přípravu a zároveň ohromný tlak na osmnáctiletého nováčka.

Kromě Bearmana se do nejrychlejší desítky neprobojovali také Albon (12.), Magnussen (13.), Ricciardo (14.) a samozřejmě Hülkenberg (15.). Skvělé kolo zajel Júki Cunoda, který v Q2 obsadil osmou příčku a dostal se tak do třetí části kvalifikace.

Q3

Max Verstappen si svým prvním pokusem v Q3 zajistil pole position pro zítřejší závod. Trojnásobný šampion zajel fantastické kolo, druhý Charles Leclerc na něj ztratil více než tři desetiny sekundy. Ze třetího místa odstartuje Sergio Pérez.

Velmi dobrý čas zajel Fernando Alonso, který obsadil čtvrtou příčku. Pátý skončil Oscar Piastri, ve třetí řadě ho doplní jeho týmový kolega Lando Norris. Sedmé místo obsadil v kvalifikaci George Russell, za ním bude startovat Lewis Hamilton. Skvělý výsledek si připsal Júki Cunoda, který skončil devátý. Desátou příčku obsadil Lance Stroll.

Velká cena Saúdské Arábie – preview

Pouze týden po prvním závodním víkendu nás čeká další velká cena. Městský okruh v saúdskoarabském přístavním městě Džidda v předchozích letech přinášel zajímavé a dramatické závody. Jinak by tomu nemělo být ani letos. Bude Verstappen opět dominovat? Jak blízko Red Bullu budou konkurenti? Promíchá se nám opět pořadí? Na tyto i další otázky se pokusíme najít odpověď v druhém preview letošní sezóny.

Max Verstappen a stáj Red Bull dominantním způsobem ovládli Velkou cenu Bahrajnu. Začátek nové sezóny tak v mnohém připomínal loňský ročník. Verstappenův náskok na druhého Sergia Péreze byl v cíli více než dvaadvacet sekund. Mexičan sice opravdu hodně ztrácel na svého týmového kolegu, ovšem pomohl stáji získat double a maximální počet bodů z prvního víkendu, takže i on může být relativně spokojený. Podobné výkony mu určitě pomohou v boji o novou smlouvu pro další rok. Už teď je naprosto jasné, že porazit letos kombinaci Max Verstappen a Red Bull bude nesmírně složité.

Přestože městská trať v Džiddě je naprosto odlišná od okruhu v Bahrajnu, tak favorité jsou jasní. Max Verstappen a stáj Red Bull budou opět hlavními kandidáty na vítězství. Velmi pravděpodobně to však nebude mít Nizozemec tak jednoduché. Rudí býci už nemohou tak dlouho ladit nastavení auta jako v Bahrajnu, kde se kromě závodního víkendu ještě konaly i předsezónní testy. Kratší čas na ladění monopostu by mohl potenciálním konkurentům pomoci přiblížit se Red Bullu. Pérezovi se navíc v Džiddě loni zadařilo a dokázal velkou cenu vyhrát. Právě v Saúdské Arábii by mohl být Mexičan Verstappenovi o něco blíž.

Potenciál Ferrari

Druhou nejrychlejší stájí bylo v Bahrajnu Ferrari. Už po testech to vypadalo, že právě italský tým by mohl být hlavním vyzyvatelem Red Bullu. Na Verstappena to sice výkonnostně nestačilo, ovšem Carlos Sainz se dokázal držet blízko Sergia Péreze. Charles Leclerc navíc v kvalifikaci zajel vůbec nejrychlejší kolo, ovšem povedlo se mu to ve druhé části kvalifikace. Sainz po skvělém výkonu dojel třetí, Leclerc s technickými problémy skončil na čtvrtém místě.

Ferrari má rozhodně na čem stavět a pokud se nebudou opakovat Leclercovy problémy s brzdami, mohla by mít stáj z Maranella v Saúdské Arábii dva velmi konkurenceschopné monoposty. Trať v Džiddě by navíc měla svým profilem Ferrari sedět. Minimálně v kvalifikaci bychom se tak mohli na rychlém a nebezpečném okruhu dočkat velmi pěkné bitvy mezi jezdci Red Bullu a Ferrari. Zda dokáže některý z pilotů italské stáje dokonce útočit na vítězství, to se dozvíme už v sobotu.

Problémy Mercedesu

Mercedes byl v Bahrajnu třetím nejrychlejším týmem. Po čtvrtečních trénincích se zdálo, že stříbrné šípy by dokonce mohly pomýšlet na vítězství. Kvalifikace, a především samotný závod však ukázaly, že Mercedes se ještě bude muset naučit pracovat se svým novým monopostem. George Russell se kvalifikoval na pěkném třetím místě a krátce po startu se dokonce dostal na druhou příčku. Pak však přišly problémy s přehříváním, kvůli kterým musel tým snížit výkon motoru, což oba jezdce stálo přibližně půl vteřiny na kolo. Russell tak skončil pátý a Lewis Hamilton, který se kromě přehřívání musel vypořádat ještě s rozbitou sedačkou, nakonec dojel na sedmém místě.

Mercedes je tak po prvním závodě zklamaný. V Saúdské Arábii bude cílem minimálně si udržet pozici třetího nejrychlejšího týmu, získat další důležitá data potřebná pro vývoj monopostu a využít každé příležitosti dostat se na vyšší příčky. Stříbrné šípy samozřejmě mohou překvapit a zapojit se i do boje o pódium.

Šance pro McLaren

McLaren odjel bahrajnský víkend tak nějak podle očekávání. Tým avizoval, že trať v Bahrajnu mu příliš nesedí a auto potřebuje vývoj. Nakonec z toho bylo šesté místo pro Landa Norrise a osmá příčka pro Oscara Piastriho. Okruh v Džiddě by měl McLarenu typologicky sedět o dost více, jelikož tým se trápí především v pomalých zatáčkách. Saúdskoarabská trať se však skládá prakticky pouze z rychlých zatáček a rovinek. Britská stáj by na tom tak mohla být výkonnostně lépe než třeba Mercedes. Na Red Bull a Ferrari to však pravděpodobně stačit nebude.

Osamocený Aston Martin

Aston Martin byl celkem jednoznačně pátým nejrychlejším týmem v Bahrajnu. Deváté místo pro Fernanda Alonsa a desátá příčka pro Lance Strolla jsou určitě zklamání. Britský tým dokázal sice udělat výkonnostní posun oproti loňskému roku, ovšem konkurentům se povedlo udělat větší skok a zelené monoposty tak v závodě dost ztrácely. Zatím to tedy nevypadá, že by Fernando Alonso mohl sbírat jedno pódium za druhým, jako tomu bylo na začátku minulé sezóny. Aston Martin byl v Bahrajnu tak trochu v zemi nikoho. Alonso ztratil v cíli na osmého Piastriho více než osmnáct vteřin, Lance Stroll pak měl pohodlný náskok na jedenáctého Čoua. Je složité predikovat, jak na tom zelené monoposty budou v Džiddě, cílem však určitě bude minimálně opět získat body s oběma auty.

Zbytek světa

Pro ostatní týmy je situace složitá, jelikož v Bahrajnu byl evidentní výkonnostní rozdíl mezi pěti nejrychlejšími stájemi a zbytkem světa. Pokud tedy nikdo z nejlepší pětky nezaváhá, bude pro ostatní velmi složité získat nějaké body. Vypadá to, že výkonnostně jsou na tom velice podobně Kick Sauber, RB, Haas a Williams. Mezi těmito týmy tak půjde o nesmírně vyrovnanou bitvu o každou pozici v závodě. Rozhodovat bude postupný vývoj a typologie okruhů. Velmi zajímavé bude sledovat situaci u stáje RB, jelikož po Velké ceně Bahrajnu rozhodně nebude snadné nastolit pozitivní atmosféru mezi Cunodou a Ricciardem.

Největším zklamáním je pochopitelně tým Alpine, který na tom byl výkonnostně úplně nejhůř ze všech a absolutně nic nenasvědčuje tomu, že by se francouzská stáj měla v nejbližší době nějak výrazně zlepšit. Po odchodu technického ředitele a šéfa aerodynamiky bude vývoj monopostu ještě složitější. Je tak velmi pravděpodobné, že i v Saúdské Arábii uvidíme Alpine na chvostu startovního roštu.

Máme před sebou dozajista zajímavý závodní víkend s mnoha různými příběhy. Pojďme si Velkou cenu Saúdské Arábie společně užít.

V Bahrajnu dominoval Verstappen, Red Bull slaví double

Max Verstappen dominantním způsobem ovládl úvodní závod sezóny v Bahrajnu. Nizozemec už od prvního kola nedal nikomu ze svých soupeřů žádnou šanci. Druhý skončil Verstappenův týmový kolega Sergio Pérez. Red Bull tak může slavit double. Třetí příčku obsadil Carlos Sainz.

Verstappen měl velmi dobrý start z pole position a rovnou si začal budovat náskok. V první zatáčce došlo ke kolizi mezi Strollem a Hülkenbergem. Německý závodník narazil zezadu do Kanaďanova monopostu. Stroll mohl bez větších problémů pokračovat, ale propadl se na poslední místo. Hülkenberg zajel do boxů pro nové přední křídlo. Sportovní komisaři vyhodnotili situaci jako typický incident z prvního kola a nebyl tak udělen žádný trest. Větším viníkem však byl určitě pilot týmu Haas.

Ve třetím kole se po velmi pěkném manévru dostal na druhé místo George Russell před Charlese Leclerca. Britský pilot předjel Monačana na vnějšku čtvrté zatáčky. Na osmé místo za oba McLareny se po několika kolech propadl Fernando Alonso. Závodní rychlost monopostů stáje Aston Martin nepatřila k nejlepším.

Na třetí místo před Leclerca se v sedmém kole dostal Sergio Pérez. Leclerc hlásil do vysílačky problém s brzdami, kvůli kterému velmi často blokoval přední kola. Monačan po závodě přiznal, že bylo téměř nemožné auto řídit. Problém naštěstí později v závodě ustal. V 10. kole předjel Alonsa také Lewis Hamilton. Španěl se tak propadl na deváté místo. Ve stejném kole vyjel z trati Logan Sargeant a na chvíli zastavil. Nakonec se mu podařilo monopost znovu rozjet a mohl v závodě pokračovat. Sargeant i jeho týmový kolega Alexander Albon se během velké ceny potýkali s přehříváním svých monopostů.

První vlna pit stopů

V 11. kole se před Leclerca dostal i jeho týmový kolega Carlos Sainz. Leclerc se tak po startu z první řady propadl až na páté místo. Pouze o kolo později začala první vlna zastávek v boxech. Mezi prvními zajel k mechanikům George Russell. Všichni jezdci nasadili tvrdé pneumatiky. Ve 14. kole se právě před pilota Mercedesu dostal Sergio Pérez. Mexičan předvedl velmi pěkný manévr ve čtvrté zatáčce a posunul se na druhé místo za Verstappena. Nizozemec si bez problému hlídal první příčku a stále navyšoval svůj náskok.

Po svém pit stopu se Carlos Sainz propadl za svého týmového kolegu, ale v 17. kole Španěl velmi pěkně předjel Leclerca v nájezdu do první zatáčky. Sainz se tak opět vrátil na čtvrtou příčku. Už o kolo později však pilot Ferrari získal další pozici, když se dostal před třetího Russella. Po dvaceti kolech vypadala první pětka takto: Verstappen, Pérez, Sainz, Russell a Leclerc.

Na poslední bodované příčce se v první části závodu pohyboval Júki Cunoda. Po zastávkách v boxech se na desáté místo dostal Čou Kuan-jü. Cunoda byl v tu chvíli jedenáctý, za ním se nacházel Lance Stroll, který po kolizi z prvního kola jel velmi dobrý závod.

S problémy se potýkal Lewis Hamilton. Jeho sedačka praskla a v zatáčkách se tak pohyboval uvnitř monopostu. Oba Mercedesy se navíc trápily s přehříváním, takže tým musel snížit výkon motoru. To mohlo piloty stát přibližně půl vteřiny na kolo.

Druhé zastávky v boxech

Ve 28. kole zajel podruhé ke svým mechanikům Lance Stroll, který se tak pokusil o undercut na desátého pilota v pořadí, jímž byl v tu chvíli Čou Kuan-jü. Do boxů zajel také Valtteri Bottas, nastal u něj však problém s maticí kola, takže Finův pit stop nakonec trval více než 52 sekund. Připomínalo to situaci z Velké ceny Monaka v roce 2021, kdy právě kvůli problému s maticí kola nemohl Bottas absolvovat zastávku v boxech a musel ze závodu odstoupit. Tentokrát sice mohl pokračovat, ale jakákoliv šance na dobrý výsledek byla pryč.

Okolo 30. kola začali do boxů zajíždět i další piloti. Většina nasadila opět tvrdé pneumatiky, ovšem Max Verstappen, Sergio Pérez a Daniel Ricciardo dostali na poslední stint měkkou sadu pneumatik. Lance Stroll ve 33. kole dokázal předjet Čoua a prakticky se tak posunul na desáté místo. Souboj o pozici spolu ve 35. kole svedli Lewis Hamilton a Oscar Piastri. Mladý Australan se pokusil bránit svou pozici po výjezdu z boxů v první zatáčce, ovšem kvůli studeným pneumatikám mu auto uklouzlo a Hamilton ho dokázal předjet. Sedminásobný šampion se tak posunul na sedmou příčku.

Jako poslední zajel ke svým mechanikům ve 42. kole Fernando Alonso, který chtěl využít čerstvějších pneumatik v závěru. O čtyři kola později se na čtvrté místo posunul Charles Leclerc. George Russell probrzdil v nájezdu do zatáčky číslo 10, čehož Monačan využil a na konci rovinky pilota Mercedesu předjel.

Situace u RB

Na závod nebude v dobrém vzpomínat Júki Cunoda a vlastně celý tým RB. Cunoda porazil svého týmového kolegu Daniela Ricciarda v kvalifikaci, na začátku závodu se pohyboval na desátém místě, ovšem vinou špatné strategie se propadl mimo bodované pozice. Ke konci závodu po něm navíc tým chtěl, aby před sebe pustil Ricciarda, který měl měkké pneumatiky a pokusil by se získat alespoň bod.

Cunoda byl pochopitelně velmi frustrovaný a dával to jasně najevo ve vysílačce. Po několika výzvách od týmu před sebe nakonec Ricciarda pustil. Ovšem šance, že by Australan bod nakonec dokázal získat, byla velmi malá. Pozice se nakonec zpátky nevyměnily, což Cunodu naštvalo ještě víc. Japonec možná až příliš agresivně projel po skončení závodu kolem svého týmového kolegy. Situace v týmu RB tak rozhodně není příjemná a bude teď náročné nastolit mezi jezdci dobrou atmosféru.

Výsledky závodu

Velkou cenu Bahrajnu dominantním způsobem ovládl Max Verstappen. Jeho náskok na druhého Péreze byl více než dvaadvacet sekund. Trojnásobný šampion získal 55. vítězství v kariéře a celkem pátý kariérní grand slam (získat pole position, vést všechna kola v závodě a zajet nejrychlejší kolo závodu). Stejný počet grand slamů získali Alberto Ascari a Michael Schumacher. Lépe jsou na tom pouze Lewis Hamilton se šesti a Jim Clark rovnou s osmi kariérními grand slamy. V součtu s minulou sezónou vyhrál Verstappen osmý závod v řadě.

Red Bull oslavil své 114. vítězství ve Formuli 1, čímž v historických tabulkách dorovnal Williams. Před těmito dvěma týmy už jsou pouze Mercedes, McLaren a Ferrari.

Na druhém místě skončil Sergio Pérez a Red Bull tak může slavit double. Třetí příčku po velmi dobrém výkonu obsadil Carlos Sainz. Právě jeho zvolili fanoušci za jezdce dne. Čtvrtý skončil Charles Leclerc, deset bodů za páté místo získal George Russell. Šestý dojel Lando Norris, sedmý pak byl Lewis Hamilton. Osmou příčku obsadil Oscar Piastri. Poslední dvě bodované pozice obsadili jezdci týmu Aston Martin. Fernando Alonso skončil devátý, jeden bod za desáté místo si připsal Lance Stroll. Kanaďan předvedl velmi dobrý výkon, když vezmeme v potaz, že na konci prvního kola byl kvůli kolizi předposlední.

Jednalo se o vůbec první Velkou cenu Bahrajnu v historii, kdy dokončili závod úplně všichni piloti. Navíc vůbec poprvé v historii Formule 1 se stalo, že první velkou cenu v sezóně dojeli až do konce všichni jezdci na startovním roštu.

Další závod nás čeká už příští týden, a to taktéž v sobotu, kdy se pojede Velká cena Saúdské Arábie na městském okruhu v Džiddě.

Napínavou kvalifikaci v Bahrajnu ovládl Verstappen, za ním Leclerc a Russell

Máme za sebou první kvalifikaci v sezóně 2024. I když na první pohled nemusí vypadat samotný výsledek úplně zajímavě, průběh kvalifikace byl velmi napínavý a atraktivní pro diváky. Pole position získal Max Verstappen, druhé místo obsadil Charles Leclerc, ze třetí příčky odstartuje do velké ceny George Russell.

Q1

Ve večerních hodinách byla teplota v Bahrajnu o dost nižší, než jakou jsme viděli v odpoledním třetím tréninku. Taková změna podmínek samozřejmě zamíchala celkovým pořadím. První část kvalifikace byla nesmírně vyrovnaná, mezi prvním a poledním jezdcem byl rozdíl pouhé jedné vteřiny. Nedočkali jsme se však žádného velkého překvapení.

Do druhé části nepostoupili oba jezdci týmu Kick Sauber, Valtteri Bottas obsadil 16. místo, jeho týmový kolega Čou Kuan-jü za ním zaostal pouze o jednu tisícinu sekundy. Logan Sargeant obsadil osmnáctou příčku, na posledních dvou místech skončili piloti týmu Alpine. Esteban Ocon byl předposlední, z 20. místa odstartuje do závodu Pierre Gasly. Sice se očekávalo, že Alpine na tom nebude výkonnostně příliš dobře, ale i tak se jedná o skutečně tristní výsledek.

Q2

Druhá část kvalifikace už přinesla i překvapení. Do nejlepší desítky se fantastickým kolem dostal Nico Hülkenberg s monopostem týmu Haas. Vzhledem k očekávané výkonnosti auta se jedná o velký úspěch. Kromě Hülkenberga se do posledního kvalifikačního segmentu probojovala očekávaná jména.

Do Q3 nakonec nepostoupili oba jezdci týmu RB. Júkimu Cunodovi utekl postup o pouhých 7 tisícin vteřiny, jeho týmový kolega Daniel Ricciardo obsadil 14. příčku. Do třetí části kvalifikace se neprobojoval ani Lance Stroll z týmu Aston Martin. Kanaďan tak do závodu odstartuje z 12. místa. Třináctý skončil Alexander Albon, patnáctou příčku obsadil Kevin Magnussen.

Q3

Skvělým závěrečným pokusem si Max Verstappen zajistil pole position pro sobotní velkou cenu. Jedná se jeho třiatřicátou pole position v kariéře, čímž vyrovnal Jima Clarka a Alaina Prosta. Druhý Charles Leclerc za úřadujícím mistrem světa zaostal o více než dvě desetiny vteřiny. Třetí příčku obsadil George Russell. Všichni tři piloti určitě mohou být se svými výkony spokojeni.

Na čtvrté příčce skončil Carlos Sainz, až páté místo obsadil Sergio Pérez. Mexičan pravděpodobně nebude se svým výkonem úplně spokojený. Pěkné šesté místo bude na startu patřit Fernandu Alonsovi, který zajel ve třetí části kvalifikace pouze jedno rychlé kolo.

Sedmou a osmou příčku obsadili piloti McLarenu (7. Norris, 8. Piastri). Pro britskou stáj jde asi o očekávaný výsledek. Sami piloti avizovali, že Bahrajn monopostu příliš nesedí a auto potřebuje vývoj. Dobré bodové umístění však bude jasným cílem pro zítřejší závod. Příliš spokojený nebude se svým výkonem Lewis Hamilton, který obsadil až deváté místo. Desátý nakonec skončil Nico Hülkenberg, což lze však považovat za skvělý výkon vzhledem k očekáváním od týmu Haas.

Velká cena Bahrajnu je na programu zítra od 16:00. Snad bude mít závod alespoň tak zajímavý průběh jako dnešní kvalifikace.

Velká cena Bahrajnu – preview

Formule 1 je po zimní přestávce zpátky a fanoušci už se nemohou dočkat prvního závodu sezóny. Tím bude stejně jako v posledních několika letech Velká cena Bahrajnu. Právě na okruhu v Bahrajnu se konaly i předsezónní testy, které nám naznačily, jaké by mohlo být rozložení sil. Bude Red Bull opět dominovat? Může Ferrari vyhrát sobotní závod? Jak jsou na tom McLaren, Mercedes a Aston Martin? Kdo ze středu pole by mohl překvapit? A které týmy naopak nezačnou sezónu příliš dobře? Na tyto i další otázky se pokusíme najít odpověď v prvním letošním preview.

Když týmy v průběhu února představovaly své nové monoposty, všichni fanoušci byli zvědaví, jestli i na testování v Bahrajnu budou auta vypadat stejně, či se dočkáme výrazných změn. Většina stájí nasadila na první pohled podobná auta, jaká jsme viděli na představovačkách, ovšem při podrobnějším pohledu jsme prakticky u všech týmů viděli mnoho změn. Stáje během testů měly možnost sbírat data, a hlavně si ověřit, zda se monopost chová na trati stejně jako na simulátoru.

Spolehlivost byla obecně velmi dobrá. Nejvíce kol najezdily Haas, Ferrari a Red Bull. Nejméně naopak Alpine, McLaren a Williams. Samotné časy na kolo nejsou příliš vypovídající, jelikož týmy jezdí s různým množstvím paliva a třeba McLaren vůbec neměl v Bahrajnu nejměkčí směsi pneumatik. Ovšem to, jak se monoposty na trati chovaly a jakým způsobem působily záběry z onboard kamer nám ukazuje, jaké by přibližně mohlo být rozložení sil.

Revoluční Red Bull

Favorit pro první závod a vlastně i celou sezónu 2024 je zřejmý. Tým Red Bull v loňském roce absolutně dominoval, a přesto přivezl do Bahrajnu monopost, který je výraznou revolucí oproti loňskému vozu. Právě tento přístup ukazuje, jak velké sebevědomí ve stáji panuje. V podstatě všichni konkurenti přebrali alespoň nějaké myšlenky od Red Bullu, aby dokázali své monoposty zrychlit. Rakouská stáj však rozhodně nemíní ztratit svou výhodu nad konkurencí, takže nový Red Bull působí na první pohled skutečně impozantně a revolučně.

Zcela jistě šlo a nejdiskutovanější monopost během celých testů. Auto se navíc na trati chovalo velmi dobře, bylo rychlé, a především v rukou Maxe Verstappena se skutečně zdálo, že Red Bull chce svou konkurenci letos opět zničit. I Sergio Pérez si nový monopost pochvaloval, ovšem rozhodně pro něj nebude jednoduché držet se blízko Verstappena. Mexičan letos bojuje o sedačku pro příští rok, takže ze sebe bude muset dostat to nejlepší. Uvidíme, jak mu bude nové auto vyhovovat.

Potenciální vyzyvatelé

Ferrari na předsezónních testech vypadalo také velmi dobře. Monopost působil rychle, stabilně a jezdci si chování vozu pochvalovali. Velkého posunu dosáhlo Ferrari v rámci práce s pneumatikami, což byl jeden z hlavních problémů loňského monopostu. Zvládne však italská stáj rychlostně konkurovat Red Bullu? Možné to sice je, ovšem minimálně na začátku sezóny bude Red Bull pravděpodobně o něco rychlejší. Ferrari by však mohlo být druhou nejrychlejší stájí v Bahrajnu.

McLaren během testů působil jako třetí nejsilnější tým. Auto vypadalo rychle, ovšem dostavily se i technické problémy, které částečně narušily průběh testů. I tak by na tom však britská stáj mohla být na startu sezóny docela dobře. McLaren navíc už avizoval, že velmi rychle dostane monopost balíčky vylepšení, které by měly auto opět zrychlit.

Mercedes pro letošní sezónu přišel s velkou změnou konceptu monopostu. Tým tak opustil svou předchozí filozofii a vydal se prověřenou cestou Red Bullu. Auto podle pilotů působí určitě lépe než v loňském roce, ovšem rychlostně nevypadal Mercedes jako tým, který by na začátku sezóny mohl konkurovat Red Bullu. Určitě je však na čem stavět a německý tým by se postupně mohl dostat na přední příčky. Lewis Hamilton bude mít ohromnou motivaci zakončit své angažmá u Mercedesu úspěšně.

Malou záhadou je tým Aston Martin. Monopost britské stáje působil jako evoluce loňského auta, které bylo především v první polovině minulé sezóny velmi rychlé. Letos to zatím vypadá, že Aston Martin bude opět patřit mezi ty rychlejší týmy na startovním roštu a rozhodně tu je ambice bojovat o pódiová umístění. Pravděpodobně se však nedočkáme takové jízdy, jakou předvedl Fernando Alonso na začátku předchozího ročníku. Britská stáj má však určitě na čem stavět.

Střed pole

Již zmíněné týmy budou pravděpodobně bojovat o pódia a jejich ambice jsou vysoké. Nyní se však podíváme na stáje ze středu pole. Nejlepší dojem zanechal tým Visa Cash App RB Formula One Team, který v loňské sezóně nesl jméno AlphaTauri. Pro zjednodušení se používá pouze zkratka RB. Jezdecká dvojice ve složení Júki Cunoda a Daniel Ricciardo mohla být s předsezónními testy docela spokojená. Auto je nejenom moc hezké na pohled, ale hlavně se na trati chovalo dobře a působilo rychle. Prohloubení spolupráce s Red Bullem je na první pohled znát, a právě tým RB by mohl udělat velký výkonnostní skok. Pravidelná umístění na bodovaných pozicích budou pravděpodobně cílem italského týmu.

Celkem dobrý dojem, co se rychlosti týče, zanechal i Williams. Od příchodu nového týmového šéfa Jamese Vowlese v roce 2023 se tým posouvá dopředu, a i letos bychom tak britskou stáj měli vidět pravidelně bojovat o umístění v první desítce. Na podobné výkonnostní úrovni by mohl být i Stake F1 Team Kick Sauber. Stáj, ze které se v roce 2026 stane Audi, přestavila vizuálně působivý monopost, který na testech nepůsobil vůbec špatně. I Kick Sauber bychom tak letos měli vidět bojovat o mistrovské body.

Největší zklamání

Nyní se dostáváme ke dvěma týmům, které minimálně na začátku sezóny budou pravděpodobně na samém konci startovního roštu. Haas skončil v loňském roce poslední a nový šéf týmu Ajao Komacu už předem avizoval, že v prvních několika závodech bude Haas možná tím úplně nejpomalejším týmem. Komacu má však ambice postupně zlepšit výkonnost stáje, takže je možné, že například ve druhé polovině sezóny už bude situace Haasu lepší.

Asi největším zklamáním předsezónních testů je tým Alpine. Francouzská stáj představila monopost, který není vizuálně příliš atraktivní, a navíc nepůsobil vůbec dobře ani na trati. Neustálé změny ve vedení se výrazně promítají do kvality monopostu. Postupně určitě bude docházet k vylepšením, ovšem aktuálně to vypadá na velmi náročnou sezónu pro francouzský tým.

Skutečné rozložení sil nám ukážou až první závody sezóny. Velká cena Bahrajnu je na programu už tuto sobotu. Čeká nás určitě skvělý závodní víkend s mnoha dramatickými momenty a pěknými souboji. Pojďme si start letošního ročníku Formule 1 společně užít.

Zdroj: F1

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách