12. 12. 2023
5 min. čtení

MS v hokeji 2025 | Všechny informace o šampionátu ve Švédsku a Dánsku

MS v hokeji 2025 se přesouvá do Švédska a Dánska, konkrétně do Stockholmu a Herningu. Na severu Evropy se tak odehraje již celkově v pořadí 88. světový šampionát, na kterém bude Česká reprezentace cílit na zisk cenného kovu.

Pokud vás zajímá aktuální informace o této připravované akci, tento článek je přesně pro vás. Zde budou shrnuty všechny základní informace, které rovněž budou postupem času aktualizovány. Proto se k nám nezapomeňte jednou za čas vrátit, aby vám nic neuniklo!

Kde se koná MS v hokeji 2025?

Po světovém šampionátu v České republice tentokrát nejlepší hokejisté zamíří do Švédska a Dánska. Nejprve bylo zvoleno Švédsko jako pořádající země, posléze se k tomuto státu přidalo také Dánsko. Bude se tak jednat o historicky pátý šampionát, jehož uspořádání bylo svěřeno dvěma státům.

Utkání se budou odehrávat v Avicii Areně s kapacitou 13 650 míst ve Stockholmu a v Jyske Bank Boxen s kapacitou 12 000 míst v Herningu. Samotné vyvrcholení turnaje už bude probíhat pouze ve Stockholmu, kde se odehrají závěrečné zápasy.

Švédsko má s pořádáním velké akce bohaté zkušenosti. Celkem se bude jednat o dvanácté mistrovství světa ve Švédsku, přičemž z toho hned jedenáctkrát se hrálo ve Stockholmu. Dánský Herning si zažil svou premiéru v roli hostitele v roce 2018 a bude se tak jednat o druhé mistrovství v rukou Dánů. Zajímavostí je, že Švédové nikdy nedokázali přetavit výhodu domácího prostředí v zisk zlatých medailí. O to se jistě pokusí na tomhle šampionátu.

Haly

Švédská strana si zvolila jako dějiště Stockholm a v ní umístěnou legendární Avicii Arenu. Možná vám tento název nic neříká, dříve se tato hala jmenovala Globen. To už je obecně známý název. Avicii Arena pojme 13 650 diváků a bude se tak jednat o větší ze dvou hal, kde se bude turnaj konat.

Ve Stockholmu se budou hrát základní skupiny a z vyřazovacích bojů dvě čtvrtfinále a posléze všechny další zápasy play off.

Dánsko takřka bez větších rozmyslů vybralo jako své dějiště Herning a jeho halu Jyske Bank Boxen s kapacitou 12 000 míst. Zde se bude odehrávat základní skupina a poté dvě čtvrtfinále. Vzhledem k tomu, že se Dánsko ke Švédsku, jakožto pořádající zemi, přidalo později, rozhodující turnajové zápasy připadají právě Švédsku.

Kdy se koná MS v hokeji 2025?

Vzhledem k tomu, že do začátku mistrovství zbývá mnoho měsíců, ještě není znám harmonogram turnaje. Vše ale nasvědčuje tomu, že jako obvykle bude MS v hokeji 2025  probíhat v průběhu května. Poslední květnovou neděli, tedy 25. května, je prozatimní předpoklad konání finálového klání.

Jaké týmy se zúčastní MS v hokeji 2025?

Závěrečného turnaje se zúčastní 16 týmů, které budou rozděleny do dvou skupin po osmi týmech dle postavení v žebříčku. O seznamu účastníků i o přesném složení skupin bude ale jasné až po konci mistrovství v roce 2024. Tehdy totiž budou známi sestupující z vrcholné skupiny a naopak postupující z divize IA.

MS v hokeji 2025 se zúčastní (bude doplněno):

  • Dánsko (pořádající země)
  • Švédsko (pořádající země)

Největší favorité na návrat mezi světovou elitu mají Slovinci, o druhé postupové místo z divize IA si to dle předpokladů rozdají Italové s Maďary. Naopak v roce 2024 by z nejvyšší výkonnostní skupiny mohli opět spadnout Poláci, sestupu se ale také budou chtít vyhnout Britové s Rakušany. Dle předpokladů budou právě oni spolu soupeřit o setrvání v elitní skupině.

MS v hokeji 2025 – kdo je favorit na výhru?

Pochopitelně je ještě příliš brzo na to tipovat, kdo by se mohl v roce 2025 radovat ze zlatých medailí, nicméně největšího favorita vidíme v domácím Švédsku. Tým bude posílen domácími fanoušky a v kombinaci s kvalitním kádrem mají seveřané velkou šanci na výhru. Mezi již tradiční favority patří Kanada, velice silní budou ale také Finové.

Zajímavosti MS v hokeji 2025

Švédům bylo hostitelství MS v hokeji 2025 svěřeno hned. Ve výběrovém řízení totiž severská země nenašla protikandidáta.

Rok 2025 bude důležitý i pro Českou republiku z pohledu pořadatelství. Česku totiž bylo svěřeno pořadatelství mistrovství světa žen.

Pozn.: Tento článek je neustále aktualizovaný, informace v něm přibývají společně s tím, jak vcházejí ve známost.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách