13. 12. 2023
9 min. čtení

ZOH 2026 | Aktuální informace o zimní olympiádě v Itálii

Olympijské hry jsou vždy sportovní megaakcí, a tak není divu, že se na ně upíná pozornost všech sportovních fanoušků. ZOH 2026 se bude konat v Itálii a vše nasvědčuje tomu, že opět půjde o skvostnou podívanou.

Vzhledem k tomu, že se olympiáda pomalu blíží, je na čase si shrnout všechny základní informace o této akci. Tyto informace jsou postupem času aktualizovány s tím, jak vycházejí obecně v platnost. Proto se k nám nezapomeňte jednou za čas vrátit, aby vám nic podstatného neuniklo!

Kde se bude konat ZOH 2026?

V prvopočátku se o pořadatelství zimních olympijských her ucházelo sedm kandidátů, mezi kterými byl například i rakouský Graz, japonské Sapporo nebo turecký Erzurum. Všichni kandidáti ale nakonec svou přihlášky stáhli, až na Itálii a Švédsko.

Pořadatelství zimních olympijských her bylo nakonec svěřeno Itálii, konkrétně dvojici měst Milán a Cortina d’Ampezzo. Toto duo nakonec v závěru uspělo nad švédským protikandidátem Stockholmem s Åre o pouhých 13 hlasů. Bude se tak jednat o první olympiádu, kterou budou hostit hned dvě města.

Itálie na severu země nabízí hned několik horských středisek, kde se budou jednotlivé disciplíny uskutečňovat. Zatímco v hostitelském Milánu se bude odehrávat hokejový turnaj nebo krasobruslařské disciplíny, lyžařské sporty budou probíhat v okolí zhruba 400 kilometrů vzdálené Cortiny.

Infrastruktura

Velkou výhodou italské kandidatury je dostatečná infrastruktura. Obrovská horská střediska na severu země zvládnou obstarat lyžařské disciplíny, stavět se tak nakonec bude jen hokejová hala v Miláne a olympijská vesnice. Obojí ale posléze bude mít své využití, když se hala přemění na koncertní síň a vesnice bude uzpůsobena na ubytování pro univerzitní studenty.

Ve zbytku se bude soupeřit o medaile na již existujících sportovištích. Sjezdaři budou závodit v Cortině, biatlonisté v Anterselvě, klasičtí lyžaři ve Val di Fiemme nebo snowboardisté v Livignu. Všechno to jsou centra, kde probíhají závody Světového poháru a jsou na velké akce připravena. Tudíž nehrozí, že by musela probíhat zběsilá výstavba sportovišť s nejasným využitím po konci her.

Speciální režim však budou mít závody na bobech, saních a skeletonu. Italům se totiž nepodařil zrealizovat plán na obnovu historické dráhy v Cortině, a tak budou organizátoři nuceni uspořádat závody za hranicemi Itálie. Nejvíce se spekuluje o rakouském Iglsu nebo švýcarském Svatém Mořici.

Velkou výhodou také je italská zkušenost s pořádáním olympijských her. Naposledy se zde konaly hry v Turíně v roce 2006, Cortina pak má s touto akcí zkušenost z roku 1956. Je tedy jasné, že tato města vše spolehlivě zvládnou.

Kdy se bude konat ZOH 2026

Zimní olympijské hry jsou na programu v termínu od 6. do 22. února 2026. Úvodní den se uskuteční zahajovací ceremoniál na San Siru, ukončení her pak proběhne v římském amfiteátru ve Veroně. Zanedlouho poté následují paralympijské hry, které se uskuteční v termínu 6. až 15. března 2026.

Rozpočet olympiády

S ohledem na nižší zájem o pořádání olympijských her kvůli finanční náročnosti, byl Mezinárodním olympijským výborem vypracován dokument Agenda 2020. Právě v tomto doporučení bylo zdůrazňování využití stávajících sportovišť a rovněž hostitelské zemi bylo umožněno pořádat jednotlivé disciplíny dále od sebe. Právě tenhle dokument nakonec umožnil Italům podat kandidaturu, jelikož bez něj by olympijské  hry byly nad jejich možnosti.

Oproti minulé olympiádě je tak italský rozpočet značně ulehčený. Ten aktuálně činí 1,7 miliardy dolarů, což je v přepočtu 42 miliard korun. Poslední olympiáda v Pekingu přitom stála 3,9 miliard dolarů, ale je nutné podotknout, že se jednala o oficiální data čínské vlády. Ve skutečnosti byl tento rozpočet mnohonásobně vyšší. Rozpočet olympiády v Soči se měl vyšplhat až na 51 miliard dolarů.

Logo a maskot ZOH 2026

Příběh vzniku loga a maskota je taktéž vskutku zajímavý, jelikož oba návrhy vzejdou z veřejnosti. O logu je již rozhodnuto, o tom mohla veřejnost hlasovat online na webových stránkách. 74 % hlasů získalo logo s názvem Logo Futura, jež se skládá z číslovky “26”, nápisu “Milano Cortina 2026” a symbolu olympijských kruhů. Současně s logem mohli fanoušci hlasovat i o oficiální hymně olympiády, přičemž vítěznou písní byla zvolena Fino all’Alba od zpěvačky Arisy.

Neméně zajímavý je příběh maskota her. Ten ještě není oficiálně znám, bude však vybrán ze soutěže, která proběhla na školách po celé Itálii. Zapojit se do ní mohli studenti základních a středních škol, kteří vypracovávali své návrhy. Vítězná podoba maskota bude oznámena na jaře 2023.

Jaké sporty uvidíme na ZOH 2026?

Celkem na zimní olympiádě uvidíme 16 sportů, přičemž svou premiéru si v Itálii odbyde skialpinismus. O cenné kovy z této největší sportovní akce pak bude usilovat na 2900 sportovců z 93 zemí světa a i díky přírůstku nového sportu se v Itálii rozdá nejvíce sad medailí v historii zimních olympiád. Konkrétně se na ZOH 2026 bude soutěžit v těchto sportech:

 • krasobruslení
 • rychlobruslení
 • short track
 • lední hokej
 • curling
 • běh na lyžích
 • alpské lyžování
 • skoky na lyžích
 • severská kombinace
 • akrobatické lyžování
 • snowboarding
 • biatlon
 • saně
 • boby
 • skeleton
 • skialpinismus

Skialpinismus je zcela nový sport na zimních olympijských hrách. Tento sport spočívá v závodě na lyžích ve volném terénu. Trať je poněkud obtížnější, když kombinuje strmé výstupy a sestupy na vyznačených trasách. Velcí favorité v této disciplíně budou právě Italové.

Hokej na ZOH 2026

Většina českých fanoušků se bude nejvíce těšit na hokejový turnaj. Toho se česká reprezentace nakonec zúčastní, když jí v žebříčku IIHF patří 8. místo. To je poslední místo, které zaručuje přímý postup do tohoto turnaje. Slovensko je pak na devátém místě, tudíž se bude muset na olympijské hry probojovat přes kvalifikaci.

Česká hokejová reprezentace tak bude moci napravit svou reputaci z posledních her v Pekingu, kde skončila až na 9. místě. Jednou se jí dokonce podařilo celý turnaj ovládnout, a to v notoricky známém turnaji v Naganu v roce 1998.

Vítězství budou obhajovat hokejisté z Finska, kteří v napínavém finále přetlačili Olympijské sportovce z Ruska. Po famózním turnaji bralo bronz Slovensko, jež v utkání o 3. místo nedalo šanci Švédům, když zvítězilo 4:0.

Rozpis zápasů českého týmu

Vzhledem k tomu, že do začátku olympijských her ještě zbývá mnoho měsíců, rozpis zápasů není znám. I přesto už je takřka jasné, proti komu český výběr na ZOH 2026 nastoupí. Ve skupině se utká s Finskem, Německem a dalším výběrem z kvalifikace.

Zajímavostí je, že los skupin počítá i s účastí Ruska a Běloruska. Doposud však jsou obě reprezentace z mezinárodních akcí suspendovány, a to kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině. Pokud by tak zákaz startu pokračoval i v době konání olympijských her, zřejmě by se musel systém, včetně rozlosování skupin, změnit. Složení skupin totiž bylo sestaveno dle aktuálního žebříčku IIHF.

Kvalifikace na ZOH 2026

Kvalifikace na ZOH 2026 je na programu na přelomu srpna a září roku 2024, přičemž na závěrečný turnaj postoupí vždy vítězové z kvalifikačních skupin. Se Slovenskem se o vstupenku do Milána utká Kazachstán, Bělorusko a vítěz nižší kvalifikační skupiny. Skupina se kompletně odehraje v Bratislavě.

Start hráčů z NHL

Neustále diskutovaným tématem je otázka startu hráčů z NHL na olympijských. Účast nejlepších hráčů na světě byla přislíbena už na hry v Pekingu, nicméně tato dohoda musela být zrušena kvůli pandemii koronaviru. Je ale předpoklad, že se start hráčů NHL v Miláně podaří vyjednat, alespoň takto se momentálně vyjadřují zástupci IIHF.

Ohlédnutí za poslední olympiádou

Poslední zimní olympijské hry pořádal v roce 2022 čínský Peking, čímž se tak stal prvním městem v historii, které hostilo letní i zimní olympijské hry.

Pro českou výpravu se nejednalo o příliš povedené hry, když do Česka přivezla pouze dva cenné kovy. Na druhou stranu však získala zlatou medaili zásluhou Ester Ledecké, která ovládla paralelní obří slalom na snowboardu. Bronzovou medaili brala Martina Sáblíková v rychlobruslařském závodu na 5000 metrů. V medailovém pořadí Česká republika obsadila 21. místo místo, stejně jako Belgie a Slovensko.

Pozn.: Tento článek je neustále aktualizovaný, informace v něm přibývají společně s tím, jak vcházejí ve známost.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách