counter-strike-cs-go-sazeni
10. 4. 2024
9 min. čtení

Jak sázet na Counter Strike? 6 tipů pro lepší výsledek

Švédové z týmu Ninjas in Pyjamas vyhrávající první Major. Brazilci z herní organizace Luminosity Gaming zvedající několikátou trofej v řadě. Dlouhá dominantní éra dánského celku Astralis. Vzlet esportového týmu Faze Clan… Esport v sérii stříleček Counter Strike (zkráceně CS) má za sebou už 25 let historie a stále je populární.

Střílečky z pohledu první osoby (first person shooter, FPS) jsou oblíbeným žánrem videoherní komunity. V nich se hráč převtělí do jedné z postav a pomocí širokého arzenálu zbraní se snaží porazit nepřítele. Konkrétně u CSka jsou hráči rozděleni do dvou týmů po pěti členech (teroristé a counter-teroristé). Cílem jednoho týmu je položit bombu na dané místo na mapě, zatímco se jim v tom druhý tým snaží zabránit.

Zápasy jsou svižné, plné akce a o výhře kola často může rozhodnout jeden výstřel. Díky tomu jsou atraktivní i pro diváka, potažmo sázejícího. Dnes je totiž nabízen nespočet sázkových příležitostí a vzhledem k rychlému tempu hry je i live sázení zábavné, protože jedno kolo může zcela změnit směr zápasu.

Předtím, než přejdeme dál, je ještě na místě zmínit, že v roce 2023 vyšla nová verze této hry Counter Strike 2 (nebo jen Counter Strike). Tato verze hru převlékla do moderního grafického zpracování a mírně upravila některé mechaniky. Její předchůdce, Counter Strike: Global Offensive (CS:GO), byl dlouhou dobou nejoblíbenějším esportovým titulem, ale dnes se s progamingovými zápasy v něm už nesetkáte. Veškeré turnaje se hrají v nejnovější verzi CS2 a my tak můžeme sledovat i rebranding některých platforem, které se věnovaly CS:GO.

Světová scéna esportu v CS

Dlouhá historie progamingu v CSku znamená spoustu turnajů, lig, pokusů a omylů, kontroverzí a vrcholů. Nebudeme se zabývat celou historií, protože pro náš hlavní účel (sázení na Counter Strike) nám stačí znát dnešní podobu CS esportu.

Narozdíl od některých jiných titulů, velké turnaje a ligy nepořádá přímo vývojářské studio Valve, ale produkční a organizační esportové společnosti. Samotné Valve se do esportového světa zapojuje pouze v případě turnaje The Major Championship (též známých jako Major) a to v podobě sponzorství. Major se pořádá dvakrát do roka a pokaždé je hostěn jinou organizací. Jedná se o nejprestižnější soutěžní klání v CSku, ačkoliv nemusí mít nutně největší prize-pool.

Největší týmy a kluby se běžně střetávají v turnajích, které hostí týmy z celého světa. Za zmínku určitě stojí liga ESL Pro League a následný turnaj Intel Extreme Masters (IEM), které hostí organizace ESL. Společnost BLAST pořádá soutěžní sérii BLAST Premier.

Menší soutěže, které se nekonají globálně, jsou zaměřeny spíše na slabší týmy a slouží jako kvalifikace pro velké události. Jiné turnaje jsou pořádány společnostmi, které se chtějí zviditelnit. Jde v nich primárně o vysokou peněžní výhru – jako příklad uvedeme Thunderpick World Championship.

Český progaming ve hře Counter Strike

Dle statistik je Counter Strike nejvíce sledovaným esportovým titulem v Česku. Akcí nabité souboje nabízejí spoustu zábavy pro diváky, jednotlivé zápasy jsou vcelku rychlé a sázkové kanceláře vypisují dostatek sázkových příležitostí.

Aktuálně nejprestižnější českou ligou v CSku je Tipsport CS, který je pořádán pod taktovkou Tipsportu a organizace Playzone. Ta je hrána v několika částech (Winter, Spring, Summer a Fall) a vrcholí finálovou částí (Finále Tipsport MČR CS). Ta se pořádá na největší tuzemské esportové události: Mistrovství České Republiky (MČR). To se pořádá v Praze a Brně jednou do roka v několika hrách.

Tipsport-csgo-obr

Typy sázkových příležitostí u hry Counter Strike 2

Po vybrání zápasu ze široké nabídky na vás ve většině případů vykoukne přehršel sázkových příležitostí (menší zápasy nemají příliš často různorodé možnosti sázek). Nabízí se otázka: “Jak mám sázet na Counter Strike?

Výhra zápasu

Vítěz zápasu je základem u každého sázení na sport, ale samozřejmě existují zajímavější sázky. Celkový počet kol nebo Handicap kol se zaměřuje na všechna odehraná kola v dané mapě (první tým, který dosáhne 13 kol, vyhraje). Hra mezi vyrovnanými týmy se bude přelévat z jedné strany na druhou, což znamená vyšší počet kol. Týmy jsou zároveň jinak silné na každé mapě, což je potřeba taky vzít v úvahu (v aktivním map-poolu je sedm map, hrané mapy se rozhodnout ve fázi výběru map).

Výhra mapy

Další zajímavou příležitostí může být sázka na to, zda daný tým vyhraje alespoň jednu mapu. Tuto sázku nalezneme u zápasů Bo3 a Bo5 (nejlepší ze třech nebo pěti, k výhře stačí týmu dvě nebo tři výhry). Podobně je na tom i Handicap mapcelkový počet odehraných map.

To nás přivádí k tomu, že je velice důležité vědět, jak je zápas důležitý (vyřazovací fáze turnaje, skupinová fáze turnaje, finále…) a zda se hraje jen na jednu nebo více map – na jedné mapě se budou oba týmy snažit víc, kdežto např. v Bo5 po dvou vyhraných mapách mohou polevit a “odevzdat” třetí hranou mapu soupeři. Pokud si dostatečně věříte, můžete zkusit přesný výsledek zápasu, který nabízí vcelku vysoké kurzy.

Počet killů

Co se týče výkonů jednotlivých hráčů: zde se často nabízejí sázky na počet killů nebo počet assistů jednotlivého hráče za celou mapu. Je proto důležité vědět i jakou roli daný hráč hraje – pokud hraje support roli a věnuje se rozhazování granátů, bude mít zákonitě méně zabití než hráč, který je v čele každého útoku (entry fragger).

Neméně zajímavou sázkou vhodnou zejména pro live sázení je počet killů v daném kole. Když sledujete zápas, lze často vidět, jaké budou následující kola – jeden tým ztratil všechny peníze a je nucen hrát se základními pistolemi, můžeme tedy očekávat méně zabití, než když hrají oba týmy s plnými nákupy. Občas se nabízejí i podobná sázky: bude v daném kole položena bomba?

Naším osobním favoritem byla sázka na to, zda padne na dané mapě kill molotovemkill granátem. Některé mapy totiž mají daleko lepší pozice pro házení granátů než jiné, ale tato sázková příležitost není již příliš častá.

counter-strike-kill

Kde sázet na Counter Strike?

A kde můžete sázet na Counter Strike? Výše uvedené typy sázkových příležitostí lze nalézt velice často i u českých sázkových kanceláří (upřímně se nám zdá, že Tipsport má lepší pokrytí CSka než ostatní sázkovky). Alternativní možností mohou být i různé zahraniční krypto-sázkové kanceláře (vklad a výběr pouze ve formě kryptoměny, registrace je anonymní).

Pokud jste zároveň i aktivním hráčem Counter Strikeu a máte ve svém Steam inventáři nějaké skiny (kosmetické úpravy zbraní s reálnou hodnotou) navíc, lze je zpeněžit na některých zahraničních hazardních platformách. Těch za poslední roky kolem tohoto FPS titulu vyrostla spousta. Kromě casina nabízejí i běžné sázkové kurzy a vklad i výběr probíhá ve formě CS skinů.

Kde sledovat CS?

Základními platformami, které budete pro sledování Counter Strike esportu potřebovat, jsou Twitch.tv a YouTube. Na nich se vysílají všechny zápasy, stačí si pouze najít účet organizátora dané akce. Kompletní seznam všech klání (a spousta informací) je k nalezení na nejdůležitějším webu kolem CS esportu: HLTV. Jako českou alternativu (věnující se tuzemské scéně) bychom doporučili Playzone.

Kde zjišťovat výsledky a podrobnosti esportových zápasů v CS?

Běžné informace a výsledky naleznete na klasických výsledkových webech: livesport nebo sofascore. Pro zákulisní informace, podrobné statistiky a historie zápasů doporučujeme používat HLTV (ten je v anglickém jazyce).

Vydání nové verze, Counter Strike 2, rozčeřilo dlouho stojaté vody oblíbené střílečky s teroristy a counter-teroristy. Pocity hráčů i diváků byly smíšené, ale vzhledem k velkému byznysu, který se kolem CS esportu rozrostl, lze očekávat, že hra jen tak nezanikne. Sami jsme ale zvědaví, jak si v následujících letech povede CSko v konkurenčním boji s Valorantem, který je aktuálně jediným opravdovým konkurentem. My, sázkaři, si však můžeme tento duel užívat, protože znamená jedno: více zápasů s více sázkovými příležitostmi.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách