Švédové z týmu Ninjas in Pyjamas vyhrávající první Major. Brazilci z herní organizace Luminosity Gaming zvedající několikátou trofej v řadě. Dlouhá dominantní éra dánského celku Astralis. Vzlet esportového týmu Faze Clan… Esport v sérii stříleček Counter Strike (zkráceně CS) má za sebou už 25 let historie a stále je populární.
Střílečky z pohledu první osoby (first person shooter, FPS) jsou oblíbeným žánrem videoherní komunity. V nich se hráč převtělí do jedné z postav a pomocí širokého arzenálu zbraní se snaží porazit nepřítele. Konkrétně u CSka jsou hráči rozděleni do dvou týmů po pěti členech (teroristé a counter-teroristé). Cílem jednoho týmu je položit bombu na dané místo na mapě, zatímco se jim v tom druhý tým snaží zabránit.
Zápasy jsou svižné, plné akce a o výhře kola často může rozhodnout jeden výstřel. Díky tomu jsou atraktivní i pro diváka, potažmo sázejícího. Dnes je totiž nabízen nespočet sázkových příležitostí a vzhledem k rychlému tempu hry je i live sázení zábavné, protože jedno kolo může zcela změnit směr zápasu.
Předtím, než přejdeme dál, je ještě na místě zmínit, že v roce 2023 vyšla nová verze této hry Counter Strike 2 (nebo jen Counter Strike). Tato verze hru převlékla do moderního grafického zpracování a mírně upravila některé mechaniky. Její předchůdce, Counter Strike: Global Offensive (CS:GO), byl dlouhou dobou nejoblíbenějším esportovým titulem, ale dnes se s progamingovými zápasy v něm už nesetkáte. Veškeré turnaje se hrají v nejnovější verzi CS2 a my tak můžeme sledovat i rebranding některých platforem, které se věnovaly CS:GO.
Dlouhá historie progamingu v CSku znamená spoustu turnajů, lig, pokusů a omylů, kontroverzí a vrcholů. Nebudeme se zabývat celou historií, protože pro náš hlavní účel (sázení na Counter Strike) nám stačí znát dnešní podobu CS esportu.
Narozdíl od některých jiných titulů, velké turnaje a ligy nepořádá přímo vývojářské studio Valve, ale produkční a organizační esportové společnosti. Samotné Valve se do esportového světa zapojuje pouze v případě turnaje The Major Championship (též známých jako Major) a to v podobě sponzorství. Major se pořádá dvakrát do roka a pokaždé je hostěn jinou organizací. Jedná se o nejprestižnější soutěžní klání v CSku, ačkoliv nemusí mít nutně největší prize-pool.
Největší týmy a kluby se běžně střetávají v turnajích, které hostí týmy z celého světa. Za zmínku určitě stojí liga ESL Pro League a následný turnaj Intel Extreme Masters (IEM), které hostí organizace ESL. Společnost BLAST pořádá soutěžní sérii BLAST Premier.
Menší soutěže, které se nekonají globálně, jsou zaměřeny spíše na slabší týmy a slouží jako kvalifikace pro velké události. Jiné turnaje jsou pořádány společnostmi, které se chtějí zviditelnit. Jde v nich primárně o vysokou peněžní výhru – jako příklad uvedeme Thunderpick World Championship.
Dle statistik je Counter Strike nejvíce sledovaným esportovým titulem v Česku. Akcí nabité souboje nabízejí spoustu zábavy pro diváky, jednotlivé zápasy jsou vcelku rychlé a sázkové kanceláře vypisují dostatek sázkových příležitostí.
Aktuálně nejprestižnější českou ligou v CSku je Tipsport CS, který je pořádán pod taktovkou Tipsportu a organizace Playzone. Ta je hrána v několika částech (Winter, Spring, Summer a Fall) a vrcholí finálovou částí (Finále Tipsport MČR CS). Ta se pořádá na největší tuzemské esportové události: Mistrovství České Republiky (MČR). To se pořádá v Praze a Brně jednou do roka v několika hrách.
Po vybrání zápasu ze široké nabídky na vás ve většině případů vykoukne přehršel sázkových příležitostí (menší zápasy nemají příliš často různorodé možnosti sázek). Nabízí se otázka: “Jak mám sázet na Counter Strike?”
Vítěz zápasu je základem u každého sázení na sport, ale samozřejmě existují zajímavější sázky. Celkový počet kol nebo Handicap kol se zaměřuje na všechna odehraná kola v dané mapě (první tým, který dosáhne 13 kol, vyhraje). Hra mezi vyrovnanými týmy se bude přelévat z jedné strany na druhou, což znamená vyšší počet kol. Týmy jsou zároveň jinak silné na každé mapě, což je potřeba taky vzít v úvahu (v aktivním map-poolu je sedm map, hrané mapy se rozhodnout ve fázi výběru map).
Další zajímavou příležitostí může být sázka na to, zda daný tým vyhraje alespoň jednu mapu. Tuto sázku nalezneme u zápasů Bo3 a Bo5 (nejlepší ze třech nebo pěti, k výhře stačí týmu dvě nebo tři výhry). Podobně je na tom i Handicap map a celkový počet odehraných map.
To nás přivádí k tomu, že je velice důležité vědět, jak je zápas důležitý (vyřazovací fáze turnaje, skupinová fáze turnaje, finále…) a zda se hraje jen na jednu nebo více map – na jedné mapě se budou oba týmy snažit víc, kdežto např. v Bo5 po dvou vyhraných mapách mohou polevit a “odevzdat” třetí hranou mapu soupeři. Pokud si dostatečně věříte, můžete zkusit přesný výsledek zápasu, který nabízí vcelku vysoké kurzy.
Co se týče výkonů jednotlivých hráčů: zde se často nabízejí sázky na počet killů nebo počet assistů jednotlivého hráče za celou mapu. Je proto důležité vědět i jakou roli daný hráč hraje – pokud hraje support roli a věnuje se rozhazování granátů, bude mít zákonitě méně zabití než hráč, který je v čele každého útoku (entry fragger).
Neméně zajímavou sázkou vhodnou zejména pro live sázení je počet killů v daném kole. Když sledujete zápas, lze často vidět, jaké budou následující kola – jeden tým ztratil všechny peníze a je nucen hrát se základními pistolemi, můžeme tedy očekávat méně zabití, než když hrají oba týmy s plnými nákupy. Občas se nabízejí i podobná sázky: bude v daném kole položena bomba?
Naším osobním favoritem byla sázka na to, zda padne na dané mapě kill molotovem a kill granátem. Některé mapy totiž mají daleko lepší pozice pro házení granátů než jiné, ale tato sázková příležitost není již příliš častá.
A kde můžete sázet na Counter Strike? Výše uvedené typy sázkových příležitostí lze nalézt velice často i u českých sázkových kanceláří (upřímně se nám zdá, že Tipsport má lepší pokrytí CSka než ostatní sázkovky). Alternativní možností mohou být i různé zahraniční krypto-sázkové kanceláře (vklad a výběr pouze ve formě kryptoměny, registrace je anonymní).
Pokud jste zároveň i aktivním hráčem Counter Strikeu a máte ve svém Steam inventáři nějaké skiny (kosmetické úpravy zbraní s reálnou hodnotou) navíc, lze je zpeněžit na některých zahraničních hazardních platformách. Těch za poslední roky kolem tohoto FPS titulu vyrostla spousta. Kromě casina nabízejí i běžné sázkové kurzy a vklad i výběr probíhá ve formě CS skinů.
Základními platformami, které budete pro sledování Counter Strike esportu potřebovat, jsou Twitch.tv a YouTube. Na nich se vysílají všechny zápasy, stačí si pouze najít účet organizátora dané akce. Kompletní seznam všech klání (a spousta informací) je k nalezení na nejdůležitějším webu kolem CS esportu: HLTV. Jako českou alternativu (věnující se tuzemské scéně) bychom doporučili Playzone.
Běžné informace a výsledky naleznete na klasických výsledkových webech: livesport nebo sofascore. Pro zákulisní informace, podrobné statistiky a historie zápasů doporučujeme používat HLTV (ten je v anglickém jazyce).
Vydání nové verze, Counter Strike 2, rozčeřilo dlouho stojaté vody oblíbené střílečky s teroristy a counter-teroristy. Pocity hráčů i diváků byly smíšené, ale vzhledem k velkému byznysu, který se kolem CS esportu rozrostl, lze očekávat, že hra jen tak nezanikne. Sami jsme ale zvědaví, jak si v následujících letech povede CSko v konkurenčním boji s Valorantem, který je aktuálně jediným opravdovým konkurentem. My, sázkaři, si však můžeme tento duel užívat, protože znamená jedno: více zápasů s více sázkovými příležitostmi.