dota-2-jak-sazet-uvodni
10. 4. 2024
10 min. čtení

Jak sázet na DOTA 2? Profi tipy pro každého!

Velký esportový titul s turnaji o miliony dolarů, dlouholetá historie, jediný pravý nástupce původního Defense of the Ancient módu, magnus opus žánru MOBA her… Hru DOTA 2 jde popsat mnoha slovy, ale nejdůležitější je esence její kompetitivní scény, která je plná vášně a odhodlání. Díky ní se dnes můžeme bavit o jednom z předních titulů esportového světa, který baví hráče, diváky i sázkaře.

Komunitní mód Defense of the Ancient (DOTA) pro strategickou fantasy hru Warcraft III z roku 2002 položil základní kámen pro celý nový videoherní žánr. Oproti původnímu konceptu fantasy strategie s velkými armádami se v Defense of the Ancient hráči zhostili pouze role jednoho mocného hrdiny. Pomocí jeho schopností, spoluhráčů (5vs5) a rychlých reakcí se snažili o porážku protivníka. Multiplayer online battle arena (MOBA) typ zápasů byl na světě.

Velice rychle se stal populárním mezi hráčskou komunitou, souboje byly svižné, ale nechyběl také důraz na důležité strategické rozhodování. Stále šlo jen o neoficiální mód pro Warcraft, ale bylo jen otázkou času, kdy vznikne stand-alone titul. Společnost Valve měla to štěstí, že se jí podařilo dostat pod svá křídla původního vývojáře Defense of the Ancient módu a přesvědčila ho, aby vytvořil moderní pokračování.

Rok 2013, DOTA 2 dorazila na digitální distribuční platformu Steam a spustila téměř fanatickou vlnu stahování. Hráči byli z nové hry nadšeni. Žánr MOBA dostal novou podobu a díky kompetitivnost zápasů se již od beta verze (už v roce 2010) pořádaly velké turnaje.

Od začátku, ještě před oficiální vypuštěním hry do éteru, tak bylo jasné, že půjde o titul, který zahýbe esportovým světem a navede jej správným směrem. Jedny z největších peněžních výher, obrovské turnaje a vášeň hráčů i fanoušků začaly psát novou kapitolu esportové historie. Netrvalo to dlouho, než si tohoto vzkvétajícího odvětví všimly i sázkové kanceláře a komunita sázkařů.

Světová scéna esportu v DOTA 2

O historii esportu ve hře DOTA 2 by šla napsat kniha. Pro nás, sázkaře, je nejdůležitější vědět o současném stavu kompetitivní scény. Přenesme se tedy z historie zpět do současnosti a pojďme se společně podívat, jak dnes funguje světový DOTA 2 progaming.

Do konce minulého roku fungoval DOTA Pro Circuit (DPC), což byla oficiální liga organizována přímo vydavatelem hry. Sestávala z několika hlavních turnajů a regionálních lig a vrcholila jednou z největších esportových událostí – šampionátem The International. Bohužel, minulý rok byla ukončena. Valve dle svých slov chtěla uvolnit prostor i pro menší turnaje a ligy, které byly zastíněny velikostí DPC.

Letos o The International fanoušci nepřijdou. Zatím však není jasné, jak bude probíhat kvalifikace na tento největší turnaj ve hře DOTA 2, který se koná ke konci roku a pokrývají ho téměř všechny sázkové kanceláře s nepřeberným množstvím různých sázek.

S největší pravděpodobností se budou v úvahu brát výsledky z turnajů a lig, které pořádají esportové organizační společnosti. Nejdůležitějšími událostmi tak v roce 2024 budou DreamLeague Seasons (pořádá ESL Gaming), který vrcholí ESL One turnaji, Riyadh Masters (Saudi Esport Federation ve spolupráci s ESL) a série BetBoom eventů.

Velikost prize-poolů zůstává klasicky vysoká a my tak můžeme očekávat akcí nabité zápasy, kde týmy budou chtít nechat vše. Pokud chcete proniknout do hlubokých vod DOTA 2 esportu a vážně porozumět dynamice mezi týmy, doporučujeme sledovat i kvalifikační zápasy a regionální turnaje (např. LPL). Ty předcházejí těmto velkým turnajům a ligám.

Většina výše zmíněných esportových událostí bývá vcelku dost dobře pokryta i českými sázkovými kancelářemi. Progamingová scéna ve hře DOTA 2 je poměrně komplexní, ale v play-off částech turnajů většinou dominují už několik let ty stejné týmy. Za zmínku určitě stojí výherce The International 2023: Team Spirit. Tomu pravidelně konkurují týmy jako Team Liquid, Gaimin Gladiators nebo Team Secret.

dota-2-turnaj

Český progaming ve hře DOTA 2

Nejen ve světě, ale i u nás v Česku, pomalu začíná DOTA 2 zaostávat za jinými esportovými hrami (League of Legends, Counter Strike) co se týče čísel sledovanosti. Stále jde o jeden z největších progamingových titulů, který má obrovský dosah, ale mezi tuzemskou sázkařskou komunitou nesklidily české DOTA 2 ligy a turnaje příliš úspěchu.

Do roku 2022 se o největší esportové tuzemské zápasy ve hře DOTA 2 starala Sazka eLeague. Ta se však rozhodla zrušit tuto větev progamingu. Kromě několika malých komunitních turnajů (o které se sázkové kanceláře nezajímají) se nám na letošek (2024) nepodařilo dohledat žádné větší české turnaje nebo ligy. Proto se sázkaři musí začít soustředit na světovou scénu – ostatně ta nabízí větší sázkové příležitosti.

Typy sázkových příležitostí u hry DOTA 2

Sázkové příležitosti jsou u stejného žánru hry podobné, ale každá hra má své určité specifika, která se promítají i do nabídky sázek. Základní typy sázek jsou tedy zde stejné jako u League of Legends.

Sázení na vítěze

Sázení na vítěze je zde rozděleno na dva typy. Vítěz mapy nebo vítěz zápasu (od toho odvíjející se sázky na handicap mappřesné skóre zápasu). Většina turnajů a lig má formát zápasů, který se hraje na více map – tj. Bo2, Bo3 nebo Bo5 (Best of X).

Je teda velmi důležité si zapamatovat, že ačkoliv jeden tým může vyhrát první mapu, nemusí vyhrát celý zápas. To se hodí zejména pokud favorit projede souboj na první mapě (např. kvůli špatně zvoleným hrdinům) a tím se zvedne kurz na něj jako na vítěze zápasu.

Samozřejmostí jsou u sázení na hru DOTA 2 sázky na dobu trvání mapy, počet celkových killů dané mapy (a handicap na killy na dané mapě) a kdo první získá pět killů/first blood/první věž. Specifická sázková příležitost pro DOTA 2 je na to, zda bude zabit Roshan (mocné neutrální monstrum poskytující posílení pro tým, který jej zabije). Případně na to kolikrát bude Roshan zabit – tato možnost však bývá v sázkové nabídce spíše příležitostně.

Sázky na individuální výkony

Co se týče výkonů jednotlivých hráčů: zde se často nabízejí sázky na počet killů nebo počet assistů jednotlivého hráče za celou mapu. Je proto důležité vědět i jakou roli daný hráč hraje. Pokud hraje support roli a věnuje se primárně posilování spojenců, bude mít zákonitě méně zabití než hráč, který má za cíl udělit protivníkovi co největší poškození.

Moderní sázkaři rádi využívají sázení v reálné čase v době, kdy zápas už běží (live sázky). Ty se hodí využít i zde. Zejména se pak vyplatí počkat až na skončení výběrové fáze (draft), kdy si hráči vybírají své hrdiny. Draft šampionů může dost prozradit o zvolené taktice. My si díky tomu můžeme představit, zda bude hra opatrná a pomalá nebo spíše rychlá a krvavá.

dota-2

Kde sázet na DOTA 2?

A kde můžete sázet na hru DOTA 2? Výše uvedené typy sázkových příležitostí lze nalézt velice často i u českých sázkových kanceláří.

Pokud jste i aktivním hráčem této videohry, tak stejně jako u Counter Strikeu, i zde můžete využít kosmetických herních doplňků (skinů) ze hry DOTA 2 k zisku peněz na sázení. Ty totiž mají reálnou peněžní hodnotu (určenou komunitním trhem na platformě Steam) a lze je odprodat třetím stranám. Prodejem získáte zůstatek ve výši ceny daného skinu. Výběr zůstatku se liší stránku od stránky. Někde lze vybrat jen kryptoměny, jinde jen skiny a někde i normální fiat měnu na váš bankovní účet.

Kde sledovat Defense of the Ancient 2?

Streamovací platforma Twitch.tv je hlavním místem pro sledování zápasů v každém esportu. Takže doporučujeme si zde vytvořit účet a přidat si do oblíbených účty důležitých organizací, které pořádají turnaje a ligy ve hře DOTA 2 (např. ESL). Kvalita přenosu progamingových událostí je dnes na vysoké úrovni – profesionální komentátoři, režie, analýzy…

Zajímavostí je, že se DOTA 2 jako jeden z mála herních titulů, dostal na televizní obrazovky. Ty přenášely oficiální stream z Twitche. Jako příklad můžeme uvést americkou ESPN, německý Sport1 nebo anglické BBC Three.

Kde zjišťovat výsledky a podrobnosti esportových zápasů v DOTA 2?

Výsledky jsou k nalezení i na klasických výsledkových webech: livesport nebo sofascore. Ale pro podrobnější informace a novinky z esportového DOTA 2 světa doporučujeme využívat i další zdroje. Liquipedia funguje jako progamingová Wikipedie a nabízí záznamy všech zápasů stejně jako podrobné informace o všech turnajích, týmech a organizacích. Pro čtenáře, kterým nedělá problém angličtina, je vhodný i informační web dotesports. Jako česká alternativa poslouží Playzone nebo DOTA2.cz.

DOTA 2 i nadále zůstává oblíbenou videohrou. Její fanoušci zaplňují arény a živé přenosy. Z trůnu MOBA her však byla sesazena LoLkem. To lze pozorovat zejména na české progamingové scéně, kde se na hru DOTA pomalu zapomíná, ale League of Legends trhá rekordy. Otázkou však zůstává, jak dlouho zůstane ještě Defense of the Anciet 2 naživu? Pro sázkaře jde o velice důležitou otázku, protože nechcete věnovat přílišnou pozornost a spoustu času něčemu, co už za pár let nemusí být v sázkových příležitostech k nalezení…

Newsletter

Nenechte si uniknout žádnou novinku!
Přihlaste se k odběru a získávejte pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách!