sazeni-na-esport-rainbow-six-siege
10. 4. 2024
5 min. čtení

Základy pro sázení na Rainbow Six Siege (R6)

Třísky se rozletěly po místnosti, hned za nimi následoval oslepující granát. Pár okamžiků. Do místnosti vtrhl agent protiteroristické jednotky. Bez váhání vystřelil po oslepeném teroristovi. Čisto, mise splněna. Rychlost reakce hráče za obrazovkou byla rozhodujícím faktorem, který vyhrál jeho týmu kolo. I to je Rainbow Six Siege.

Celým názvem Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (známé též jako R6 nebo jen Rainbow Six Siege) je střílečkou z pohledu první osoby, která se zaměřuje na spolupráci hráčů (5vs5) a klade důkaz na ničení prostředí. Bere klasický koncept her s bombou, counter-teroristy a teroristy (Counter Strike 2, Valorant) a posouvá ho o kus dál.

Hlavním rozdílem oproti konkurenčním titulům je zde možnost ničení prostředí, která otevírá dveře novým taktickým možnostem. Kola zde rozhoduje rychlost reakce a správné pozicování na strategických místech.

Společnost Ubisoft hru vytvořila s jasnou myšlenkou: vytvořit svůj vlastní velký esportový titul. A částečně se jí to podařilo. R6 se rychle stala oblíbenou hrou mezi hráči i diváky (zejména v Severní Americe) a nové partnerství mezi vývojářským studiem Ubisoft a esportovou organizací ESL se vyplatilo. Sledovanost byla vysoká, sázkové kanceláře neváhaly vypisovat nové nabídky a hráči soutěžili o velké sázky. To však bylo, pro sázkaře je důležité vědět, jak si stojí Rainbow Six Siege dnes. A zda se na něj vůbec vyplatí zaměřit?

Světová scéna esportu v Rainbow Six Siege

Od vydání R6 v roce 2015 uplynula už spousta času a progaming v této FPS hře prošel značným vývojem. Dnes je pro nás důležité vědět, že nejdůležitějším turnajem (a u českých sázkovek nejvíce pokrytým) je Six Invitational, kde prize-pool dosahuje několika milionů dolarů.

Týmy se na něj mohou kvalifikovat, pokud nasbírají za celou herní sezónu dostatek bodů. Ty jsou udělovány za umisťování v ligách a větších turnajích. Organizační společnost Blast pořádá turnaje (Major), které jsou na příčce prestižnosti druhé. Na něj se hráči dostanou, pokud se zvládnou umístit na předních příčkách v regionálních kvalifikacích, které se hrají jako klasické ligy (Europe League, North America League…).

Samozřejmě se hrají i další, menší turnaje a ligy, z kterých hráči mohou postoupit až do Blast série, ale vzhledem k jejich neexistujícímu pokrytí ze stran sázkovek nestojí za zmínku.

Český progaming ve hře R6

Ačkoliv zde v minulosti probíhaly jakési pokusy o založení české progamingové scény v Rainbow Six Siege, žádný z nich nebyl úspěšný. Dnes je R6 esportová scéna u nás naprosto mrtvá, snad kromě pár občasných komunitních soutěží.

Typy sázkových příležitostí u hry Rainbow Six Siege

Vzhledem k podobnosti principu hry, herních mechanik i cíle kola jsou sázky velice podobné těm, které známe z CSka a Valorantu, ale nesetkali jsme se se žádnými specifickými sázkami pro R6. Jak teda sázet na Rainbow Six Siege?

Můžete si vybrat jednu ze základních sázkových příležitostí: vítěz zápasu, počet map, přesný výsledek zápasu nebo handicap map. Nabízí se samozřejmě i sázka na počet kol, ale s tou se v rámci R6 velice často nesetkáme. A chybí i další možnosti, na co vsadit.  Způsobeno je to primárně nezájmem sázejících o tuto hru – sázkovým kancelářím se prostě nevyplatí vypisovat více příležitostí.

Kde sledovat Rainbow Six Siege?

Oficiální stránka R6 esportu vám může pomoci s orientací a novinek kolem Blast série a turnaje Six Invitational. Pro lepší přehled o všech soutěžích a podrobných informacích doporučujeme R6 Liquipedii. Samotné zápasy jsou pak vysílány online na streamovacích platformách Twitch.tv a YouTube.

Kde zjišťovat výsledky a podrobnosti esportových zápasů v R6?

Jak bylo zmíněno výše: Liquipedie je k nezaplacení, pokud chcete mít opravdový přehled o kterékoliv kompetitivní hře. Pro výsledky zápasů a dodatečné informace je vhodné využívat i anglický web Siege.gg. Na běžných výsledkových webech (např. Livesport) hru Rainbow Six Siege nenalezneme. Pokud se nemáte s angličtinou příliš v lásce, solidní pokrytí novinek v českém jazyce přináší platforma Playzone.

Hra Rainbow Six Siege je stále poměrně oblíbená, ale ne u nás, případně v Evropě. Vylepšení herního modelu prospělo nejenom samotné hře, ale zvedla i hráčskou a diváckou základnu. Pro tuzemské sázkovky však stále nejde o lukrativní esportové odvětví a proto ji žádná aktuálně nepokrývá (možná se dočkáme pokrytí turnaje Six Invitational). Pro sázení na esport proto doporučujeme využít nějakou jinou hru z našeho seznamu.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách