Ruská KHL je považována za druhou nejlepší hokejovou soutěž na světě hned po NHL. Hraje v ní spousta skvělých hráčů, kteří nejsou dost dobří na to, aby se dostali do NHL, nebo které v Evropě drží některé další důvody (rodina, finance atd.). Ačkoliv NHL a KHL mají mnoho společného, v mnohém se také hodně odlišují. V tomto článku vám prozradíme, jaké jsou rozdíly mezi NHL a KHL, což by mělo prohloubit vaše znalosti o sázení na hokej.
NHL je bezpochyby nejlepší hokejovou soutěží na světě, přičemž nejlepší hráči jsou poměrně rovnoměrně rozprostřeni mezi všech 31 týmů. Komplexní farmářský systém NHL týmům umožňuje zaměstnávat okolo 50 hráčů, kteří mezi sebou soutěží o místo „nahoře“.
V NHL je platový strop a další podmínky a pevně dané restrikce hráčských smluv a z dlouhodobého hlediska má proto každý tým (teoreticky) šanci na výhru. V NHL je také pevně daný systém draftu, díky němuž si nejslibnější talenty z celého světa mohou do svého týmu vybrat aktuálně ty nejslabší týmy celé soutěže. Stručně řečeno, NHL vytvořila systém, který pomáhá udržovat týmy stejně nebo podobně silné a konkurenceschopné.
Současný systém KHL se pomalu mění směrem k systému NHL, aktuálně se s ním ovšem stále nedá srovnávat. V KHL je jistá obdoba platového stropu, která je doplněna daní z luxusu a maximálními platy, tyto věci se ovšem těžko vyhledávají a jsou velmi těžko vymahatelné. Nejbohatší KHL kluby na platech utrácí až 10krát více, než ty nejmenší kluby, přičemž průměrný rozpočet týmů na platy činí 10 milionů dolarů (platový strop v NHL činí 81,5 milionu dolarů).
Výrazné rozdíly v rozpočtech samozřejmě znamenají, že nejlepší týmy KHL zaměstnávají ty nejlepší hráče s těmi největšími platy, což menším klubům znemožňuje bojovat o titul, často dokonce už o play-off. KHL sice zpočátku také mělo svůj draft, ale systém se neosvědčil, protože většina klubů provozuje své vlastní juniorské kluby.
Ruským klubům KHL zakazuje podepsat více než 5 zahraničních hráčů a jednoho brankáře a stanovuje, že ruský brankář musí odchytat určité povinné procento zápasů.
V NHL působí pouze týmy ze Severní Ameriky – většina jich je z USA, zbylých pár z Kanady. V KHL působí týmy z Evropy i z Asie – většina jich je z Ruska, ale narazíme také na tým z Finska (Jokerit Helsinky), z Kazachstánu (Barys Nur-Sultan), z Číny (Kunlun Red Star), z Běloruska (Dinamo Minsk) a z Lotyšska (Dinamo Riga). Také tyto týmy musí mít na soupisce alespoň 5 hráčů vlastní národnosti, ale jinak pro ně neexistují žádné další podmínky a omezení. V NHL žádná taková omezení neexistují.
Mezi KHL a NHL existují také velké rozdíly v celkových finančních možnostech týmů. Podmínky pro hraní a tréninky, možnosti cestování a ubytování a další neměřitelné okolnosti se mezi kluby značně liší. KHL se sice tyto rozdíly snaží umenšovat, ale rozdíl mezi bohatými a chudými týmy je v této lize stále obrovský, zvláště ve srovnání s rozdíly mezi kluby v NHL.
Říká se, že lední hokej je jenom jeden, ovšem pravdou je, že na různých kontinentech a v různých ligách se hraje trošku rozdílně – a KHL není výjimkou. I když v této lize bezpochyby působí hráči světového formátu, celková kvalita hráčů je výrazně nižší než v NHL.
Dvě největší soutěže v ledním hokeji odlišuje také velikost hřiště. NHL se hraje na hřištích o rozměrech 26×60 metrů, zatímco evropská velikost hřiště má v základu 30×60 metrů a finská potom 28×60 metrů. To ovlivňuje způsob hry a pro některé týmy je samozřejmě obtížnější přizpůsobovat se hře v neznámém prostředí.
Jedním z největších rozdílů mezi NHL a KHL je počet vstřelených gólů. V této KHL sezóně bylo vstřeleno v průměru 4,83 gólu na zápas, v minulé sezóně to potom bylo v průměru 4,96 gólu na zápas.
Aktuální sezóna NHL přináší v průměru 6,11 gólů na zápas, v minulé sezóně to potom bylo 6,03 gólu na utkání. Rozdíl více než 1 vstřelený gól na zápas je opravdu hodně veliký, zvláště když počet střel na bránu se v těchto soutěžích téměř neliší – NHL přináší v průměru asi 31,3 střel na zápas, zatímco KHL 29,3 střel na utkání.
Není moc pravděpodobné, že průměrný brankář v KHL by byl lepší než průměrný brankář v NHL. Mnohem pravděpodobnější je fakt, že kvalita střel v KHL je horší, než kvalita střel v NHL. Může za to celková kvalita hráčů, ale také fakt, že v NHL je užší kluziště a tak hráči častěji střílejí tzv. ze slotu a z celkově výhodnějších pozic. Na druhou stranu je pravda, že kvalita brankářů v KHL mnohdy převyšuje kvalitu zbylých hráčů v poli.
Menší počet gólů, menší počet nebezpečných střel a vyšší kvalita na postu brankářů by logicky měla vést k většímu počtu remíz, ale není tomu tak. V sezóně 2017/18 v KHL remízou skončilo celkem 22,22% zápasů, v sezóně 2018/19, kdy byl zavedený nový bodový systém (podobný bodovému systému NHL) pak remízu přineslo 20,52% zápasů. Výjimku tvoří aktuální sezóna, která zatím přinesla 25,7% zápasů rozhodnutých v nastavení či na nájezdy. V NHL se přitom pravděpodobnost remízy pohybuje dlouhodobě mezi 23-24%.
Také je třeba poznamenat, že v KHL nejsou góly rozprostřeny tak rovnoměrně, jako v NHL – když vezmeme v úvahu základní rozdíly mezi těmito soutěžemi, není to tak překvapivé. Týmy, které v KHL postoupily do play-off dosáhly v průměru 2,73 vstřelených gólů, zatímco týmy, které se do play-off nedostaly, mají v průměru pouze 2,03 vstřelených gólů na zápas (tj. rozdíl 0,70 gólu).
V NHL tato čísla činí 3,19 a 2,75 vstřelených gólů na zápas, což znamená rozdíl pouze 0,43 gólu. To pouze potvrzuje fakt, že rozdělení sil v KHL je mnohem nevyváženější, než rozdělení v NHL. Stručně řečeno, dobré NHL týmy skórují více než v KHL, zatímco špatné týmy méně.
Nyní je na čase, abychom si řekli, jak tyto informace uplatnit při sázení. Toto je poměrně obtížné, protože sázkové kanceláře mají stejné informace a možná ještě mnohem přesnější. Sázkové kanceláře však zároveň tvoří kurzy i podle svých zákazníků a podle celkového pohybu trhů (zvyšování či snižování kurzů u dalších sázkových kanceláří), což může vytvořit některé sázkové příležitosti.
Abychom odhalili, jak jsou trhy KHL a NHL efektivní (tj. jak přesné kurzy sázkovky na tyto soutěže vypisují), můžeme mrknout na historii zápasů a pohybu kurzů. Pro ukázku níže jsme použili data z posledních tří celých sezón (počínaje 2016/17 až do 2019/20).
Protože jsme vás už informovali o tom, že rozdíly mezi týmy v KHL jsou větší, než rozdíly mezi týmy v NHL, pravděpodobně vás nepřekvapí, že favorité v KHL vyhrávají častěji, než favorité v NHL. V KHL favorité vyhrávají v 62,32% případů, zatímco v NHL je to pouze 56,99% případů. Tyto údaje se týkají výher do rozhodnutí.
Zajímavé je, že obě ligy mají téměř stejné procento výher favoritů po prodloužení a na nájezdy. KHL dosahuje průměru 11,28% a NHL potom 11,49%. Z jiného pohledu, v základní hrací době favorité v KHL vyhrávají v 51,04% případů zatímco v NHL ve 45,5% případů.
Zápasy, které skončily až v prodloužení nebo na nájezdy (v KHL 21,9% zatímco v NHL 22,58%), favorité vyhrávají mnohem pravděpodobněji. Rozdíl mezi ligami je ovšem velmi malý, v KHL favorité vyhrávají v 51,41% případů, zatímco v NHL v 50,89% případů.
Další populární sázková příležitost over/under přináší velké výkyvy v očekávaném počtu gólů mezi jednotlivými týmy. Zastoupení void (zvadovaných) zápasů jsou v obou ligách téměř stejné – 8,42% v KHL a 8,04% v NHL. I když v KHL padá obecně méně gólů, jak v NHL, pravděpodobnost na over je v KHL vyšší. V KHL padne over ve 49,93% případů, zatímco v NHL je to pouze 47,54% případů (mluvíme o hranici, která přináší rovnoměrné kurzy na over/under – tj. například 1,90 – 1,90 na over 5,5 a under 5,5 gólu).
Vždy aktuální statistiky najdete na oficiálních stránkách NHL a KHL.
Pojďme si to shrnout. Mezi NHL a KHL existují velké rozdíly, které je při sázení na NHL a KHL třeba brát v potaz. Některé statistiky jsou poměrně překvapivé, ovšem většina je zahrnutá v nabídce sázkových kanceláří. Abyste mohli uzavřít hodnotnou sázku, musíte čekat na vhodnou příležitost k sázce – podle výše zmíněných statistik nelze sázet paušálně.
Zdroj: Pinnacle