live-sazeni-na-tenis-tipy-a-triky
17. 5. 2021
16 min. čtení

Live sázení na tenis | 13 tipů, které ti pomohou bodovat

Tenis přináší jedny z nejlepších live sázkových příležitostí. Protože zápasy mohou trvat i několik hodin, a protože přinášejí přestávky mezi jednotlivými gamy i sety, sázkaři mají dostatek času zvážit všechny možnosti a dostupné sázky. Tenis je zároveň dobře statisticky měřitelný, takže nabízí nespočet live sázkových příležitostí a to na prakticky všech nabízených typech sázek. Takže pokud chcete vydělat spoustu peněz, live sázení na tenis by u vás mělo být na prvním místě!

Tento článek přímo navazuje na naši příručku Jak sázet na tenis. Pokud chcete mít ucelené informace o sázení na tenis – ať už prematch nebo live – doporučujeme začít s ní. Některé zajímavé informace získáte také v článku Jak na live sázky?

Proč je live sázení na tenis tak zajímavé?

Tenisové zápasy se hrají po celý rok, fanoušci tenisu tak mají prakticky pořád na co sázet. Vedle největších tenisových turnajů jako je Australian Open, Roland Garros, Wimbledon a US Open se v nabídce sázkových kanceláří objevuje možnost live sázení na mešní turnaje (Challengery a ITF) a kvalifikace, ačkoliv na těchto turnajích jsou možnosti sázek lehce omezené.

Protože bookmakeři jsou při vypisování kurzů stále přesnější, sázkaři by se měli specializovat na jedno sportovní odvětví a sázet pouze na zápasy, kde dokážou jít tzv. „do hloubky“. Pokud je přitom vaším hlavním sportem tenis, nikdy vás nebude trápit konec sezóny a nutnost hledat si náhradní sport na sázení. To samo o sobě je dostatečným důvodem, proč se soustředit na live sázení na tenis.

Co byste si z toho měli vzít: Jelikož tenis přináší nekonečné možnosti sázení, klíčová je trpělivost. Nebuďte netrpěliví a nesnažte se sázet na všechny zápasy, které se vám naskytnou. Sázejte pouze na zápasy, které přinášejí opravdu zajímavé možnosti sázky. Ostatní zápasy pouze sledujete a čerpejte z nich informace pro vaše další (hodnotné) sázky.

live-sazeni-na-tenis-uvodni-novak-djokovic-AO2020

Změny ve vývoji zápasu

Změny ve vývoji zápasu, neboli v tzv. „momentum“ dávají zkušeným sázkařům nejlepší příležitosti k dosažení zisku. Skvělým příkladem strategie založené na momentum je sázení na favorita zápasu v případě, kdy ho v brzké fázi turnaje breakne slabý soupeř. Kurzy na favorita se znatelně zvýší, šance na výhru takového favorita – obzvláště pokud je psychicky velice odolný – se přitom moc nezmění a to především v případě, kdy se jedná o pětisetový zápas.

Co si z toho odnést: Pokud před zápasem věříte ve výhru jednoho hráče, ale kurz na něj je příliš nízký, pusťte si zápas a počkejte si, zdali se jeho protihráč náhodou nedostane do vedení. Následně vsaďte na svého favorita za výhodnější kurz.

Příklady z praxe

Změna momentum však může být mnohem komplikovanější. Představte si, že spolu hrají dva hráči z TOP 50. Jeden z hráčů má šanci breaknout svého protihráče, ale bohužel se mu to nepodaří. Následně dostává další šanci, ale opět je neúspěšný. A to se v jednom gamu opakuje ještě sedmkrát, aby nakonec žádný z breakballů neproměnil a soupeř svou nevýhodnou pozici ubránil.

Po takovémto představení může být neúspěšný hráč deprimovaný a může se to podepsat na jeho psychickém rozpoložení. Pokud po takovém představení zaznamenáte pokles jeho výkonnosti, nastala správná příležitost vsadit proti němu.

Dalším příkladem může být zápas hráče z TOP 10 proti výrazně horšímu hráči, nebo nezkušenému mladíkovi. Často se stává, že mladší tenista do zápasu vstoupí plný odhodlání a vyhraje třeba tři, čtyři gamy po sobě. Kvalitnější a zkušenější hráč si ovšem počká, až se tento hráč trošku unaví, a pak pomalu přejde do ofenzivy.

Sázka na velkého favorita zápasu za stavu například 4:0 na gamy proto často přináší obrovskou hodnotu, protože velcí hráči hrají na celé tři (respektive pět) sety a ani za nepříznivého stavu neznervózní. Nedávno se mi takový zápas podařilo chytit na Italian Open v zápase mezi Rafaelem Nadalem a Denisem Shapovalovem. Denis Shapovalov vedl 1:0 na sety a 2:0 na gamy, ale bylo cítit, že ztrácí dech. Kurz na Rafaela Nadala byl přitom 3,75 (viz tiket níže).

shapovalov-nadal-live-sazeni-na-tenis-tiket

Co si z toho odnést: Abyste mohli najít změny v momentum, musíte zápas pečlivě sledovat. Ve statistikách a suchých infografikách (trackerech) tyto okamžiky nevyhledáte.

Přestávky ve hře

Tenise se hraje na etapy. Zápas je rozdělený na jednotlivé body, gamy a sety. Mezi těmito herními úseky jsou potom různě dlouhé přestávky. A ty můžete využít k sázení. Přestávky vám umožní v klidu si utřídit myšlenky a rozhodnout o další sázce, nehledě na to, že vám dají možnost vsadit za stabilnější kurzy.

Co si z toho odnést: Zachovejte klid a využijte přerušení ve hře k utřídění myšlenek a k výběru odpovídajícího kurzu. Pomůže vám to najít hodnotné kurzy (sázky za kurzy, které potřebujete).

Počasí

Při sázení na tenis, s výjimkou turnajů, které se hrají v hale, vstupuje do hry také počasí. Přerušení zápasu kvůli horku nebo dešti může definitivně obrátit vývoj zápasu. Například US Open se hraje v New Yorku v září a je proslulé vlhkým a abnormálně horkým počasím. V roce 2018 bylo zavedeno pravidlo, díky němuž si hráči uprostřed zápasu mohou udělat delší pauzu.

Tohoto pravidla okamžitě využil vysoce postavený Novak Djokovič, který si během pauzy v zápase proti Američanovi Tennysu Sandgrenovi dal ledovou sprchu. Při návratu na kurty byl jako vyměněný a do té doby velice těsný zápas dokázal přetočit na svou stranu.

Co si z toho odnést: Dávejte si pozor na to, co se děje po delší pauze na US Open. Během delší pauzy se jinak utavení hráči mohou řádně občerstvit a pak otočit výsledek.

Dalším důležitým faktorem je déšť. Ačkoliv déšť je méně předvídatelný, pauza s ním spojená hráčům umožňuje přehodnotit svou hru. Přerušení zápasu kvůli dešti často pomůže hráči, který v zápase ztrácí, neboť protihráč vypadne z tempa. Během přestávky hráč navíc může vymyslet plán na vylepšení své hry.

Co si z toho odnést: Pokud začne pršet, můžete očekávat otočení zápasu. Hráč, který ztrácí, zejména pokud se jedná o vcelku kvalitního tenistu, se do zápasu může vrátit a vyhrát.

Silný vítr může hrát proti tenistům, kteří preferují agresivní hru od základní části, a kteří spoléhají na milimetr přesné tvrdé údery k čáře. Silný vítr dále nepřeje tenistům s vysokým nadhozem při podání, protože míč ve vzduchu mění směr.

Co si z toho odnést: Pokud během zápasu začne foukat silný vítr, což se obvykle stává během odpoledne na turnajích hraných v pobřežních oblastech, hledejte příležitosti vsadit si proti agresivně hrajícím hráčům od základní čáry či hráčům navyklým servírovat z vysokých nadhozů.

Vnímejte jemné rozdíly mezi ženskými a mužskými turnaji

Mužský a ženský tenis se liší především délkou zápasů. Zatímco ženy hrají vždy na dva vítězné sety (a tedy na maximálně tři sety), mužské grandslamové turnaje se hrají na tři vítězné sety (a tedy na maximálně pět setů). Pětisetové zápasy často přinášejí mnohem delší bitvy a také větší počet změny dynamiky hry. Nejedná se však o jediný rozdíl.

Podání v mužském tenise je důležitější, než podání v ženském tenise. Break v mužském tenise je mnohem významnější výhodou nežli break v ženském tenise. Na okruhu WTA jsou breaky podání častější a ani dva breaky po sobě nemusí znamenat prohru setu.

V ženském tenisu je také velký rozdíl v síle některých tenistek. Schopnost hrát na své soupeřky agresivně po celou dobu zápasu je v ženském tenise velká výhoda. Zajímavé je, že kurzy v ženském tenisu kvůli tomu mohou být přeceněny. Síla sama o sobě zápasy nevyhrává. Dokonce se dá říci, že spousta tenistek se v zápase dokáže „vyházet“.

Co si z toho odnést: Hledejte silné tenistky, které na začátku zápasu významně tlačí, ale mají problémy zápas dokončit. Změny ve vývoji zápasů ženského tenisu jsou pravidlem, nikoliv výjimkou.

rozdil-v-sazeni-na-zensky-a-muzky-tenis-je-zasadni

V live sázení na tenis se dají skvěle využít statistiky

Jednou z nejkrásnějších věcí sázení na tenis je fakt, že je tento sport tak rozkouskovaný. Když je zápas rozdělený na body, gamy a sety, dá se skvěle měřit. Sázkové kanceláře díky tomu vypisují spoustu sázkových příležitostí a sázkaři mají spoustu prostředků, jak se dopracovat výhodné sázky.

Co si z toho odnést: Pokud dáváte přednost sázení na základě statistik, sázení na tenis je pro vás ideální. Může vás to stát nějaký čas i úsilí, ale jakmile se vám podaří najít nějaký trend, můžete z něj už navždy těžit.

Jeden takový trend spočívá ve vytváření breakových příležitostí. Podobně jako ve fotbale je třeba takové příležitosti umět také proměňovat, ovšem hráči, kteří si jich vytvoří více, mají obvykle šanci jich také více proměnit (a tedy dostávat se v turnajích do pokročilejších fází).

Neexistují žádné omezení hrací doby

Na rozdíl od fotbalu, hokeje, basketbalu, MMA a dalších sportovních odvětví v tenise neexistuje žádné omezení času. Chcete-li vyhrát zápas, musíte vyhrát poslední bod a dokončit hru. Když v zápase získáte vedení, je to velmi dobré, nemůžete však spoléhat na to, že začnete hrát úsporně, a že vám vedení vydrží až do konce. Musíte zůstat pozitivní a i nadále tlačit. Tímto se tenis hodně podobá kurzovému sázení. Abyste se posunuli vpřed, musíte i nadále riskovat.

Psychika je věc, která může podrazit outsidera či nezkušeného hráče. Zkušení hráči, kteří již dříve okusili, jaké je to hrát pod velkým tlakem, moc dobře vědí, že dokončit zápas vyžaduje ohromnou mentální sílu. I když se vysoce hodnocenému hráči zrovna nevede, může díky silnější psychice nakonec vyhrát.

To se stalo například i v roce 1993 ve Wimbledonu v zápase mezi Janou Novotnou a Steffi Graf. Jana Novotná prohrála první set v tiebreaku, načež druhý set jasně vyhrála 6:1 a ve třetím setu se dostala do vedení 4:1 a za stavu 40:30 podávala.

V tomto bodě začala psychicky odcházet a úplně ztratila rytmus (nejspíš přestala věřit, že to dotáhne do vítězného konce). Druhé podání šlo snad o metr vedle, pak nezvládla jednoduchý volej a svoje podání prohrála. O 15 minut později třetí set prohrála 6-4 a výhru slavila její soupeřka. Asi si dokážete představit, jak se kurzy během zápasu měnily.

jana-novotna-vs-steffi-graf-finale-wimbledonu-1993
Ženské finále Wimbledonu 1993 bylo jasným důkazem toho, jak důležitá je v tenise psychika. Jana Novotná měla svou soupeřku na stříbrném podnose, ale zápas dokončit nedokázala.

Co si z toho odnést: Hledejte psychicky méně vyrovnané hráče, kteří jsou ve vedení, a čekejte na vhodnou příležitost, kdy vsadit proti nim. Kurzy na takové hráče mohou být velice lákavé.

Při live sázení na tenis byste vždycky měli koukat na televizní přenosy a live streamy

Abyste si dokázali všimnout jemných nuancí ve hře a abyste jich dokázali využívat způsobem, který jsme vám popsali výše, pochopitelně musíte naživo sledovat zápasy. Ze suchých statistik na Livesportu či z livetrackerů toho vyčtete v nejlepším případě stejně (ale ve většině případů spíš méně), jako bookmakeři. Vzhledem k tomu pak nelze mluvit o vaší výhodě.

Skvělá zpráva je, že větší tenisové turnaje jsou obvykle vysílány v televizi (některé dokonce na veřejnoprávní ČT Sport). A co se do programu televizí nevejde, můžete pohodlně sledovat v prostředí sázkové kancelář. Schválně tu přitom nezmiňuji možnost sledování zápasů na externích streamovacích stránkách a to z toho důvodu, že tyto stránky přináší většinou pouze větší turnaje, zatímco v sázkových kancelářích naladíte téměř všechny aktuálně probíhající turnaje (tedy i ty nejnicotnější turnaje na světě).

Sledování live streamů a to především live streamů z nejnižších tenisových turnajů vám pak může pomoci využít jedné velké chyby. Sázkové kanceláře u těchto nižších turnajů obvykle stanovují kurzy za pomoci algoritmů a to z automaticky aktualizovaných výsledků, občas se jí však stane, že se stahování výsledků „zasekne“, takže sázkovka nabízí stále stejné kurzy, ale výsledek už je přitom úplně jiný.

Pokud takovou situaci spatříte, můžete vsadit za výhodného kurzu. Občas je sice sázka zpětně vyhodnocena jako vada, sázkovky TipsportChance však často takové tikety nechávají (pravděpodobně takové chyby ani neidentifikují).

Co si z toho odnést: Sledujte dění na hřišti a případně i výsledky. Protože kurzy (především u menších turnajů) jsou vypisovány automaticky, občas dochází k nesouladu mezi skutečným stavem věci a kurzy.

Hráči se navzájem učí

Jedinečným atributem tenisu a jemu podobných sportů je čistá nátura soutěže. Taktika jednoho hráče je potlačována taktikou druhého hráče a naopak. Hráči musí přemýšlet a přizpůsobovat svůj herní styl tak, aby svého soupeře přetlačili. V profesionálním tenisu se díky tomu dynamika hry může hned několikrát změnit.

Šikovní hráči jako Fernando Verdasco se díky taktice v kariéře posunuli mnohem výše a i na sklonku svého působení na okruhu byli schopni porážet mladší a mnohem dravější tenisty. Jakmile se do live sázení na tenis více ponoříte, dokážete rozeznat jemné změny v taktice a odhadnout jejich dopad na vývoj zápasu. To vám pak samozřejmě pomůže k sázení za výhodné kurzy.

Co si z toho odnést: Profesionální hráči spolu na kurtu koordinují. Čím delší je zápas, tím větší je pravděpodobnost, že nakonec zvítězí tenista s lepšími taktickými schopnostmi. Vždycky se zaměřujte na hráče, kteří dokáží rychle změnit styl hry.

Jedinou výjimkou jsou zcela noví hráči. Takoví hráči ještě nejsou tzv. “načtení”, protihráči nevědí o jejich zbraních a ani o největších nedostatcích. Časem samozřejmě dojde k odhalení, do té doby ovšem mohou potrápit i vychytralejší soupeře.

Co si z toho odnést: Stojí za to sledovat mladé hráče a zahrát si je naživo, třeba v pozitivním asijském handicapu. Tito hráči mohou být schopni držet krok i se silnějšími soupeři.

Můžete se do toho pustit!

Jako u každé nové činnosti vám doporučujeme, abyste byli trpěliví, a soustředili se na malé krůčky. Live sázení na tenis nemusí být snadné, ovšem pokud se vám podaří tzv. dostat se do něj, nabídne vám téměř nekonečné možnosti pro uzavření hodnotných sázek (které jsou základem ziskového sázení). Hodně štěstí!

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách