30. 3. 2022
10 min. čtení

MS ve fotbale 2022 | aktuální informace a zajímavosti

MS ve fotbale 2022 se blíží a proto je na čase přinést vám všechny potřebné informace a zajímavosti, které vás na tento turnaj patřičně naladí!

Nadcházející šampionát drží mnoho prvenství a zároveň je obestřený spoustou neznámých, takže je toho hodně, o čem si musíme říct. Samozřejmě směrem k začátku šampionátu budou do tohoto článku přibývat další a další informace, proto pokud chcete zůstat v obraze, nezapomeňte se k nám jednou za čas vrátit. Pojďme se do toho pustit!

Kdy se bude konat MS ve fotbale 2022?

MS ve fotbale 2022 se odehraje v listopadu a prosinci roku 2022. Oficiální výkop je naplánován na 21. listopadu od 11:00 hodin, s finále se potom počítá na 18. prosince od 16:00 hodin. Jakmile budou známy všechny účastníci turnaje, doplníme do tohoto článku také rozpis zápasu, skupiny a tabulky.

Kde se bude konat MS ve fotbale 2022?

MS ve fotbale 2022 se bude odehrávat v Kataru, konkrétně ve městech Al Wakrah a Dauhá. Katar je velmi malá, zato však velmi bohatá země (respektive emirát – tj. území ovládané princem) v Perském zálivu. V Kataru žijí necelé 3 miliony obyvatel a co do rozlohy je to 157. země na světě. Katar není ani moc fotbalový, byť zde působí několik poloprofesionálních lig. Před hlasováním o pořadatelské zemi pro následující šampionát nebyl v Kataru ani zlomek potřebných fotbalových stadionů a zázemí. Také proto je každému okamžitě jasné, že za udělením pořadatelství stojí korupce.

Al Wakrah je jedno z největších a nejstarších katarských nepřetržitě obydlených měst. Al Wakrah bylo založeno v roce 1828 a nachází se na jihovýchodním pobřeží, přibližně 17 km od hlavního města.

Dauhá se nachází na východním pobřeží Kataru. Město dostalo název podle slova „dohat“, což znamená „kulaté“ a odkazuje na zaoblené mořské zátoky, které toto město obklopují. Jedná se o důležité obchodní centru, domov řady pamětihodností, vládních ministerstev, finančních a obchodních organizací a také nového přístavu a letiště, které jej spojuje s okolním světem.

MS ve fotbale 2022 live streamy

Zápasy MS ve fotbale 2022 bude vysílat Česká televize, konkrétně kanál ČT Sport a ČT 2. Fotbalový svátek v na těchto kanálech bude doprovázet Studio fotbal, všechny vysílané zápasy pak budou doprovázeny kvalitním českým komentářem. Vedle kanálů naší veřejnoprávní televize pak všechny zápasy najdete také v nabídce televizních kanálů českých sázkových kanceláří TipsportChance. V těchto sázkovkách budou vysílány všechny zápasy z MS v Kataru, přičemž streamy doprovodí i početné soutěže o peněžité ceny.

MS ve fotbale 2022 s českou účastí?

Tak tohle je v naší republice ta nejpalčivější otázka a zatím to vypadá, že bychom si na ní mohli odpovědět kladně! Nechceme samozřejmě nic zakřiknout, ovšem Česko je v kvalifikační skupině E s Belgií, Walesem, Běloruskem a Estonskem. Během prvního kvalifikačního cyklu jsme přitom remizovali s Belgií a vyhráli nad Estonskem. Jenom škoda prohry proti Walesu, ovšem ta byla velmi hubená (1:0) a naše reprezentace v ní byla značně oslabená, když hrála několik minut v 10. Rozložení na hřišti se sice před koncem zápasu vyrovnalo, ale celkově to byl pro Čechy smolný výkon, navíc na venkovním hřišti.

Věříme, že v dalším kvalifikačním cyklu Češi už naplno vybalí svůj potenciál, který je (nejen) díky několika vycházejícím slávistickým hvězdám opravdu obrovský. Ostatně posuďte sami – naše základní jedenáctka je postavená na Lukáši Provodovi, Tomáši Součkovi, Janu Bořilovi, Tomáši Holešovi nebo Ondřeji Kúdelovi. Dále pak nesmíme zapomínat na skvělého Patrika Schicka nebo Vladimíra Daridu.

Ano, kvality například takové Belgie asi ještě dlouho nedosáhneme (pokud někdy), ovšem česká reprezentace konečně zastavila svůj pád a měla by zase stoupat. Kvalifikaci na MS ve fotbale 2022 má český výběr velmi dobře rozjetou a my pevně věříme, že ji zdárně dotáhne!

MS ve fotbale 2022 – kvalifikace

Aktualizace 30.3. 2022 – Česko nezvládlo kvalifikaci a na MS ve fotbale 2022 se nepředstaví.

Jak už bylo napsáno výše, Česko je v kvalifikační skupině na MS ve fotbale 2022 společně s Belgií, Walesem, Běloruskem a Estonskem.

Podle oficiálního žebříčku fotbalových reprezentací FIFA je postavení zemí v naší kvalifikační skupině takovéto:

Belgie – 1. místo

Wales – 17. místo

Česko – 40. místo

Bělorusko – 89. místo

Estonsko – 116. místo

Jak sami nejspíš dobře tušíte, očekávání jsou taková, že Belgie z kvalifikace půjde z prvního místa a o druhé místo se popere Česko s Walesem. Rozhodující tedy bude především vzájemný zápas Česko vs Wales, který se odehraje 8. 10. 2021 ve 20:45, samozřejmě za předpokladu, že Česko i Wales podle očekávání vyhrají zápasy proti Bělorusku a Estonsku.

Mistrovství světa ve fotbale 2022 – rozpis zápasů Česka

2. září 20:45 – ČR vs Bělorusko (Ostrava)

5. září 20:45 – Belgie vs ČR (Brusel)

8. října 20:45 – ČR vs Wales (Praha – Eden)

11. října 20:45 – Bělorusko vs ČR (Minsk)

16. listopadu 20:45 – ČR vs Estonsko (Praha – Letná)

Kdo vyhraje Mistrovství světa ve fotbale 2022?

Vítěze Mistrovství světa ve fotbale 2022 je nyní těžké předpovídat, zatím ještě nevím ani to, kdo se na šampionát dokáže kvalifikovat. Největšími favority na výhru však vždycky jsou velké fotbalové země jako je Francie, Španělsko nebo úřadující evropský mistr Itálie. Papírově silná bude jistě také Anglie, ovšem její neschopnost vyhrávat velké šampionáty je po kiksu ve finále EURO 2020 již pověstná.

MS ve fotbale a koronavirus

Aktualizace 21.6.2021: Katarský premiér Chálid bin Chalífa bin Abdalazíz Sání dnes oznámil že na fotbalové mistrovství světa v Kataru budou moci pouze fanoušci očkovaní proti koronaviru.

Pandemie koronaviru je v současné chvíli (snad) na ústupu, i díky plošnému očkování. Podle nejnovějších zpráv by přitom právě očkování mělo být klíčem k návštěvě MS ve fotbale 2022. Katar totiž vyjádřil přání, že do místa dějiště by chtěl pouštět pouze fanoušky, kteří se prokáží platným očkovacím certifikátem. Zatím se samozřejmě jedná pouze o přání pořadatelské země, ale vzhledem ke světovému vývoji pandemie bychom se nedivili, kdyby se toto přání v následujících měsících nezměnilo ve skutečnost.

Hlavní téma šampionátu – korupce

Poslední dva ročníky MS ve fotbale doprovází obrovský korupční skandál. Vedoucí pracovníci FIFA jsou obviněni z braní úplatků a hlasování ve prospěch Ruska a Kataru. Rusko v roce 2018 při hlasování porazilo společnou kandidaturu Nizozemska s Belgií a Španělska s Portugalskem, Katar v závěrečném kole zase záhadně porazil USA. Právě díky tomu se do věci vložili američtí právníci, kteří následně obvinili mimo jiné i Michela Platiniho za braní úplatků. Kauza dál pokračuje a jak skončí, zatím není jasné, nicméně pořadatelství Kataru nyní už nikdo nevezme.

MS ve fotbale – míč

Míč pro nadcházejí šampionát dostal název “Al Rihla” (v arabštině “Cesta”). Míč je v základu bílý a zdobí ho výrazné žluto-červeno-modré pruhy. Zajímavostí je, že by se mělo jednat o nejrychlejší a nejpřesnější míč v historii fotbalu.

al-rihla-mic-pro-ms-ve-fotbale-2022
Oficiální míč MS ve fotbale 2022.

MS ve fotbale 2022 zajímavosti

Pravděpodobně nejzajímavější je na celém MS ve fotbale 2022 fakt, že většina stadionů a zázemí se začala stavět až po přidělení pořadatelství. Na výstavbu údajně padne přes 200 miliard dolarů. Vzhledem k tomu se tento šampionát stane nejdražším šampionátem v historii. Jenom pro srovnání, na MS ve fotbale 2018 v Rusku padlo 11,6 miliard dolarů a na MS ve fotbale 2014 v Brazílii potom 15 miliard dolarů.

Protože na výstavbu se spěchá a protože Katar není zase tak velký, na stavební práce se do země stahuje levná pracovní síla z celé Asie. V poslední době se vyrojily informace, že za oběti MS ve fotbale 2022 padlo už více než 6500 obětí. Přitom není jasné, za jakých okolností tito pracovníci umírají.

Katar je 1478krát menší, než předešlá pořadatelská země Rusko. Vzhledem k tomu budou všechny stadiony dobře propojené prostřednictvím 300kilometrové sítě metra se 100 stanicemi.

Mistrovství světa ve fotbale 2022 bude prvním šampionátem, který se odehraje v zimě. Vzhledem k poloze Kataru se však teploty během noci budou držet na minimálně 20-25 stupních Celsia, během dne pak nad 30 stupni Celsia.

Poměrně horké podnebí pomohou fotbalistům, ale i fanouškům překonat klimatizované stadiony, které budou použity poprvé v historii.

První Mistrovství světa ve fotbale se odehrálo v roce 1930 v Uruguayi. Šampionát se od té doby nehrál pouze 2× a to v letech 1942 a 1946 kvůli 2. světové válce. MS v Kataru tak bude v pořadí 22. šampionátem pod hlavičkou FIFA.

Další informace budou doplněny… Do té doby vám doporučujeme přečíst si něco o sázení na fotbal a na fotbalové turnaje typu MS ve fotbale či EURO.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách